Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat
Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - Wersja do druku

+- Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat (http://www.akwaswiat.net)
+-- Forum: Akwarium (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Chemia wody (/forumdisplay.php?fid=45)
+--- Temat: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania (/showthread.php?tid=9897)

Zmniejszenie zawartości NO3 w wodzie - rabcik - 13.11.2008 15:36

Jak w szybki i łatwy sposób zbić poziom No3??

RE: No3 - strojter - 13.11.2008 15:39

Zrobić podmianę

RE: No3 - rabcik - 13.11.2008 15:44

strojter napisał(a):Zrobić podmianę

ale jak dużą??

RE: No3 - strojter - 13.11.2008 15:48

A jak duże masz no3?

RE: No3 - andrzejkowac - 13.11.2008 17:54

Do 50% objętości

RE: No3 - mariusz_and - 13.11.2008 19:09

Dużą podmiane musisz zrobić (40-50%)jak przed mówcy napisali, musisz podać wartość NO3 jaką masz w akwarium nikt Ci metodą macajewa nie powie ile musisz jej podmienić tak naprawdę, ale podmiana mimo wszystko nie zaszkodzi, pozdrawiam

RE: No3 - rabcik - 13.11.2008 19:21

60mg/l

RE: No3 - mariusz_and - 13.11.2008 19:23

OOO kurczę, to jest bardzo dużo, nawet 60% podmiany wody i gruntowne odmulanie dna, żyje Ci coś tam jeszcze??[/u]

RE: No3 - strojter - 13.11.2008 19:25

Te ryby to Ci jeszcze żyją?Jaki masz test?

RE: No3 - rabcik - 13.11.2008 19:26

mariusz_and napisał(a):OOO kurczę, to jest bardzo dużo, nawet 60% podmiany wody i gruntowne odmulanie dna, żyje Ci coś tam jeszcze??[/u]

żyje wszystko ma się dobrze tylko zauważyłem rozwój glonów a może zastosować jakiś rodzaj filtracji?

RE: Zmniejszenie zawartości NO3 w wodzie - mariusz_and - 13.11.2008 19:28

Filtracja nic nie zdziała, musisz podmienić znaczną część wody i odmulić dno i to natentychmiast, taki parametr jest nie dopuszczalny, padną Ci ryby jak tak dalej będziesz miał!!

RE: Zmniejszenie zawartości NO3 w wodzie - strojter - 13.11.2008 19:29

Jaką masz obsadę i litraż

RE: Zmniejszenie zawartości NO3 w wodzie - rabcik - 13.11.2008 19:36

strojter napisał(a):Jaką masz obsadę i litraż

112l
14x neon
4x molinezjia
3x kirys
1x mieczyk
3x gurami
2x glonojad
2x kosiarka

Mieczyka 2 molinezje oddam

RE: Zmniejszenie zawartości NO3 w wodzie - strojter - 13.11.2008 19:38

Obsad dobrana najlepiej nie jest, ale dużo ich tam też nie jest, choć w złych ilośćiach poszczególne gatnuki.Masz filtr?Jak często robisz podmianę?

RE: Zmniejszenie zawartości NO3 w wodzie - rabcik - 13.11.2008 19:39

strojter napisał(a):Obsad dobrana najlepiej nie jest, ale dużo ich tam też nie jest, choć w złych ilośćiach poszczególne gatnuki.Masz filtr?Jak często robisz podmianę?

filtr fluval 205 podmiana co tydzień 20l

RE: Zmniejszenie zawartości NO3 w wodzie - mariusz_and - 13.11.2008 19:40

Odmulasz dno??

RE: Zmniejszenie zawartości NO3 w wodzie - strojter - 13.11.2008 19:40

No niby wsszystko jest ok.Jakie masz te testy?Firma i typ.

RE: Zmniejszenie zawartości NO3 w wodzie - rafalw - 13.11.2008 19:42

http://www.pawiookie.pl/woda/tajemnice-i-zagadki-filtracji-biologicznej.html

Blisko 1/3 artykułu mówi o pozbywaniu się azotanów, a to jeszcze nie wszystko.

Rafał

RE: Zmniejszenie zawartości NO3 w wodzie - rabcik - 13.11.2008 19:42

strojter napisał(a):No niby wsszystko jest ok.Jakie masz te testy?Firma i typ.

tak odmulam testy ph akvin a no3 gh kh zoolek

RE: Zmniejszenie zawartości NO3 w wodzie - Marko - 13.11.2008 19:47

Ludzie spokojnie,przecież napisał NO3 a nie NO2. Po co ta panika?Od NO2 zdychają ryby a od NO3 tylko rosną glony a rybą to nie szkodzi więc nie każcie mu zmieniac 50% wody bo tylko se biologie zachwieje bez potrzeby.Odróżniajcie AZOTYNY od AZOTANÓW.

RE: Zmniejszenie zawartości NO3 w wodzie - rabcik - 13.11.2008 19:51

Marko napisał(a):Ludzie spokojnie,przecież napisał NO3 a nie NO2. Po co ta panika?Od NO2 zdychają ryby a od NO3 tylko rosną glony a rybą to nie szkodzi więc nie każcie mu zmieniac 50% wody bo tylko se biologie zachwieje bez potrzeby.Odróżniajcie AZOTYNY od AZOTANÓW.

ale tak czy inaczej musze zbić bo rosną mi glony;/

RE: Zmniejszenie zawartości NO3 w wodzie - Marko - 13.11.2008 19:55

[/quote]
To zrób normalną podmianę wody,dobre są rośliny szybko rosnące.Nie wiem jakie masz oświetlenie(to też ma wpływ na rozwój glonów).

RE: Zmniejszenie zawartości NO3 w wodzie - rabcik - 13.11.2008 19:59

Marko napisał(a):
rabcik napisał(a):

To zrób normalną podmianę wody,dobre są rośliny szybko rosnące.Nie wiem jakie masz oświetlenie(to też ma wpływ na rozwój glonów).
[/quote]

2x18w standardowe

RE: Zmniejszenie zawartości NO3 w wodzie - Marko - 13.11.2008 20:08

Masz rośliny?Jesli tak to dużo czy tylko kilka i jak rosną?Rośliny zużywają do wzrostu produkty przemiany materii i tym samym odbierają pożywkę glonom.Podmieniaj regularnie wodę z odmulaniem dna,pilnuj żeby pokarm który dajesz był w całości zjadany przez ryby w kilka minut i nic nie zalegało na dnie a powinno byc wszystko OK.

RE: Zmniejszenie zawartości NO3 w wodzie - rabcik - 13.11.2008 21:11

Marko napisał(a):Masz rośliny?Jesli tak to dużo czy tylko kilka i jak rosną?Rośliny zużywają do wzrostu produkty przemiany materii i tym samym odbierają pożywkę glonom.Podmieniaj regularnie wodę z odmulaniem dna,pilnuj żeby pokarm który dajesz był w całości zjadany przez ryby w kilka minut i nic nie zalegało na dnie a powinno byc wszystko OK.

mam 7 roslinek rosną dobrze nazw nie pamientam ale chyba 2 amazonki 1 żabienice

NO3 pomocy? - Sphenops - 26.12.2008 13:02

Witam wszystkich i proszę o pomoc?
Na wstępie życze wesołych swiąt i szcześliwego nowego roku wszystkim hobbistą.

Mój problem zaczoł się z czteroma paletkami, gdyż zaczeły one pływać bokiem, były ospałe, po dłuższym czasie platki opadały na dno i opierały się o wszysko na co ich zniusł ruch wody, i tak leżały bez ruchu i słaby oddech, gdy prubowałem je ruszyć to zaczynały normalnie pływać, oprucz jednej która pływała normalnie oprucz tego że zachowywała się jak zupełnie ślepa, po prostu obijała się o wszystko co miała na drodze. Reszta ryb jest w jak najlepszym zdrowiu, nic nie można im zarzucić. Paletki nie jadły,ich odchody było brązowo,czarno białe.Po dłuszym oglądaniu osobników zauważyłem że ryby ściemniały miały postrzepione płetwy i miały dosć małe białe plamki(nie przypominały one kulrzęski) W sklepie Zologicznym DISCUZ_ZOO powiedzieli mi że to pasożyt więć zaczełem je leczyć CAPITOX-S firmy ZOOLEK lecz to nic nie pomagało ryby z dnia na dzień czuły sie gorzej i zdychały została mi jedna paletka u której zaczynają sie pojawiać te same objawy co u reszty. Zaryzykowałem i poszłem po radę do drugiego zologicznego i on polecił mi najpierw zrobić pomiary wody które wam poniżej piszę i powiedział że jest to spowodowne NO3 zbyt dużym stężeniem w akwarium i dlatego zdychają mi ryby.Zalecił podmianę 50% wody na początek a potem co drugi dzień 30% aż nie spadnie mi NO3 do normy, ale zrobiłem dwie podmiany i zeszłem do 100mg/l i dalej nie dam rady zejść bo woda bierząca odstana posiada już w sobie te No3- 100mg/l, moje pytanie polega na tym czy jest to naprawde tym spowodowane że zdychają mi rybki i w jaki sposub można zbić te NO3 do 25mg/l a najlepiej do 0

Moje akwarium To zbiornik 300l
Temparatura wynosi 27 stopni
ph-7,2
KH-6d
GH->14d
NO2- 0
NO3 -100mg/l to mnie nie pokoji bo udało mi się zejść z 250mg/l na 100.

Posiadam dwa filtry węwnętrzny(mechanicznie) filtruje i zewnętrzny (torf,ceramika,aktywny wegiel,gobka)
podmiany wody co tydzień około 60l w tym około 15-12 l paruje przez cały tydzień, dno odmulane.
Obsada akwarium to
4 glonojady
4 kiryski
2 sumiki
1 paletka( tylko a było 4)
10 kosiarek
8 krewetek
7 danio
6 mieczyków
7 gurami
4 skaraly
4 molinezje
4 brzanki.

RE: NO3 pomocy? - rafalw - 26.12.2008 13:04

Najprostsze rozwiązanie przy tak koszmarnej kranówie to preparowanie wody z RO. Koszt rzędu 200 złoty, korzyści - możesz zrobić z wodą wszystko.

Rafał

EDIT: i zdecyduj się, co chcesz hodować - albo rybki, albo paletki. To nie żart.

RE: NO3 pomocy? - maja - 26.12.2008 13:36

Jakim testem robisz pomiar NO3? Kranówka w stolicy do najlepszych nie należy, ale nie jest aż tak koszmarna. Wodę masz z miejskiego ujęcia (który rejon W-wy) czy z własnego?

RE: NO3 pomocy? - Sphenops - 26.12.2008 13:50

Własne ujęcie, Warszawa-Wawer, Tesy paskowe Firmy JBL EasyTEST 5 in 1

RE: NO3 pomocy? - rafalw - 26.12.2008 13:56

Sphenops napisał(a):Własne ujęcie, Warszawa-Wawer, Tesy paskowe Firmy JBL EasyTEST 5 in 1

Może faktycznie sprawdź innymi - bo zmierzone poziomy sugerują skażenie szambem czy inną gnojówką, co możliwe jest raczej w przypadku płytkich studni lub koszmarnych zaniedbań co do stanu wodociągów u Ciebie.

Rafał

RE: NO3 pomocy? - Sphenops - 26.12.2008 14:11

Ja mam sudnie bitą na jakieś 12 m sam biłem, sprawdzałem stan wody także u dalszych sąsiadów 22m ten sam odczyt jedynie jest troszkę mniej twarda woda i także sprawdzłem u sąsiąda ktury korzysta z wody miejskiej ze zródła w miedzylesiu odczyn jest dobry NO3 i NO2 woda jest tak samo twarda ale jej ph 6,2

RE: NO3 pomocy? - maja - 26.12.2008 14:15

Sphenops napisał(a):Własne ujęcie, Warszawa-Wawer,
No proszę, witam sąsiada Smile W najpiękniejszych rejonach stolicy mieszkasz a taką masz brzydką wodę Tongue

rafalw napisał(a):Może faktycznie sprawdź innymi - bo zmierzone poziomy sugerują skażenie szambem czy inną gnojówką, co możliwe jest raczej w przypadku płytkich studni lub koszmarnych zaniedbań co do stanu wodociągów u Ciebie.

Rafał
Bardzo prawdopodobne. Rejon jest niestety bardzo słabo skanalizowany i zdecydowana większość z nas posiada szamba.

RE: NO3 pomocy? - Sphenops - 26.12.2008 14:30

Co do kanalizacji to jest połażona tylko same przyłaczę kosztuje około 15 tysięcy, ale sporo osobą to się nie kalkuluje.

Mugł by mi ktoś więćej powiedzieć o tym RO?

I czy nie istnieje jakiś inny sposób jak na razie dopuki bym nie zakupił tego Magicznego wynalazka Ro.

"No proszę, witam sąsiada W najpiękniejszych rejonach stolicy mieszkasz a taką masz brzydką wodę "

Wawer jest duży i piękny, bo ja zamieszkuje dokładnie na Marysinie-Wawerskim

RE: NO3 pomocy? - rafalw - 27.12.2008 10:53

Sphenops napisał(a):(...)

Mugł by mi ktoś więćej powiedzieć o tym RO?

http://www.pawiookie.pl/woda/odwrocona-osmoza.html

Cytat:I czy nie istnieje jakiś inny sposób jak na razie dopuki bym nie zakupił tego Magicznego wynalazka Ro.

Pozostają rozwiązania w których następuje denitryfikacja: czy urządzenie (denitryfikator):
http://www.pawiookie.pl/diy/denitrator-diy-tylko-dla-cierpliwych.html

czy też zaprzęgnięcie do tego podłoża (artykuł jeszcze nie gotowy, trzeba być zalogowanym na pawiookie.pl, by móc to przeczytać):
http://www.pawiookie.pl/forum/artykuly-wersje-beta/plenum-a-moze-by-tak-nie-podmieniac.html

Rafał

RE: NO3 pomocy? - Sphenops - 01.01.2009 16:06

Mam pytanie czy wystarczy mi ten filtr ro?

http://www.allegro.pl/item514638564_filtr_osmoza_osmonics_akwarystyczna_75_gpd_ro_3.html

Czy te wkłady co ona posiada są odpowiednie dla mnie a dokładniej dla mojego problemu?

RE: NO3 pomocy? - rafalw - 01.01.2009 16:25

Sphenops napisał(a):Mam pytanie czy wystarczy mi ten filtr ro?

http://www.allegro.pl/item514638564_filtr_osmoza_osmonics_akwarystyczna_75_gpd_ro_3.html

Czy te wkłady co ona posiada są odpowiednie dla mnie a dokładniej dla mojego problemu?

Wystarczy, choć warto zainwestować w bardziej wydajną membranę.

Rafał

RE: NO3 pomocy? - arkady3 - 01.01.2009 16:42

RO wyzeruje Ci wszelkie parametry wody. Z tak przefiltrowaną wodą można robić niemal wszystko. Jak zamierzasz trzymać paletki to filtr RO jest niezbędny, a nawet biorąc pod uwagę wysokie NO3 w Twojej kranówce to filtracja odwróconą osmozą wydaje się być jedynym skutecznym rozwiązaniem.

RE: NO3 pomocy? - pablopablo - 25.01.2009 21:31

Może problem jest w stosowanym przez Ciebie teście.
Znalazłem na forum taki wpis
http://www.akwaswiat.net/testy-paskowe-kontra-kropelkowe-t-8190.html
Wydaje mi się że to bardzo ciekawe doświadczenie

Ogromne stężenie NO2 - Anne - 24.02.2009 15:44

Witam,

4 tygodnie temu przygarnęłam welona. Zakładając akwarium użyłam wody z dojrzałego już innego akwarium. Po paru dniach wpuścilam rybkę. Robiąc wczoraj tekst wody okazało się, że stężenie azotynów (NO2) jest przerażające, wcześniejsze testy zawsze pokazywały mi 0. Rybka nie wykazuje żadnych niepokojących objawów, ale jednak truje się tym wszystkim. Zrobiłam podmiane wody około 30% gdyż dzień wcześniej również podmieniałam wode (30%). W przepływowym miejscu od wczoraj są dwa woreczki z Zooleku, do gąbki filtra dodałam tabletke na start akwarium by przyśpieszyć cykl azotowy, jednak poziom azotynów nie spadł wiele (azotany również są wysokie). Zupełnie nie wiem, co jeszcze zrobić, więc będę bardzo wdzięczna za jakies rady.

Akwarium - 45l (wiem, ze za mało jak na welona jednak to tylko tymczasowe rozwiązanie)
Obsada - welon
Filtr - wewnętrzny 300 l/h
Temperatura - 20 stopni

Obecne parametry wody:
NO3 - 50mg/l
NO2 - 5-6mg/l
GH - >7d
KH - 6d
pH - 6,8

RE: Ogromne stężenie NO2 - Marko - 24.02.2009 16:01

Podmiany wody co drugi dzień aż do skutku.Toxivec firmy Sera dobrze zbija NO2, możesz dodać też bakterie-Nitrivec firmy Sera.

RE: Ogromne stężenie NO2 - Anne - 24.02.2009 16:03

Marko napisał(a):Podmiany wody co drugi dzień aż do skutku.Toxivec firmy Sera dobrze zbija NO2, możesz dodać też bakterie-Nitrivec firmy Sera.

Bardzo dziękuje za odpowiedz.

Ile procent wody podmieniać?
Czy jeśli dodałam już te tabletke na start akwarium (niestety nie znam firmy) to mam jeszcze jakieś bakterie dodawać?

RE: Ogromne stężenie NO2 - Marko - 24.02.2009 16:09

Cytat:Ile procent wody podmieniać?
30% w tej sytuacji jest dobre.
Cytat:Czy jeśli dodałam już te tabletke na start akwarium (niestety nie znam firmy) to mam jeszcze jakieś bakterie dodawać?
Nie wiem jaka tabletka ale pewnie był to Baktozyt a to jest tylko pożywka dla bakterii więc Nitrivec można dać.

RE: Ogromne stężenie NO2 - Anne - 24.02.2009 16:19

Dziękuję. Mam jeszcze jedno pytanie. Co z karmieniem rybki? Ograniczyć? Zrobić jednodniową głodówkę?

RE: Ogromne stężenie NO2 - Marko - 24.02.2009 16:24

Proponuję ograniczyć do minimum aż azotyny spadną.Jednodniowa głodówka np. raz w tygodniu jest bardzo wskazana(nawet kiedy jest wszystko OK).
Jeszcze jedno,dodawaj Nitrivec w te dni kiedy nie będziesz podmieniać wody.

RE: Ogromne stężenie NO2 - andrzejkowac - 24.02.2009 16:30

A jesteście pewni że te testy są wiarygodne ?

RE: Ogromne stężenie NO2 - Marko - 24.02.2009 16:35

andrzejkowa napisał(a):A jesteście pewni że te testy są wiarygodne ?
Skoro Anne pisze:"zawsze pokazywały zero" to myślę,że wiarygodne.Co innego gdyby był to pierwszy pomiar i taki wynik.

RE: Ogromne stężenie NO2 - Anne - 24.02.2009 16:38

Testy powtarzałam kilka razy, w innym akwarium wyniki są inne, więc te testy się nie mylą.

RE: Ogromne stężenie NO2 - wikiii - 24.02.2009 16:39

A jakich testów używasz?

RE: Ogromne stężenie NO2 - Anne - 24.02.2009 16:40

JBL EasyTest 5 in 1

Czy bardzo źle zrobiłam z tą tabletką, skoro to jednak pożywka to chyba bardzo źle...

RE: Ogromne stężenie NO2 - Marko - 24.02.2009 16:52

Anne napisał(a):Czy bardzo źle zrobiłam z tą tabletką,
Dlaczego źle? Ta tabletka nic nie zaszkodziła tylko tyle,że nie pomogłaSmile

RE: Ogromne stężenie NO2 - Anne - 24.02.2009 17:02

uff, dzięki Smile

RE: Ogromne stężenie NO2 - wikiii - 24.02.2009 17:03

Te testy paskowe 5w1 nie są zawsze wiarygodne. Spróbuj zrobić testem kropelkowym na NO2.

RE: Ogromne stężenie NO2 - werka123 - 03.03.2009 16:54

a jeśli wyjdzie ci nadal tak dużo to radzę brać się do roboty XD

RE: Ogromne stężenie NO2 - Anne - 03.03.2009 17:00

Hehe, świetna rada!

RE: Ogromne stężenie NO2 - tiger_zaby - 04.03.2009 17:56

Mam te testy jbl5 in1 (paski) i zoolek (krople) podam dwa przykładowe pomiary.
no3 JBL- 50, Zoolek 10,
no2 JBL 0, Zoolek 0,

Ogólnie te testy 5in1 to sobie można wsadzić (chociaż cena pewnie Cię skusiła?- mnie takBig Grin), ale jakieś baaaaardzo ogólne pojęcie dają na temat parametrów.

Najlepiej kup jakieś kropelkowe i porównaj, jak Ci radzą.

Powodzenia.

RE: Ogromne stężenie NO2 - Anne - 04.03.2009 18:52

Test kropelkowy już zakupiłam, niestety wychodzi mi też koło 4. Miałam nadzieje, że to jednak może być coś z testami, ale oba pokazują, że jest źle. Ratuje się podmianami wody, ale niewielkie tego rezultaty....

RE: Ogromne stężenie NO2 - tiger_zaby - 04.03.2009 18:57

To może jakaś gdzieś padnięta sztuka??? Dno zasyfione, filtr brudny itd.
Wogóle to napisz jakie masz akwarium(od kiedy funkcjonuj, obasada itd) i wszystko co z obsługą związane(podmiany, odmulanie, nawozy).
Będziemy myśleć.
Jestem początkujący ale musi być jakaś przyczyna tak wysokiego poziomu może uda się znaleźć a doświadczeni użytkownicy niech czuwają nad wątkiem.

RE: Ogromne stężenie NO2 - Anne - 04.03.2009 19:06

Większość informacji zawarta jest w pierwszym poście tego tematu. Rybka od zawsze była tylko jedna, więc inne martwe bądź żywe, o których mi nie wiadomo odpadają, podłoże jest czyściutkie, mam piasek, więc jest nieco łatwiej utrzymać je w porządku. Podmiany co około 6 dni 30% (oczywiście teraz, w związku z sytuacją kryzysową, podmieniam co drugi dzień), roślin brak (z tym żarłokiem nic sie nie uchowało), nawozów też brak.

Akwarium jest stosunkowo młode (ponad miesiąc), więc największym pradwopodobnieństwem jest brak dojrzałości Smile

RE: Ogromne stężenie NO2 - tiger_zaby - 04.03.2009 19:19

http://www.tanganika.krasnystaw.biz/artykuly/dojrzewanie-zbiornika-cykl-azotowy.pdf

tak jeżeli ktoś kawałów Ci nie robi jakiś bobas może, to nie dojrzałe akwarium.
Jeżeli sytuacja się nie poprawi to może wyjęcie ryby z akwa na parę dni by pomogło(masz komu podrzucić???) aby nie produkowała więcej amoniaku, bo welony to najgorsze brudasy jak się ludzie wypowiadają.
No i oczywiście rośliny szybko rosnące, mi na zbicie no3 pomogła takie zielsko jak Cryptocoryne aponogetifolia (chyba ta odmiana) tylko rośnie do wielkich rozmiarów 100 l dla niej za mało.[/u]
Tak ja bym przynajmniej zrobił.

Co o tym myślą "specjaliści"

RE: Ogromne stężenie NO2 - Anne - 05.03.2009 10:20

Dzięki, ale niestety nie mam za bardzo gdzie jej podrzucić. Jak narazie rybka ma dietę. Co do roślinek, to przy tym żarłoku żadne nie uchowają się dłużej niż jeden dzień Smile
Na szczęście obserwuję tendecję spadkową, dzisiejsze testy pokazały NO2 juz na poziomie 2-3, więc mam nadzieję, że niedługo wszystko się ustabilizuje.

RE: Ogromne stężenie NO2 - tiger_zaby - 05.03.2009 14:00

A właściciel wody od którego wzięłaś niech sobie sprawdzi parametry, może jego woda była taka zła?? A filtr nie był przypadkiem pozbawiony bakterii w międzyczasie poprzez mycie go itp.

Regulacja NO3 - Dariusz192 - 14.03.2009 12:29

Wg testu miałem po 1 miesiącu 0 ppm NO3 więc dolałem taką ilość KNO3 wg kalkulatora żeby było ok 13 ppm. Po 12 h sprawdziłem znowu ilość NO3 była równa 0 ppm. Zaraz po teście dolałem kolejną dawkę rozpuszczonego w destylacie KNO3 (dokładnie to 100g KNO3 w 600ml destylatu - przy 145l netto to około dawka 23 ml). Tym razem po 40 minutach test wykazał 50 ppm - czyli bardzo dużo. Po 4 h zrobiłem jeszcze jeden test i wyszło 10 ppm - czyli idealnie. Kolejny test zrobiłem po 12 h i wyszło trochę więcej niż 10 ppm.
Proszę o komentarz dlaczego tak szybko spadło natężenie i ogólnie czy moje postępowanie jest prawidłowe.

RE: Regulacja NO3 - sum - 26.03.2009 17:13

Kurcze tylu tu doświadczonych akwarystów i zero odpowiedzi.
Tez jestem zainteresowany tym tematem,dlatego przypominam się za kolegę.

RE: Regulacja NO3 - Searcher - 26.03.2009 18:36

Dariusz192 napisał(a):Wg testu miałem po 1 miesiącu 0 ppm NO3 więc dolałem taką ilość KNO3 wg kalkulatora żeby było ok 13 ppm. Po 12 h sprawdziłem znowu ilość NO3 była równa 0 ppm. Zaraz po teście dolałem kolejną dawkę rozpuszczonego w destylacie KNO3 (dokładnie to 100g KNO3 w 600ml destylatu - przy 145l netto to około dawka 23 ml). Tym razem po 40 minutach test wykazał 50 ppm - czyli bardzo dużo. Po 4 h zrobiłem jeszcze jeden test i wyszło 10 ppm - czyli idealnie. Kolejny test zrobiłem po 12 h i wyszło trochę więcej niż 10 ppm.
Proszę o komentarz dlaczego tak szybko spadło natężenie i ogólnie czy moje postępowanie jest prawidłowe.

Co do tej szpilki, to nie sądzę aby wynik był prawdziwy, te 50ppm może być spowodowane niezupełną dyfuzją roztworu KNO3 w akwarium, po prostu zaczerpnąłeś z warstwy wody o większym stężeniu.

Postępowanie jest prawidłowe, jeśli masz pod dostatkiem mikro, masz sporo roślinek / mało rybek i wiesz co robiszSmile

Problem z NO3 - Jayavir_33 - 30.03.2009 21:28

Witam serdecznie,

Proszę o pomoc, z poprzednimi problemami z wodą poradziłem sobie całkiem fajnie - niestety z NO3 to mi się za nic nie udaje Sad Akwarium 110l. Rybek 16 - małych, filtr zewnętrzny - wkład Sera Siporax, Dość dużo roślin, podmieniam wodę co 7 dni - 20 litrów, dozuję CO2, a NO3 utrzymuje się na pozimie 25-50mg/l i glony - nitki rosną sobie aż miło.
Skróciłem czas świecenia do 6h - ale to nie rozwiąże przeciez problemu z NO3. Może ktoś z Was zna jakiś dobry sposób na to, żeby zaradzić temu niekorzystnemu zjawisku.

Pozdrawiam
Emil

RE: Problem z NO3 - Searcher - 30.03.2009 21:46

Jayavir_33 napisał(a):Witam serdecznie,

Proszę o pomoc, z poprzednimi problemami z wodą poradziłem sobie całkiem fajnie - niestety z NO3 to mi się za nic nie udaje Sad Akwarium 110l. Rybek 16 - małych, filtr zewnętrzny - wkład Sera Siporax, Dość dużo roślin, podmieniam wodę co 7 dni - 20 litrów, dozuję CO2, a NO3 utrzymuje się na pozimie 25-50mg/l i glony - nitki rosną sobie aż miło.
Skróciłem czas świecenia do 6h - ale to nie rozwiąże przeciez problemu z NO3. Może ktoś z Was zna jakiś dobry sposób na to, żeby zaradzić temu niekorzystnemu zjawisku.

Pozdrawiam
Emil

A więc tak kolego... Najpierw sprawdź zawartość NO3 w wodzie do podmian. Zmniejszenie czasu świecenia jest bezcelowe IMO.

Jeśli woda do podmian jest OK:
Masz mało rybek, a dużo roślin, nie powinieneś mieć problemu z NO3. Prawdopodobnie któryś z mikro / makro elementów hamuje wzrost roślin, a tym samym pobieranie NO3. Pytanie czy nawozisz, jak nawozisz i czym nawozisz. Jeśli nie, zastanów się nad nawożeniem mikro i badaj poziomy NO3, ewentualnie dorzuć potasu i również obserwuj reakcje. Gdy zapewnisz dostatek wszystkiego innego, azotany powinny zacząć spadać.
W Twoim przypadku, przy zapewnieniu odpowiedniego nawożenia mikro, konieczne może być nawożenie makro, w tym azotanamiSmile i do tego dąż...

PS. Mam nadzieje, że te ryby to nie welonySmile

RE: Problem z NO3 - Jayavir_33 - 30.03.2009 22:13

Witam,
NO3 w wodzie do podmian jest ok.
Rybki to mieszane towarzystwo:
11 neonek
2 gupiki
2 danio
2 sumy
1 skalar
1 mieczyk

Dodaję sporadycznie Potas i Żelazo (sera florena) + Mikroelementy przy podmianach wody. No własnie - z makro zrezygnowałem - bo tam dodatkowo są azotany.. Sad I co dalej...
Podejrzewam, że może filtr jest za słaby - Fluval 105 - takj na styk chyba wyrabia... moze ta powierzchnia filtracyjna + bakterie jest zbyt mała?

Pozdrawiam

RE: Problem z NO3 - Searcher - 30.03.2009 23:01

Ale nie rozumiesz, azotany produkuje właśnie filtr z bardziej toksycznych związków, czyli nawet największy filtr Ci ich nie usunieSmile

Poczytaj o nawożeniu, jeśli dodajesz sporadycznie, to i sporadycznie roślinki "zjadają" azotany. Jeśli stosujesz Florene, ok, spróbuj w ten sposób, dawaj regularne dawki, zgodnie z zaleceniem i obserwuj akwarium. Do tego proponowałbym sam potas, kup jakąś sól potasową, ewentualnie oddzielny nawóz potasowy. Musisz dobrać odpowiednie dawki, obserwuj rośliny, bąbelkowanie, wzrost, kolory. Nie jest to łatwe i wymaga czasu, ale gdy dobierzesz odpowiednie proporcje i uzyskasz równowagę, znikną problemy z azotanami. Wsadź moczarkę na początek, po jej wzroście ładnie widać co się dzieje w akwarium, poza tym pochłania azotany szybko i skutecznie.

RE: Problem z NO3 - Jayavir_33 - 31.03.2009 16:49

Searcher napisał(a):Ale nie rozumiesz, azotany produkuje właśnie filtr z bardziej toksycznych związków, czyli nawet największy filtr Ci ich nie usunieSmile

Poczytaj o nawożeniu, jeśli dodajesz sporadycznie, to i sporadycznie roślinki "zjadają" azotany. Jeśli stosujesz Florene, ok, spróbuj w ten sposób, dawaj regularne dawki, zgodnie z zaleceniem i obserwuj akwarium. Do tego proponowałbym sam potas, kup jakąś sól potasową, ewentualnie oddzielny nawóz potasowy. Musisz dobrać odpowiednie dawki, obserwuj rośliny, bąbelkowanie, wzrost, kolory. Nie jest to łatwe i wymaga czasu, ale gdy dobierzesz odpowiednie proporcje i uzyskasz równowagę, znikną problemy z azotanami. Wsadź moczarkę na początek, po jej wzroście ładnie widać co się dzieje w akwarium, poza tym pochłania azotany szybko i skutecznie.

Rozumiem.. Smile Czyli mam dodawać te makroelementy czy nie? Potas dodaję raz w tygodniu. Rośliny rosną mi ładnie... Mam moczarkę... ładnie rośnie również. Chyba że są różne rodzaje - masz może gdzieś zdjęcie? - są chyba rózne gatunki.

Pozdrawiam

RE: Problem z NO3 - Searcher - 31.03.2009 17:00

No to ciekawie, wszystko rośnie, dodajesz nawozy i nadal wysoki poziom NO3... Moczarka to moczarka, obojętnie jakaSmile

Ciężko jest określić przyczynę w tej sytuacji, z makro bym się wstrzymał... Może na dnie zalega masa odchodów, a może masz duży niedostatek fosforu, tyle ze tu już jest ryzyko... podając fosfor należy liczyć się z możliwością ataku glonów...

Może ktoś jeszcze ma jakieś pomysły, bo nie chcę Ci zaszkodzić... szczerze nie mam pomysły jak to zbić na stałe.

RE: Problem z NO3 - Jayavir_33 - 31.03.2009 22:45

Searcher napisał(a):No to ciekawie, wszystko rośnie, dodajesz nawozy i nadal wysoki poziom NO3... Moczarka to moczarka, obojętnie jakaSmile

Ciężko jest określić przyczynę w tej sytuacji, z makro bym się wstrzymał... Może na dnie zalega masa odchodów, a może masz duży niedostatek fosforu, tyle ze tu już jest ryzyko... podając fosfor należy liczyć się z możliwością ataku glonów...

Może ktoś jeszcze ma jakieś pomysły, bo nie chcę Ci zaszkodzić... szczerze nie mam pomysły jak to zbić na stałe.

Witaj,
Ano ciekawe, nawet bardzo - wczoraj zrobiłem podmiankę 20l - dzisiaj wynik na tym samym poziomie 50mg/l - podmienię jeszcze jutro kolejne 20l - zobaczymy... Przy podmianach dodaję do filtra bakterie Sera Filter Biostart - może przez to? Odchodów nie ma - odmulam systematycznie do samego spodu.
Pozdrawiam

RE: Problem z NO3 - maja - 31.03.2009 23:19

Takimi ogólnikami to do niczego nie dojdziemy.
Jayavir_33 napisał(a):NO3 w wodzie do podmian jest ok.
Czyli konkretnie jakie (i jakim testem mierzone) Woda do podmian z kranu czy nadal ta butelkowana?
Jayavir_33 napisał(a):Dodaję sporadycznie Potas i Żelazo (sera florena) + Mikroelementy przy podmianach wody. No własnie - z makro zrezygnowałem - bo tam dodatkowo są azotany.. Sad I co dalej...
Podaj dokładnie dawkowanie poszczególnych nawozów. I co to za mikroelementy (nazwa nawozu).
Dużo roślin jest w akwarium?
Podajesz Co2, a światła ile, bo ostatnio było tylko tylko 2x18W.
Czy oprócz NO3 znasz inne parametry wody w zbiorniku?

RE: Problem z NO3 - Jayavir_33 - 01.04.2009 09:34

Witaj Maja,

WODA:
Woda z kranu, mierzona Sera Test. Wynik kranówki - NO3 = 0mg/l
Dodaję do niej AQUABOTANIQUE Aqua Cristal Safe - 2ml/20l

DODATKI:
2-3ml / tydzień AQUABOTANIQUE Planta Activ - Mikroelementy
1ml co 3 dni AQUABOTANIQUE POWER COLOUR Fe+
1 x tydzień przy podmianie wody 5ml AQUABOTANIQUE Aquapotas - Nawóz potasowy
Sera Florena 1 x tydzień przy podmianie wody wg wskaząń na instrukcji
Sera Morena Blackwater - 1 x tydzień wg wskaząń na instrukcji

Roślinek dość dużo - do połowy zbiornika prawie full - bardzo dobrze rosną.
Dalej jest 2x18W ale założyłem odbłyśniki i super rurki Philipsa - jest lepiej, ale czy więcej świecę tym więcej glona Sad

PARAMETRY:
Robię sporo pomiarów,
KH, GH, PH, PO4, NH3, NO2, NO3

Wieczorem podam dokładne cyferki, teraz nie pamiętam. Które potrzebujesz?

Dzisiaj po dwóch dniach od podmiany podmienię jeszcze raz wodę - wczoraj było znowu 50mg/l NO3 Smile

Dzięki za pomoc.
Pozdrawiam
Witam,

PARAMETRY:
KH, = 6
GH, = 12-13
PH, = 6-6,5
PO4, = 0,25mg/l
NH3, = 50mg/l
NO2, = 0

Pozdarwiam

RE: Problem z NO3 - Searcher - 02.04.2009 17:55

Jayavir_33 napisał(a):PARAMETRY:
KH, = 6
GH, = 12-13
PH, = 6-6,5
PO4, = 0,25mg/l
NH3, = 50mg/l
NO2, = 0

Jesteś tego pewien? Po pierwsze to Twoje źródło azotanów, a po drugie to zabójcze stężenie...

RE: Problem z NO3 - Jayavir_33 - 02.04.2009 22:18

Searcher napisał(a):
Jayavir_33 napisał(a):PARAMETRY:
KH, = 6
GH, = 12-13
PH, = 6-6,5
PO4, = 0,25mg/l
NH3, = 50mg/l
NO2, = 0

Jesteś tego pewien? Po pierwsze to Twoje źródło azotanów, a po drugie to zabójcze stężenie...

Łojoj...
Oczywiście NH3 NH4 = 0mg/l
NO3 = 50mg/l
Pozdrawiam

RE: Problem z NO3 - prof.Animal - 03.04.2009 14:52

ja na Twoim miejscu zrobiłbym całkowity restart zbiornika i wszystko od nowa( obsada też nie jest za dobra i na pewno do zmiany), więc zrobiłbym wszystko od początku, ryby oddał do zoologicznego a wodę całkowicie nową wlał i tak z 2 tygodnie poczekał i wpuściłbym próbną rybkę.

RE: Problem z NO3 - Searcher - 03.04.2009 18:15

prof.Animal napisał(a):ja na Twoim miejscu zrobiłbym całkowity restart zbiornika i wszystko od nowa( obsada też nie jest za dobra i na pewno do zmiany), więc zrobiłbym wszystko od początku, ryby oddał do zoologicznego a wodę całkowicie nową wlał i tak z 2 tygodnie poczekał i wpuściłbym próbną rybkę.

Wspaniała porada, gratuluje... Jak zachorujesz to też się utopić, może po reinkarnacji będziesz zdrowySmile

Co do tematu, to przeczytałem wszystko jeszcze raz i Ty kolego lejesz niesamowite ilości nawozów. Lejesz chyba 3 rodzaje i z każdego pełną dawkę.... czyli przekraczasz normy minimum x3...

Cytat:WODA:

DODATKI:

Dalej jest 2x18W ale założyłem odbłyśniki i super rurki Philipsa - jest lepiej, ale czy więcej świecę tym więcej glona Sad

Do tego masz słabe światło... Restart to bardzo głupi pomysł, bo będziesz miał to samo znając życieSmile Tak więc podmień sobie ze 30-40% wody, nie nie stosuj zupełnie nic, zero nawozów! Tego uzdatniacza to jak chcesz, ale ogólnie im mniej tym lepiej.... Obserwuj rośliny i azotany, w ciągu pierwszego tygodnia możesz podać tylko potas, powiedzmy normalną dawkę. Po minimum tygodniu, a najlepiej dwóch, w zależności od reakcji zbiornika, wybierz sobie jeden rodzaj nawozu, np planta activ i zastosuj połowę dawki zalecanej i dalej obserwuj zbiornik. Nie katuj wody dodatkowym Fe, czy też kolejnym pełnowartościowym nawozem Sera Florena. Popełniasz dużo błędów w nawożeniu, to stąd te cuda niewidy.
A co do glona, to masz mieć sytuacje, w której świecisz do 12h i tego glona nie ma... Więc na razie duża podmiana i STOP nawozom.

Do normalnych dawek jednego nawozu wrócisz po ustabilizowaniu zbiornika, czyli nie wcześniej niż za miesiąc...

Idź i działaj Smile

RE: Problem z NO3 - prof.Animal - 03.04.2009 20:53

Searcher napisał(a):
prof.Animal napisał(a):ja na Twoim miejscu zrobiłbym całkowity restart zbiornika i wszystko od nowa( obsada też nie jest za dobra i na pewno do zmiany), więc zrobiłbym wszystko od początku, ryby oddał do zoologicznego a wodę całkowicie nową wlał i tak z 2 tygodnie poczekał i wpuściłbym próbną rybkę.

Wspaniała porada, gratuluje... Jak zachorujesz to też się utopić, może po reinkarnacji będziesz zdrowySmile

Co do tematu, to przeczytałem wszystko jeszcze raz i Ty kolego lejesz niesamowite ilości nawozów. Lejesz chyba 3 rodzaje i z każdego pełną dawkę.... czyli przekraczasz normy minimum x3...

Cytat:WODA:

DODATKI:

Do tego masz słabe światło... Restart to bardzo głupi pomysł, bo będziesz miał to samo znając życieSmile Tak więc podmień sobie ze 30-40% wody, nie nie stosuj zupełnie nic, zero nawozów! Tego uzdatniacza to jak chcesz, ale ogólnie im mniej tym lepiej.... Obserwuj rośliny i azotany, w ciągu pierwszego tygodnia możesz podać tylko potas, powiedzmy normalną dawkę. Po minimum tygodniu, a najlepiej dwóch, w zależności od reakcji zbiornika, wybierz sobie jeden rodzaj nawozu, np planta activ i zastosuj połowę dawki zalecanej i dalej obserwuj zbiornik. Nie katuj wody dodatkowym Fe, czy też kolejnym pełnowartościowym nawozem Sera Florena. Popełniasz dużo błędów w nawożeniu, to stąd te cuda niewidy.
A co do glona, to masz mieć sytuacje, w której świecisz do 12h i tego glona nie ma... Więc na razie duża podmiana i STOP nawozom.

Do normalnych dawek jednego nawozu wrócisz po ustabilizowaniu zbiornika, czyli nie wcześniej niż za miesiąc...

Idź i działaj Smile

Moim zdaniem nie da rady zbić azotanów do około zera jeśli podmieni 40% wody...

RE: Problem z NO3 - Searcher - 03.04.2009 22:07

prof.Animal napisał(a):Moim zdaniem nie da rady zbić azotanów do około zera jeśli podmieni 40% wody...

Nie chcemy zbić ich do zera, chcemy mieć stabilne 10ppm. Przy odpowiedniej ilości roślin i dobrym nawożeniu jest się w stanie zbić do 0 bez podmiany wody (to tylko taka dygresja).

Co do testu sery... to bardzo ciężko jest określić dokładną barwę przy zawartościach wyższych niż 5mg/l, proponuję autorowi tematu mały eksperyment. Zgodnie z opisem na teście rozcieńczaj badaną wodę, aż uzyskasz kolor pomarańczowy - odpowiadający 5mg/l w nierozcieńczonej próbce. Ten poziom akurat łatwo odczytać i na podstawie stopnia rozcieńczenia będziesz miał w trochę bardziej wiarygodny wynik niż wcześniej.

RE: Problem z NO3 - Jayavir_33 - 06.04.2009 23:43

Witam serdecznie,

Searcher napisał(a):Co do tematu, to przeczytałem wszystko jeszcze raz i Ty kolego lejesz niesamowite ilości nawozów. Lejesz chyba 3 rodzaje i z każdego pełną dawkę.... czyli przekraczasz normy minimum x3...
Do tego masz słabe światło... Restart to bardzo głupi pomysł, bo będziesz miał to samo znając życie Tak więc podmień sobie ze 30-40% wody, nie nie stosuj zupełnie nic, zero nawozów! Tego uzdatniacza to jak chcesz, ale ogólnie im mniej tym lepiej.... Obserwuj rośliny i azotany, w ciągu pierwszego tygodnia możesz podać tylko potas, powiedzmy normalną dawkę. Po minimum tygodniu, a najlepiej dwóch, w zależności od reakcji zbiornika, wybierz sobie jeden rodzaj nawozu, np planta activ i zastosuj połowę dawki zalecanej i dalej obserwuj zbiornik. Nie katuj wody dodatkowym Fe, czy też kolejnym pełnowartościowym nawozem Sera Florena. Popełniasz dużo błędów w nawożeniu, to stąd te cuda niewidy.

Dokładnie tak uczyniłem, podmieniam wodę - jest lepiej 25mg/l NO3 - będzie jeszcze mniej. Przerwałem nawozy - tylko potas dodałem. Badam poziom FE - jak spadnie dodam Sera Florena - to wszystko.

Podmiana i stop nawozom.

A jakieś bakterie do filtra dodawać po podmianch wody? np. Sera Turbo-Clear?

Searcher napisał(a):Nie chcemy zbić ich do zera, chcemy mieć stabilne 10ppm. Przy odpowiedniej ilości roślin i dobrym nawożeniu jest się w stanie zbić do 0 bez podmiany wody (to tylko taka dygresja).

Fajnie byłoby Smile

Searcher napisał(a):Co do testu sery... to bardzo ciężko jest określić dokładną barwę przy zawartościach wyższych niż 5mg/l, proponuję autorowi tematu mały eksperyment. Zgodnie z opisem na teście rozcieńczaj badaną wodę, aż uzyskasz kolor pomarańczowy - odpowiadający 5mg/l w nierozcieńczonej próbce. Ten poziom akurat łatwo odczytać i na podstawie stopnia rozcieńczenia będziesz miał w trochę bardziej wiarygodny wynik niż wcześniej.
Czyli dolewać do próbki wodę z akwarium - jak mam 10ml w próbce to np dolać kolejne 10 i porównac kolory, tak?

Dziękuję i Pozdrawiam

RE: Problem z NO3 - Searcher - 07.04.2009 04:06

Sera florena może powodować zielenice, przynajmniej ja po zmianie na aqua art stwierdziłem poprawę , także ostrożnie z tym nawozem. Nie stosuj też pełnej dawki.

Bakterie są zbędne, filtr powinien być dojrzały, nic z ten sposób ne osiągniesz.

Do 10 ml z akwarium dolewasz 10ml destylowanej, lub jakiejś wody, w której masz całkowitą pewność, że nie ma azotanów itp.

RE: Problem z NO3 - pawello1976 - 08.04.2009 19:29

witam mam problem z no3
akwa 200l obsada mieczyki 7
głupiki 9
glonojady 4
gurami 5
molinesja 7
bojca 3
parametry NO 3 100
NO 2 0
GH 21%d
KH 10%D
PH 8
FILTR zewnetrzny tetra ex 700
i mam bardzo dużo roślin ostatnio dokupiłem nie wiem jak zmniejszyc NO 3?
prosze o pomoc

RE: Problem z NO3 - Jayavir_33 - 08.04.2009 21:20

Searcher napisał(a):Sera florena może powodować zielenice, przynajmniej ja po zmianie na aqua art stwierdziłem poprawę , także ostrożnie z tym nawozem. Nie stosuj też pełnej dawki.
Ok. Zieleńce to są te zielone nitki, tak? czy te na szybach zielone centki?
Searcher napisał(a):Bakterie są zbędne, filtr powinien być dojrzały, nic z ten sposób ne osiągniesz.
Ok - jasne.
Pozdrawiam.

RE: Problem z NO3 - Searcher - 09.04.2009 16:19

Jayavir_33 napisał(a):Ok. Zieleńce to są te zielone nitki, tak? czy te na szybach zielone centki?

No trochę uogólniłem, mam na myśli wszystkie rodzaje zielonych glonów Smile

RE: Problem z NO3 - Searcher - 09.04.2009 16:21

pawello1976 napisał(a):witam mam problem z no3
...
nie wiem jak zmniejszyc NO 3?
prosze o pomoc

Myślę, że przeczytanie tego tematu od początku powinno Ci w dużej mierze pomóc, pisz jeśli coś nie jest jasne.

RE: Problem z NO3 - pawello1976 - 11.04.2009 15:47

sa nitki nitkowato szare na lisciach

RE: Problem z NO3 - Searcher - 11.04.2009 16:04

Searcher napisał(a):Myślę, że przeczytanie tego tematu od początku powinno Ci w dużej mierze pomóc, pisz jeśli coś nie jest jasne.
pawello1976 napisał(a):sa nitki nitkowato szare na lisciach

No glony nie są jasne, ale na to już nic nie pomogę Smile

RE: Problem z NO3 - Jayavir_33 - 15.04.2009 22:45

Witam,
Podmieniam w dalszym ciągu wodę... ale poziom NO3 utrzymuje się na poziomie około 25mg/l - spróbuję jeszcze jutro zrobić testy + rozcieńczenie. Z nawozami się ograniczyłem, dodawałem tylko potas i połowę dawki Sera florena - rzeczywiście jakby mniej glonów na szybie i liściach.
Bakteryjek nie dodaję. Mam też prawie zero fosforanów, ale to chyba nic złego? Poza tym rybki mają się dobrze - dodam jeszcze kilka neonek i kirysków.
Dziękuje za pomoc i pozdrawiam.

RE: Problem z NO3 - Searcher - 15.04.2009 22:59

Jayavir_33 napisał(a):Witam,
Podmieniam w dalszym ciągu wodę... ale poziom NO3 utrzymuje się na poziomie około 25mg/l - spróbuję jeszcze jutro zrobić testy + rozcieńczenie. Z nawozami się ograniczyłem, dodawałem tylko potas i połowę dawki Sera florena - rzeczywiście jakby mniej glonów na szybie i liściach.
Bakteryjek nie dodaję. Mam też prawie zero fosforanów, ale to chyba nic złego? Poza tym rybki mają się dobrze - dodam jeszcze kilka neonek i kirysków.
Dziękuje za pomoc i pozdrawiam.

No dlatego, że masz zero fosforu, nie udaje się zbić niżej azotanów. Bez fosforu azotany nie są przyswajaneSmile Osobiście ostrożnie dawkowałbym sam fosfor (KH2PO4), tyle że naprawdę ostrożnie... stara szkoła nawożenia* nakazuje limitowanie wzrostu glonów właśnie fosforem, dasz za dużo i masz problemSmile

Co do nawozów, polecałbym Ci nawozy Aqua Artu, Planta Gainery, taki Classic do podmian i Ferro codziennie, nie dość, że wyjdą Ci taniej, to sądzę, że są również lepsze.

*) Jest też nowa szkoła nawożenia - Estimative Index (EI) Toma Barr'a, ale jej nie próbowałem i jak na razie mam duże wątpliwości co do niej, zainteresowani znajdą potrzebne informacje, a może w przyszłości sam coś napiszę...

RE: Problem z NO3 - Jayavir_33 - 15.04.2009 23:25

Cytat:No dlatego, że masz zero fosforu, nie udaje się zbić niżej azotanów. Bez fosforu azotany nie są przyswajaneSmile Osobiście ostrożnie dawkowałbym sam fosfor (KH2PO4), tyle że naprawdę ostrożnie... stara szkoła nawożenia* nakazuje limitowanie wzrostu glonów właśnie fosforem, dasz za dużo i masz problemSmile

Co do nawozów, polecałbym Ci nawozy Aqua Artu, Planta Gainery, taki Classic do podmian i Ferro codziennie, nie dość, że wyjdą Ci taniej, to sądzę, że są również lepsze.

*) Jest też nowa szkoła nawożenia - Estimative Index (EI) Toma Barr'a, ale jej nie próbowałem i jak na razie mam duże wątpliwości co do niej, zainteresowani znajdą potrzebne informacje, a może w przyszłości sam coś napiszę...

Bez fosforu azotyny nie są przyswajane przez rośliny, tak? Ale numer - nigdy bym na to nie wpadł...

Tych nawozów jest kilka rodzajów, czy którys z nich szczegolnie polecasz?
Aqua Art Planta Gainer Classic - o to chodzi?
Aqua Art Planta Gainer Pro Macro
Aqua Art Planta Gainer Pro Hydro Mineral 500 ml
Aqua Art Planta Gainer Pro Micro 500 ml

Ferro codzienne mogę zastosować Aquabotanique - mam je u siebie, mogę codziennie wieczorem dodawać.

Kiedyś miałem problem z fosforanami - bardzo dużo ich było.. zastosowałem więc wkłąd do filtra zawierający Sera phosvec granulat i problem znikł - moze za bardzo. W wodzie do podmian fosforanów nie ma - więc nie mam wyjścia - trzeba dodac fosforu delikatnia. Ale tym mnie zskoczyłeś, że NO3 jest tak ściśle związane z PO4 - nie kumam tej chemi wody nic a nic...

Czy jakiś fosor możesz polecić - czy to już bez znaczenia?

Pozdrawiam i jeszcze raz - WIELKIE DZIĘKI!

RE: Problem z NO3 - Searcher - 15.04.2009 23:48

Ehh to nie jest takie proste wszystko, zależności są ogromne w stosunku do wszystkich składników nawozowych, niedobór jednego powoduje brak przyswajania reszty, nadmiar drugiego, może powodować blokowanie wchłaniania trzeciego, a tym samym objawy jego niedoboru, mimo że jest on obecnySmile

Dlatego też nie stosuje się takich pochłaniaczy fosforu zbyt pochopnie, prawdopodobnie przyczyniło się to do problemów z azotem, pochłaniacz zabierał cały fosfor, azot nie był pobierany przez rośliny i kumulował się w wodzie...

Co do nawozów, to moim zdaniem, właściwy i pozwalający na szeroką kontrolę zestaw, składa się:

Sole (dostaniesz je w chemicznym, stosować bardzo ostrożnie i z rozwagą podpierając się testami i wiedzą na temat zależności pomiędzy poniższymi pierwiastkami)

K2SO4 - Potas
KH2PO4 - Fosfor
NH4NO3 - Azot

Nawozy firmowe:

Planta Gainer Classic - do podmian (zgodnie z instrukcją)
Planta Gainer Ferro - codziennie (ile potrzeba)
Planda Gainer Macro (azot fosfor i potas w odpowiednich proporcjach) - do stosowania do podmian i codziennego, gdy akwarium jest stabilne, nie wymaga obniżania czy podwyższania poszczególnych składników i wykazuje niedobory makro, czyli wewnętrzna produkcja ekosystemu jest mniejsza niż zapotrzebowanie roślin. Przy silnym oświetleniu, dużej ilości roślin i CO2 jest to jak najbardziej możliwe, sam tak właśnie mam.

----------------------------

Gdy już osiągniesz właściwe i stabilne proporcje w akwarium, możesz zrezygnować z soli i jechać wyłącznie na firmowych nawozach.

Jutro Ci napisze coś więcej o chemii wodySmile

RE: Problem z NO3 - strojter - 16.04.2009 15:10

Searcher, nie wydaje Ci się, że NH4NO3 będzie dawało za dużo NH4?Nie lepiej Ca(NO3)2?Czytałeś może o metodzie EI?

RE: Problem z NO3 - Searcher - 16.04.2009 15:58

strojter napisał(a):Searcher, nie wydaje Ci się, że NH4NO3 będzie dawało za dużo NH4?Nie lepiej Ca(NO3)2?Czytałeś może o metodzie EI?

Ogólnie polecane jest właśnie NH4NO3, gdyż jony amonowe w środowisku kwaśnym występują w nieszkodliwej formie, poza tym sprawny filtr szybciutko je "naprostuje" do jedynej słusznej formySmile Jeśli już obawiamy się skutków ubocznych, można zastosować KNO3, w pełni bezpieczne, bardzo łatwe do dostania (popularna saletra do peklowania mięs), tyle że wtedy dawka potasu powinna być odpowiednio mniejsza. Ca(NO3)2 dodaje wapń, którego to raczej nie chcemy zbyt wieleSmile

Co do metody EI to śledzę wątek na angielskim forum oraz nasze, polskie doświadczenia z tym. Jak dotychczas niewiele osób może pochwalić się sukcesem w stosowaniu tej metody u nas w kraju. Zawsze coś tam nie jest, jak być powinno. Trochę mnie to powstrzymuje przed spróbowaniem... do tego lecę na wakacje dłuższe w czerwcu, więc może po wakacjach za to się wezmęSmile

RE: Problem z NO3 - Searcher - 16.04.2009 20:58

Searcher napisał(a):Coś więcej o nawożeniu...

A więc tak, rośliny do wzrostu wymagają NPK w stosunku 10:1:20, czyli w ten sam sposób wyżej wymienione znikają z wody. Jeśli któregoś z nich zabraknie, pozostałe nie są pobierane, związki kumulują się, taka sytuację miałeś w swoim akwarium. Rośliny walczyły o fosfor z wymieniaczem, lałeś dużo mikro, ogólny galimatias.

Przy normalnej obsadzie, dużej ilości roślin, nawożeniu CO2 oraz dobrym oświetleniu, rośliny mogą pobierać więcej niż dodajemy do akwarium wraz z pokarmem. Czyli odpowiednio sterując nawożeniem NPK jesteśmy w stanie każdy z nich sprowadzić do bardzo niskich wartości - dlatego polecam oddzielne sole. Przykładowo, w Twoim akwarium chcemy osiągnąć obniżenie N, więc powinniśmy dodawać wszystko prócz właśnie N. Mając dostatek P i K, roślinki rosną, pobierają wszystkie 3 składniki, tym samy obniżają zawartość NO3 w akwarium.

Gdy już osiągniemy zadowalające poziomy, nie powinniśmy na tym poprzestawać. Odżywione rośliny będą nadal potrzebowały więcej NPK niż jest w akwarium, dlatego więc polecam stosowanie nawozu Planta Gainer Macro (lub innego nawozu makro o odpowiednich proporcjach). Nawóz taki, zapewnia NPK w proporcjach, które teoretycznie zostaną w całości wchłonięte przez rośliny, nie powodując kumulacji w akwarium.

Co jakiś czas należy natomiast badać poziomy NO3 i PO4 i wprowadzać ewentualne korekty stężeń stosując sole. Niewłaściwe stężenia są powodowane (pomijając niewłaściwe nawożenie) nieodpowiednim stosunkiem NPK w pokarmie, na to niestety nic już nie poradzimy.

"Stara" metoda nawożenia (która opisałem i osobiście stosuje z oczekiwanymi rezultatami) opiera się na kontrolowaniu wzrostu glonów stężeniem fosforu, niska zawartość tego składnika silne hamuje wzrost glonów i w ten właśnie sposób nie pozwalamy na ich rozwój w akwarium.

Nic jak dotąd nie wspomniałem o mikro, otóż tu już temat się komplikuje. Najprościej i najbezpieczniej, jest stosować firmowe mieszanki, które wymieniłem w poprzednim poście (tak też czynię:-).
Są ludzie, którzy robią własne nawozy na bazie odpowiednich soli, ale to już dla zapaleńców.

Dawkowanie mikro powinno się dobrać eksperymentalnie, obserwując rośliny, ale również pamiętając, że niedobory mikro blokują pobieranie makro i odwrotnie. Korygując proporcje makro zalecałbym raczej ciut wyższe dawki mikro, tak dla pewności. Sygnałem nadmiaru jest zwykle wysyp glonów zielonych.

Wszystko powyższe działa pod warunkiem dostatku CO2 i światła, czyli butla i minimum 0,5W na litr, nie łudźmy się, że bimbrownia i 2x30W na 200l wystarczy

To by chyba, z grubsza, było na tyle. Opisałem to w sposób prosty, ale nie myślcie, że tak jest w rzeczywistości. Są różne akwaria, w jednych działa bez zastrzeżeń, w innych wymaga modyfikacji. Podsumowując jest to temat rzeka i nie sposób zawrzeć tej wiedzy w jednym pościeSmile

RE: Problem z NO3 - Jayavir_33 - 17.04.2009 23:07

Searcher napisał(a):Dlatego też nie stosuje się takich pochłaniaczy fosforu zbyt pochopnie, prawdopodobnie przyczyniło się to do problemów z azotem, pochłaniacz zabierał cały fosfor, azot nie był pobierany przez rośliny i kumulował się w wodzie...

Badałem dzisiaj Fosforany - wynik co najwyżej 0,25mg/l - to nie zbyt wiele. Może usunąć ten wkład anty fosforanowy z filtra, to chyba niczemu nie zaszkodzi, co?

Searcher napisał(a):Co do nawozów, to moim zdaniem, właściwy i pozwalający na szeroką kontrolę zestaw, składa się:

Sole (dostaniesz je w chemicznym, stosować bardzo ostrożnie i z rozwagą podpierając się testami i wiedzą na temat zależności pomiędzy poniższymi pierwiastkami)

K2SO4 - Potas
KH2PO4 - Fosfor
NH4NO3 - Azot

Hmmm - Sole... tzn. w jakim chemicznym? W normalnym sklepie? Mam pójść tam i poprosić o KH2PO4 - Fosfor? Tak? Nie wiem czy w naszej mieścinie są takie sklepy Smile Myslałem, że w akwarystycznych mają, na internecie ale nie ma takich solo - soli.

Searcher napisał(a):Nawozy firmowe:

Planta Gainer Classic - do podmian (zgodnie z instrukcją)
Planta Gainer Ferro - codziennie (ile potrzeba)
Planda Gainer Macro (azot fosfor i potas w odpowiednich proporcjach) - do stosowania do podmian i codziennego, gdy akwarium jest stabilne, nie wymaga obniżania czy podwyższania poszczególnych składników i wykazuje niedobory makro, czyli wewnętrzna produkcja ekosystemu jest mniejsza niż zapotrzebowanie roślin. Przy silnym oświetleniu, dużej ilości roślin i CO2 jest to jak najbardziej możliwe, sam tak właśnie mam.

Jak ustabilizuję zbiornik spróbuje zabazować na tych nawozach.. teraz zasadność ich stosowania jest dla mnie bardziej zrozumiała, zwiększa się świadomość... rzeczywiście miałem galimatias jak się patrzy.

----------------------------
Searcher napisał(a):Gdy już osiągniesz właściwe i stabilne proporcje w akwarium, możesz zrezygnować z soli i jechać wyłącznie na firmowych nawozach.

Jutro Ci napisze coś więcej o chemii wodySmile

Dokładnie - zależy mi na ustablizowaniu zbiornika...
Jutro poczytam dalej i odpiszę...

RE: Problem z NO3 - Searcher - 17.04.2009 23:55

No ja myślałem, że już dawno wywaliłeś ten wkład? Zrób to natychmiast.

Sole kupisz na allegro:

Na przykład tutaj

RE: Problem z NO3 - Jayavir_33 - 18.04.2009 12:46

Searcher napisał(a):No ja myślałem, że już dawno wywaliłeś ten wkład? Zrób to natychmiast.
Właśnie to zrobiłem... zamiast dołożyłem Sera Siporax - łącznie mam tego w filtrze 1 litr + gąbki - czy to jest ok? Poza tym filter jest już nieźle "zagnojony" - czy nie trzezba byłoby chociaż tej gąbki przepłukać? Wystartowany był jakieś cztery miesiące temu. Czytałem jednak, że i rok może chodzić, ale taki brudny?

Searcher napisał(a):Sole kupisz na allegro:
Super - dzięki. Ale może zanim kupię to zrobię za kilka dni testy PO4 - może po usunięciu phosvec wszystko ruszy? Dzisiaj zrobiłem podmianę 30 litrów - jutro zrobię testy. Wieczorem zabiorę się za studiowananie nadesłanej lektury. Pozdrawiam.

RE: Problem z NO3 - Searcher - 18.04.2009 12:54

Jayavir_33 napisał(a):Właśnie to zrobiłem... zamiast dołożyłem Sera Siporax - łącznie mam tego w filtrze 1 litr + gąbki - czy to jest ok? Poza tym filter jest już nieźle "zagnojony" - czy nie trzezba byłoby chociaż tej gąbki przepłukać? Wystartowany był jakieś cztery miesiące temu. Czytałem jednak, że i rok może chodzić, ale taki brudny?

Filterek płuczemy, płuczemy, ja na przykład nawet co tydzień... Trzeba to zrobić dosyć szybko, żeby nic nie wyschło. Rozkręcam, płuczę wkład typu ceramika czy substrat w wodzie z akwa, znaczy się polewam tą wodą, nie wyjmując z koszyka, natomiast gąbki są bardzo brudne i płuczę je pod zlewem, w wodzie akwariowej nie da się tego zrobić dobrze, aczkolwiek przy małej powierzchni wkładów pewnie byłoby bezpieczniej... Ważne, żeby nie wysuszyć i nie zadusić bakterii znajdujących się na wkładach typu siporax.

RE: Problem z NO3 - Jayavir_33 - 18.04.2009 22:28

Searcher napisał(a):Filterek płuczemy, płuczemy, ja na przykład nawet co tydzień... Trzeba to zrobić dosyć szybko, żeby nic nie wyschło. Rozkręcam, płuczę wkład typu ceramika czy substrat w wodzie z akwa, znaczy się polewam tą wodą, nie wyjmując z koszyka, natomiast gąbki są bardzo brudne i płuczę je pod zlewem, w wodzie akwariowej nie da się tego zrobić dobrze, aczkolwiek przy małej powierzchni wkładów pewnie byłoby bezpieczniej... Ważne, żeby nie wysuszyć i nie zadusić bakterii znajdujących się na wkładach typu siporax.

Ok. Nowość to dla mnie - kiedyś na forum kilka osób zakazło mi co tydzień czyścić filter. Czyli czyścić ale umiejętnie. Tzn. Przy podmianie wody biorę koszyk z siporaxem i płuczę go w wiaderku z wodą z podmiany? Tak? A gąbki pod kranem lub tez w tejże wodzie?

RE: Problem z NO3 - Jayavir_33 - 18.04.2009 22:40

Searcher napisał(a):Coś więcej o nawożeniu...

Searcher napisał(a):A więc tak, rośliny do wzrostu wymagają NPK w stosunku 10:1:20, czyli w ten sam sposób wyżej wymienione znikają z wody. Jeśli któregoś z nich zabraknie, pozostałe nie są pobierane, związki kumulują się, taka sytuację miałeś w swoim akwarium. Rośliny walczyły o fosfor z wymieniaczem, lałeś dużo mikro, ogólny galimatias.

Przy normalnej obsadzie, dużej ilości roślin, nawożeniu CO2 oraz dobrym oświetleniu, rośliny mogą pobierać więcej niż dodajemy do akwarium wraz z pokarmem. Czyli odpowiednio sterując nawożeniem NPK jesteśmy w stanie każdy z nich sprowadzić do bardzo niskich wartości - dlatego polecam oddzielne sole. Przykładowo, w Twoim akwarium chcemy osiągnąć obniżenie N, więc powinniśmy dodawać wszystko prócz właśnie N. Mając dostatek P i K, roślinki rosną, pobierają wszystkie 3 składniki, tym samy obniżają zawartość NO3 w akwarium.

Gdy już osiągniemy zadowalające poziomy, nie powinniśmy na tym poprzestawać. Odżywione rośliny będą nadal potrzebowały więcej NPK niż jest w akwarium, dlatego więc polecam stosowanie nawozu Planta Gainer Macro (lub innego nawozu makro o odpowiednich proporcjach). Nawóz taki, zapewnia NPK w proporcjach, które teoretycznie zostaną w całości wchłonięte przez rośliny, nie powodując kumulacji w akwarium.

Co jakiś czas należy natomiast badać poziomy NO3 i PO4 i wprowadzać ewentualne korekty stężeń stosując sole. Niewłaściwe stężenia są powodowane (pomijając niewłaściwe nawożenie) nieodpowiednim stosunkiem NPK w pokarmie, na to niestety nic już nie poradzimy.

"Stara" metoda nawożenia (która opisałem i osobiście stosuje z oczekiwanymi rezultatami) opiera się na kontrolowaniu wzrostu glonów stężeniem fosforu, niska zawartość tego składnika silne hamuje wzrost glonów i w ten właśnie sposób nie pozwalamy na ich rozwój w akwarium.

Dlatego założyłem phosvec do filtra, nie mogłem sobie poradzić z fosforanami, bylo mniej NO3 ale sporo fosforanów.

Searcher napisał(a):Nic jak dotąd nie wspomniałem o mikro, otóż tu już temat się komplikuje. Najprościej i najbezpieczniej, jest stosować firmowe mieszanki, które wymieniłem w poprzednim poście (tak też czynię:-).
Są ludzie, którzy robią własne nawozy na bazie odpowiednich soli, ale to już dla zapaleńców.

Dawkowanie mikro powinno się dobrać eksperymentalnie, obserwując rośliny, ale również pamiętając, że niedobory mikro blokują pobieranie makro i odwrotnie. Korygując proporcje makro zalecałbym raczej ciut wyższe dawki mikro, tak dla pewności. Sygnałem nadmiaru jest zwykle wysyp glonów zielonych.

Tego trochę nie rozumiem, czym się różnią mikro od makro? Nadmiar mikro czy makro powoduje rozwój zielonych nitek?
A nadmiar NO3 i PO4 też powoduje wzrost glonów, prawda?

Searcher napisał(a):Wszystko powyższe działa pod warunkiem dostatku CO2 i światła, czyli butla i minimum 0,5W na litr, nie łudźmy się, że bimbrownia i 2x30W na 200l wystarczy

No u mnie jest 2x18 + odbłyśniki na 110 litrów Sad

Searcher napisał(a):To by chyba, z grubsza, było na tyle. Opisałem to w sposób prosty, ale nie myślcie, że tak jest w rzeczywistości. Są różne akwaria, w jednych działa bez zastrzeżeń, w innych wymaga modyfikacji. Podsumowując jest to temat rzeka i nie sposób zawrzeć tej wiedzy w jednym pościeSmile

Pozdrawiam.

RE: Problem z NO3 - Searcher - 18.04.2009 22:57

Jayavir_33 napisał(a):Ok. Nowość to dla mnie - kiedyś na forum kilka osób zakazło mi co tydzień czyścić filter. Czyli czyścić ale umiejętnie. Tzn. Przy podmianie wody biorę koszyk z siporaxem i płuczę go w wiaderku z wodą z podmiany? Tak? A gąbki pod kranem lub tez w tejże wodzie?

Zależy co tam się zbiera, u mnie akurat trochę tego syfu jest, więc opłukuje... Zależy też od konstrukcji filtra, w niektórych wystarczy oczyścić gąbkę, tak zwany prefiltr. Jeśli nie będziesz wypłukiwał masy syfu z filtra, to nie ma potrzeby mycia go co tydzień. Wszystko zależy od zbiornika, obsady, ważne żeby robić to ostrożnie. Postaraj się uwinąć w kilka minut.

RE: Problem z NO3 - Searcher - 21.04.2009 16:41

Jayavir_33 napisał(a):Dlatego założyłem phosvec do filtra, nie mogłem sobie poradzić z fosforanami, bylo mniej NO3 ale sporo fosforanów.

Tego trochę nie rozumiem, czym się różnią mikro od makro? Nadmiar mikro czy makro powoduje rozwój zielonych nitek?
A nadmiar NO3 i PO4 też powoduje wzrost glonów, prawda?

No u mnie jest 2x18 + odbłyśniki na 110 litrów Sad

Należało zbić je podmianami i nawożeniem odpowiednim, nie sztucznymi pochłaniaczami...

Makro to NPK, bo w grę wchodzą duże ilości, mikro to natomiast żelazo i tym podobne pierwiastki, które powinny występować w bardzo małych ilościach. Zielone nitki, no cóż, nie chcę Cię okłamać, musisz dojść eksperymentalnie... różnie ludzie piszą i wydaje mi się, że nie ma tylko jednej przyczyny występowania glonów, jak to czasami można przeczytać na różnych stronach.

Co do światła, to się nie wypowiem, ale przydałoby się coś jeszcze...

RE: Problem z NO3 - Jayavir_33 - 23.04.2009 23:09

OK. Będę działał... zobaczymy co się uda zrobić. W razie czego częstsze podmiany zastosuję. Zauważyłem też, że rosliny rosnące pod powierzchnią zabierają światło tym poniżej, same świetnie rosnąc. Pewnie lepiej będzie je trochę przyciąć. Sprawdzę w sobotę fosforany i NO3 - może w końcu będzie dobrze Smile

Zastanawiam się również nad obsadą... może oddać skalara.. dołożyć neonek i kirysków + krewetki...

Bardzo dziękuję za pomoc i cenne informacje!
Pozdrawiam

NO3 - masakrycznie duża ilość - SpootNick - 27.09.2009 16:43

Wczoraj dokupując sobie rybek postanowiłem, że kupię jakieś testy, aby nie żyć już w niewiedzy i mieć wszystko czarno na białym, co dzieje się w moim akwa.

Oto wyniki:
NO3 - 250 mg/l (tak - dwieście pięćdziesiąt)
NO2 - 2mg/l
GH - OK
KH - 0%-3%
pH - 6,4

Testy paskowe J&B
Bardzo zaniepokoiłem się ilością NO3, szczególnie dlatego że rzadko się to chyba zdarza...

Baniak 60l

Obsada:
Pielęgnica Ramineza: 2
Gurami mozaikowy :2
Zbrojownik Lamparci: 1 (wymieniam na małego zawsze jak urośnie)
Otosek: 2
Neon inesa: 4
Neon czerwony: 1 (chętnie oddam)
Neon czarny: 2
Bystrzyk ozdobny: 2
Gupik pawie oczko: 3
Danio czerwone: 5
Kirys panda: 4
Bocja wspaniała: 1

Grzałka: Elite 100W
Filtracja: wewnętrzny Aqua-Szut 550l/h założona gąbka zamiast domyślnego wkładu
Oświetlenie: 1x15W Aqua GLO
Karmienie: 2 razy dziennie na zmiane pokarmy: Ichtio-Vit, Bio-Vit, Vitality and Color, Dafnia

Zbiornik chodzi od grudnia. Jedyna chemia jaką dodaję do wody to SERA Ectopur zapobiegawczo zgodnie z ulotką.

Woda z kranu ma:
NO3:0mg/l
NO2:0mg/l
pH:7

Z góry dzięki za pomoc.

RE: NO3 - masakrycznie duża ilość - mattoid - 27.09.2009 16:55

Za tą obsadę to się tu zaraz przewiozą po Tobie jak po burej suce. Słusznie tak swoją drogą.

Jeśli chodzi o NO2 i NO3, to powiedz czy robisz podmiany wody. Jak często? Ile wody podmieniasz?

Czy jesteś pewien tych testów? Może coś źle robisz lub testy są wadliwe. Zrób testy wody u jakiegoś znajomego akwarysty, który może to zweryfikować swoimi testami.

RE: NO3 - masakrycznie duża ilość - SpootNick - 27.09.2009 16:59

Podmiany co tydzień 20% wody z odmulaniem dna

żadnego znajomego akwarysty, który posiadałby testy akwariowe nie znam. dla większości moich znajomych akwarium to baniaczek na baterie... Testy powtarzałem 2 razy.

RE: NO3 - masakrycznie duża ilość - mattoid - 27.09.2009 17:12

No to w takim razie na początek obsada do wymiany. Masz tam wogóle jakieś rośliny? Daj zdjęcie zbiornika.

RE: NO3 - masakrycznie duża ilość - SpootNick - 27.09.2009 17:20

Co dokładnie do wymiany?

Zdjęcie w załączniku.

RE: NO3 - masakrycznie duża ilość - seba123 - 27.09.2009 17:32

Dokup sobie roślinek najlepiej słabo wymagających.

RE: NO3 - masakrycznie duża ilość - SpootNick - 27.09.2009 17:39

rośliny już zamówiłem w środę na allegro Wink
obsada będzie modyfikowana, bo chcę sobie uruchomić jeszcze jeden podobnej wielkości zbiorniczek i połowę prawie ryb z tąd tam pójdzie.

RE: NO3 - masakrycznie duża ilość - SpootNick - 27.09.2009 18:00

Czyli rośliny rozwiążą problem??

RE: NO3 - masakrycznie duża ilość - viktim - 27.09.2009 18:17

rosliny na pewno pomoga, zrob podmiane raz na 3 dni tak ze 4 razy- zeby systematycznie zredukowac poziom NO, za jednym razem moglby byc to za duzy szok dla ryb Smile
No i oczywiscie OBSADA Big Grin
Zostaw sobie jedna ladna lawice i cos na dno... pomysl co z tego chcesz zostawic a reszte sie dobierze...

RE: NO3 - masakrycznie duża ilość - SpootNick - 27.09.2009 18:55

z ławicowych zostają danio. co mogę jeszcze zostawić?

RE: NO3 - masakrycznie duża ilość - mattoid - 27.09.2009 18:56

SpootNick napisał(a):Baniak 60l
SpootNick napisał(a):Zbrojownik Lamparci: 1 (wymieniam na małego zawsze jak urośnie)
Nie żal Ci ciągle oddawać ryby? Co znaczy urośnie? Oddaj raz i już nie bierz następnego.
SpootNick napisał(a):Otosek: 2
Dokup jeszcze 4. Zastąpią zbrojnika.
SpootNick napisał(a):Neon inesa: 4
Neon czerwony: 1 (chętnie oddam)
Neon czarny: 2
Zrób jedną ławicę z osobników tej samej odmiany. 8-10 szt.
SpootNick napisał(a):Bystrzyk ozdobny: 2
Gupik pawie oczko: 3
Danio czerwone: 5
Kirys panda: 4
Bocja wspaniała: 1
Gupiki tej samej płci? Jeśli nie, to Ci się namnożą i nie będziesz miał co z nimi robić. Jest jeszcze nadzieja, że narybek nie przeżyje.
Danio oddaj, bo masz za mały zbiornik na nie.
Bocją wspaniała bezwzględnie do oddania. Po pierwsze za duża, po drugie to ryba stadna i przydałoby się przynajmniej 5-6 szt.

Gurami do oddania. Bystrzyki mogą zostać pod warunkiem oddania neonów. Masz za dużo i do tego dużych ryb jak na taki mały zbiornik. Ulżyj im i Sobie w cierpieniach Smile

EDIT:
Oczywiście dokup wtedy więcej bystrzyków.
Danio zdecydowanie odpadają. To za małe akwarium dla nich.

RE: NO3 - masakrycznie duża ilość - SpootNick - 27.09.2009 19:34

Dzięki za radę.

Mam opory co do całkowitego wyrzucenia zbrojownika jak i bocji. Zbrojownika, no dobra, mogę oddać całkiem, ale bocja jest u mnie cenna, ponieważ wyjada mi ciągle widoczne zatoczki. Może coś alternatywnego?

Ogólnie podoba mi się powyższa wizja Wink

RE: NO3 - masakrycznie duża ilość - mattoid - 27.09.2009 19:43

Alternatywny ślimakożerca to helenka (Antenome Helena), zobacz pod poniższym linkiem:
http://www.allegro.pl/search.php?string=Antenome+Helena&from_showcat=1&category=28070&country=1

RE: NO3 - masakrycznie duża ilość - SpootNick - 27.09.2009 19:50

Świetne! Wspaniałe, chce się rzec, rozwiązanie!

Dzięki za odpowiedzi. Zabieram się do pracy.

RE: NO3 - masakrycznie duża ilość - ethnix - 27.09.2009 20:32

SpootNick napisał(a):rośliny już zamówiłem w środę na allegro Wink
obsada będzie modyfikowana, bo chcę sobie uruchomić jeszcze jeden podobnej wielkości zbiorniczek i połowę prawie ryb z tąd tam pójdzie.

Jeżeli się już przesiadać lub uruchamiać drugi zbiornik to myśle, że tylko większy. Tak przynajmniej ze 112 a lepiej ok 200l.

RE: NO3 - masakrycznie duża ilość - mattoid - 27.09.2009 22:31

SpootNick napisał(a):Świetne! Wspaniałe, chce się rzec, rozwiązanie!

Dzięki za odpowiedzi. Zabieram się do pracy.

Zaleciało sarkazmem. No chyba że mi się tylko wydaje. Jeśli mam rację, to nie ma się co puszyć. Helenki wcinają ślimaki, pozostawiając w spokoju rośliny. Poza tym ładnie wyglądają (choć to oczywiście kwestia gustu). No i najważniejsze, że po zakończeniu "kuracji" można je odłowić ze zbiornika. Chętni na nie znajdą się na forum bez problemu.

RE: NO3 - masakrycznie duża ilość - viktim - 28.09.2009 18:29

jest jeszcze odmiana bocji karlowata ale jak slyszalam na polskim rynku nie tak latwo ja dostac... a Helenka jest naprawde fajna...

RE: NO3 - masakrycznie duża ilość - Sopel - 29.09.2009 16:02

SpootNick napisał(a):Czyli rośliny rozwiążą problem??

Nie.
Co to w ogóle za teoria? Widziałem kilka zbiorników bez jakiegokolwiek zielska, ryby żyły i czuły się świetnie całymi latami. To że masz takie a nie inne problemy to tylko Twoja wina, nie wina braku roślin.

Człowieku, gówno masz a nie testy. Testy tylko i wyłącznie kropelkowe!
Przy NO2 2mg/l sądze ze ryby już były by półżywe, musi być 0 i tyle.
NO3 też nie możliwe, taka dawka to nawet rybom może zaszkodzić, nie wspomnę o tym że miałbyś hodowlę glonów.

W kranie masz pH 7, w akwa. 6.4, powiedz mi jakim Cudem? Nie piszesz nic że coś lejesz do wody, a samo sie tak nie zrobi.

Obsada oczywiście do kitu.
Nie ma takiej ryby jak Zbrojownik.

Poziom wiedzy na tym forum rozbraja... każdy zaczynał... ale wciskanie ciemnot, początkującym to normalnie przestępstwo.

RE: NO3 - masakrycznie duża ilość - Kejdi - 29.09.2009 16:25

Sopel napisał(a):
SpootNick napisał(a):Czyli rośliny rozwiążą problem??

Nie.
Co to w ogóle za teoria? Widziałem kilka zbiorników bez jakiegokolwiek zielska, ryby żyły i czuły się świetnie całymi latami. To że masz takie a nie inne problemy to tylko Twoja wina, nie wina braku roślin.
Jak to co za teoria ? Nie słyszałeś przypadkiem o tym, że rośliny potrzebują do rozwoju związków azotu...?
Jasne, że bez roślin też można mieć poziom azotu w normie, ale ciężko nie zgodzić się z tym, że szybko rosnące rośliny bywają pomocne w takich wypadkach...
Zwróć proszę uwagę na różnicę między "pomogą" i "rozwiążą problem".
Sopel napisał(a):Człowieku, gówno masz a nie testy. Testy tylko i wyłącznie kropelkowe!
Przy NO2 2mg/l sądze ze ryby już były by półżywe, musi być 0 i tyle.
NO3 też nie możliwe, taka dawka to nawet rybom może zaszkodzić, nie wspomnę o tym że miałbyś hodowlę glonów.
Zgadzam się, ale proszę o spokój...
Dodatkowo, przy takiej obsadzie wysoki poziom NO3 jest dość prawdopodobny.
Sopel napisał(a):W kranie masz pH 7, w akwa. 6.4, powiedz mi jakim Cudem? Nie piszesz nic że coś lejesz do wody, a samo sie tak nie zrobi.
Niedokładne testy, błędny pomiar.
Nie ma się czym ekscytować.
Sopel napisał(a):Obsada oczywiście do kitu.
Fakt...
Sopel napisał(a):Nie ma takiej ryby jak Zbrojownik.
Jak dla mnie z całości tematu wynika, że chodzi o zbrojnika lamparciego Wink
Sopel napisał(a):Poziom wiedzy na tym forum rozbraja... każdy zaczynał... ale wciskanie ciemnot, początkującym to normalnie przestępstwo.
Możesz konkretniej ?

SpootNick, napisz proszę jaką ostateczną obsadę planujesz w tym akwarium.
Na zmiany nie masz za wiele czasu.

RE: NO3 - masakrycznie duża ilość - SpootNick - 29.09.2009 16:48

Wczoraj sprzedałem danio, neonki czarne i czerwonego. Teraz mam tak:

1x Zbrojnik Lamparci
1x Bocja
2x Otosek
4x Neon innesa
2x Bystrzyk Ozdobny
2x Gurami
3x Gupik pawie oczko
4x Kirys panda

Będzie tak:

8x Neon innesa
4x Bystrzyk ozdobny
6x Kirys panda
2x Helenki
6x Otosek
3x Gupik pawie oczko (czuwam nad rozmnażaniem Wink)

I jeszcze pytanie: Pasują tu krewetki Red Cherry? Właśnie przyszedł mech i później trzeba będzie jakieś wpuścić. Jeśli nie pasuje to co poprawić?

RE: NO3 - masakrycznie duża ilość - Kejdi - 29.09.2009 17:05

SpootNick napisał(a):Będzie tak:
8x Neon innesa
4x Bystrzyk ozdobny
6x Kirys panda
2x Helenki
6x Otosek
3x Gupik pawie oczko (czuwam nad rozmnażaniem Wink)
I jeszcze pytanie: Pasują tu krewetki Red Cherry? Właśnie przyszedł mech i później trzeba będzie jakieś wpuścić. Jeśli nie pasuje to co poprawić?
Ok, tylko bez bystrzyków byłoby lepiej.
Krewetki powinny sobie poradzić, ale zadbaj o dużą ilość pierzastych roślin i innych kryjówek.

RE: NO3 - masakrycznie duża ilość - SpootNick - 29.09.2009 22:46

No i zapomniałem o jednym. W baniaku jest jeszcze parka Raminez. Coś trzeba w takim razie modyfikować?

RE: NO3 - masakrycznie duża ilość - ethnix - 29.09.2009 23:45

SpootNick napisał(a):No i zapomniałem o jednym. W baniaku jest jeszcze parka Raminez. Coś trzeba w takim razie modyfikować?

Trochę się już pogubiłem co się ostało, ale myślę że Ramirezy mogą zostać.

Za dużo związków azotu - co robić ? - kejta - 26.10.2009 18:49

Witam. Mam problemy z chemią wody:
No3-na teście 5w1 wyszło 20 a na teście pojedynczym wyszło 140!!!
No2-10 (jutro kupię pojedynczy test)!!!
GH-150 ( twardosc wody w kranie wynosi 75)
KH-40(taką też mam alkalicznosc wody w kranie wiec jak powinnam to obiżyc? jakieś kamyki itd?
pH-6,8 i taką też mam w kranie.

Akwarium 102litry
Założone niecałe 2tygodnie temu od tygodnia ma rybki(wiem...za wcześnie).
2świetlówki po25W
Grzałka 100W
Silnik Aquael Circulator 650 (boczne trzy koszyczki z filtrami-2filtry z gąbki i jedne kamyczki), filtr potem tworzy małą kaskadę

Temperatura utrzymywana to 26stopni

Rybki:
3gupiki(4juz padły)
5neon czarny
5neon czerwony
20neon zielony
1glonojad syjamski
1bocja wspaniała

w planie jak doprowadzę wszystko do porządku(chemie) to dokupię: 5-6kirysków panda oraz 5-6otosków

Rośliny:
-kabomba 2 odmiany po kilka szczepek
-moczarka kanadyjska- kilka szczepek
-sitowie igłowe(taka trawa)
-trawka brazylijska(wygląda trochę jak młody owies)
-nadwódka
-lobelia cardinalis

w planie jeszcze 2rodzaje mchu plus jeszcze jakaś roślinka

Bardzo proszę o pomoc w wyrównaniu azotanów i azotynów!
Czy oprócz filtra powinnam dokupic dodatkowy napowietrzacz? Czy dokupic dodatkowe roślinki? Dokupic teraz juz otoski aby zjadały jak najszybciej glony?
Dziś rano podmieniłam 20litrów wody na odstaną.

RE: Problemy z chemią wody - 3promile - 26.10.2009 18:56

Co dwa dni podmiana 20% wody, do baniaka wrzucić pistię, moczarkę, rogatka itp., nie nawozić.

RE: Za dużo związków azotu - co robić ? - kejta - 26.10.2009 19:03

mam5pojedyńczych moczarkę kanadyjskich. dokupić jeszcze?
Czemu akurat te rośliny? Co one mają w sobie takiego?

RE: Za dużo związków azotu - co robić ? - Kejdi - 26.10.2009 19:05

kejta napisał(a):Witam. Mam problemy z chemią wody:
No3-na teście 5w1 wyszło 20 a na teście pojedynczym wyszło 140!!!
No2-10 (jutro kupię pojedynczy test)!!!
Nie krzycz tylko kup Wink
kejta napisał(a):Akwarium 102litry
Założone niecałe 2tygodnie temu od tygodnia ma rybki(wiem...za wcześnie).
Sama jesteś sobie winna.
kejta napisał(a):Rybki:
3gupiki(4juz padły)
5neon czarny
5neon czerwony
20neon zielony
Bez sensu. Zostaw 1 gatunek.
kejta napisał(a):1glonojad syjamski
1bocja wspaniała
Do oddania.
kejta napisał(a):w planie jak doprowadzę wszystko do porządku(chemie) to dokupię: 5-6kirysków panda oraz 5-6otosków
Skup się najpierw na tym co powinnaś oddać, zwłaszcza, że tak się pospieszyłaś z rybami.
kejta napisał(a):Rośliny:
-kabomba 2 odmiany po kilka szczepek
-moczarka kanadyjska- kilka szczepek
-sitowie igłowe(taka trawa)
-trawka brazylijska(wygląda trochę jak młody owies)
-nadwódka
-lobelia cardinalis
w planie jeszcze 2rodzaje mchu plus jeszcze jakaś roślinka
Potraktuj ten link poważnie :
http://www.akwaswiat.net/niewymagajace-rosliny-dla-kazdego-i-na-start-zbiornika-t-8391.html
kejta napisał(a):Bardzo proszę o pomoc w wyrównaniu azotanów i azotynów!
Czy oprócz filtra powinnam dokupic dodatkowy napowietrzacz? Czy dokupic dodatkowe roślinki? Dokupic teraz juz otoski aby zjadały jak najszybciej glony?
Dziś rano podmieniłam 20litrów wody na odstaną.
Kup rośliny, otosków nie kupuj, podmieniaj wodę codziennie albo co 2 dzień, napowietrzacz nie jest Ci potrzebny.
kejta napisał(a):mam5pojedyńczych moczarkę kanadyjskich. dokupić jeszcze?
Czemu akurat te rośliny? Co one mają w sobie takiego?
Zwłaszcza rogatka - szybko rosną jedząc związki azotu + związki allelopatyczne nieprzyjazne dla glonów.

RE: Za dużo związków azotu - co robić ? - ethnix - 26.10.2009 19:49

Woow! Gratulacje pomimo wszystko rzadko udaje się komuś uzyskać takie wyniki 140/10. Jeżeli wiedziałaś, że za wcześnie wpuszczasz ryby dlaczego to zrobiłaś? Musiałaś przy tym dobrze podkarmić ryby.

Wydaje mi się, że musisz natychmiast zrobić podmianę ok 50% wody. Ta sytuacja wymaga radykalnych działań. Za 2 dni 25% i za kolejne znów 25%. Nie karm ryb zupełnie naradzie.

Pośpiech jest wskazany np. przy łapaniu much w akwarystyce pośpiech = straszne problemy.

Dlatego do zdarcia opuszków palców wystukujemy, że akwarium powinno dojrzewać przynajmniej 2 tygodnie, chociaż jest to zbyt mało i wg mnie zbiornik aby być jako tako biologicznie ustabilizowany powinien dojrzewać miesiąc.

Dlaczego zwracasz się o pomoc dopiero kiedy dzieje się tragedia? W poprzednim poście również pytałaś o obsadę po tym jak kupiłaś ryby. Jeżeli zwracasz się o pomoc w problemie i ufasz, że ci pomożemy, a nie pytasz wtedy kiedy powinnaś, czyli kiedy nie wiesz a coś robisz. Można dzięki temu uniknąć takich sytuacji.

RE: Za dużo związków azotu - co robić ? - kejta - 26.10.2009 21:29

Jeżeli chodzi o te140 to jest to dla mnie troche dziwne bo dzień wcześniej testem 5w1 wyszedł mi wynik20 czyli ok a dziś po podmianie wczorajszej wyszedł mi az140...nie wim co o tym sądzic

dziś podmieniłam 20litrów i codziennie będe podmieniała po10-15litrów aż do skutku

RE: Za dużo związków azotu - co robić ? - ethnix - 26.10.2009 21:30

kejta napisał(a):Jeżeli chodzi o te140 to jest to dla mnie troche dziwne bo dzień wcześniej testem 5w1 wyszedł mi wynik20 czyli ok a dziś po podmianie wczorajszej wyszedł mi az140...nie wim co o tym sądzic

dziś podmieniłam 20litrów i codziennie będe podmieniała po10-15litrów aż do skutku

Mogło tak być testy paskowe pokazują czasem cuda.

RE: Za dużo związków azotu - co robić ? - kejta - 26.10.2009 21:36

ale mi to testy...rybki by mi zdechły a one by pokazywały że nadal jest ok;/

zy oprócz podmian mogę do filtra zamist jednej gabki zastosowac coś takiego: http://www.allegro.pl/item785646813_jbl_clearmec_plus_usuwa_fosforany_azotany_azotyny.html

nie chce aby mi wszystko padło....

RE: Za dużo związków azotu - co robić ? - ethnix - 26.10.2009 23:04

kejta napisał(a):ale mi to testy...rybki by mi zdechły a one by pokazywały że nadal jest ok;/

zy oprócz podmian mogę do filtra zamist jednej gabki zastosowac coś takiego: http://www.allegro.pl/item785646813_jbl_clearmec_plus_usuwa_fosforany_azotany_azotyny.html

nie chce aby mi wszystko padło....

- dlatego używa się tylko i wyłącznie testów kropelkowych są w miarę dokładne
- sadzę, że w obecnej sytuacji ten wkład niewiele pomoże, poza tym nie wyjmuj tych które masz bo wraz z nimi usuniesz także część bakterii, które w tej chwili są dla zbiornika na wagę złota. Jak będziesz miała ustabilizowane akwarium, możesz sobie popróbować z takimi wkładami

RE: Za dużo związków azotu - co robić ? - kejta - 27.10.2009 06:12

czy kupic np:

http://www.allegro.pl/item794381197_jbl_denitrol_250ml_biostarter_zywe_bakterie.html

http://www.allegro.pl/item792946060_tetra_bactozymc10szt_bakterie_do_twojego_filtra.html

lub coś podobnego?

a może:
http://www.allegro.pl/item761203423_tetra_aqua_nitrate_minus_pearls_redukuje_azotany.html

a to: http://www.allegro.pl/item785646813_jbl_clearmec_plus_usuwa_fosforany_azotany_azotyny.html

za jakis miesiac jak by się wszystko ustabilizowało...?

RE: Za dużo związków azotu - co robić ? - ethnix - 27.10.2009 09:34

- Startery z bakteriami lub pożywką dla nich daj się w pierwszy dzień startu zbiornika. Z nich wszystkich najlepszy jest JBL lub Sera BioNitrivec. Możesz dodać chociaż bakterie mają i tak co przerabiać, kwestia tego że jest ich bardzo mało.
- Osobiście podchodzę sceptycznie do tych "cudownych" środków, które redukują wszystko co złe w zbiorniku. Na ogół ich działanie nie jest tak wspaniałe jak mówi opis na opakowaniu. Najlepszym sposobem na właściwy poziom NO3, NO2, PO4 jest właściwe prowadzenie zbiornika, oraz bardzo dobra filtracja i tutaj wystarczą: gąbki, włóknina, ceramika. Możesz sobie spróbować takich wkładów, ale to dużo później, kiedy zbiornik się ustabilizuje. Chemię sobie odpuść.

RE: Za dużo związków azotu - co robić ? - kejta - 27.10.2009 22:54

Podmieniłam dziś kolejne 20litrów wody. Odczynniki w kranie mam zerowe wiec myśle, że niedługo będzie oki i w moim akwarium
Dokupiłam też kilka roslinek, ale zwartek jest dostepny tylko przez internet i dotrze do mnie dopiero za kilka dni.

jeszcze jedno pytanie-jak długo mam miec oświetlenie? bo gdzieniegdzie czytałam że8 godzin a gdzieniegdzie że 12-14

RE: Za dużo związków azotu - co robić ? - ethnix - 27.10.2009 23:44

Najbezpieczniej jest jak w momencie startu zbiornika zaczynasz świecić 5-6h/dobę, następnie dodajesz 1h/dobę tygodniowo, aż do docelowych 10-12h/dobę.

RE: Za dużo związków azotu - co robić ? - kejta - 28.10.2009 10:06

no to kolps...dobrze wiedzieć...
ja od razu zaczęłam świecić po14godzin na dobę-jest to również związane z moją pracą na zmiany. minimum co da rade świecić to jest 10odzin jak moja mam wróci z pracy...inną sprawą jest jak mam wolne lub weekend...jak to wypośrodkować?

RE: Za dużo związków azotu - co robić ? - mattoid - 28.10.2009 10:36

Zakupić automatyczny włącznik, który będzie pamiętał o tym za Ciebie. Koszt na Allegro około 10-20 zł.

RE: Za dużo związków azotu - co robić ? - ethnix - 28.10.2009 16:35

Dokładnie to najlepsze rozwiązanie. Tak to wygląda: http://www.allegro.pl/item784670643_programator_elektroniczny_tygodniowy.html

RE: Za dużo związków azotu - co robić ? - kejta - 29.10.2009 16:43

Byłam dziś w sklepie żeby pogłębić jeszcze temat co może być przyczyną moich kłopotów i podpowiedziano mi, że KORZEŃ!!
Ja go tylko mocno wymyłam i wrzuciłam!
Wyjęłam jeden z dwóch, drugi bodajże z mangrowca zostawiłam bo mam wokół niego oplecioną roślinę, a wydaje mi się że ten duży jednak może stanowić kłopot.
Po wyjęciu korzenia podmieniłam 20litrów wody(to już3podmiana w tym tygodniu).W sobotę mam zamiar zrobić kolejną i sprawdzić ponownie parametry wody.
Co mam zrobić w międzyczasie z tym korzeniem? bo coś pan w sklepie wspomniał o kilkutygodniowym moczeniu...

RE: Za dużo związków azotu - co robić ? - ethnix - 29.10.2009 22:51

- jest na forum temat o preparowaniu korzeni, kokosów itp
- ale tak ogólnie to wygotować dobrze w solance (woda mocno nasycona solą) kilka razy (parę godzin) następnie w samej wodzie, oczywiście dobrze potem pomoczyć trochę w samej wodzie tydzień-dwa, najważniejsze jednak jest dobre wygotowanie

Wysokie NO3 - robson84 - 12.01.2010 17:50

Witam. Poziom NO3 wynosi u mnie 30ppm. Od 14 dni wymieniam wodę co 3 dni. Woda w kranie 5ppm. Zbiornik 54L, filtracja Eheim 2008 gąbka+zeolit. Obsada 5xBrzanka Sumatrzańska, 8xNeon Czarny i
4 otoski. Podłoże AS2 i drobny żwir bazaltowy. Oświetlenie 30W.
Roślinki nie rosną, są na nich glony.
Roślinki: Moczarki, Ludwigi repens, Bacopy, Gałęzatki, Tatarak i Mech.
Co zrobić żeby zbić NO3?
Czy filtr który mam ustawiony na minimum ma jakiś wpływ na poziom azotanów?
Acha używam testów kropelkowych Zooleka.

RE: Wysokie NO3 - ptaku2020 - 12.01.2010 18:09

"wymieniam wodę co 3 dni"

Wymieniasz czy podmieniasz ? Tongue jaką ilość?

Jeśli chodzi o filtrację to jak "opiekujesz" się filtrem ? Chodzi o czyszczenie.Czy odmulasz dno przy podmiankach ? Jaką ilością pokarmu karmisz rybki i ile razy dziennie i czy czymś nawozisz ? Masz dość dużo światła jak na taki zbiornik i większość roślin nie wymagających takiej ilości światła

"Roślinki nie rosną, są na nich glony. "

To czego nie pochłoną roślinki jest pożywką dla glonów.Także skutek masz ale jaka przyczyna tego stanu ? Sprawdź jeszcze jakoś Po4

RE: Wysokie NO3 - robson84 - 12.01.2010 18:32

Oczywiście PODMIENIAM 10L co 3 dni.
Gąbke płuczę w wodzie z akwarium, jak zauważę że wydajność spada, średnio co 2 tygodnie. Karmię raz dziennie, tak żeby wszysko zjadły.
Nawożę Aquaflorin, Ferroaktiv, Multimineral. Odmulanie co tydzień, chodz teraz się zastanawiam bo na jakimś forum odradzali odmulania podłoża AS2.
Zastanawiam sie jeszcze nad takimi wkładami do filtrów jak np.
JBL Nitratax, które podobno obniżają poziom azotanów.

RE: Wysokie NO3 - maja - 12.01.2010 19:11

"Sprawcą" jest podłoże. Przypuszczam, że masz je od niedawna, a ASII uwalnia w pierwszych tygodniach sporo azotu, dlatego zalecane są w tym okresie duuuuuże podmiany wody a z nawożenia podawać tylko potas i dozować CO2.

RE: Wysokie NO3 - ptaku2020 - 12.01.2010 19:32

http://www.akwaswiat.net/-60l-ogolne-t-12368-3.html

to chyba ten zbiornik,więc trochę już stoi.Zastanawia mnie jednak to:

"Nawożę Aquaflorin, Ferroaktiv, Multimineral"

Za sprawą takiego no3 może stać nieodpowiednie nawożenie.Takie jest moje zdanie przy takiej roślinności.Średni zbiornik + mocne światło + średnio dobrane rośliny jak na takie warunki + nieodpowiednie nawożenie = wysokie no3 i glony

RE: Wysokie NO3 - robson84 - 12.01.2010 21:04

Dlaczego złe nawozy? Po tym jak zmierzyłem NO3 i okazało sie za duże to odstawiłem nawozy. Jednak nic sie nie zmieniło i teraz tak trochę eksperymentuje z nimi. Teraz podaje głównie potas z nadzieją że roślinki ruszą i pochłoną trochę tych azotanów. Resztę przy stosuję podmianach.
Czy filtr ustawiony na minimum (150L) może mieć jakiś wpływ?
Może większe podmiany, tak po 20L?
Co radzicie?

RE: Wysokie NO3 - maja - 12.01.2010 21:18

robson84 napisał(a):Dlaczego złe nawozy? Po tym jak zmierzyłem NO3 i okazało sie za duże to odstawiłem nawozy. Jednak nic sie nie zmieniło i teraz tak trochę eksperymentuje z nimi. Teraz podaje głównie potas z nadzieją że roślinki ruszą i pochłoną trochę tych azotanów. Resztę przy stosuję podmianach.
Czy filtr ustawiony na minimum (150L) może mieć jakiś wpływ?
Może większe podmiany, tak po 20L?
Co radzicie?

Większe podmiany tak (połowa zbiornika), potas tak. A gdzie masz CO2?

Ps. Nie dopatruj się przyczyn tam gdzie ich nie ma (przepływ filtra, wkłady itd.).

RE: Wysokie NO3 - robson84 - 12.01.2010 21:23

CO2 - brak.
Myślałem żeby zrobić bimbrownię ale wyskoczyły te azotany...

RE: Wysokie NO3 - maja - 12.01.2010 21:32

robson84 napisał(a):CO2 - brak.
Myślałem żeby zrobić bimbrownię ale wyskoczyły te azotany...
To tym bardziej potrzebne CO2 (zasada limitowania wzrostu roślin przez czynnik najmniej dostępny). Przy tego typu podłożu warto dosadzić na początek dużo roślin szybko rosnących zużywających uwalniane składniki pokarmowe.

RE: Wysokie NO3 - robson84 - 12.01.2010 21:46

Te które posiadam tez miały być szybko rosnące (moczarka, cabomba, nadwódki). Ale one rosły przez tydzień po zakupie a potem zamierały.
Po roślinki jadę w sobotę (dostawa).

RE: Wysokie NO3 - maja - 12.01.2010 21:51

robson84 napisał(a):Te które posiadam tez miały być szybko rosnące (moczarka, cabomba, nadwódki).
To są rośliny szybko rosnące, ale nie zapewniłeś im właściwych warunków do wzrostu (poczytaj trochę o zasadzie, o której wspomniałaś w nawiasie w poprzednim poście).

RE: Wysokie NO3 - robson84 - 12.01.2010 22:01

Cytat: maja napisała
poczytaj trochę o zasadzie, o której wspomniałaś w nawiasie w poprzednim poście).
wspomniałaś??? -pewnie literówka
Chodzi Ci o tą zasadę limitowania wzrostu roślin?
Możesz to bardziej sprecyzować, albo podać jakąś stronę?

RE: Wysokie NO3 - maja - 12.01.2010 22:24

robson84 napisał(a):wspomniałaś??? -pewnie literówka
Jasne, winno być "-łam" Wink
robson84 napisał(a):Chodzi Ci o tą zasadę limitowania wzrostu roślin?
Tak.

RE: Wysokie NO3 - robson84 - 12.01.2010 22:31

A możesz to sprecyzować?
Albo podać jakąś stronkę?

RE: Wysokie NO3 - maja - 12.01.2010 22:45

Szukaj pod hasłem "prawo minimum Liebiga" lub "czynniki limitujące wzrost roślin".

RE: Wysokie NO3 - robson84 - 13.01.2010 17:09

W Sobotę startuje z bimbrownią.

Problem z NO3 - witek_1308 - 29.06.2010 10:43

Witam,
mam problem z NO3 ktorego nie umiem sam rozwiazac.

Moje akwa to:
- 210l (delta)
- 2x39W(11h/dobe) + 2+18W (12h/dobe)
- CO2 (ok 2 babelki na sekunde, tylko gdy swiece lampy)

- nawoze codziennie Ferro+ i Macro z Planta Gainera w dawkach jak podaje producent 1ml na 40l wody, wiec ja daje 5ml dziennie kazdego z nich
- micro z Planta Gainera przy podmianach wody tak jak podaje producent (chyba 1ml na 4l podmienianej wody)
z testow kropelkowych aquatest

- pH kolo 7 - 7,2 (niestety z tendencja do wzrostu bo w kranie mam z 7,5 a czesto podmieniam wode ze wzgledu na NO3)
- PO4 - nieco powyzej 0
- NO2 - nieco powyzej 0
- NH4 - nieco powyzej 0
- NO3 - wg testu miedzy 80 a 130, blizej 130 (!!!)
- twardosci ostatnio nie robilem ale zawsze jest srednia
- zelazo < 0,5mg/l

Ryb mam < 15 (duzo padlo przez to NO3, zostaly chyba najtwardsze sztuki), wiec przerybienia zupelnie nie ma. Staram sie nie przekarmiac.
Rosliny nie gubia lisci (poza pojedynczymi szutkami), nie ma jakiegos gnicia.

Podmiany wody nic w zasadzie nie daja (no chyba ze bym podmienil z polowe).

Nie mam pojecia czy cos robie zle z nawozami (brak, za duzo, za malo) czy cos innego? Mam przeczucie ze denitryfikator nie jest koniecznoscia (nie mam przerybienia, kondycja roslin ok moim zdaniem, glonow niewiele).

Prosba o pomoc

RE: Problem z NO3 - Seoo - 29.06.2010 11:25

Na początek na zbicie NO3 kup dużo rzęski wodnej;wciąga NO3.

RE: Problem z NO3 - witek_1308 - 29.06.2010 11:40

ok, dzieki.
a czy cos z nawozami warto pokombinowac?

RE: Problem z NO3 - Seoo - 29.06.2010 13:55

Masz dobre oświetlenie i CO2.
Na razie jak najmniej chemii.

RE: Problem z NO3 - sepher - 29.06.2010 14:13

Testy aquatest zooleka w przypadku no3 są delikatnie mówiąc do bani. Inne jak najbardziej ok, jednak no3 przekłamuje aż miło. Już zwykłe paski są o wiele dokładniejsze.
Jaka pojemność akwarium ?
Jakich ryb? Bo 15 dorosłych gibicepsów niekoniecznie tak samo wydala jak 15 neonów Wink
Jakie podloże ? Jak często odmulane ? Robiłeś gruntowne odmulanie ?

RE: Problem z NO3 - witek_1308 - 29.06.2010 14:20

pojemnosc podalem wyzej - 210l baniaka
ryby:
4 neonki
5 razbor klinowych
1 pstrazenica
2 kosiarki
ze 2 otoski (nie wiem dokladnie)
odmulam co jakies 2tyg. Podloze to zwir 3-4mm. Moim zdaniem podloze jest czyste

RE: Problem z NO3 - Kesi - 29.06.2010 14:38

Zbadaj wodę z kranu na NO3 i podaj nam wynik.
Obsada jest do przemyślenia.

RE: Problem z NO3 - krzychu777 - 29.06.2010 18:33

zerowy poziom po4 może blokować ci pobieranie no3 przez rośliny.

RE: Problem z NO3 - Pysia - 30.06.2010 00:38

Co ja bym zrobiła:
Podniosła PO4 i to dość dość
Ale najpierw sprawdziła test zooleka ( mój się "popsuł" i wskazywał bzdury- zakupiłam JBL i teraz wiem co mam)
Jezeli test jest ok, to te 2 b/s CO2 to bzdura jakaś. Ja mam jakieś 5-8 w 200l i to jest coś. CO2 powinno Ci pomagać zbić pH i to dość skutecznie. Chyba ze masz płynny kamień w wodzie. Wtedy filtr RO...
I podmiany codzienne 20-30% wody.

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - witek_1308 - 01.07.2010 11:53

Kesi,
zmierzylem wlasnie NO3 prosto z kranu tym samym testem i jest gdzies tak w przedziale miedzy 0 a 5 mg/l (wynika ze test dziala przynajmniej w niskim zakresie)

Pysia,
myslisz ze powinienem podniesc CO2?

Jak moge podniesc PO4 (w sensie jaki nawoz mozecie polecic)?

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - Kesi - 03.07.2010 10:40

Po4 można podnieść Easy Life Fosfo, 10ml na 100l podnosi poziom PO4 o 0,5ppm. Proponuje podawać razem z EasyCarbo codziennie. Ja bym puki co zrezygnowała z Macro, a podawała tylko Planta Gainer Classic i te 2 wyżej.
Wygląda na to, że test jednak test działa. Ja mam ten sam test i nie narzekam.
Zawieś koło filtra woreczki Aquafix NO3. Sprawdzają się dobrze i są wielokrotnego użytku.

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - Elexi - 15.10.2010 17:32

witam
dzis robilam test w moim akwarium, mam quick test 5w1 firmy Sera
parametry jakie mnie zaniepokoily: to podwyzszone troche KH oraz NO3, niezbyt duzo ale jednak
poza tym moje roslinki maja liscie przeźroczyste, jakby robily sie dziuraw, brazowieja, nieraz jakies luzem plywaja w akwarium
moje akwarium to 240l proste
filtr zewn. Eheim model dla akw 500l, dosc dobry nr chyba 2226 lub 2228 nie pamietam dokladnie
podloze zwirek, na strodku korzen i ok 15 roslin ale malo wymagajacych bo mam slabe swiatlo, w tej pokrywie lepszego nie moge zalozyc
rybki to:
4 skalary, 6 mieczykow, 5 glonojadow, sum, 3 kiryski, 3 neonki (pozostalosci po lawicy) 6 molinezji, 6 gurami
karmie raz dziennie 2 kostki mrozonego lub 2 razy dziennie suchy
ciagle chodzi natleniacz
roslin nazw nie pamietam, moge dolaczyc fotke akwarium

prosze o jakies wskazowki doswiadczonych akwarystow
z góry dzieki za pomoc Smile
zakupilam CO2 i dawkowalam ostatnio codziennie 5 ml ale zauwazylam ze zamiast pomoc to zaszkodzilo roslinom

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - apri cort - 15.10.2010 17:42

2 kostki na raz??????????? To strasznie dużo!! Ogranicz mięcho! Przez to możesz mieć wysokie NO3. poza tym testy 5in1 nie są miarodajne.
15 roślin to tyle co nic w tak dużym zbiorniku. Zasadź nurzaniec, rośnie szybko i nawet w najsłabszym świetle.

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - Elexi - 15.10.2010 19:48

kupuja mrozony w takich tabliczkach, skaldajacych sie z kilkunastu malych kostek, 2 male kosteczki mrozonego to duzo na caly dzień? one zjadaja je w kilka sekund Smile skalary sa duze, sum i gurami rowniez

mam ten nurzaniec, ale w sumie 2 krzaczki Wink
tyle ze teraz jakos te rosliny choruja, liscie robia sie przeźroczyste, dziurawe, brazowieja, odpadaja, plywaja po akwarium
dzis podmieniam wode, ile najlepiej, ja tak robie ok 1/3

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - tysk - 23.04.2013 11:40

witam,
dawno mnie nie było na forum, ale mam problem z NO3, jest baaardzo wysokie.
test JBL
parametry wody w akwarium:
CL2 = 0
pH = 6,4
KH = 3
GH >14
NO2 = 0
NO3 = 250
parametry wody z kranu:
CL2 = 0
pH = 6,8
KH = 6
GH > 7
NO2 = 0
NO3 = ok. 0
Akwarium 120x50x50 ok 300 l
obsada:
pielęgnica pawiooka x 2 (ok 25 cm)
sum czerwonopłetwy (ok 30 cm)
gibiceps (ok 25 cm)
kiryśnik x 2 (ok 10 cm)
rośliny:
kryptokoryna
trawy
filtracja:
eheim 2075, eheim aquaball 180, aquael 1500

do tej pory nie miałem problemu z NO3 bo było na poziomie ok 10 mg/l
myślałem o zrobieniu denitryfikatora, ale on obniża pH, które i tak mam bardzo niskie

macie jakieś pomysły na ten problem z NO3??
jestem otwarty na pomysły i konstruktywną krytykę

dodam tylko że woda jest krystalicznie czysta, a akwa ma już rok wiec dawno dojrzało.

nie wiem od jak dawna NO3 jest takie wysokie bo dawno nie mierzyłem parametrów wody ;/ miełem problem z glonami nitkowatymi (ok 2 m-ce temu) i walczyłem z nimi preparatem algin. teraz wiem że przyczyna ich powstania i szybkiego rozwoju było prawdopodobnie bardzo wysokie NO3.
jakby ktoś sie zastanawiał to rybki mają sie świetnie. co oczywiście trochę mnie dziwi.

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - lufa555 - 24.04.2013 06:48

Mierzysz paskami i równie dobrze możesz mieć NO3 na poziomie 30-50. Gdyby NO3 było równe 250 miałbyś cmentarz zamiast akwarium. Zbadaj jeszcze raz NO3 testami kropelkowymi.

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - tysk - 24.04.2013 10:42

dzięki, zrobiłem wczoraj podmiankę ok 120 l i dzisiaj to samo i parametry są następujące:
CL2 = 0
pH = 6,6
KH = 3
GH >7
NO2 = 0
NO3 pomiędzy 50 a 100
test JBL 6 w 1 więc może rzeczywiście przekłamuje, ale w wodzie z kranu pokazuje NO3 ok. 0
kupię dzisiaj test kropelkowy i dam znać jaki wyszedł wynik.

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - Dawid N - 26.04.2013 13:19

Może masz jakieś gnijące drewno w akwarium?
No stary, neonków tam nie trzymasz tylko już solidne karpie Big Grin które walą solidne kupy Wink nie ma się co dziwić tylko regularnie podmieniać wodę Wink

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - hipahipa - 08.08.2013 11:53

Witam,
Pozwolę sobie podpiąć się pod ten temat.
Mój problem polega na zbyt wysokim NO3 tj. około 50, teraz po podmianach i użyciu woreczka zooleku jest około 30 więc nadal dużo. Dokupiłam rośliny np. sporo rogatka który rośnie u mnie bardzo szybko przynajmniej raz w tygodniu przycinka bo się kładzie na powierzchni. Mam jeszcze jedną bardzo szybko rosnącą roślinę ale nie wiem jak się nazywa. Nie wiem czy to się jakoś łączy ale spadło mi do 0 i Fe i PO4. Może ktoś ma jeszcze jakieś pomysły.

Zdjęcie jest sprzed dwóch tygodni teraz rogatek i ta druga roślina (a swoją drogą wie ktoś co to jest to z tyłu po prawej) są poprzycinane i też zasadzone tak że w sumie grzałki nie widać.

Opis mojego akwarium:
Parametry wody:
NO3 - 30mg/l
NO2 - 0
GH - 8
KH - 4
ph - 7
PO4 - 0
Fe - 0
Akwarium 60 l (60x30x30), świetlówka 18W (włączone po 12-14 godzin), grzałka 75W, filtr aquael fan -1 z założoną dodatkowo włókniną. Temperatura 28 stopnie (przez te upały w standardzie około 24-25). Podłoże bazalt z odrobiną krzemionki oraz niedawno dosypany Aquatic Nature - Shrimp-Soil w celu unormowania parametrów pod krewetki. Roślinność: średnia ilość najwięcej rogatka, kryptokoryny i gałęzatki oraz anubis oraz kilka innych ale nie znam nazw.
Obsada: 3x kirysek pstry, 2x otosek, 30x krewetka red cherry, 8x raczek cambarellus puer i 1x kardynałek (ostatni to niedobitek z poprzedniej obsady). Ślimaki świderki (duża ilość, połowa teraz wyłowiona do słoika), 3xampularia i 2x helenka.
Podmiany raz w tygodniu ok 12 litrów,
Karmienie dwa razy dziennie.
Akwarium u mnie funkcjonuje od pięciu miesięcy a ogólnie półtora roku rok, było przywiezione od znajomych z zachowaną wodą, filtrami itp.

Pozdrawiam

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - nadife - 27.02.2014 22:58

Witam,
mam dość świeże, bo od miesiąca akwarium 72l, 1 welona (inny wcześniej zdechł), 5 kirysków, 1 glonojad i 4 otoski, miałam 5, ale dziś zdechł jeden. Karmie raz dziennie-rano malla porcja (szczypta pokarmu suchego). Filtr Aquel fan2, świetlówka power glo, kostka napowietrzająca, trochę roślin żywych- anubias i moczarki kanadyjskie, podłoże- żwirek ceramiczny, temp. 24 stopnie.
->Moje pytanie jest następujące: dlaczego mam NO2 równe 1,5 mg/l, kh 8 st niem., gh 14 st niem., codziennie podmieniam wodę ok 40% i po podmianie jest nieco lepiej, ale na drugi dzień masakra. Wlałam bakterie nitryfikacyjne, uzdatniałam wodę i nic.
->Czy kh i gh są w normie? Jeśli nie, to ile powinny wynosić?

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - klosek - 27.02.2014 23:42

Za mało roślin
Za duzo ryb
Nie ustabilizowany zbiornik

To prawdopodobne przyczynySmile

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - nadife - 28.02.2014 22:35

klosek, pomóż mi albo ktokolwiek się znający na tym wszystkim, bo już nie mam sil i nie wiem co robić, podmieniam wodę codziennie i azotyny są na maxa, rano dziś podmieniłam i znów sa na maxa, wiec znów podmienię, no ale tak teraz 2 razy dziennie mam podmieniać wodę?????? nie można jakoś inaczej? np. wlać jakiegoś preparatu zmniejszającego no2?
Rośliny jutro jakieś dokupię, obsada sama się zmniejsza, bo już dwie rybki zdechły.
Czy jakieś uzdatniacze, bakterie nitryfikacyjne nadal dodawać?

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - klosek - 02.03.2014 01:03

Bakterie nie zaszkodzą, nie podmieniaj tak czesto bo tylko pogarszasz sprawę potrzebujesz duzo roślin i do tego cierpliwość

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - nadife - 02.03.2014 14:19

a rybki mi nie zdechną przy takim wysokim stężeniu no2, jak będę co np 2 dni podmieniać? wytrzymają?

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - klosek - 02.03.2014 14:41

Pozbądz się nadmiaru ryb i kup coś z tych roślin: pistia gałęzatka rogatek moczarka jak najwięcej. Podmieniając codziennie wodę napewno nie pomagasz w unormowaniu

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - Norbert - 02.03.2014 19:05

W pierwszej kolejności zrób porządek z obsadą bo masz zupę rybną. W drugiej sprawdź czy nie zdechła jakaś ryba i nie leży za filtrem rozkładając się. Możesz wlać bakterie, nie zaszkodzą a pomóc mogą. Lepsze częstsze podmiany ale mniejsze niż rzadsze ale większe. Nikt nie odpowie na pytania ze 100% pewnością nie widząc zbiornika i nie mając więcej informacji - to jak wróżenie z fusów.

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - nadife - 02.03.2014 21:03

wcześniej opisałam zbiornik:
akwarium dość świeże, bo od miesiąca, 72l, 1 welon, 5 kirysków, 1 glonojad i 4 otoski. Karmie raz dziennie-rano mała porcja (szczypta pokarmu suchego). Filtr Aquel fan2, świetlówka power glo, kostka napowietrzająca, trochę roślin żywych- anubias i moczarki kanadyjskie, podłoże- żwirek ceramiczny, temp. 24 stopnie.
Dziś dokupiłam bardzo dużo nowych roślin. Odłowiłam ryby i trzymam w oddzielnym akwa z filtrem by zaobserwować co powoduje tak wysokie stężenie NO2.
NO2 równe 1,5 mg/l, kh 8 st niem., gh 14 st niem.

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - Norbert - 02.03.2014 21:33

Pisząc o informacjach miałem na myśli zdjęcia zbiornika. Potrafię czytać ze zrozumieniem i zauważyłem że podałaś/opisałaś akwarium we wcześniejszych postach jednak ''informacja wizualna'' lepiej do człowieka przemawia niż słowo pisane.

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - nadife - 02.03.2014 21:42

oto zdjęcie

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - Norbert - 02.03.2014 21:47

''Dziś dokupiłam bardzo dużo nowych roślin.''
Gdzie bo nie widzę?
Co to za podłoże? Na 100$ sztuczne - ma jakiś atest?
Filtr wewnętrzny - jaki ma wkład?
Co to jest to białe na tym niebieskim czymś?

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - nadife - 02.03.2014 22:45

Na takie akwarium to jest dużo roślin, dziś włożone, więc urosną. Podłoże to żwirek ceramiczny do akwarium zakupiony w kakadu, a filtr ma wkład zwykłą gąbkę, a te białe to kamyczki.

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - klosek - 02.03.2014 22:56

To nie jest dużo roślin. Na zdjęciu praktycznie nie ma roślin. Nie pozbędziesz się tak nadmiaru no2. Filtr jest do wymiany jeżeli chesz tam trzymac welona.

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - nadife - 02.03.2014 22:57

To jeszcze dokupić? A jakie najlepsze? Bez różnicy? A te dziś dopiero włożone, więc się rozrosną. I właśnie zastanawiam się nad zmianą filtra. Jaki kupić? Czy filtr wewnętrzny Aquael turbo 1000 150-200l może być?

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - Norbert - 02.03.2014 23:11

(02.03.2014 22:45)nadife napisał(a):  Na takie akwarium to jest dużo roślin, dziś włożone, więc urosną. Podłoże to żwirek ceramiczny do akwarium zakupiony w kakadu, a filtr ma wkład zwykłą gąbkę, a te białe to kamyczki.

Nie, to nie jest dużo roślin. To jest mało albo bardzo mało roślin. Podłoże do wymiany. Nie sugerowałbym się filtrem z tego względu że w akwarium jest zupa rybna - pisałem wcześniej. Chodzi mi o to że welon powinien dostać eksmisję i to w trybie natychmiastowym wtedy ten filtr mógłby zostać. Podobnie jak ''glonojad''. To niebieskie ''coś'' to nie jest również dobre podłoże dla kirysków. Dokup jeszcze chociaż kilka szybko rosnących roślin.

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - nadife - 02.03.2014 23:16

Ok, dzięki, więc dokupię jeszcze roślin. Mówisz, że filtr zostawić? Ewentualnie jaki proponujesz, bo jak woda się unormuje to chcę z powrotem tam mieć welona. Welon już jest na razie w innym drugim akwarium, ale ryby jakieś czyszczące akwarium musza zostać, a mam tylko kiryski i otoski i jednego glonojada. To zmniejszyć ich ilość? A podłoże na jakie zmienić?

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - Norbert - 02.03.2014 23:24

Ręce mi opadły. Niech ktoś inny napisze bo mi się cierpliwość skończyła. Za nerwowy jestem.

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - nadife - 02.03.2014 23:27

jestem początkująca, dlatego pytam, a w zoologicznym tak mi doradzono

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - klosek - 02.03.2014 23:27

To akwarium za małe jest nawet dla tego welona ale już warunkowo mówimy ci że jak chesz go trzymać to TYLKO jego i żadnych innych ryb i z filtrem dużo mocniejszym i najlepiej jakimś zewnętrznym kubełkiem

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - nadife - 02.03.2014 23:32

A czy filtr zewnętrzny kaskadowy Versamax FZN-3 Aquael lub wewnętrzny Aquael turbo 1500 też się nadają?

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - Norbert - 02.03.2014 23:36

(02.03.2014 23:27)nadife napisał(a):  jestem początkująca, dlatego pytam, a w zoologicznym tak mi doradzono

Jednak napiszę. To że jesteś początkująca nie zwalnia cię od logicznego myślenia. Przeczytaj jeszcze raz to co napisałem ja albo @klosek. I jeszcze raz i jeszcze raz. Teraz zrozumiałaś? Powtórzę - welon --> eksmisja. Glonojad --> eksmisja. A jeśli welon ma zostać to inne ryby --> eksmisja i wymiana roślin na odpowiednie dla tego gatunku. Pomijam fakt że masz za małe akwarium nawet dla tego jednego welona. Wpisz w wyszukiwarkę trzy magiczne słowa - złota rybka wymagania. Czy to takie trudne? Od kilku postów doradzamy a ty piszesz że i tak welon musi zostać. Ja dłużej hoduję ryby niż ty na świecie żyjesz więc albo przyjmij rady i się do nich zastosuj albo daj sobie spokój i rób po swojemu. A temu baranowi ze sklepu zoologicznego powiedz żeby poszedł do szkoły i poszerzył swoją wiedzę bo jest matoł akwarystyczny. Tyle w temacie, dziękuję za uwagę.

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - klosek - 02.03.2014 23:41

Norbert spokojnieSmile co prawda masz racje ale szkoda nerwów.

A co do filtra to kaskada może być nie kupuj wewnętrznego szkoda miejsca

RE: Problem z wysokim NO3 - Tutaj zadajemy pytania - nadife - 08.03.2014 21:41

Dzięki za pomoc Smile w końcu po długiej walce z no2 udało się. Od 3 dni, no2=0.