• 16 Głosów - 3.63 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU.
#1

Drodzy początkujący! BŁAGAM, zadajcie sobie troszkę trudu zanim kupicie rybki i akwarium i poczytajcie w necie o ich wymiarach, wymaganiach, pochodzeniu itp. Pohulajcie po tym forum NAJPIERW, a potem róbcie zakupy. Unikniecie wtedy wielu stresów, a Wasze rybki tym bardziej. Nie będzie pytań typu: "Czy mogę trzymać piranie z sumami i neonkami i welonkami w 3l kuli, i 60 sztucznych pięknych roślin?"
Najpierw lektura, potem zakupy!! Pamiętajcie, że ryby to żywe stworzenia, a nie tylko ozdóbki na biurko!!

Pozdrawiam Was serdecznie i życzę wiele radości z opieki nad Waszymi zbiornikami!Temat został wyczyszczony, proszę o nie zadawanie pytań w tym temacie.
Powinny się w nim znajdować tylko wskazówki dla początkujących.
Kejdi

<a href='http://agata-suchockawachowska.fineartamerica.com'><img src='http://fineartamerica.com/marketing/BuyPrintRed.jpg' alt='Art Prints' title='Art Prints' style='border: none;'></a> avatar: sarawebsite.com
#2

Święte słowaSmilesam popełniłem wiele błędów a mogłem ich uniknąć.
#3

Dzięki za dobre rady Smile Wezmę je do serca i postaram się dostosować Smile

Twój post powinien się pokazywać przy włączaniu forum Wink
Nie mniej jednak troszkę mija się z celem. Zazwyczaj przychodzą tu ludzie, którzy już popełnili błędy o których piszesz. Przychodzą szukać pomocy. Ci którzy jej nie szukają wiedzą, że tak się nie robi..

Szczerze powiedziawszy nie pamiętam kiedy wpierw czytałem, potem działałem..

Nie mniej - ogromny + za dobre chęci Wink

Masz pytania - 600-717-223

gg: 6643531

http://aquaparadise.fora.pl/ - Zapraszamy :)
www.jokeru.cba.pl

Piszę poprawnie po polsku
#4

To było takie szarpnięcie się z bezsilności, bo już waliłam głową w klawiaturę, jak czytałam niektóre rzeczy... Pewnie, że najlepiej się uczyć na błędach i ja też wiele ich popełniłam, ale właśnie dlatego, że nie miałam znikąd pomocy. Ale jak się czyta niektóre wypowiedzi, to można dojść do wniosku, że jast bardzo cienka granica między brakiem doświadczenia a kompletną bezmyślnością. I nie pisze tego, by komukolwiek dopiec, tylko żeby zmusić ludzi to myślenia.

<a href='http://agata-suchockawachowska.fineartamerica.com'><img src='http://fineartamerica.com/marketing/BuyPrintRed.jpg' alt='Art Prints' title='Art Prints' style='border: none;'></a> avatar: sarawebsite.com
#5

Jokeru napisał(a):... Zazwyczaj przychodzą tu ludzie, którzy już popełnili błędy o których piszesz. Przychodzą szukać pomocy. Ci którzy jej nie szukają wiedzą, że tak się nie robi...

Ja też mysle ze w 99% użytkownicy tego forum maja akwaria przychodza tutaj po porady ale dobrze ze to napisałaś Smile


Może to do działu "Akwarystyka ogólnie" i przykleic ?? Smile

Oddam suma rekiniego za darmo.
#6

Jest to apel do wszystkich początkujących akwarystów, aby najpierw zapoznali się z lekturą a później zakładali akwarium. Uniknąć można większości błędów i uchronić rybki.
#7

Zakładanie akwarium


I. Koszty
Każdy z Nas chciałby mieć jak najładniejszy zbiornik. Wiadomo, im ładniejszy, tym droższy. Ale nie musisz kupować wszystkiego naraz ! Możemy kompletowa akwarium po kolei zaczynając od pustego zbiornika. Później dokupi grzałkę, filtr i pozostały osprzęt. Radze jednak nie kupować całego zestawu, wg Mnie jest on droższy niż jakbyśmy mieli składać.

II. Upodobania
Każdy z Nas ma inne upodobania, jednemu podoba się akwarium proste- prostokątne, drugiemu podoba się wypukła przednia szyba. Na szczęście jest dużo rodzajów zbiorników- panoramiczne, okrągłe, narożne i jak już wspomniałem proste. Więc wybierajmy

III. Jaki typ akwarium wybrać ?

Dla początkujących polecam akwarium ogólne, lub gatunkowe. Ponieważ początkujący akwaryści nie zawsze wiedzą, jaką obsadę dobrać polecam na początek akwarium ok. 70 litrowe. Nasze pierwsze akwarium, służy zazwyczaj do nauki, więc nie będzie potrzebne większe.

IV. Gdzie postawić akwarium ?
Po pierwsze, na pewno nie obok drzwi ! Dlaczego ? Panuje tam za duży ruch, oraz czasem zdarzy Nam się trzasnąć drzwiami. Po drugie, nie przy oknie ! Światło dzienne może spowodować inwazje glonów. Polecam, ciemne, spokojne miejsce.Pod zbiornik, dobrze jest podłożyć ok. 2 cm płytę styropianową.

V. Planowanie akwarium
Wystrój naszego akwarium, powinniśmy zaplanować jeszcze przed zgromadzeniem materiałów. Nasze akwarium, powinno być odwzorowane, jak najbardziej, do realnego środowiska ryb, które umieścimy w naszym akwarium, ale najważniejszym kryterium powinno być to, aby akwarium nam się podobało.

VI. Czynności wstępne
Po pierwsze, to wymyć baardzo dokładnie zbiornik. Możemy zainstalować filtr podżwirowy. Wybieramy miejce, gdzie postawimy akwarium(patrz pkt. IV). Jak wyżej wspomniałem, polecam pod akwarium podłożyć styropianową podstawkę.

VII. Żwir
Należy dokładnie wymyć żwir, można nawet wygotować, a następnie rozprowadzić po dnie zbiornika(nie wrzucamy na "chama" tylko leciutko go rozkładamy). Ładny efekt dostaniemy, gdy powierzchnia żwiru będzie pochylać się ku przodowi(spadek). Żwiru nie powinno być za dużo (będzie mniej przestrzeni dla ryb), ale również nie za mało (rośliny nie miałyby się gdzie ukorzenić).Polecam czarny żwir, podkreśla on wygląd ryb (szczególnie Neonów), natomiast biały irytuje i stresuje ryby. Nie zalecam mixów (np. biały i czarny żwir), a tym bardziej podłoża o nie naturalnych kolorach (pomarańczowy, zielony itp). Możemy również użyć piasku, świetnie nadaje się dla ryb które lubią kopać w podłożu (wszelkiej maści pyszczaki oraz inne gatunki), niestety w żwirze gorzej rosną rośliny, więc powinniśmy sami wybrać co bedzie dla nas lepsze.

VIII. Dekoracje
Przede wszystkim należy wybrać materiały nietoksyczne (dotyczy to oczywiście w równych stopniu akwarium słodkowodnego, co i morskiego). Niektóre skały mogą zawierać metale ciężkie, a nawet trucizny, np. arszenik. Podobnie niektóre rodzaje drewna (np. wiązu lub roślin iglastych) są szkodliwe. Trzeba także poznać wpływ skał na pH i twardość wody. Skały wapienne zwykle zwiększają twardość i pH, nie są więc odpowiednie dla ryb wymagających kwaśnej, miękkiej wody. Aby poznać, czy skała zawiera znaczne ilości wapnia, można ją z wierzchu pokropić octem. Ocet wchodzi w reakcję z wapniem, więc będzie się pienił na skale wapiennej. Poniżej macie kilkanaście najczęściej używanych materiałów jako dekoracje akwarium.

Skały
Zależnie od pochodzenia, rozróżniamy trzy typy skał: osadowe, które powstały ze stopniowo gromadzącego się materiału (osadów), wulkaniczne i metamorficzne (przeobrażeniowe), które powstały wskutek przekształcenia skał pod wpływem odmiennych warunków niż te, w których powstały. Spośród skał osadowych w akwariach słodkowodnych stosuje się przede wszystkim skały krzemowe, np. piaskowce, gdyż wapienne (dolomit) są odpowiednie wyłącznie dla ryb przystosowanych do znacznej twardości wody. W miarę postępowania procesu wietrzenia piaskowców tworzą się otoczaki, z których z łatwością można zrobić skalne rumowisko. Granity, należące do skał wulkanicznych, są bardzo ciężkie, ostre i trudne do ułożenia. Lawy, mimo ostrych krawędzi, dobrze nadają się do akwarium, a ich porowata struktura sprzyja osadzaniu się bakterii, biorących czynny udział w przetwarzaniu materii organicznej. Wszelkiego rodzaju łupki są skałami metamorficznymi, bardzo często używanymi w akwarystyce. Mają one postać szaroczarnych lub różnokolorowych płytek i łatwo można je układać jedna na drugiej.

Korzenie
Proponowane w handlu korzenie mają niewielki wpływ na skład wody. Najbardziej obojętny charakter mają korzenie ?torfowe" (określamy tak gałęzie lub korzenie, które przez długi czas znajdowały się w kwaśnym środowisku torfowisk). Przed zainstalowaniem tego rodzaju elementów dekoracyjnych konieczne jest ich odpowiednie przygotowanie: umycie twardą szczotką (nie metalową), aby usunąć kurz i inne zanieczyszczenia, po czym wyparzyć, aby je wysterylizować i usunąć część barwników naturalnych. Substancje te, taniny, mimo to będą jeszcze barwiły wodę w akwarium, a znikną całkowicie dopiero po rocznym lub dłuższym pobycie w akwarium. Warto więc umieścić w filtrze nieco aktywnego węgla, który zlikwiduje tę niedogodność.

Gałęzie
Można wykorzystać gałęzie drzew wielu gatunków: dębu, wierzby, buka, winorośli i topoli. Zanurzone w wodzie suche drewno szybko zaczyna gnić, dlatego dobrze jest je pokryć warstwą żywicy epoksydowej dopuszczonej do kontaktu z produktami spożywczymi, zabezpieczając w ten sposób kawałki drewna przed wodą. Bambus można stosować w stanie naturalnym w biotopowych akwariach azjatyckich.

Kora
Tylko kora dębu niektórych gatunków, wysokiej jakości, nadaje się do wykorzystania w akwarystyce, ponieważ w wodzie, podobnie jak gałęzie, ulega szybkiemu rozkładowi. Do jej konserwacji należy użyć żywicy epoksydowej. Półokrągły kształt kawałków kory pozwala rybom schronić się lub składać ikrę pod nimi. Kawałki kory, a także większość gałęzi trzeba przytwierdzać do dna lub obciążać, aby nie wypływały na powierzchnię.

Skamieniałe drewno
Pochodzi z okolic pustynnych i w rzeczywistości jest skamieniałe częściowo, ponieważ fragmenty jego tkanek zostały zastąpione substancjami mineralnymi (związkami krzemu). Jest to więc neutralna dla środowiska akwarium skała z widocznymi jeszcze włóknami drewna, która zachowała kształt i wygląd gałęzi. Drewno to jest jasne i nadaje się na bardzo estetyczną dekorację, ale jest trudno dostępne i kosztowne.

Lawa
Z kawałków lawy łatwo można zbudować dekorację, w której znajdą się rozmaite kryjówki. Są one dość lekkie, co stanowi zaletę w porównaniu z innymi skałami. Można włożyć ich dużo do akwarium, nie ryzykując jego przeciążenia. Ich kolor, zwykle w różnych odcieniach czerwieni lub brązu, nie najlepiej jednak harmonizuje z naturalną barwą środowiska raf koralowych. Są one także obojętne chemicznie, więc nie działają stabilizująco na jakość wody, w odróżnieniu od skał wapiennych. Nadają się więc raczej do stworzenia podstawy dekoracji, którą następnie pokryjemy skałami wapiennymi.

Dolomity
Te osadowe skały wapienne beżowej barwy mają znaczną masę, toteż dekoracja z nich wykonana wymaga użycia solidnego stojaka pod akwarium. Są one pełne otworów i kanałów różnej średnicy, więc tworzą piękną dekorację, odpowiadającą zwyczajom ryb. Mimo że jest w nich wiele zagłębień, nie są silnie porowate.

Polistyren
To tworzywo sztuczne stosunkowo niedawno zostało zastosowane do budowy dekoracji w akwariach. Łatwo je rzeźbić rozgrzanym drutem, ciepłym powietrzem z suszarki czy dmuchawy (ale uwaga, polistyren jest łatwopalny, a jego opary są szkodliwe!). W ten sposób można wykonać dekorację, której forma zależy od naszej wyobraźni i umiejętności. Kawałki polistyrenu należy pokryć warstwą żywicy epoksydowej, aby zapobiec uwalnianiu się toksycznych składników. Trzeba je także dobrze przytwierdzić, ponieważ łatwo pływają. Jako pierwszą najlepiej położyć warstwę żywicy zawierającą tzw. mat (rozdrobnione włókno szklane). Do ostatniej warstwy żywicy należy dodać barwnik, a przed wyschnięciem całość posypać piaskiem.

Poliuretan
Dostępny jest w aerozolu. Zanim stwardnieje, gąbka poliuretanowa zwiększa około dwudziestokrotnie swoją objętość. Podobnie jak polistyren, poliuretan także trzeba pokryć co najmniej dwiema warstwami żywicy epoksydowej. Pojemniki aerozolowe z gąbką izolacyjną, znajdujące się w sprzedaży, są bardzo praktyczne i niezbyt kosztowne. Poliuretan przykleja się do szkła (lekko wilgotnego), więc dekorację można wykonać bezpośrednio w akwarium. Wykończenie jest dokładnie tako samo jak elementów z polistyrenu.

Ceramika i wypalana glina
Z tych materiałów wykonuje się znaczną część sztucznych dekoracji spotykanych w handlu. Bez względu na kształt (korzenie, zatopione statki), materiał jest chemicznie neutralny. Można także kupić sztuczne skały ceramiczne o naturalnym wyglądzie, bardzo porowate i dość lekkie. Przydają się nawet małe doniczki do kwiatów: odwrócone do góry dnem są znakomitym substratem dla ikry paletek i skalarów, a częściowo zakopane w ziemi - dla małych pielęgnic.

PCV, cegła, beton
Te materiały mają bardzo nikłe walory estetyczne i mogą służyć raczej jako podpory lub wewnętrzny szkielet dekoracji. Będą wówczas użyteczne, ale niewidoczne. Elementy z polichlorku winylu i cegły są obojętne chemicznie. Cegła dostarcza rybom wiele kryjówek, a PCV może posłużyć do zbudowania korytarzy, które mogą być wtopione w syntetyczną dekorację. Korytarze takie lubią np. mureny, babki i słodkowodne węgorze kolczaste z rodzaju Mastacembelus. Kawałki betonu mogą służyć do skonstruowania podstawy dekoracji w dużym akwarium. Zanurzenie ich na wiele tygodni w słabo kwaśnym roztworze uwolni je od substancji alkalicznych.

Środki ostrożności
Jeśli wykonujemy elementy dekoracji z tworzyw sztucznych, trzeba skrupulatnie przestrzegać pewnych środków ostrożności. Prawie wszystkie te materiały w czasie podgrzewania wydzielają toksyczne pary. Należy zatem pracować w pomieszczeniu dobrze wietrzonym, co pewien czas przerywając pracę. Najbezpieczniej pracować w rękawiczkach, okularach ochronnych i ubraniu roboczym. Nie można zbyt nisko pochylać się nad akwarium (ani wkładać do niego głowy), kiedy malujemy dekorację żywicą epoksydową, aby nie wdychać trujących oparów. Najlepiej przystępować do takich robót wtedy, gdy można je wykonywać na świeżym powietrzu.

IX. Napełnianie zbiornika wodą
Żeby nie zniszczyć podłoża zbiornika, polecam do akwarium włożyć talerzyk i po nim wlewać wodę. Wlewamy wodę do około 2/3 wysokości resztę wody dolejemy dopiero po zasadzeniu roślin. Podłoże osiada i stabilizuje się, nadszedł więc czas na poprawienie dekoracji.

X. Sadzenie roślin

1. Po zakupie roślin, korzenie powinniśmy przyciąć do długości 2-3 cm, dzięki temu rośliny łątwiej się ukorzenią.

2. Do sadzenia roślin dobrym podłożem jest żwir o średniej ziarnistości, czyli około 4-6 mm. Do tego celu zupełnie nie można polecić piasku, ponieważ występująca w nim cyrkulacja wody i co się z tym wiąże jej natlenienie, jest zbyt małe.

3. Do żwiru dobrze jest dodać preparat-podłoże zwany aqualitem. Zamiast tego można w miejsce sadzenia roślin (pod korzeń) dać tabletki nawozowe.

4. Następnie:
- kopiemy mały dołek, dość głęboki jednakże nie sięgający dna,
- przygotowaną roślinę delikatnie wkładamy tak żeby jej korzenie, żeby jej korzenie były ułożone w naturalny sposób, a nie były powyginane do góry,
- przysypujemy,
- minimalnie podciągamy posadzoną roślinkę do góry w celu prawidłowego uformowania korzeni,
- w wypadku gdy mamy ryby grzebiące w podłoży, możemy roślinę po bokach obłożyć kamieniami.

Sadzenie roślin zaczynamy od tylnej części akwarium, kończymy zaś przy przedniej szybie. Stworzymy ładny widok, jeśli wysokie rośliny umieścimy z tyłu, a niskie z przodu.

XI. Instalacja osprzętu
Należy teraz podłączyć do akwarium cały osprzęt, tj. grzałka, filtr, oświetlenie, termometr... Są one niezbędne, do późniejszego funkcjonowania naszego akwarium.

XI. Rozruch akwarium
NIE WPUSZCZAJMY RYB ODRAZU PO ZALANIU AKWARIUM WODĄ ! ! ! Wpierw skład chemiczny wody, musi się ustabilizować i muszą pojawić się bakterie nitryfikacyjne, które są niezbędne w prawidłowym "działaniu" akwarium. Polecam odczekanie minimum 3 tygodni, zanim wpuścicie rybki do zbiornika. W tym czasie filtr, oświetlenie i całe akwarium może funkcjonować tak jakby w nim były ryby. Należy również testami mierzyć parametry wody oraz ją podmieniać (co tydzień ok. 10-20%).Warto również zaszczepić bakterie z innego, dobrze funkcjonującego zbiornika. Polega to na przelaniu kilku litrów wody ze starego zbiornika do nowego.

XII. Zakup ryb
Minęły 3 tygodnie, parametry wody są w normie więc możemy jechać do sklepu po ryby. Najlepiej przed końcowym zakupem obejść wszystkie sklepy w mieście i zobaczyć gdzie są ryby które chcemy kupić oraz w jakich cenach. Po kupieniu naszych podopiecznych trzeba je przetransportować do domu. Ryby umieszcza się w szczelnej torebce, w której nie powinno znajdować się więcej wody niż jedna trzecia objętości. Jeśli ryby mają kolczaste płetwy, warto umieścić je w dwóch torebkach. Trzeba je zamknąć w taki sposób, aby pozostało w nich dużo powietrza. Nie jest to trudne do wykonania. Nigdy nie należy dmuchać do środka, żeby nie wprowadzić niebezpiecznego dla ryb dwutlenku węgla. Ryby najmniejszych gatunków można przewozić w różnych pojemnikach plastikowych, np. butelkach po wodzie mineralnej, jeśli będziemy przestrzegać tych samych zasad co do proporcji wody i powietrza. W tych warunkach transport trwający nie dłużej niż godzinę nie sprawia kłopotów. Jeśli podróż ma trwać dłużej lub jeśli jest zimno, należy założyć izolację termiczną (plastikowe pudełko, gazetę), aby ograniczyć spadek temperatury wody. Kiedy woda nie porusza się zbyt gwałtownie, nie przeszkadza to rybom, a wręcz sprzyja jej natlenieniu.

XIII. Zarybianie
Nie należy popełniać częstego błędu: otwierać pojemnika, w którym ryby były transportowane, i natychmiast wpuszczać je do akwarium. Tak gwałtowną zmianę warunków należy wykluczyć. Rybom trzeba możliwie jak najbardziej oszczędzić stresu związanego ze znalezieniem się w nowym środowisku. Torebkę należy położyć na wodzie tak, aby pływała w akwarium przez jakiś czas, dopóki temperatura wewnątrz niej nie dorówna temperaturze wody w akwarium, a więc mniej więcej tyle czasu, ile trwał transport. Jeśli akwarium jest mocno napełnione, lepiej nawet usunąć nieco wody, aby nie wylała się na zewnątrz. Następnie należy otworzyć torebkę lub butelkę, by stopniowo mogła do niej wpłynąć woda z akwarium. Chodzi o wyrównanie warunków w obu pojemnikach. Kiedy zbiornik transportowy jest pełen wody, pozostaje już tylko przelać całość do akwarium. Jeśli mieszkają tam już inne ryby, odwróćmy ich uwagę, podając im pokarm. Można także przekładać ryby rano, zanim włączy się oświetlenie akwarium.

Radzimy wprowadzić wszystkie ryby na raz lub na dwa razy, nie wkładać po jednej. Mieszkańcy akwarium, nawet spokojni z natury, mogą bowiem uznać nowo przybyłe ryby za intruzów i zaatakować je. Stopniowe zarybianie zbiornika należy zacząć od najdrobniejszych gatunków. Kiedy się zaaklimatyzują, będą mniej zestresowane z chwilą przybycia większych ryb. Po przeniesieniu ryb do akwarium zawsze może nas spotkać zawód, związany z tym, że ryby ukryją się wśród dekoracji. Nie ma obawy, pojawią się ponownie, gdy minie stres, i zaczną badać nowe środowisko. Później rozpoczną poszukiwania pokarmu, a nam pozostanie podziwianie ich urody i poznawanie ich zwyczajów.

Tekst zapożyczony z www.google.pl
#8

Co tydzien tak 20%-35% wody w akwa.

Oddam suma rekiniego za darmo.
#9

No ja jestem początkującym akwarystą, który bez żadnego przeczytania czegokolwiek założył sobie akwarium i gdyby nie to forum to za chiny bym sie niczego nie dowiedziała i pewnie już bym nie miała tego akwarium. Ale uwagi w stylu najpierw poczytaj a potem rób uważam za niezbyt stosowne. Bo wszyscy o tym doskonale wiemy. Bardziej uważam że lepsze są posty w stylu początkujący akwarysto oto przepis na założenie akwarium i hodowanie rybek, jak to poczynił np. peter10. Serdecznie pozdrawiam.

Give me some fish gimmie gimmie some fish...
#10

Jeżeli chcecie się więcej dowiedzieć o rybach tropikalnych to polecam to (wystarczy pobrać) :

http://www.exsite.pl/2008/01/14/tropikal...we_pl.html

I jak zakładać akwarium krok po kroku:

http://www.exsite.pl/2008/05/20/ebooks_p...japdf.html

Polecam
Po oglądnięciu wychodzi jaki człowiek był głupi Big Grin


Skocz do: