• 3 Głosów - 3.33 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania
#61

A właściciel wody od którego wzięłaś niech sobie sprawdzi parametry, może jego woda była taka zła?? A filtr nie był przypadkiem pozbawiony bakterii w międzyczasie poprzez mycie go itp.
#62

Wg testu miałem po 1 miesiącu 0 ppm NO3 więc dolałem taką ilość KNO3 wg kalkulatora żeby było ok 13 ppm. Po 12 h sprawdziłem znowu ilość NO3 była równa 0 ppm. Zaraz po teście dolałem kolejną dawkę rozpuszczonego w destylacie KNO3 (dokładnie to 100g KNO3 w 600ml destylatu - przy 145l netto to około dawka 23 ml). Tym razem po 40 minutach test wykazał 50 ppm - czyli bardzo dużo. Po 4 h zrobiłem jeszcze jeden test i wyszło 10 ppm - czyli idealnie. Kolejny test zrobiłem po 12 h i wyszło trochę więcej niż 10 ppm.
Proszę o komentarz dlaczego tak szybko spadło natężenie i ogólnie czy moje postępowanie jest prawidłowe.

Akwa 150L. ośw. 102W z góry-cała obudowa wyłożona folią aluminiową, filter wew. kaskadowy 400L/h, CO2 z butli
-fauna: ok 50 szt. rozbory, neony i denne ok.15
zbrojniki, kiryski, otoski, kosiarki, krewetki
-dużo roślin
#63

Kurcze tylu tu doświadczonych akwarystów i zero odpowiedzi.
Tez jestem zainteresowany tym tematem,dlatego przypominam się za kolegę.
#64

Dariusz192 napisał(a):Wg testu miałem po 1 miesiącu 0 ppm NO3 więc dolałem taką ilość KNO3 wg kalkulatora żeby było ok 13 ppm. Po 12 h sprawdziłem znowu ilość NO3 była równa 0 ppm. Zaraz po teście dolałem kolejną dawkę rozpuszczonego w destylacie KNO3 (dokładnie to 100g KNO3 w 600ml destylatu - przy 145l netto to około dawka 23 ml). Tym razem po 40 minutach test wykazał 50 ppm - czyli bardzo dużo. Po 4 h zrobiłem jeszcze jeden test i wyszło 10 ppm - czyli idealnie. Kolejny test zrobiłem po 12 h i wyszło trochę więcej niż 10 ppm.
Proszę o komentarz dlaczego tak szybko spadło natężenie i ogólnie czy moje postępowanie jest prawidłowe.

Co do tej szpilki, to nie sądzę aby wynik był prawdziwy, te 50ppm może być spowodowane niezupełną dyfuzją roztworu KNO3 w akwarium, po prostu zaczerpnąłeś z warstwy wody o większym stężeniu.

Postępowanie jest prawidłowe, jeśli masz pod dostatkiem mikro, masz sporo roślinek / mało rybek i wiesz co robiszSmile
#65

Witam serdecznie,

Proszę o pomoc, z poprzednimi problemami z wodą poradziłem sobie całkiem fajnie - niestety z NO3 to mi się za nic nie udaje Sad Akwarium 110l. Rybek 16 - małych, filtr zewnętrzny - wkład Sera Siporax, Dość dużo roślin, podmieniam wodę co 7 dni - 20 litrów, dozuję CO2, a NO3 utrzymuje się na pozimie 25-50mg/l i glony - nitki rosną sobie aż miło.
Skróciłem czas świecenia do 6h - ale to nie rozwiąże przeciez problemu z NO3. Może ktoś z Was zna jakiś dobry sposób na to, żeby zaradzić temu niekorzystnemu zjawisku.

Pozdrawiam
Emil
#66

Jayavir_33 napisał(a):Witam serdecznie,

Proszę o pomoc, z poprzednimi problemami z wodą poradziłem sobie całkiem fajnie - niestety z NO3 to mi się za nic nie udaje Sad Akwarium 110l. Rybek 16 - małych, filtr zewnętrzny - wkład Sera Siporax, Dość dużo roślin, podmieniam wodę co 7 dni - 20 litrów, dozuję CO2, a NO3 utrzymuje się na pozimie 25-50mg/l i glony - nitki rosną sobie aż miło.
Skróciłem czas świecenia do 6h - ale to nie rozwiąże przeciez problemu z NO3. Może ktoś z Was zna jakiś dobry sposób na to, żeby zaradzić temu niekorzystnemu zjawisku.

Pozdrawiam
Emil

A więc tak kolego... Najpierw sprawdź zawartość NO3 w wodzie do podmian. Zmniejszenie czasu świecenia jest bezcelowe IMO.

Jeśli woda do podmian jest OK:
Masz mało rybek, a dużo roślin, nie powinieneś mieć problemu z NO3. Prawdopodobnie któryś z mikro / makro elementów hamuje wzrost roślin, a tym samym pobieranie NO3. Pytanie czy nawozisz, jak nawozisz i czym nawozisz. Jeśli nie, zastanów się nad nawożeniem mikro i badaj poziomy NO3, ewentualnie dorzuć potasu i również obserwuj reakcje. Gdy zapewnisz dostatek wszystkiego innego, azotany powinny zacząć spadać.
W Twoim przypadku, przy zapewnieniu odpowiedniego nawożenia mikro, konieczne może być nawożenie makro, w tym azotanamiSmile i do tego dąż...

PS. Mam nadzieje, że te ryby to nie welonySmile
#67

Witam,
NO3 w wodzie do podmian jest ok.
Rybki to mieszane towarzystwo:
11 neonek
2 gupiki
2 danio
2 sumy
1 skalar
1 mieczyk

Dodaję sporadycznie Potas i Żelazo (sera florena) + Mikroelementy przy podmianach wody. No własnie - z makro zrezygnowałem - bo tam dodatkowo są azotany.. Sad I co dalej...
Podejrzewam, że może filtr jest za słaby - Fluval 105 - takj na styk chyba wyrabia... moze ta powierzchnia filtracyjna + bakterie jest zbyt mała?

Pozdrawiam
#68

Ale nie rozumiesz, azotany produkuje właśnie filtr z bardziej toksycznych związków, czyli nawet największy filtr Ci ich nie usunieSmile

Poczytaj o nawożeniu, jeśli dodajesz sporadycznie, to i sporadycznie roślinki "zjadają" azotany. Jeśli stosujesz Florene, ok, spróbuj w ten sposób, dawaj regularne dawki, zgodnie z zaleceniem i obserwuj akwarium. Do tego proponowałbym sam potas, kup jakąś sól potasową, ewentualnie oddzielny nawóz potasowy. Musisz dobrać odpowiednie dawki, obserwuj rośliny, bąbelkowanie, wzrost, kolory. Nie jest to łatwe i wymaga czasu, ale gdy dobierzesz odpowiednie proporcje i uzyskasz równowagę, znikną problemy z azotanami. Wsadź moczarkę na początek, po jej wzroście ładnie widać co się dzieje w akwarium, poza tym pochłania azotany szybko i skutecznie.
#69

Searcher napisał(a):Ale nie rozumiesz, azotany produkuje właśnie filtr z bardziej toksycznych związków, czyli nawet największy filtr Ci ich nie usunieSmile

Poczytaj o nawożeniu, jeśli dodajesz sporadycznie, to i sporadycznie roślinki "zjadają" azotany. Jeśli stosujesz Florene, ok, spróbuj w ten sposób, dawaj regularne dawki, zgodnie z zaleceniem i obserwuj akwarium. Do tego proponowałbym sam potas, kup jakąś sól potasową, ewentualnie oddzielny nawóz potasowy. Musisz dobrać odpowiednie dawki, obserwuj rośliny, bąbelkowanie, wzrost, kolory. Nie jest to łatwe i wymaga czasu, ale gdy dobierzesz odpowiednie proporcje i uzyskasz równowagę, znikną problemy z azotanami. Wsadź moczarkę na początek, po jej wzroście ładnie widać co się dzieje w akwarium, poza tym pochłania azotany szybko i skutecznie.

Rozumiem.. Smile Czyli mam dodawać te makroelementy czy nie? Potas dodaję raz w tygodniu. Rośliny rosną mi ładnie... Mam moczarkę... ładnie rośnie również. Chyba że są różne rodzaje - masz może gdzieś zdjęcie? - są chyba rózne gatunki.

Pozdrawiam
#70

No to ciekawie, wszystko rośnie, dodajesz nawozy i nadal wysoki poziom NO3... Moczarka to moczarka, obojętnie jakaSmile

Ciężko jest określić przyczynę w tej sytuacji, z makro bym się wstrzymał... Może na dnie zalega masa odchodów, a może masz duży niedostatek fosforu, tyle ze tu już jest ryzyko... podając fosfor należy liczyć się z możliwością ataku glonów...

Może ktoś jeszcze ma jakieś pomysły, bo nie chcę Ci zaszkodzić... szczerze nie mam pomysły jak to zbić na stałe.


Skocz do: