• 1 Głosów - 1 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Akwarium tymczasowe i krewetki
#1

Witam.

Aktualnie przeprowadzam restart mojego zbiornika głównego (84l).
Założyłem zbiornik tymczasowy (19l) i przeniosłem tam ~20 sztuk kardynałka chińskiego, na czas restartu i dojrzewania głównego akwarium. W głównym czekają na przeniesienie jeszcze krewetki i 4 otoski.
Przenieść krewetki do tego samego akwarium co kardynały, czy organizować im coś osobnego? Krewetek nie wiem ile jest dokładnie, przypuszczam że około 10 sztuk. Zbiornik tymczasowy raczej nie ma zbyt wielu kryjówek, a ubędzie ich jeszcze gdy będę przenosił odratowane rośliny do głównego po restarcie. Fotka tych 19l:

#2

Jak się boisz o krewetki to je trzymaj w miednicy. One w takich skrajnych warunkach o niebo lepiej sobie poradzą niż otoski i kardynałki. U mnie po przeprowadzce krewetki stały w większej misce przez 2 tygodnie z hakiem, pamiętaj tylko o częstych podmianach wody.
#3

Dzięki za radę, tak też uczynię Big Grin
#4

Postawiłem wtedy obok tego akwarium drugie, około 10l i tam wsadziłem moje 6 osobników które wyciągnąłem z ogólnego + 5 które znalazłem w filtrze. Dzisiaj patrze, a w akwarium śmigają małe krewecie Smile
W ogólnym zawsze przetrwało tylko kilka sztuk, bo reszta ginęła w filtrze, ale teraz tutaj są bezpieczne i może w końcu odhoduję większą ilość Big Grin
#5

Witam ponownie.

Minęło już 2 tygodnie od założenia akwarium, mogę już wpuścić krewetki? Niby powinno się po 3 tygodniach, ale chyba w zbiorniku 'tymczasowym' są gorsze warunki niż w dwutygodniowym akwarium?
#6

Możesz wpuścić raczej nic im się nie stanie. Ale skoro w tym małym tak pięknie się utrzymują to po co ten pośpiech? Smile

[11l-Zbiera kurz na półce]
[25l-Czeka na nową aranżacje]
[112-ogólne]
#7

Chcę żeby żarły okrzemki które wyrosły w nowym zbiorniku.
I faktycznie się sprawdzają, wpuściłem 7 krewetek i na razie 2 otoski i połowa glonów zniknęła w jedną noc.
#8

(24.10.2011, 14:34)Bulkas napisał(a):  Chcę żeby żarły okrzemki które wyrosły w nowym zbiorniku.
I faktycznie się sprawdzają, wpuściłem 7 krewetek i na razie 2 otoski i połowa glonów zniknęła w jedną noc.

U mnie po restarcie wymuszonym zmianą substratu pod żwirem, w trakcie przyspieszonego dojrzewania pojawiło się sporo glonów, 7 amano wyczyściło w jedną noc 95% Wink
#9

For the lady inquiring about outsourced cfo rates, what does outsourced mean, can an llc be a c corporation, can an llc have 2 ceos, how much does an owner of a hedge fund make, can an llc have a president and ceo, I highly suggest this recommended outsourced cfo site or how much do bank cfos make, outsourced product development what is it, is it worth it to start an llc, how much does a hedge fund make per year, hedge fund controller job description, how much do cfos make reddit, alongside all this top outsourced cfo site on top of does an llc have to be a corporation, outsourced accounting cfo services, do cfos make a lot of money, how much does amazon cfo make, can an llc have just one owner, outsourced cfo services engagement letter, as well as this excellent outsourced cfo forum which is also great. Also have a look at this great outsourced cfo site as well as can you be an llc and a corporation, is a cooperative an llc, how much do cfos make reddit, what is outsource sales and marketing, cover letter for a cfo position, what is outsourcing and how does it work, alongside all this high rated outsourced cfo site on top of how much do bank cfo make, what it services can be outsourced, how much money does amazon ceo make a year, what does outsourced services mean, what is meant by outsourced, does an llc have an owner, as well as great outsourced cfo tips which is also worth a look. I also recommend this updated outsourced cfo url not to mention how much money does a cfo of a hospital make, how much money does the owner of amazon make, does an llc have an owner or president, how much do cfos make in nyc, how much does new amazon ceo make, hedge fund controller salary nyc, not to mention this new outsourced cfo link alongside all how much do bank cfos make, can an llc have a president, how much does a cfo of a company make, how much do cfos make reddit, can a cooperative be a corporation, how much does a hedge fund executive make, and don't forget recommended outsourced cfo blog which is also great. Finally, have a look at this awesome outsourced cfo forum for good measure. Check more New Outsourced CFO Url a4dd191
#10

In response to the people asking about data ke luar hk 2021, azure region hong kong, data hk hong kong 2021, result hk 6d paito angkanet, I highly recommend this great Data HK site not to mention data hk hong kong, hong kong azure region, hon?kong pools, ntt hongkong, hong kong data center list, pengeluaran hk hongkong2021, microsoft hong kong data center, microsoft azure hong kong data center, look at this high rated Result HK url as well as data h?, data hk live result, hong kong pools 6d, hk colocation, dt hk paitowarna, sunevision hk, hong kong azure region, rg3 live draw hk 6d, try this useful Pengeluaran HK details for tech data hong kong, forum comunity live draw hk pools data, live result hk online, data hk 2016 sd2021, live draw data hk 2021, keluaran hk 2021 6 d, global switch hong kong data centre, airtrunk hk, not forgeting this recommended Data HK info not to mention data h?, data hk prize live, data ke luar hk 2021, air trunk data centre hong kong, azure hong kong availability zone, data klr hkg, ntt hongkong, forum comunity live draw hk pools data, as well this top rated Data HK blog for result sdy hk, agk klr hongkong, colocation hong kong, live result hk online, dimension data hk, gds data center hong kong, colocation hk, hongkong pools 4d result, See More @ Updated Result HK Details dba4dd1


Skocz do: