Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat
DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - Wersja do druku

+- Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat (http://www.akwaswiat.net)
+-- Forum: Akwarium (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Akwarystyka ogólnie (/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Temat: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. (/showthread.php?tid=4872)


DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - apri cort - 19.05.2008 22:07

Drodzy początkujący! BŁAGAM, zadajcie sobie troszkę trudu zanim kupicie rybki i akwarium i poczytajcie w necie o ich wymiarach, wymaganiach, pochodzeniu itp. Pohulajcie po tym forum NAJPIERW, a potem róbcie zakupy. Unikniecie wtedy wielu stresów, a Wasze rybki tym bardziej. Nie będzie pytań typu: "Czy mogę trzymać piranie z sumami i neonkami i welonkami w 3l kuli, i 60 sztucznych pięknych roślin?"
Najpierw lektura, potem zakupy!! Pamiętajcie, że ryby to żywe stworzenia, a nie tylko ozdóbki na biurko!!

Pozdrawiam Was serdecznie i życzę wiele radości z opieki nad Waszymi zbiornikami!Temat został wyczyszczony, proszę o nie zadawanie pytań w tym temacie.
Powinny się w nim znajdować tylko wskazówki dla początkujących.
KejdiRE: Do początkujących akwarystów!!! - szyma - 19.05.2008 22:20

Święte słowa:)sam popełniłem wiele błędów a mogłem ich uniknąć.


RE: DDo początkujących akwarystów!!! - Jokeru - 19.05.2008 23:19

Dzięki za dobre rady Smile Wezmę je do serca i postaram się dostosować Smile

Twój post powinien się pokazywać przy włączaniu forum Wink
Nie mniej jednak troszkę mija się z celem. Zazwyczaj przychodzą tu ludzie, którzy już popełnili błędy o których piszesz. Przychodzą szukać pomocy. Ci którzy jej nie szukają wiedzą, że tak się nie robi..

Szczerze powiedziawszy nie pamiętam kiedy wpierw czytałem, potem działałem..

Nie mniej - ogromny + za dobre chęci Wink


RE: Do początkujących akwarystów!!! - apri cort - 20.05.2008 09:27

To było takie szarpnięcie się z bezsilności, bo już waliłam głową w klawiaturę, jak czytałam niektóre rzeczy... Pewnie, że najlepiej się uczyć na błędach i ja też wiele ich popełniłam, ale właśnie dlatego, że nie miałam znikąd pomocy. Ale jak się czyta niektóre wypowiedzi, to można dojść do wniosku, że jast bardzo cienka granica między brakiem doświadczenia a kompletną bezmyślnością. I nie pisze tego, by komukolwiek dopiec, tylko żeby zmusić ludzi to myślenia.


RE: Do początkujących akwarystów!!! - adam364 - 20.05.2008 16:00

Jokeru napisał(a):... Zazwyczaj przychodzą tu ludzie, którzy już popełnili błędy o których piszesz. Przychodzą szukać pomocy. Ci którzy jej nie szukają wiedzą, że tak się nie robi...

Ja też mysle ze w 99% użytkownicy tego forum maja akwaria przychodza tutaj po porady ale dobrze ze to napisałaś Smile


Może to do działu "Akwarystyka ogólnie" i przykleic ?? Smile


RE: Do początkujących akwarystów!!! - waldekb - 20.05.2008 16:18

Jest to apel do wszystkich początkujących akwarystów, aby najpierw zapoznali się z lekturą a później zakładali akwarium. Uniknąć można większości błędów i uchronić rybki.


RE: Do początkujących akwarystów!!! - peter10 - 05.07.2008 17:19

Zakładanie akwarium


I. Koszty
Każdy z Nas chciałby mieć jak najładniejszy zbiornik. Wiadomo, im ładniejszy, tym droższy. Ale nie musisz kupować wszystkiego naraz ! Możemy kompletowa akwarium po kolei zaczynając od pustego zbiornika. Później dokupi grzałkę, filtr i pozostały osprzęt. Radze jednak nie kupować całego zestawu, wg Mnie jest on droższy niż jakbyśmy mieli składać.

II. Upodobania
Każdy z Nas ma inne upodobania, jednemu podoba się akwarium proste- prostokątne, drugiemu podoba się wypukła przednia szyba. Na szczęście jest dużo rodzajów zbiorników- panoramiczne, okrągłe, narożne i jak już wspomniałem proste. Więc wybierajmy

III. Jaki typ akwarium wybrać ?

Dla początkujących polecam akwarium ogólne, lub gatunkowe. Ponieważ początkujący akwaryści nie zawsze wiedzą, jaką obsadę dobrać polecam na początek akwarium ok. 70 litrowe. Nasze pierwsze akwarium, służy zazwyczaj do nauki, więc nie będzie potrzebne większe.

IV. Gdzie postawić akwarium ?
Po pierwsze, na pewno nie obok drzwi ! Dlaczego ? Panuje tam za duży ruch, oraz czasem zdarzy Nam się trzasnąć drzwiami. Po drugie, nie przy oknie ! Światło dzienne może spowodować inwazje glonów. Polecam, ciemne, spokojne miejsce.Pod zbiornik, dobrze jest podłożyć ok. 2 cm płytę styropianową.

V. Planowanie akwarium
Wystrój naszego akwarium, powinniśmy zaplanować jeszcze przed zgromadzeniem materiałów. Nasze akwarium, powinno być odwzorowane, jak najbardziej, do realnego środowiska ryb, które umieścimy w naszym akwarium, ale najważniejszym kryterium powinno być to, aby akwarium nam się podobało.

VI. Czynności wstępne
Po pierwsze, to wymyć baardzo dokładnie zbiornik. Możemy zainstalować filtr podżwirowy. Wybieramy miejce, gdzie postawimy akwarium(patrz pkt. IV). Jak wyżej wspomniałem, polecam pod akwarium podłożyć styropianową podstawkę.

VII. Żwir
Należy dokładnie wymyć żwir, można nawet wygotować, a następnie rozprowadzić po dnie zbiornika(nie wrzucamy na "chama" tylko leciutko go rozkładamy). Ładny efekt dostaniemy, gdy powierzchnia żwiru będzie pochylać się ku przodowi(spadek). Żwiru nie powinno być za dużo (będzie mniej przestrzeni dla ryb), ale również nie za mało (rośliny nie miałyby się gdzie ukorzenić).Polecam czarny żwir, podkreśla on wygląd ryb (szczególnie Neonów), natomiast biały irytuje i stresuje ryby. Nie zalecam mixów (np. biały i czarny żwir), a tym bardziej podłoża o nie naturalnych kolorach (pomarańczowy, zielony itp). Możemy również użyć piasku, świetnie nadaje się dla ryb które lubią kopać w podłożu (wszelkiej maści pyszczaki oraz inne gatunki), niestety w żwirze gorzej rosną rośliny, więc powinniśmy sami wybrać co bedzie dla nas lepsze.

VIII. Dekoracje
Przede wszystkim należy wybrać materiały nietoksyczne (dotyczy to oczywiście w równych stopniu akwarium słodkowodnego, co i morskiego). Niektóre skały mogą zawierać metale ciężkie, a nawet trucizny, np. arszenik. Podobnie niektóre rodzaje drewna (np. wiązu lub roślin iglastych) są szkodliwe. Trzeba także poznać wpływ skał na pH i twardość wody. Skały wapienne zwykle zwiększają twardość i pH, nie są więc odpowiednie dla ryb wymagających kwaśnej, miękkiej wody. Aby poznać, czy skała zawiera znaczne ilości wapnia, można ją z wierzchu pokropić octem. Ocet wchodzi w reakcję z wapniem, więc będzie się pienił na skale wapiennej. Poniżej macie kilkanaście najczęściej używanych materiałów jako dekoracje akwarium.

Skały
Zależnie od pochodzenia, rozróżniamy trzy typy skał: osadowe, które powstały ze stopniowo gromadzącego się materiału (osadów), wulkaniczne i metamorficzne (przeobrażeniowe), które powstały wskutek przekształcenia skał pod wpływem odmiennych warunków niż te, w których powstały. Spośród skał osadowych w akwariach słodkowodnych stosuje się przede wszystkim skały krzemowe, np. piaskowce, gdyż wapienne (dolomit) są odpowiednie wyłącznie dla ryb przystosowanych do znacznej twardości wody. W miarę postępowania procesu wietrzenia piaskowców tworzą się otoczaki, z których z łatwością można zrobić skalne rumowisko. Granity, należące do skał wulkanicznych, są bardzo ciężkie, ostre i trudne do ułożenia. Lawy, mimo ostrych krawędzi, dobrze nadają się do akwarium, a ich porowata struktura sprzyja osadzaniu się bakterii, biorących czynny udział w przetwarzaniu materii organicznej. Wszelkiego rodzaju łupki są skałami metamorficznymi, bardzo często używanymi w akwarystyce. Mają one postać szaroczarnych lub różnokolorowych płytek i łatwo można je układać jedna na drugiej.

Korzenie
Proponowane w handlu korzenie mają niewielki wpływ na skład wody. Najbardziej obojętny charakter mają korzenie ?torfowe" (określamy tak gałęzie lub korzenie, które przez długi czas znajdowały się w kwaśnym środowisku torfowisk). Przed zainstalowaniem tego rodzaju elementów dekoracyjnych konieczne jest ich odpowiednie przygotowanie: umycie twardą szczotką (nie metalową), aby usunąć kurz i inne zanieczyszczenia, po czym wyparzyć, aby je wysterylizować i usunąć część barwników naturalnych. Substancje te, taniny, mimo to będą jeszcze barwiły wodę w akwarium, a znikną całkowicie dopiero po rocznym lub dłuższym pobycie w akwarium. Warto więc umieścić w filtrze nieco aktywnego węgla, który zlikwiduje tę niedogodność.

Gałęzie
Można wykorzystać gałęzie drzew wielu gatunków: dębu, wierzby, buka, winorośli i topoli. Zanurzone w wodzie suche drewno szybko zaczyna gnić, dlatego dobrze jest je pokryć warstwą żywicy epoksydowej dopuszczonej do kontaktu z produktami spożywczymi, zabezpieczając w ten sposób kawałki drewna przed wodą. Bambus można stosować w stanie naturalnym w biotopowych akwariach azjatyckich.

Kora
Tylko kora dębu niektórych gatunków, wysokiej jakości, nadaje się do wykorzystania w akwarystyce, ponieważ w wodzie, podobnie jak gałęzie, ulega szybkiemu rozkładowi. Do jej konserwacji należy użyć żywicy epoksydowej. Półokrągły kształt kawałków kory pozwala rybom schronić się lub składać ikrę pod nimi. Kawałki kory, a także większość gałęzi trzeba przytwierdzać do dna lub obciążać, aby nie wypływały na powierzchnię.

Skamieniałe drewno
Pochodzi z okolic pustynnych i w rzeczywistości jest skamieniałe częściowo, ponieważ fragmenty jego tkanek zostały zastąpione substancjami mineralnymi (związkami krzemu). Jest to więc neutralna dla środowiska akwarium skała z widocznymi jeszcze włóknami drewna, która zachowała kształt i wygląd gałęzi. Drewno to jest jasne i nadaje się na bardzo estetyczną dekorację, ale jest trudno dostępne i kosztowne.

Lawa
Z kawałków lawy łatwo można zbudować dekorację, w której znajdą się rozmaite kryjówki. Są one dość lekkie, co stanowi zaletę w porównaniu z innymi skałami. Można włożyć ich dużo do akwarium, nie ryzykując jego przeciążenia. Ich kolor, zwykle w różnych odcieniach czerwieni lub brązu, nie najlepiej jednak harmonizuje z naturalną barwą środowiska raf koralowych. Są one także obojętne chemicznie, więc nie działają stabilizująco na jakość wody, w odróżnieniu od skał wapiennych. Nadają się więc raczej do stworzenia podstawy dekoracji, którą następnie pokryjemy skałami wapiennymi.

Dolomity
Te osadowe skały wapienne beżowej barwy mają znaczną masę, toteż dekoracja z nich wykonana wymaga użycia solidnego stojaka pod akwarium. Są one pełne otworów i kanałów różnej średnicy, więc tworzą piękną dekorację, odpowiadającą zwyczajom ryb. Mimo że jest w nich wiele zagłębień, nie są silnie porowate.

Polistyren
To tworzywo sztuczne stosunkowo niedawno zostało zastosowane do budowy dekoracji w akwariach. Łatwo je rzeźbić rozgrzanym drutem, ciepłym powietrzem z suszarki czy dmuchawy (ale uwaga, polistyren jest łatwopalny, a jego opary są szkodliwe!). W ten sposób można wykonać dekorację, której forma zależy od naszej wyobraźni i umiejętności. Kawałki polistyrenu należy pokryć warstwą żywicy epoksydowej, aby zapobiec uwalnianiu się toksycznych składników. Trzeba je także dobrze przytwierdzić, ponieważ łatwo pływają. Jako pierwszą najlepiej położyć warstwę żywicy zawierającą tzw. mat (rozdrobnione włókno szklane). Do ostatniej warstwy żywicy należy dodać barwnik, a przed wyschnięciem całość posypać piaskiem.

Poliuretan
Dostępny jest w aerozolu. Zanim stwardnieje, gąbka poliuretanowa zwiększa około dwudziestokrotnie swoją objętość. Podobnie jak polistyren, poliuretan także trzeba pokryć co najmniej dwiema warstwami żywicy epoksydowej. Pojemniki aerozolowe z gąbką izolacyjną, znajdujące się w sprzedaży, są bardzo praktyczne i niezbyt kosztowne. Poliuretan przykleja się do szkła (lekko wilgotnego), więc dekorację można wykonać bezpośrednio w akwarium. Wykończenie jest dokładnie tako samo jak elementów z polistyrenu.

Ceramika i wypalana glina
Z tych materiałów wykonuje się znaczną część sztucznych dekoracji spotykanych w handlu. Bez względu na kształt (korzenie, zatopione statki), materiał jest chemicznie neutralny. Można także kupić sztuczne skały ceramiczne o naturalnym wyglądzie, bardzo porowate i dość lekkie. Przydają się nawet małe doniczki do kwiatów: odwrócone do góry dnem są znakomitym substratem dla ikry paletek i skalarów, a częściowo zakopane w ziemi - dla małych pielęgnic.

PCV, cegła, beton
Te materiały mają bardzo nikłe walory estetyczne i mogą służyć raczej jako podpory lub wewnętrzny szkielet dekoracji. Będą wówczas użyteczne, ale niewidoczne. Elementy z polichlorku winylu i cegły są obojętne chemicznie. Cegła dostarcza rybom wiele kryjówek, a PCV może posłużyć do zbudowania korytarzy, które mogą być wtopione w syntetyczną dekorację. Korytarze takie lubią np. mureny, babki i słodkowodne węgorze kolczaste z rodzaju Mastacembelus. Kawałki betonu mogą służyć do skonstruowania podstawy dekoracji w dużym akwarium. Zanurzenie ich na wiele tygodni w słabo kwaśnym roztworze uwolni je od substancji alkalicznych.

Środki ostrożności
Jeśli wykonujemy elementy dekoracji z tworzyw sztucznych, trzeba skrupulatnie przestrzegać pewnych środków ostrożności. Prawie wszystkie te materiały w czasie podgrzewania wydzielają toksyczne pary. Należy zatem pracować w pomieszczeniu dobrze wietrzonym, co pewien czas przerywając pracę. Najbezpieczniej pracować w rękawiczkach, okularach ochronnych i ubraniu roboczym. Nie można zbyt nisko pochylać się nad akwarium (ani wkładać do niego głowy), kiedy malujemy dekorację żywicą epoksydową, aby nie wdychać trujących oparów. Najlepiej przystępować do takich robót wtedy, gdy można je wykonywać na świeżym powietrzu.

IX. Napełnianie zbiornika wodą
Żeby nie zniszczyć podłoża zbiornika, polecam do akwarium włożyć talerzyk i po nim wlewać wodę. Wlewamy wodę do około 2/3 wysokości resztę wody dolejemy dopiero po zasadzeniu roślin. Podłoże osiada i stabilizuje się, nadszedł więc czas na poprawienie dekoracji.

X. Sadzenie roślin

1. Po zakupie roślin, korzenie powinniśmy przyciąć do długości 2-3 cm, dzięki temu rośliny łątwiej się ukorzenią.

2. Do sadzenia roślin dobrym podłożem jest żwir o średniej ziarnistości, czyli około 4-6 mm. Do tego celu zupełnie nie można polecić piasku, ponieważ występująca w nim cyrkulacja wody i co się z tym wiąże jej natlenienie, jest zbyt małe.

3. Do żwiru dobrze jest dodać preparat-podłoże zwany aqualitem. Zamiast tego można w miejsce sadzenia roślin (pod korzeń) dać tabletki nawozowe.

4. Następnie:
- kopiemy mały dołek, dość głęboki jednakże nie sięgający dna,
- przygotowaną roślinę delikatnie wkładamy tak żeby jej korzenie, żeby jej korzenie były ułożone w naturalny sposób, a nie były powyginane do góry,
- przysypujemy,
- minimalnie podciągamy posadzoną roślinkę do góry w celu prawidłowego uformowania korzeni,
- w wypadku gdy mamy ryby grzebiące w podłoży, możemy roślinę po bokach obłożyć kamieniami.

Sadzenie roślin zaczynamy od tylnej części akwarium, kończymy zaś przy przedniej szybie. Stworzymy ładny widok, jeśli wysokie rośliny umieścimy z tyłu, a niskie z przodu.

XI. Instalacja osprzętu
Należy teraz podłączyć do akwarium cały osprzęt, tj. grzałka, filtr, oświetlenie, termometr... Są one niezbędne, do późniejszego funkcjonowania naszego akwarium.

XI. Rozruch akwarium
NIE WPUSZCZAJMY RYB ODRAZU PO ZALANIU AKWARIUM WODĄ ! ! ! Wpierw skład chemiczny wody, musi się ustabilizować i muszą pojawić się bakterie nitryfikacyjne, które są niezbędne w prawidłowym "działaniu" akwarium. Polecam odczekanie minimum 3 tygodni, zanim wpuścicie rybki do zbiornika. W tym czasie filtr, oświetlenie i całe akwarium może funkcjonować tak jakby w nim były ryby. Należy również testami mierzyć parametry wody oraz ją podmieniać (co tydzień ok. 10-20%).Warto również zaszczepić bakterie z innego, dobrze funkcjonującego zbiornika. Polega to na przelaniu kilku litrów wody ze starego zbiornika do nowego.

XII. Zakup ryb
Minęły 3 tygodnie, parametry wody są w normie więc możemy jechać do sklepu po ryby. Najlepiej przed końcowym zakupem obejść wszystkie sklepy w mieście i zobaczyć gdzie są ryby które chcemy kupić oraz w jakich cenach. Po kupieniu naszych podopiecznych trzeba je przetransportować do domu. Ryby umieszcza się w szczelnej torebce, w której nie powinno znajdować się więcej wody niż jedna trzecia objętości. Jeśli ryby mają kolczaste płetwy, warto umieścić je w dwóch torebkach. Trzeba je zamknąć w taki sposób, aby pozostało w nich dużo powietrza. Nie jest to trudne do wykonania. Nigdy nie należy dmuchać do środka, żeby nie wprowadzić niebezpiecznego dla ryb dwutlenku węgla. Ryby najmniejszych gatunków można przewozić w różnych pojemnikach plastikowych, np. butelkach po wodzie mineralnej, jeśli będziemy przestrzegać tych samych zasad co do proporcji wody i powietrza. W tych warunkach transport trwający nie dłużej niż godzinę nie sprawia kłopotów. Jeśli podróż ma trwać dłużej lub jeśli jest zimno, należy założyć izolację termiczną (plastikowe pudełko, gazetę), aby ograniczyć spadek temperatury wody. Kiedy woda nie porusza się zbyt gwałtownie, nie przeszkadza to rybom, a wręcz sprzyja jej natlenieniu.

XIII. Zarybianie
Nie należy popełniać częstego błędu: otwierać pojemnika, w którym ryby były transportowane, i natychmiast wpuszczać je do akwarium. Tak gwałtowną zmianę warunków należy wykluczyć. Rybom trzeba możliwie jak najbardziej oszczędzić stresu związanego ze znalezieniem się w nowym środowisku. Torebkę należy położyć na wodzie tak, aby pływała w akwarium przez jakiś czas, dopóki temperatura wewnątrz niej nie dorówna temperaturze wody w akwarium, a więc mniej więcej tyle czasu, ile trwał transport. Jeśli akwarium jest mocno napełnione, lepiej nawet usunąć nieco wody, aby nie wylała się na zewnątrz. Następnie należy otworzyć torebkę lub butelkę, by stopniowo mogła do niej wpłynąć woda z akwarium. Chodzi o wyrównanie warunków w obu pojemnikach. Kiedy zbiornik transportowy jest pełen wody, pozostaje już tylko przelać całość do akwarium. Jeśli mieszkają tam już inne ryby, odwróćmy ich uwagę, podając im pokarm. Można także przekładać ryby rano, zanim włączy się oświetlenie akwarium.

Radzimy wprowadzić wszystkie ryby na raz lub na dwa razy, nie wkładać po jednej. Mieszkańcy akwarium, nawet spokojni z natury, mogą bowiem uznać nowo przybyłe ryby za intruzów i zaatakować je. Stopniowe zarybianie zbiornika należy zacząć od najdrobniejszych gatunków. Kiedy się zaaklimatyzują, będą mniej zestresowane z chwilą przybycia większych ryb. Po przeniesieniu ryb do akwarium zawsze może nas spotkać zawód, związany z tym, że ryby ukryją się wśród dekoracji. Nie ma obawy, pojawią się ponownie, gdy minie stres, i zaczną badać nowe środowisko. Później rozpoczną poszukiwania pokarmu, a nam pozostanie podziwianie ich urody i poznawanie ich zwyczajów.

Tekst zapożyczony z http://www.google.pl


RE: Do początkujących akwarystów!!! - adam364 - 10.07.2008 09:06

Co tydzien tak 20%-35% wody w akwa.


RE: Do początkujących akwarystów!!! - Szopka - 22.07.2008 15:24

No ja jestem początkującym akwarystą, który bez żadnego przeczytania czegokolwiek założył sobie akwarium i gdyby nie to forum to za chiny bym sie niczego nie dowiedziała i pewnie już bym nie miała tego akwarium. Ale uwagi w stylu najpierw poczytaj a potem rób uważam za niezbyt stosowne. Bo wszyscy o tym doskonale wiemy. Bardziej uważam że lepsze są posty w stylu początkujący akwarysto oto przepis na założenie akwarium i hodowanie rybek, jak to poczynił np. peter10. Serdecznie pozdrawiam.


RE: Do początkujących akwarystów!!! - peter10 - 11.08.2008 22:16

Jeżeli chcecie się więcej dowiedzieć o rybach tropikalnych to polecam to (wystarczy pobrać) :

http://www.exsite.pl/2008/01/14/tropikalne_ryby_akwariowe_pl.html

I jak zakładać akwarium krok po kroku:

http://www.exsite.pl/2008/05/20/ebooks_pl_akwarium__instrukcjapdf.html

Polecam
Po oglądnięciu wychodzi jaki człowiek był głupi Big Grin


RE: Do początkujących akwarystów!!! - erykcoa - 20.09.2008 09:16

ja wolę się pytać niż nie wiedzieć każdy powinien przede wszystkim znać wymagania ryb ale nie wyobrażam sobie akwarium 200l z filtrem 100l na godzinę ale czasami trudno wytłumaczyć ludziom np: mój kolega ma akwarium 100l i jakieś 60 gupików niebieski żwirek i więcej plastiku niż w wytwórni torebek foliowych. Akwarystyką interesuję się dopiero od dwóch miesięcy i przeczytałem już dwie książki o akwarystyce szukam materiałów o rybach na internecie a w życiu nie miałem akwarium (w sumie to mam dwa ale bez ryb).Jeżeli chcecie to możecie trzymać welona w słoiku ale trochę się zastanówcie nad tym co robicie Sad


RE: Do początkujących akwarystów!!! - apri cort - 20.09.2008 11:15

Nikt nie robi ciasta bez przepisu! A wezmę sobie 10 jajek, kilo mąki, wymieszam, dosypię coś tam na oko i zobaczę, może coś się upiecze... A z akwarystyką tak właśnie niestety większość ludzi postępuje. Zaleję wodą jakiś tam słoik, wpuszczę co mi się tam w sklepie spodoba i już. Przecież to tylko ryba, potrzebuje wody, wodę ma no to ok. Smutne, smutne...


RE: Do początkujących akwarystów!!! - wojtek-14 - 23.09.2008 21:02

A ja się zgadzam z tym zdaniem
"Pamiętajcie, że ryby to żywe stworzenia, a nie tylko ozdóbki na biurko!!"


RE: Do początkujących akwarystów!!! - solagne - 23.09.2008 21:47

ja tak tylko dodam że rybki nie są dobrym pomysłem na prezent a tym bardziej dla dziecka( np czterolatka) a bardzo dużo osób uważa że właśnie taka rybka ,w dodatku złota, w akwarium ( najczęściej kula)to nie tylko piękny prezent ale i śliczna ozdoba.
Sad


RE: Do początkujących akwarystów!!! - etna - 10.01.2009 10:17

ryby to naprawde zly pomysl na prezet.wlasmie przygarnelam welona ktory byl takim podarkiem i oczywiscie byl w kuli.sztuka wypasiona kulka mala.cale szczescie dziewczyna ktora to dostala modra byla i odrazu zaczela szukac mu domu.co do dzieci to wszystko zalezy od rodzica i od tego czy juz bylo akwa w domu.gdy urodzilam synka to wymienilam obsade,byly skalary,zamienilam je na mieczyki i molinezje.gdy stawialam go w foteliku to mialam czas dla siebie.do tej pory tak mam.nawet postawilismy akwa nizej zeby nie wychodzil na krzesla.telewizor go nie interesuje wcale. przy akwa moze sidziec sporo.u mnie akwa to super uspokajacz gdy sie wywali,uderzy.wystarczy ze go spytam co robia rybki i odrazu koniec placzu.szkoda ze niemogliscie widziec jego miny na tego welona.to najwieksza ryba u nas.dolozylam go do skalarow wiec rzuca sie w oczy.a propo czytania przed zakupem to naprawde konieczne,niestaty nie wystarczy zapytac w sklepie.przekomalam sie juz ze w wiekszosci powiedza ze wszystko sie nadaje ze wszystkim. Sad


RE: Do początkujących akwarystów!!! - Urba$ - 10.01.2009 12:15

Wszystko przez to głupie przekonanie, że rybki to najprostsza "rzecz" w utrzymaniu. Psy trzeba szczotkować, wyprowadzać na spacery itp., a rybki? Wrzuca się do wody, czasem się nakarmi, ot - cała filozofia. Gdy już się przekonamy, że jest zupełnie odwrotnie, bo akwarium naprawdę potrafi dać w kość, ryby idą w odstawkę. Pół biedy jeśli tak się stanie od razu, ale zazwyczaj próbujemy z innymi rybkami, bo wcześniejsze zeszły z tego świata, choć nadal w kuli. Mała kula, bez żadnego podłoża czy roślinek, brak filtra - nierzadki widok, przez który pasjonatom i miłośnikom rybek włosy dęba stają, a przecież pani w zoologicznym powiedziała, że tak może być. Jaka odstana woda? Jak to 30%? Wylewam całość i wlewam kranówę, a co! Związki metali ciężkich? Najwyżej kupię drugą rybkę...

Nie wiem, czu już było u Was na forum, ale naprawdę daje do myślenia - na dodatek w przyswajalny sposób Wink http://forum.e-akwarystyka.pl/topics3/5877.htm


RE: Do początkujących akwarystów!!! - ramzes84 - 26.02.2009 19:18

Ale każdy musi popełniać błędy,żeby coś z nich brać jakieś nauki. Taki początkujący ( raczkujący ) w akwarystyce, który przeczytał ileś tam książek czy tam na stronach o tych rybkach co one tam potrzebują itd.
Ale nie zawsze taka wiedza jest dobra najlepiej być żółtodziobem w takich sprawach gdy będziemy mieć pierwszy raz jakieś tam rybki.Sam przekona się na własnej skórze i portfelu,że kupić sobie kulę małą i zacząć od tych najtańszych rybek i stopniowo kupować te droższe.
A później z kuli przejść na akwarium ale stopniowe większe akwarium,a nie zaraz kupić ponad 100 L akwarium a mieć tylko 4 małe żałobnice.
Trzeba mieć do tego głowę,bo nic nam to nie da że będzie wielkie akwarium a te małe rybki wykorkują na drugi dzień i będziemy pukać sobie do głowy co my zrobiliśmy.
Sam zaczynałem od kuli 9 Litrowej a mam teraz 4 akwaria po 100 litrow na ścianach i mam przeróżne rybki .Przeczytajcie to a sami później zrozumiecie o co mi chodziło.


RE: Do początkujących akwarystów!!! - apri cort - 26.02.2009 19:36

Urba$ mocny ten link, dał mi do myślenia... Leće zrobić podmiankę w akwa Wink
A Ty, ramzes, głupoty piszesz... Po cholerę w dzisiejszych czasach wracać do średniowiecza?? Jak myśmy zaczynali, były tylko 3 książki z lat 70tych w bibliotece, więc nie dziwota, że musieliśmy się uczyć na błędach. Ale teraz? Wszystko podane na tacy, wchodzi się na pierwsze lepsze forum i zaraz doświadczeni radzą, co robić. My cierpieliśmy na brak źródeł, sprzętu, wymyślnych gatunków ryb. Obecni poczatkujący cierpią na zwykłe lenistwo! W konsumpcyjnym świecie wydaje im się, że wystarczy zapłacić i potem wszystko samo się robi. A tu lipa... W dobie wszechobecnych informacji można ofiary ograniczyć do minimum. Trzeba tylko CHCIEĆ. Popełniłam mnóstwo błędów i wcale nie jestem z nich dumna, gdybym dziś mogła zacząć od początku po wnikliwej lekturze, rozmowach, godzinach na forum, to bym tak zrobiła.


RE: Do początkujących akwarystów!!! - pele - 13.05.2009 20:42

ciekawy temat można się wiele nauczyć choc wątpie ze to zapobiegać kłopotom które mają początkujący akwarysci...


bardzo ważna BAJKA - nefrete1 - 18.05.2009 10:13

Pewnego razu istota wyższa stwierdziła, że fajnie by było sobie coś zahodować.
Jakieś takie miłe, kolorowe, ruchliwe zwierzątka.
Wybór padł na człowieki.
Taki całkiem wytrzymały, inteligentny gatunek.
Tak na początek szczelne mieszkanko 30m2 2,5 m wysokie (dla uproszczenia przykładu hermetycznie zamknięte) powinno naszej istocie wystarczyć.
Obsada - jak to u początkujących, 5 Europejczyków, 2 Eskimosów, 3 Murzynów. Niby trochę ciasno, ale przecież mogą sobie pospacerować, posłanka też się zmieszczą... Jedni chcieli by mieszkać w lodówce, drudzy proszą o rozkręcenie na max grzejników.
Bez znaczenia, średnia wypada w sam raz. 3 razy dziennie do mieszkanka istota wyższa wrzuca całkiem niezłe jedzenie.
Po kilku dniach okazuje się, że jest go trochę za dużo - resztki leżą w kącie, i zaczynają powoli śmierdzieć, podobnie jak odchody człowieków.
Cha! Rzekła istota - czas na głodówkę - niech zjedzą te resztki. Minęły dwa kolejne dni. Człowieki ciągle żyją, ale powietrze zaczyna naprawdę mocno śmierdzieć.
Warto by je wymienić, nawet na forum dla istot wyższych piszą o jakiejś butli z tlenem do trzymania w łazience istoty, ale to tak głupio wygląda...
Człowieki dostają w prezencie choinkę zapachową. Znaczne polepszenie! Smród zniknął!
Sukces... Po dwóch dniach trzech z człowieków zaczyna się dziwnie zachowywać. Leżą w kącie, sine, ledwie dyszą. To pewnie groźna choroba !!!
Nie kłamali z tym tlenem, wymieniamy na raz 75%. I coś pisali o jakichś bakteriach - a najlepiej zabija je chlor - mieszkanko naszych człowieków zostaje zdezynfekowane przez istotę...
Człowieki, takie niby miłe i inteligentne, a padają jak muchy.... Echhh ta hodowla dziwnych gatunków nie obejdzie się bez ofiar... a może takie słabe mi w sklepie sprzedali? - myśli sobie istota - Tak, to na pewno sklep z człowiekami sprzedaje takie od razu chore sztuki!
Ale nic, czas zacząć od początku


Tekst autorstwa Marcina Olszewskiego
Źródło: http://www.forum.eakwarystyka.eu/topics3/5877.htm

Drodzy początkujący - przeczytajcie zanim popełnicie błędy
Drodzy uparci ignoranci - może ten przykład pozwoli Wam przejrzeć na oczy


Słownik Potocznych Pojęć Akwarystycznych dla Początkujących - viktim - 20.05.2009 17:39

kazdy, kto nie jest oblatany w terminach akwarystycznych szybko moze nadrobic braki zagladajac na ta strone, polecam

http://www.ziejek.bpl.vectranet.pl/akwa/slownik.html


RE: Słownik Potocznych Pojęć Akwarystycznych dla Początkujących - rafalw - 21.05.2009 07:08

http://www.pawiookie.pl/encyklopedia/all.html?page=1

Rafał


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - strojter - 21.05.2009 18:31

Co do linku od Viktim: "ADA - skrótowa nazwa jednego z bardziej prestiżowych konkursów na aranżację akwariów"
Chyba raczej IAPLC


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - krzysiek2703 - 04.06.2009 15:41

Mam mieszane uczucia jak to czytam. Zgodzę się z tym że część akwarystów zakłada akwa bez przygotowania, ale nie można potępiać wszystkich. Ja przed zakupem pół roku czytałem wiele na ten temat, dostałem casopismo z 4 lat, wszystkie numery dokładnie czytałem, a i tak popełniam dużo poważnych błędów. Bez nich nie można zacząć przygody z rybami. Ja, wydaje mi się, postąpiłem dobrze kupując do nauki nazwyklejsze gatunki, żeby w razie niepowodzenia nie było dużej straty. Akwarium też dobrałem 60l żeby łatwiej było utrzymać równowagę ale też nie rzucałem się na 100l. Wszyscy odradzali mi że mam nie kupować bo to problem, bo koszty, bo się znudzi. A im dalej tym bardziej mi sie podoba...


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - Miniaczek86 - 08.06.2009 00:19

Więc i ja dodam tutaj coś od siebie. Teraz zakładam drugie akwa.
Ale dla tych co dopiero zaczynają.

1. przy zakupie rybek:

Ważne jest, aby przed zakupem rybek dowiedzieć się kilku rzeczy o nich:
np jakie warunki trzeba i stworzyć?
z jakimi innymi rybkami mogą przebywać?
czy są to rybki ławicowe, samotniki, haremowe czy żyjące najlepiej w parach?

Do tego jakie informacje powinniśmy uzyskać od sprzedawcy przed zakupem rybek:

- czy rybki zanim zostały dopuszczone do sprzedaży, przechodziły kwarantannę? (zmniejsza to, lecz nie wyklucza, ryzyko przenoszenia chorób zakaźnych wśród rybek)
- z jakiej hodowli pochodzą? (czy są to rybki z domowej hodowli akwarysty, czy hodowli na skalę przemysłową, czyli w maszynkach do robienia rybek?)

W sklepie należy sprawdzić:

- w jakich warunkach trzymane są rybki
- jaki jest ich ogólny powierzchowny stan:

czy nie mają jakichś patologicznych zmian na ciele ( białych kropek - ospa rybia, meszku - grzybica, płetw bez błony, które wyglądają tak jakby składały się tylko z ości)
Jak się zachowują, czy np rybki ocierają się o różne przedmioty w akwariach, czy nie obkręcają się bezwładnie.

Dodatkowo jeśli kupujemy rybki, od nieznanych hodowców, np. na nie daj Boże giełdach zwierzęcych, przed wpuszczeniem ich do akwa, gdzie już są rybki, należy poddać je ok. 2 tyg. kwarantannie w innym zbiorniku. Zminimalizuje to zarażenie się innych rybek ewentualnymi chorobami.

To chyba tyle jak coś sobie jeszcze przypomnę, to napiszęSmile


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - nefrete1 - 08.06.2009 11:15

Z tymi inforamcjami od sprzedawców to naprawdę ostrożnie - oni przeważnie albo nie wiedza i zmyślają, albo wiedzą, ale powiedzą Ci to co chcesz usłyszeć.

Informacje o warunkach dla ryb, o których pisze Miniaczek86 najlepiej zdobywac z książek i potem z wiarygodnych źródeł w Internecie. Warto też czytać fora, na których akwaryści wymieniają się praktyczną wiedzą.

I tak jak napisał przedówca przed zakupieniem ryb dokładnie im się przyjżyjcie. I niech nie obchodzi was zniecierpliwiona mina sprzedawcy. Upatrzcie sobie wybrane sztuki i sprzedawca ma złapać dokładnie te, które mu wskażecie.

Warto jest też zapytać przykładowo sprzdawce o kilka faktów na temat rybek, które Wy już sami doskonale znacie z dobrych książek, i zobaczyć co odpowie - sprawdzicie jego kompetencje i przekonacie się, czy można mu ufać i czy wogóle ma pocięcie o towarze, który sprzedaje.

No i najważniejsza sprawa. PLANOWANIE.
Proponuje taki plan działania.

1. chcesz mieć rybki
2. upewnij się, że możesz je mieć (spytaj rodziców, żony czy męża)
3. idź do sklepu i pooglądaj sobie ryby, spisz nazwy tych, które Ci się podobają
4. potem przewertuj książki i internet i zdobądź o nich jak najwięcej informacji
5. jak już wiesz czego wymagają Twoi wybrańcy przemyśl dokładnie czy możesz im to zapewnić - odpowiednio duże akwarium, odpowiednie parametry wody (pamiętaj, że niektóre gatunki wymagają miękkiej wody,a wtedy potrzebne sa np. specjalne filtry RO)
6. zrób wstępny kosztorys (akwarium, szafka, filtr, grzałka, podłoże, rośliny, ryby itd.)
7. jeśli okaże się, że nie możesz im zapewnić takich warunków (z powodów fiansowych, lub czysto techniczych) wróć do punktu 3. i znowu wybierz rybkę, która Ci się podba.

Jak już się zdecydujesz na gatunek ryb, i jesteś pewny, że dasz radę je utrzymać to realizacja takiego planu jest odwrotna niż plan ;P
Mam na myśli, że wtedy rybki są na końcu:
1. Kup odpowiedniej wielkości akwarium
2. Sprzęt: filtr, grzałka, oświetlenie i inne
3. Podłoże i rośliny
4. Wymyślasz aranżację, sadzisz roślinki i masz już podwody ogród
5. Potem trzeba uzbroić się w cierpliwości odczekać z miesiąc czasu aż warunki w akwarum się ustabilizują. Można kupić (a raczej dostać za free) kilka ślimaków. Dobrze jest mieć testy wody i z raz w tyg sprawdzać jakie ma ona parametry.
6. Na końcu dopiero kupujesz ryby, które wcześniej sobie zaplanowałeś.

POWODZENIA


RADY DLA POCZATKUJACYCH AKWARYSTOW - viktim - 15.07.2009 11:02

Przegladajac internet znalazlam stronke, na ktorej jest napisane po kolei jak prawidlowo zakladac akwarium.
Jezyk jest bardzo dostepny i mysle, ze kazdy powinien zrozumiec o co autorowi chodzilo.

http://www.akwa.aip.pl/rady.html


Wybór Rybki-dla początkujących - Luki - 18.08.2009 16:52

W tym temacie napiszę jak należy dobrze wybrac rybki Wink


"Wybierając ryby, zwracajmy uwagę na warunki, w jakich przebywają. Nie kupujmy ryb z akwariów w których są martwe osobniki.Warto wiedzieć jakie ubarwienie i o jakim nasyceniu kolorów cechuje przedstawicieli interesującego nas gatunku. Jesli ryby różnią się od tego wizerunku-mają niewyraźne wzorki i blade kolory-szukajmy dalej. Początkujący hodowcy często dają się skusić na rzedkie gatunki nie wiedząc jakie warunki trzeba im zapewnić. Często do domu przynosimy chora rybkę, aby tego uniknąć należy sprawdzić czy rybka nie ma guzów, otwartych ranek,wyprysków, otarć, czy nie wytwarza bezbarwnej wydzieliny oraz czy jej łuski nie odstają od ciała. Zdrowa ryba pływa z podniesionymi płetwami, chora tonie lub unosi sie tuż pod powierzchnią. Założenie, że decyzje o wyborze gatunków podejmujemy na miejscu,jest błędne. W sklepie stajemy przed ogromnym wyborem ryb o rozmaitych upodobaniach środowiskowych, żywieniowych i socialnych."

Pamiętaj, przed kupnem rybki dobrze się zastanów!


Informacje zapożyczone z książki Tongue


RE: Wybór Rybki-dla początkujących - Patrixs - 20.08.2009 09:52

Zwracać uwagę na czystość wody w akwariach, w akwariach z mętną wodą ryby pewnie nie są zdrowe, a kolorowa woda świadczy najczęściej o użyciu jakichś leków, co z całą pewnością źle świadczy o kondycji zamieszkujących to akwarium zwierząt i roślin.


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - Jafix - 19.11.2009 21:46

.Warto również zaszczepić bakterie z innego, dobrze funkcjonującego zbiornika. Polega to na przelaniu kilku litrów wody ze starego zbiornika do nowego.

Moze to sie wam wydać dziwne ale nie mam pewności i nie mogę sie upewnić. Czyli jeśli nie mam innego zbiornika używa sie tych dostępnych w sklepie preparatów z bakteriamii ???Shy


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - Piotruś - 19.11.2009 21:47

Tak Smile


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - Kesi - 07.12.2009 20:32

Nieregulaminowe posty zostały usunięte.

Dorzucę od siebie jedną małą radę.
Poddawajcie rośliny kwarantannie nawet w dużym słoiku minimum 2 tygodnie.
Bardzo łatwo zawlec z roślinami wypławki i inne gady, składają one na roślinach jaja, na które nie działają popularne odkażalniki.
Ponadto trzymane są często w przenawożonej wodzie, potem to wszystko puszczają do akwarium, bardzo łatwo w ten sposób niechcący zabić krewetki i delikatne ryby po włożeniu takich roślin od razu.


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - liberta1 - 06.03.2010 23:03

Zgadzam sie z przedmówcami, najpierw poczytajcie trochę a potem na zakupy. Ja poszedłem do sklepu i kupiłem ryby. Zależało mi na brzankach. Sprzedawca doradzał, doradzał,doradzał.... no i kupiłem co doradził. Po wpisaniu na forum obsady, komp aż zawrzał (od wpisów bardziej doświadczonych kolegów) a ja spaliłem się z zażenowania. Połowe rybek musiałem oddać za 1/3 ceny i dołożyć paredziesiąt zł żeby uzupełnić obsadę.
[/b]Nie słuchajcie sprzedawców!


Podstawowe pytania początkujących. - Flavia - 07.03.2010 12:48

Każdy początkujący powinien przeczytać ten temat, aby nieco się dowiedzieć jak przygotować akwarium.

1. Podłoże

a) ziemia ogrodowa + drobny, jednokolorowy żwir
b) substrat + specjalistyczne podłoże (ADA, AS, JBL i.in.)
c) drobny, jednokolorowy żwir

2. Rośliny

Niewymagające:
http://www.akwaswiat.net/niewymagajace-rosliny-dla-kazdego-i-na-start-zbiornika-t-8391.html

Rośliny dobieramy sami, wg. gustu. Należy zapewnić im odpowiednie warunki, takie jakie potrzebne są dla danego gatunku. Ambitniejsi mogą nawozić akwarium CO2 oraz solami i innego typu nawozami. Bardzo ważnym aby nie kupować "60 roślin z 60 gatunków" jak to na allegro jest. Lepiej kupić więcej roślin z mniejszej ilości gatunków i sadzić je w kępach. Bo uwierzcie, pojedyncze łodyżki nie wyglądają efektownie. Roślin nie sadzi się "od linijki", tylko tak "jak natura chciała", np.:
http://www.akwaswiat.net/200l-ogolne-moj-prywatny-chaos-czyli-pierwszy-baniak-t-13275-13.html(to pierwsze akwarium jakie przyszło mi do głowy, odzwierciedlające naturę, na forum jest ich więcej)

3. Oświetlenie

Zależne od roślin. Należy pamiętać, że im więcej światła, tym łatwiej nabawić się glonów. Ogólnie przyjęło się, że potrzeba 0,5W/l, aby coś ładnego urosło.

4. Wystrój

Broń boże żadnych zameczków, muszelek, kolorowych kamyczków i ceramicznych ozdóbek. Dużo roślin, jakiś korzeń lub kamień. (dla akwarii towarzyskich, więcej patrz punkt 6)

5. Preparacja ozdób
Zapraszam do lektury:
http://www.akwaswiat.net/jak-przygotowac-kamienie-przed-wlozeniem-do-akwarium-jak-t-5230.html
oraz
http://www.akwaswiat.net/wiedza-o-korzeniach-t-4537.html

6. Biotopy:
Na forum są zakładki:
1) Malawi
2) Tanganika
W tych dwóch biotopach rośliny prawie nie występują, ew. anubiasy.
3) Azja
4) Ameryka
Zapraszam do obejrzenia tych zbiorników biotopowych:
http://akwa-mania.mud.pl/wystawy/lodz08/manufaktura.html

Są również tzw. czarne wody (z ang. Black Water) można je stworzyć za pomocą włożenia do wody liści dębu oraz szyszek olchy, które dodają garbników. Woda staje się brązowa i wygląda jak herbata, jest ona kwaśna i miękka. W tych wodach występuje mało roślin.

7. Obsady
Zapraszam do lektury:
http://www.akwaswiat.net/zestaw-gotowych-obsad-do-wyboru-dla-twojego-akwarium-t-16464.html
i
http://www.akwaswiat.net/jaka-obsada-do-twojego-akwarium-t-7193.html
oraz
http://www.akwaswiat.net/jak-samodzielnie-dobrac-obsade-dla-poczatkujacych-t-13129.html


8. Restart
Zapraszam do lektury:
http://www.akwaswiat.net/jakie-konsekwencje-niedojrzalego-baniaka-po-restarcie-t-17925.html
oraz
http://www.akwaswiat.net/przenosiny-do-nowego-akwarium-t-6706.html

9. Umiejscowienie akwarium
Zapraszam do lektury:http://www.akwaswiat.net/newthread.php?fid=11
http://www.akwaswiat.net/umiejscowienie-akwarium-t-14288.html

10. Rozmnażanie
To chyba najłatwiej znaleźć na forum:
http://www.akwaswiat.net/rozmnazanie-ryb-f-16.html

11. Karmienie
Podopiecznych powinna karmić jedna osoba, aby uniknąć przekarmienia, co może spowodować śmierć rybki. Ryby powinno się karmić nie tylko jednym pokarmem, powinno się urozmaicać ich dietę, np:
a) pokarm płatkowy rano, granulki wieczorem, raz w tygodniu mrożone lub żywe żarcie
b) tygodniowy harmonogram (poniedziałek płatki, wtorek granulki, środa tabletki itd...)
Można podawać pokarmy na wybarwienie, itp, itd, tutaj pole manewru jest wielkie, gdyż na rynku jest wiele pokarmów. Dla urozmaicenia można podawać ugotowane warzywa. Zapraszam do lektury:
http://www.akwaswiat.net/akwarystyczna-ksiazka-kucharska-urozmaicenie-pokarmu-samodzielne-przygotowanie-t-10051.html

12. Podmiany
NIGDY nie wymieniamy wody całej. Więcej tutaj:
http://www.akwaswiat.net/podmiana-wody-kiedy-dlaczego-jakich-ilosciach-wszelkie-pytania-t-6107.html

To by było na tyle. Jeśli macie jakieś propozycje, zapraszam do podzielenia się nimi właśnie tutaj. Mam nadzieję że nieco zmniejszy to ilość pytań " jakie rośliny do 60l", "jaka obsada do 50l" itp, itd, oraz że ułatwiłam nieco życie niektórym osobom. Wink


RE: Podstawowe pytania początkujących. - nefrete1 - 07.03.2010 19:00

Napisałaś bardzo dobry materiał, ale wydaje mi się, że podobny temat już istnieje
http://www.akwaswiat.net/do-poczatkujacych-akwarystow-zajrzyj-tu-t-4872.html
Myślę, że warto go tam umieścić.

Tematy połączone.


Temat został wyczyszczony.
Ciąg dalszy tu :
http://www.akwaswiat.net/pytania-kilku-poczatkujacych-akwarystow-t-18714.html
KejdiRE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - rahip - 22.06.2010 10:23

Macie racje czytanie nie boli, a niewiedza nie jest warta późniejszego stresu związanego z naszym hobby.


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - Jafix - 18.10.2010 17:27

Trochę z moich notatek(robię sobie na dany temat po przeczytaniuTongue)


Twardość wody-Twardość wody zależy od zawartości rozpuszczonych węglanów i wodorowęglanów.

Twardość węglanowa(TwW)- decyduje o wartości pH wody i zawartości Co2. Twardośc wyrażana jest w niemieckich stopniach twardości(n)

Zmiana Twardości węglanowej wody- musimy obniżyć lub podwyższyć twardość węglanową.
Obniżenie twardości węglanowej
-filtracja wody przez torf(woda ulega także lekkiemu zakwaszeniu)
-stosując wyminę kationów'

Mama nadzieję, że komuś się to przyda. Napisze jeszcze później o co2, o2, pH i o toksycznych związkach


Cos dla poczatkujacych jesli chca zrobic samemu sumer akwarium - plywak83 - 23.10.2010 12:24

Polecam ta strone wszytskim ktorzy chca zrobi super terarium albo akwarium!!


http://www.lizard-landscapes.com/Fake-rock-wall-intermediate.html


Pozdrawiam


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - nefrete1 - 05.11.2010 13:41

Osoby, które nie wiedzą jeszcze jakie rybki chcieli by mieć zachęcam do oglądania ich w ruchu. Zdjęcia pokazują tylko (moim zdaniem) połowę atrakcyjności gatunków. Druga połowa to ich charakter, sposób poruszania się. Jedne pływają szybko i chaotycznie, inne poruszają się tzw skokami, jeszcze inne są bardzo majestatyczne i uważnie nas obserwują. Odwiedzajcie więc sklepy i oglądajcie rybki na żywo. Możecie też zajrzeć np na youtube'a, przykładowo tutaj: http://www.youtube.com/profile?user=skatropicalfish#g/u Jak Wam się jakiś gatunek spodoba, zanotujcie nazwę i sprawdzicie w kilku źródłach jakie są odpowiednie warunki dla tych rybek. Wtedy dopiero wybieżcie takie, którym jesteście w stanie je zapewnić.


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - jacek7110 - 01.12.2010 18:54

No cóż przeczytałem wszystkie posty, te mądre mądrzejsze i te takie sobie.
Wszyscy mają rację, że zakładanie akwarium trzeba planować, wiedziec o akwarium, rybkach i roślinkach jak najwięcej, zgoda. Zgoda tez z tym że teraz król informacji jakim jest internet daje nam tyle możliwosci do poznania tematu, czego nie było powiedzmy 20 lat temu.
Ale...

Powiem z swojego doświadczenia gdy miałem pierwsze akwa, właśnie 20 lat temu...

pierwsze akwarium zakłada się mając kilkanaście lat, zobaczy isę u kumpla, jest ładne, i chcę sie takie mieć. Kupuje sie baniak, sprzęt najlepiej najtańszy, roślinki i rybki. I tu jest problem młodego człowieka, dzisiaj kupuję a jutro już chcę żeby wszytko pływało. Młody człowiek jest niecierpliwy, przeciez on nie ma wszczepionej zasady że to są żywe stworzenia, ma być pięknie... Któremu młodemu człowiekowi chcę się wertować książki o zasadach działania akwaria, gdzie dział o odczynach wody jest dla młodego naprawde nudny...

Prawda teraz jest lepiej, na forach internetowych można się dowiedzieć wszystkiego, nie to co kiedyś...

Ale człowiek naprawde musi sie najpierw sparzyć, żeby stwierdzić że ogień parzy...

Założe sie że każdy z was jak był młody musiał sam palcem dotknąć palącej się świeczki, chciaż ojciec mówił " uważaj bo się oparzysz"

Niestety akwarystyki trzeba się uczyć...
W każdym fachu, praktyka prowadzi do doskonałości, a nie wyuczone z ksiązek regułki...


Dla początkujących - akwarystyczne "przydajki" - apri cort - 05.12.2010 19:20

Zakładam osobny temat, bo w ogólnym do początkujących chyba to, o co mi tu chodzi by zgineło.
Chciałabym stworzyć listę akwarystycznych "przydajek", czyli wszelkich sprzętów, gadżetów i preparatów, które w każdej chwili mogą się przydać, ale o tym sięzwykle nie myśli. A więc na przykład odkleił się termometr, a okazuje się, że nie mamy żadnej zapasowej przyssawki...
Oto moje "przydajki" czyli to co zawsze mam w szafce na zapas:

1. mały sprawny filtr
2. dodatkowy napowietrzacz
3. rurki gumowe o różnej długości i średnicy
4. przyssawki
5. kostki do napowietrzacza
6. gumki recepturki (np. do mocowania anubiasów do korzeni)
7. patyki bambusowe albo plastikowe do poszukiwania zaginionych ryb
8. kilka siatek różnej wielkości
9. sól akwarystyczna i FMC
10. Ważne testy kropelkowe (NO3, ph, KH/GH, w planach PO4)
11. Gąbki różnej wielkości
12. Trochę ceramiki i grysu koralowego (do Tangi)
13. Stare grzałki, nawet nie wiem czy sprawne, ale jeśli np. okna mi wylecą i zrobi się w domu 6st. to podłączę wszystkie Wink
14. Woreczki, słoiczki, puste pudełka po karmie, gdyby np, komuś trzeba było dać jakieś roślinki czy rybki
15. Jakiś nawóz ogólny
16. Gąbki do naczyń do czyszczenia szyb z glonków, ścierki, papierowe ręczniki

Powinno być jeszcze jakieś małe puste akwa na wypadek nagłej choroby i potrzeby izolacji ryb.

Jeśli macie w swoich szafkach coś jeszcze, co przydało się w awaryjnej sytuacji, to piszcie, żeby poczatkujący wiedzieli, co się może przydać. Takie rzeczy zwykle gromadzi się latami, ale też często bezmyśłnie wyrzuca i potem żałuje.

Przykro mi apri, ale temat ląduje w przyklejonym temacie zbiorczym - właśnie do takich celów on służy a nie do zadawania pytań i odpowiadania na nie.
Nie wydaje mi się aby, rekwizyty na które zwracasz uwagę w tym poście (jak na przykład słoiki, recepturki czy inne) wymagały osobnego tematu.
KejdiRE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - Malutki - 28.12.2010 12:04

Nie rozumiem zupełnie w ogóle ludzi trzymających rybki w kuli. Chyba nie rozumieją, że one potrzebują też jakiejś przestrzeni do życia. Powinna w ogóle wejść jakaś ustawa prawna określająca, jaką przestrzeń życiową powinna mieć zapewniona rybka, przebywająca w danym zbiorniku dłużej niż tydzień.

Myślę, że zapobiegło by to np. trzymaniu Bojowników Syjamskich w plastikowych 200ml kubkach albo trochę większych szklankach. W każdej książce o akwarystyce, możemy przeczytać, że powinniśmy zapewnić rybce odpowiednią temp. wody , napowietrzenie , filtrację.

Z napowietrzenia, możemy zrezygnować jedynie, jeśli posiadamy akwarium gęsto porośnięte roślinnością, i liczbie ryb nie przekraczającej 1szt na każde 10l pojemności.

Smile Pozdrawiam.


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - themajsterman - 09.01.2011 18:40

Pomocny materiał. Sam kiedy zakładałem pierwsze akwarium (miałem 8-10lat) to niestety tego nie przestrzegałem i źle się kończyło. Przed wszystkim trzeba zwrócić uwagę na specyfikacje każdego gatunku i - mimo wszystko starać się nie robić zbytniego mixu gatunkowego w jednym akwarium... Smile


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - Lipa96 - 09.01.2011 18:47

(28.12.2010 12:04)Malutki napisał(a):  Z napowietrzenia, możemy zrezygnować jedynie, jeśli posiadamy akwarium gęsto porośnięte roślinnością, i liczbie ryb nie przekraczającej 1szt na każde 10l pojemności.

Smile Pozdrawiam.
I tu się z tobą nie zgodzę... Pewnie pisząc napowietrzanie masz na myśli te "bąbelki" które lecą z filtra a tak na prawdę to one nic nie dają. Ja w swoich akwariach ich nie mam tylko wylot filtra skierowany tak by strumień poruszał tafle wody. I to napowietrza wodę w akwarium. A z tym 1 ryba na 10 l to już w ogóle głupota. To w 112 litrowym akwarium mogę mieć MAX 11 neonów? hah


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - apri cort - 09.01.2011 20:26

Nie ma czegoś takiego jak przelicznik ryba/litry, czy też cm ryby/litr, wszystko trzeba dostosować do wymagań danego gatunku.


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - apri cort - 10.01.2011 13:03

Oskar, nie ma czegoś takiego jak zasady dla poczatkujący i zasady dla doświadczonych. Wszystkich obowiązuje to samo, przede wszystkim zdrowy rozsądek, lektura i przygotowanie się do przyjęcia żywych stworzeń pod swój dach. Przecież jak chcesz mieć psa to też długo myślisz, czy rasowy, czy ze schroniska, kupujesz michy, karmę, czytasz, dopiero potem jedziesz i kupujesz zwierzę. A tak przynajmniej powinno być...


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - Olek - 01.02.2011 21:51

Wątek został wyczyszczony.
Nie jest to miejsce do ustalania obsad ani rozwijania tematów, które pasują do działu chorób.RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - kkm - 08.03.2011 21:12

Hej, właśnie znalazłem bardzo fajny artukuł o tym jak dobrze założyć akwarium. Warto poczytać przed zakładaniem akwarium.


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - apri cort - 08.03.2011 22:20

Sorry, ale ten artykuł jest nieco marny... "Przeleciałam" go i chyba gimnazjalista go pisał... Owszem , jakieś tam podstawy są, ale o praktycznym zakładaniu akwa w zasadzie nic nie ma. To że filtr, grzałka czy światło są potrzebne, to chyba podstawa podstaw i nie ma co się tak o tym rozpisywać...


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - top2107 - 08.03.2011 23:45

a przy okazji próba reklamy sklepu ....


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - apri cort - 09.03.2011 09:25

W sieci jest pełno takich pseudoartykułów, pisanych przez dzieciaki, które coś tam przeczytaja i przepisują to nieco parafrazując na swoje akwarystyczne blogi... Szkoda że nie ma jakiejś bazy profesjonalnych stron o zakładaniu i pielęgnacji akwarium, gdzie mogliby się udać początkujący i zasięgnąć naprawdę zweryfikowanych informacji.
To chyba dobry pomysł, może zrobimy taki temat? Podrzucimy kilka stron i potem w drodze dyskusji (bo głosowanie chyba nie będzie najlepszym pomysłem...) wybierzemy najrzetelniejsze? Można by potem podkleić je w dziale dla pocztkujących.


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - apri cort - 10.03.2011 11:33

To jest stosunkowo niezła strona
http://www.akwa.aip.pl

Widzisz Koltar, to jest problem dzisiejszych dzieciaków, dla nich cokolwiek przeczytać to jest kara. I potem rosną matoły, nie tylko akwarystyczne, sorry, ale inaczej tego nazwać nie można.


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - pio23 - 04.05.2011 22:12

Witam
Zastanawiam sie dlaczego nikt nie proponuje młodym ludziom którzy pragną wejsć w piekny świat akwarystyki zacząć od zbadania wody jaką mają dostępną, a nastepnie dobranie odpowiedniego gatunku ryb. Przecież łatwiej jest dobrać ryby do wody jaką mamy dostępną w kranie czy studni. Szczególnie jeżeli chodzi o ludzi którzy zakładaja swoje pierwsze akwarium, mniej stresu i niespodzianek. Jeszcze jedno dajcie sobie spokój z jakąkolwiek chemią, bo to jest ostateczność a i tak rezultaty będą marne. Ja swoje pierwsze akwarium zakładałem ponad 40 lat temu. Do chwili obecnej nigdy nie używałem żadnej chemi i nie miałem żadnych przykrych niespodzianek.
Głowną przyczyna niepowodzeń młodych akwarystów jest za duża obsada ryb w swoich akwariach jak również zły dobór ryb mam na mysli ryby dużych rozmiaów w małych akwariach o kuli nie wspominam. Jeżeli chodzi o wodę to ja nigdy nie czekałem 2 tygodnie na to by woda dojrzała. Nalewałem wodę z kranu napowietrzałem 2 dni by chlor usunąć i na 3 dzień ryby pływały bez jakichkolwiek problemow. Ale jest faktem że wodę miałem i mam przyzwoitą. Jednak dzisiaj jest troszeczkę inaczej przede wszystkim kiedys w sklepie akwarystycznym sprzedawcy poswięcali wiekszej uwagi co do składu wody i ryb w nim pływających. Dzisiaj przyjmuja towar i wpuszczają przeważnie do kranówy. Dlatego jestem zwolennikiem pozyskiwania ryb z pewnych zródeł. Obecnie nie bawie się w rozmnażanie tylko mam jedno akwarium 850l w którym to pływają moje paletki (3pary)do ktorych jestem bardzo przywiazany. Dodatkowo 3 duże glonojady i to wszystko. Pozdrawiam wszystkich akwarystow i życzę wytrwałości i powodzenia.


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - kacperkrzyz - 04.05.2011 22:27

Dla początkującego akwarysty zestaw testów kropelkowych(100-150zł) to spory wydatek, lepiej jakby te pieniądze przeznaczył na zakup dobrego sprzętu i dużej ilości roślin do akwarium.


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - pio23 - 04.05.2011 22:33

(04.05.2011 22:27)kacperkrzyz napisał(a):  Dla początkującego akwarysty zestaw testów kropelkowych(100-150zł) to spory wydatek, lepiej jakby te pieniądze przeznaczył na zakup dobrego sprzętu i dużej ilości roślin do akwarium.

Jakie 100-150 zł wystarczy PH i oczywiscie twardość ogolna to koszt ok.40 zł.To w zupełnosci wystarczy.


Podstawy akwarystyki - ARTYKUŁ - pawciotr - 24.03.2012 14:34

Podstawy akwarystyki, dla początkujących.
*Wybór miejsca na zbiornik:
Miejsce dla akwarium powinno znajdować się jak najdalej od okna, i nie przy samych drzwiach. Światło
słoneczne będzie powodowało na szybach glony, a otwieranie i zamykanie ciągłe drzwi będzie nam niepokoiło rybki.
Jeśli znajdziemy odpowiednie miejsce dla naszego zbiornika, szukamy stolika, komody lub szafki na której będzie
stał nasz baniak. Następnie zastanawiamy się o wymiary akwarium i czy nasza szafka wytrzyma jego ciężar.

- Wybór akwarium.
Po pierwsze nie może to być kula, kompletnie nie nadaje się do akwarium, bo ma bardzo mały litraż i nie ma rogów
w których zaniepokojone rybki mogą się schować. Po drugi jak byście się czuli stojąc przez całe życie w miejscu? Nie wspominając
fakty bardzo trudnego czyszczenia takiego akwarium.
Do rzeczy: Zbiornik nie ukrywam powinnien być jak największy, ale taki, który jesteśmy w stanie utrzymać finansowo.
W większych zbiornikach łatwiej utrzymać parametry wody, i mamy większy wybór rybek do jego zasiedlenia, ale o rybkach później.
Przeważnie szukamy akwarium prostokątnego, bo w profilowanym tracimy na pojemności akwarium i ciężej jest wyczyścić przednią szybę Wink
- Jeśl wybraliśmy akwarium dla siebie, czas zastanowić się nad sprzętem do niego. Będzie nam potrzebne oświetlenie, grzałka, filtr i termometr.

Zacznijmy od oświetlenia:
Wybór oświetlenia głównie zależy od naszych finansów, zaczynając od zwykłych świetlówek, przez świetlówki roślinne,
aż do lamp HQI które wymagają od nas trochę więcej pieniędzy Smile
Na początek starczą zwykłe świetlówki zamontowane w pokrywie, czyli w przypadku akwarium o pojemności 112 litrów
to 2x 18W, potem w razie porzeby można zawsze dołożyć jedną lub dwie świetlówki przerabiając pokrywę.

Grzałka:
Stanowczo z termostatem. Grzałki bez termostatu mogą nam nie wybaczyć błedu i ugotować rybki. Moc grzałki dobieramy do
wielkości akwarium, ja w swoim baniaku mam 150W.


Filtr.
Tu Filtry dzielimy na trzy grupy:
-Wewnętrzne ( są w akwarium )
-Zewnętrzne ( są np. w szafce pod akwarium)
- Zewnętrzne kaskadowe ( wiszą na zewnętrznej szybie akwarium)
Przy wybore filtra kierujemy się głównie jakością. Jeśli kupimy złej jakości filtr zewnętrzy, może nam zalać chałupę, czego nikomu nie życzę.
Przepływ wody przez Filtr powinien być 3-4 razy większy od pojemności akwarium np. przy 112 litrowym akwarium szukamy filtra o przepływie wody ok 400l/H

Termometr powinien być czytelny i nie rzucać się w oczy.

Jeśli mamy już cały sprzęt, możejmy się zastanowić nad wyposarzeniem naszego baniaka i wyborem biotopu.
Podłoże:
Dzisiaj na rynku mamy szeroki wybór podłoży, pisaki, żwiry, lub nawet gotowe podłoża dla roślin. Jeśli pozwalają nam na to finanse,
najlepiej zastosować gotowe substraty.
Można także mieszać piasek czy żwir z torfem ( nie polecam młodym akwarystą) tj Ziemia na sam dół, potem zabezpieczamy ją siatką i na to piach lub żwir.

Następnym krokiem będzie tło. Odradzam kotowe kolorowe tła z imitacją morza, bo to strasznie wygląda i wogóle jest nienaturalne
. Najlepiej zrobić własne tło z niebieskiem lub czarnej folii czy brystolu.
Tła strukturalne są ciekawe, ale zajmują miejsce w środku akwarium, dlatego ja bym się nie pisał na takie coś Smile

Rośliny:
Wybieramy takie, jakim potrafimy stworzyć warunki do rozwoju. Do podstawowego oświetlenia akwarium ( ok 0,33W/L ) znajdziemy dużo ciekawych roślin Smile
Na forum jeśli trochę poczytacie, to WIŚNIA napisał mi kiedyś wypiskę roślin które mu rosną przy takim oświetleniu.

Zalewanie nowego zbiornika:

Żwir lub piasek dokładnie płuczemy ( przy gotowych substratach to jest nawet niewskazane) i Wsypujemy nasze podłoże do akwarium. Warsta podłoża powinna wynosić jakieś
5-7cm z tyłu i 4cm z przodu.
Następnie przyłączamy do akwarium wszystkie urządzenia, ale ich jeszcze nie włączamy! Możemy nalać ok 50% wody do zbiornika.

Sadzimy rośliny:
Rośliny powinniśmy sadzić na 3 plany
3 plan to rośliny najwyższe np nurzańce
2 plan to rośliny średnio wysokie np Żabienica pozioma, czy Kryptokoryny
1 Plan To rośliny najniższe, jakieś trawnikowe

Przed wsadzeniem rośliny do żwiru ucinamy jej końcówki korzeni. Dopiero po takim zabiegu powinna lądować w żwirze.
Po obsadzeniu zbiornika Nalewamy wody aż po brzegi akwarium ( tak 1cm od górnej krawędzi)
Możemy podłączyć wszystkie użądzenia do prądu.


Przez 3 tygodnie akwarium będzie dojżewało ( bakterie będą osiadały się na filtrze, woda dojżeje) przez ten czas możemy się zastanowić nad obsadą do naszego akwarium,
ale dopiero po trzech tygodniach możemy wpuścić rybki.

Przy wyborze rybek nie kierujemy się przelicznikiem 1cm ryby na 1 litr wody bo to jest nie prawda i tylko męczymy ryby. Gotowe obsady znajdziecie w dziale obsady na naszym forum, w razie potrzeby można się popytać, pozmieniać niektóre rybki po uzgodnieniu.


Najprostsze i tanie nawozy dla akwarysty:
Kulki gliniano torfowe - zwykle są sprzedawane po 30-35szt i starczą nam na miesiąc- dwa, cena kulek to ok 3,50zł
Makro i Mikro - nigdy nie stosowałem, podobno efekty znakomite, koszt to około 4zł za paczkę
Bimbrownia - Domowy sposób do produkcji CO2 w akwarium koszt to ok 2zł za 2 tygodnie jej działania Smile


PRZY ZAKŁADANIU AKWARIUM UNIKAMY NIEPOTRZEBNEJ CHEMII

Główne problemy akwarystów:
Mętna woda przy starcie akwarium - Źle wypłukany żwir, lub piasek, powinno osiąść przez noc, lub dwie. Mogą być to także bakterie.
Dużo glonów - za dużo karmienia ryb, za długo świecone światło, źle ustawione akwarium.

Co do glonów, możemy się ich pozbyć na kilka sposobów:

-Bimbrownia ogranicza rozwój niektóych gatunków glonów,

-Krewetki, kosiarki i otoski jedzą glony ( te drugie tylko za młodu Smile )

-Wyłączanie światła na 2-3 godziny w ciągu dnia też powinno zapobiedz ich szybkiemu wzrostowi.

Przydatne:
W/L -ilość światła przypadająca na litr wody, mierzy się to tak 2 świetlówki po 18W to razem 36W dzielimy to przez pojemność akwarium np 112 litrów 36/112=0,32W/L
Pojemność akwarium: Wysokośćxszerokośćxgłębokość dzielimy przez 1000 np 40x80x35=11200 / 1000 = 112 litrówMyślę, że temat nie zostanie szybko usunięty bo się nad nim trochę napracowałem i mam nadzieję, że nie jednej osobie się przyda Smile
Jeśli coś przeoczyłem, a jest to istotne to proszę dopisać w komentarzu Smile


Pozdrawiam, i życzę sukcesów, Pawciotr - Paweł Smile


Edit. Jeśli coś ważnego się mi przypomni to dopiszę.


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - lesiu2000 - 27.07.2012 12:53

Możecie polecić jakąś ciekawą i sensowną literature związaną z akwarystyką morską? Może być też w j. angielskim.
Z góry dziękuje Smile


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - Prokop93 - 17.01.2013 02:12

Witam !

Mam takie pytanie w sprawie wody czy woda zawsze jak to się mówi po zklarowaniu musi nabierać takiej bursztynowej barwy w akwarium słodkowodnym czy są na to jakieś preparaty aby była taka przejzysta jak na początku ????????????????????????????????


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - klosek - 17.01.2013 09:53

Takiej barwy nabiera przez korzeń lub pewnie inne barwniki.


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - Radek0909 - 17.01.2013 10:11

(17.01.2013 02:12)Prokop93 napisał(a):  Witam !

Mam takie pytanie w sprawie wody czy woda zawsze jak to się mówi po zklarowaniu musi nabierać takiej bursztynowej barwy w akwarium słodkowodnym czy są na to jakieś preparaty aby była taka przejzysta jak na początku ????????????????????????????????

Woda może nabrać takiej barwy przez garbniki obecne m.in. w korzeniach. Czy gotowałeś korzeń przed włożeniem do akwarium? Jeśli nie, to wciąż możesz to zrobić, a bursztynowej barwy wody pozbędziesz się stopniowymi podmianami.

Ogólnie rzecz biorąc wszelkich preparatów na uzdatnianie lub klarowanie wody nie powinno się używać, im mniej chemii w akwarium tym lepiej. I eliminuje się przyczyny, nie skutki.

Na przyszłość: jeden pytajnik wystarczy.


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - kaczmar52 - 11.02.2013 19:55

Witam serdecznie

Czytam forum od 3 dni ponieważ mam zamiar kupić akwarium. Po przeczytaniu tego tematu nabrałem dystansu i postanowiłem podejść jeszcze poważniej do tematu niż miałem zamiar
Może jedną niepoważną rzeczą jest to, że jutro jadę po akwarium używane z całym zestawem, wyposażeniem, szafką i rybkami (200l)i nikt mnie od tego nie odwiedzie ponieważ jest piękne i spełnia wszystkie moje kryteria Smile
Dla uspokojenia mam 29lat , jestem rozsądną osobą i każde żywe stworzenie traktuje tak samo. Jedno co wiem to to, że póki nie poczytam więcej, nie nabiorę doświadczenia to nie będę dokupował żadnych rybek tylko czytał, czytał i czytał Smile

Pozdrawiam wszystkich i z góry dziękuję za pomoc Smile


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - oskar777 - 11.02.2013 20:03

To czytaj, czytaj i czytaj. Ale wodę z tego używanego zbiornika w miarę możliwości też przygarnij a nie wylewaj czasem do kibla:-)


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - Gupik_86 - 11.02.2013 21:29

haha oskar troszkę wyrozumiałości.

Kolego dobrzę się zastanów nad obsadą bo będziesz miał piękny zbiornik- ZRÓB Z NIEGO POŻYTEK!! Wink


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - oskar777 - 12.02.2013 11:51

Mi chodzi o to, żeby nie wylewał wody tylko w miarę możliwości odzyskał jak największą jej część bo znajomy kupił gotowca z cała obsadą, upuścił praktycznie cała wodę, akwarium przeniósł na jakimś grubym blacie, ryby przewiózł w wiadrze a następnie w domu zalał wszystko kranówą, na drugi dzień wpuścił owe ryby i niestety cała obsada padła. Także im więcej "starej" wody odzyskasz tym lepiej bo 200l akwarium raczej w całości nie przeniesieszSmile


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - Gupik_86 - 12.02.2013 12:57

A z tym się zgodzę Smile


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - kaczmar52 - 12.02.2013 16:42

Spokojnie Smile
Przygotowane baniaki i kosze, w których będą napełnione worki od śmieci Big Grin
Osoba, która mi sprzedaje ma wiedzę i obiecuje pomoc w razie pytań. On właśnie powiedział mi, że dobrze byłoby zrobić transport jak największej ilości wody Smile
Za chwilkę ruszamy! Big Grin


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - Gupik_86 - 12.02.2013 21:49

powodzenia! Big Grin

Napisz jak już się ogarniesz ze wszystkim bo jestem ciekawy Smile

Wrzuć jakieś fotki Wink


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - kaczmar52 - 13.02.2013 22:14

Udało się wszystko przewieźć bez komplikacji Smile do pierwszej w nocy się z tym bawiłem Smile kilka rzeczy, które mi nie pasi: jest 10 samic pyszczaków, zadnego samca :/ poza tym piękny, duży sum i 2 glonojady. Jedna roślina i to sztuczna... 2 rybki raczej są chore. Wnioskuje po lekturze na forum. Jedna ma czerwone i napuchniete za skrzelami a druga jakby taki meszek na sobie. Nie wiem co z nimi zrobić, czy próbować leczy (zupełny brak wiedzy) czy się ich pozbyć (tylko w jaki sposób?...) A zdjęcia jutro Smile jak jestes ciekawy mogę Ci filmik wysłać Smile


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - oskar777 - 14.02.2013 16:24

Nie chcę Co robić przykrości ale napisałeś, że to akwarium jest piękne. Okazuje się teraz, że znajduje się w nim tylko jedna plastikowa roślina i to ma być piękne?
(13.02.2013 22:14)kaczmar52 napisał(a):  [...]czy się ich pozbyć (tylko w jaki sposób?...) A zdjęcia jutro Smile jak jestes ciekawy mogę Ci filmik wysłać Smile
Jeżeli już niestety zajdzie taka potrzeba to małym rybkom przecinasz kręgosłup tuż za głową i śmierć jest w zasadzie natychmiastowa a duże okazy można ogłuszyć a następnie czyniąc to co z małymi. Niemniej jednak uśmiercanie ryby to jedna z najgorszych rzeczy jaka może akwarystę spotkać więc czekamy na zdjęcia i może coś da się zrobić


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - DarkWander - 16.02.2013 11:40

Pomocy!! mam w akwa 1 brzankę mszystą 3 brzanki różowe i inne ryby mam tęż gupiki brzanka mszysta obgryza im płetwy co robić? akwa 60l Plis pomocy

Spamowanie 10% BlackHawk88


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - kaczmar52 - 16.02.2013 12:40

(14.02.2013 16:24)oskar777 napisał(a):  Nie chcę Co robić przykrości ale napisałeś, że to akwarium jest piękne. Okazuje się teraz, że znajduje się w nim tylko jedna plastikowa roślina i to ma być piękne?

Z tego co wyczytałem te rybki nie potrzebują roślinności, a jedna sztuczna roślina nie musi dyskwalifikować akwarium z ładnego wyglądu. Poza tym wymienić ją na żywą nie jest żadnym problemem prawda?

zdjęcia słabej jakości, robione telefonem. Na żywo prezentuje się dużo lepiej Smile


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - oskar777 - 16.02.2013 12:51

Zdjęcia są wystarczającej jakości. Oto kolejny dowód na to, że interpretacja słowa "piękne" jest różna w zależności od osoby. Ja bym to określił jako tandetne ale może dlatego, że nie mam już 12 lat bo w tym wieku to takie cuda, stateczki też mi się podobały. Nie obrażaj się na mnie czasem bo nie o to mi chodzi. Jak Ci się podoba to fajnie. Jednak żywe rośliny dodają uroku każdemu akwarium. Mam nawet taką książeczkę akwarystyczną dla dzieci. Jeden obrazek przedstawia akwarium puste, sztuczne w którym pływają smutne rybki a drugie zarośnięte żywymi roślinami i uśmiechniętymi rybkamiSmile Także autorzy już od dziecka chcą jednak przekonać do akwariów naturalnych a nie plastikowych. Nawet w przypadku biotopów typowo bez roślin dodatki w takim stylu po prostu mi się nie podobają.


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - kaczmar52 - 16.02.2013 14:24

Chyba ktoś tu nie rozumie, że mam akwarium od 3 dni i cały czas czytam co i jak dobrać... nie będzie tej sztucznej rośliny tylko jakieś 2 naturalne... ale dopiero wtedy gdy będę pewien jakie kupić najlepiej do obecnego podłoża i rybek. Co do statku to jest to ulubiona kryjówka suma i nie mam zamiaru mu jej teraz odbierać Smile Poza tym dałem za cały sprzęt z rybkami , szafką, filtrem fluval 305 i resztą oprzyrządowania 600zł więc myślę, że nie przepłaciłem.Co do słowa "piękne" każdy ma swoje gusta a o gustach się nie dyskutuje. Mam 29 lat i osadzony statek na skałach mimo to zupełnie mi nie przeszkadza Smile

Z innej beczki: mając 10 Labidochromis caeruleus, 2 glonojady i suma mogę się pokusić jeszcze o jeden gatunek malawki (np 1+4, 1+5) w akwarium 200litrowym? Brakuje mi jakiegoś koloru do kontrastu Smile


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - oskar777 - 16.02.2013 14:32

Przecież nie mogę Ci nakazać tego zmieniać skoro Ci się to podoba bo to nie moja sprawa zresztą. Wyraziłem swoją opinie co do takich dodatków i absolutnie nie musisz nic z tym robić. Jednym się to podoba, innym nie. Ja należę do tej drugiej grupy i jestem raczej za tym żeby rolę kryjówki pełniła np. jaskinia utworzona z kamieni niż zatopiony w czasie wojny okrętWink Tak jak napisałeś każdy ma swoje gusta i tyle w temacie. Dla Ciebie jest to piękne a dla mnie nie. Pozdrawiam


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - kaczmar52 - 16.02.2013 14:47

Możesz się pochwalić swoim? Smile
Przy okazji jak dasz rade mógłbyś odpowiedzieć na moje pytania bardziej istotne niż kwestia gustu? Z góry dzięki


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - oskar777 - 16.02.2013 16:04

(16.02.2013 14:47)kaczmar52 napisał(a):  Możesz się pochwalić swoim? Smile
Przy okazji jak dasz rade mógłbyś odpowiedzieć na moje pytania bardziej istotne niż kwestia gustu? Z góry dzięki
Według mnie udało mi się stworzyć naprawdę ładny, naturalny baniaczek niestety nie mam zdjęcia a akwarium stoi już puste więc to pozostaną tylko słowa. Zresztą sam napisałeś, że gusta to sprawa indywidualna tak więc co miały by moje zdjęcia zmienić? Twoje akwarium nie stanie się dla mnie ładniejsze nawet jakby 1000 osób stwierdziło, że moje jest brzydkie. Zostałem na forum w zasadzie tylko po to by ewentualnie pomóc innym w razie problemów bo przez te parę lat czegoś jednak się nauczyłem. Co do kwestii obsad to nigdy nie byłem mistrzem w tej dziedzinie a pustynne zbiorniki to w ogóle nie moja bajka także niestety nie pomogę. Pozdrawiam


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - BialyWrC - 17.03.2013 15:16

Posiadam 63 litrowe akwarium i moje pytanie jest nastepnujące. Czy filtr o nazwie AQUA SZUT wystarczy mi do tego akwarium? Jest na nam napisane 300l/h ale nie wiem czy bedzie wystarczający. NO i posiadam grzałkę AQUA AQ-50, również nie wiem czy wystarczy


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - DarkDrake - 17.03.2013 15:59

Grzałka 50W starczy spokojnie do utrzymania temperatury 25-26 stopni.
Co do filtru to 300l/h z pewnością z mało.
Poza tym jest to wewnętrzny więc zabiera sporo miejsca i ogólnie szpeci baniak.
Zamiast tego daj jakiś nie wielki filtr zewnętrzny (kubełkowy), lub jeśli chcesz to daj kaskadę, i tu się super sprawdzi FZN - 2


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - Ken Marinaris - 06.07.2013 13:26

Witam jako nowy użytkownik forumSmile

Akwarium miałem dawno, dawno temu jako nastolatek, a teraz chciałbym ponownie przeżyc przygodę z akwarystyką. W związku z tym mam kilka pytań i byłbym wdzięczny za udzielenie na nie odpowiedzi.
Mam zamiar kupić np. taki zestaw http://allegro.pl/akwarium-60-l-profil-buk-wyposazenie-warszawa-i3357154388.html

1 Potrzebuję zapewne jakiegoś napowietrzacza, czy może sam filtr pełni już taką funkcję?
2 Czy grzałkę można zamocować na tylnej szybie, czy też można ją włożyć pod żwir, wiadomo względy estetyczne?
3 Jak często i jaki procent wody winno się wymieniać?
4 Miałem kiedyś w akwarium kokosa, co trzeba zrobić, by kokos nadawał się do akwarium (gotowanie, odkażanie)?
5 Rozumiem, że przed wlaniem wody do akwarium trzeba odczekać, a dodatkowo ją uzdatnić, by była przyjazna rybom i roślinom (jakieś produkty, które w tym pomagają)?
6 Czy ciągle jest podział na filtry wew. i zew.? Czy ten z aukcji będzie OK?
7 Czy bojownik może przebywać z innymi gatunkami(skalary, mieczyki, kiryśniki czarnoplame, molinezje, etc.)
8 Czy rośliny "sadzići" przed czy po napelnieniu zbiornika?
9 Gdzie można kupić węgiel aktywny do filtra i po jakim czasie należy go wymienić?
10 Jakie winny być proporcje w karmieniu żywym i suchym pokarmem?

Uff, to tyle na początek. Dzięki z góry za odpowiedzi.


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - KS_ARMANI - 08.07.2013 13:26

1. Filtr i ruch tafli wody wystarczy
2. Lepsza wydajność chyba jednak na szybie.
3. Co tydzień około 20%
4. Jest cały opis w DIY
5. Trzeba około 3 tygodni. Nie lej żadnych specyfików
6. Jest, tak
7. Nie wiem
8. W trakcie
9. Nie potrzeba Ci węgla w zdrowym zbiorniku
10 Nie wiem

Uff Proszę Smile


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - klosek - 08.07.2013 15:36

Ponieważ poprzednik nie odpowiedział tylko na dwa pytania \ to ja dopiszę

Ad 7
Bojownik to agresywna rybka i nie powinien być trzymanyz innymi agrsywnymi i ruchliwymi rybami(skalary.mieczyki molinezje się w to wliczają poza tym żadna z ryb które wymieniłaś w nawiasie nie może być w 60 l.
Ad 10
Nie ma czegoś takiego jak proporcje, wszystko zależy jakie ryby masz jak mięsożerne to karmisz je tylko mrożonkami jak roślinożerne to płatki. Ja swoim bojowniką ochotkę daję 2 3 razy w tyg


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - saintpaulia - 16.07.2013 17:42

Przeczytałam uważnie wątek i zastanowiło mnie co napisała jedna z osób, że początkujący zaczynają od kuli, małego zbiorniczka, eksperymentują na rybkach, zdobywają doświadczenie, i że jest to w sumie normalny proces,

pewnie tak się dzieje, ale powinniśmy od tego odchodzić, szkoda ze te wszystkie kule są ciągle w sprzedaży, gdyby istotnie było tak ze kula służyłaby tydzień, dwa a potem przeprowadzka do większego lokum to ok, ale niestety, początkujący akwaryści z reguły charakteryzują się silnym zamiłowaniem do kolekcjonowania, stąd też ta szalona różnorodność gatunków(po rybce, po parce)aby zebrać w swoim zbiorniczku jak najwięcej okazów, te muszelki, zameczki, cudeńka, wszystkie cudności....w małym zbiorniku.

Moim zdaniem małe akwarium ma sens jeśli jest to krewetkarium, kotnik, albo zbiornik doświadczonego akwarysty, początkujący, którzy planują zanurzyć się w świat akwarystyki dobrze zrobią jeśli zaczną od największego zbiornika na jaki mogą sobie pozwolić, wtedy te mieszanki,kolekcje,rybki kupowane pod wpływem impulsu (wiem, że to źle ale tak się często zdarza) będą żyły może w lepszych warunkach,

ja zaczynałam od zbiornika 100x50x50, i oczywiście typowe rybki na które rzucają się początkujący,
po jakiś 3 latach kiedy część rybek odeszła do innego świata(neony się zestarzały) a część przeszła do większego zbiornika(żałobniczki, kirysy) szalałam na punkcie brzanek, trwało to kilka lat aż się powykruszały, żyły kilka lat (od 2-3 do 4-5 dennisona, sumatra, różowe, titeya) jakiś czas moje akwarium było bardzo ubogie, dożywały w nim staruszki brzanki, a ja nie kupowałam młodych bo myślałam o zmianie,
kiedy zostały tylko żałobniczki, kirysy i gibbiceps które dociągnęły już do wieku ok 8 lat zaczęłam przygodę z tęczankami,
znów jestem początkująca,

ten mój długi post napisałam żeby zachęcić osoby zaczynające przygodę z akwarystyką do zakupu jak największego zbiornika,
wydaje mi się ze wtedy łatwiej o utrzymanie db parametrów wody, trudniej o przerybienie, można poszaleć kolekcjonersko i satysfakcja większa,

zakładając pierwsze akwarium nie miałam dostępu do internetu, mam mnóstwo książek do których często zaglądam i czasopism, jednak internet daje niesamowite możliwości, i kusi....


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - Ken Marinaris - 22.07.2013 16:01

Wielkie dzięki koledzy za odpowiedzi. Mam jeszcze kilka pytań, na które mam nadzieję znajdziecie chwilę, by odpowiedzieć

1. Skoro samiec bojownika jest agresywny, czy mogę trzymać samą samicę albo 2 w tych 60l jakie zamierzam kupić? Zdaję sobie sprawę, że to trochę za mało na kiryśniki, ale kiryski (powiedzmy 2) chyba się nadadzą?
2. Czy pielęgniczki byłyby dobrym wyborem? Rozumiem, że nie są tak agresywne jak pielęgnice, a więc współżyłyby z innymi rybkami w zgodzie.
3. Żwir do akwarium o jednakowej granulacji czy raczej mieszany?
4. Grzałki ponoć im mocniejsze, tym lepsze. Rzadziej się nagrzewają i pobierają mniej energii.

Spadam, dzięki za odpowiedzi.


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - klosek - 22.07.2013 16:34

W 60 l możesz mieć nawet 3 samiczki spokojnie, nie widzę problemów. Kiryski mniej niż 6 nie może być ale kup mniejszy gatunek kolumbijskie czy pigmejki.
Jak bojowniki to nie pielęgniczki musisz się zdecydowaćSmile
źwirek oczywiście jak najdrobniejszy o jednakowej granulacji.
Grzałka taka jak litraż 1w=1l


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - rafig80 - 12.08.2013 21:47

(08.07.2013 15:36)klosek napisał(a):  Ponieważ poprzednik nie odpowiedział tylko na dwa pytania \ to ja dopiszę

Ad 7
Bojownik to agresywna rybka i nie powinien być trzymanyz innymi agrsywnymi i ruchliwymi rybami(skalary.mieczyki molinezje

Bojownik jest agresywny tylko dla drugiego samca bojownika. To raczej skalar jest nieodpowiedni dla bojownika gdyż szybko poobgryza mu płetwy. Trzymając bojownika w haremie 1+3 z innymi spokojnymi rybkami problemów nie powinno być (fakt jest jednak taki że możesz trafić na bojownika ze spaczoną psychiką - trzymanie tych rybek w sklepach w kubkach robi im wielką krzywdę - i będzie się stawiał ale na pewno większym zagrożeniem dla bojownika będą skalary i mieczyki niż odwrotnie).

Jeśli masz miejsce i czas poszukaj używanego zestawu na np tablica.pl o większym litrażu w podobnej cenie (mi np udało się kupiś akwa 112 litrów za symboliczne 20 zł bo ktoś chciał się pozbyć) a w większym litrażu bedziesz miał więcej możliwych konfiguracji.


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - anna_marian5 - 20.11.2014 13:52

witam serdecznie mam akwarium od jakiegoś miesiąca. Na początku wszystko było ok, ale od jakiegoś czasu woda stała się mętna. Podmnieniłam wodę, odmuliłam dno i nic. Kupiłam nawet takie coś do krystalizacji wody, ale nie wiele to dało. Mam Filtr claro 1000 z deszczownicą. Obsada: 2 glonojady, 10 danio, 10 neonek, 3 bojoniki, 10 molinezji i trzy głupiki. proszę o radę. z góry dzięki


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - Gruka - 24.11.2014 21:53

A ile litrów że aż tyle ryb?


RE: Do początkujących akwarystów!!! - nikodemdomanski - 13.04.2015 22:00

Piotr dziękuję za tak wyczerpujące podpowiedzi. Teraz nic nie muszę robić na czuja. Nie zdawałem sobie sprawy jak wiele czynników jest ważnych. Jeszcze raz dziękuję.


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - filipkruczek - 29.06.2015 00:41

ja oglądałem i wyszło mi piękne akwarium 30l ja oglądałem na yotubie
ale można oglądnąć też na innych stronach radze oglądnąć przed
założeniem akwarium

pozdrawiam Filip


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - lukin - 11.07.2015 11:03

Przeczytałem, dziękuję za informacje. Jesteśmy teraz przed rodzinnym podjęciem decyzji, bo córeczka (5l) chciałaby mieć zwierzątko. Postanowiliśmy zainteresować się tematem rybek, dobrze się do tego przygotować aby mieć z tego radość a i rybkom zapewnić komfortowy byt.


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - Laura__ - 11.09.2015 01:13

Witam. Zaczynam dopiero swoją przygodę z akwarystyką. Potrzebuje rady jakie mam wybrać rybki do 45l akwarium. Z góry dziękuje


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - seweryn8 - 19.07.2016 22:03

Polecicie jakieś dobre książki na ten temat? PozdrawiamSmile


RE: DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU. - AkwaFan37 - 27.10.2016 16:02

Od artykułu przeczytanego tu zaczęłem swoją przygodę z akwarestyką. Obecnie posiadam w domu duże akwarium z dużą ilością rybek.