• 17 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Obsada 100l-150l - Wybierz coś dla siebie lub jeśli musisz pytaj tu.

Zmienniaki są agresywne? Przecież posiadałeś dużo większe mieczyki i molki a to "jeden pies"!

Tak wyczytałem, więc wolę zapytać. Znacie się lepiej w końcu Smile Ładne są, więc będę musiał się zastanowić co wybrać.

Przemyśl to przemyśl. Mi też po głowie chodzą platki, szczególnie odmiany sunset wagtail, gold sunset, mickey mouse...obym któreś utrafiła w okolicy. W samych odmianach barwnych można się już pogubić Tongue

Odmiana blue jest ładna. Widziałem ostatnio na giełdzie, takie srebrzysto niebieskie. No cudo.

Rocknrolla

Przeanalizowałem sytuację. Wygląda na to, że będzie problem z moimi rybkami, bo sklepy nie są zainteresowane a mało komu są potrzebne jedna czy dwie sztuki danego gatunku. Myślę, że jest szansa jedynie przy zakupie nowych rybek wraz z roślinkami i podłożem do większego sklepu akwarystycznego.
Co do obsady to myślałem nad czymś takim:

zbrojnik albino weloniasty (ciężko dostępny i nie wiem czy w okolicach Krakowa uda mi się go zdobyć): 3-4 sztuki (właśnie ze względu na trudność zdobycia)

krewetki (nie mam pojęcia ile ich, wiem tylko że parę sztuk to minimum)

zmiennik wielobarwny/gupik: 1+3 - pytanie czy jest coś możliwego z piękniczkowatych, bo oba gatunki raczej woda twarda i obojętna lub zasadowa, czyli wręcz odwrotnie do pozostałych gatunków. Dodatkowo może być problem z krewetkami...

prystelka barwna/zwinnik blehera/zwinnik jarzeniec/tęczanka neonowa/rabzora (w zależności co będzie dostępne): 15-20

Podłoże planuje ciemne + gęsta roślinność możliwa przy dwóch źródłach oświetlenia/CO2 w płynie + temperatura ok. 25 stopnii (w lecie ciut wyższa). Jak uda się ustalić idealny skład, to wówczas założe temat w odpowiednim miejscu i poproszę o pomoc w dobrze roślinek. Parametry chemiczne do ustalenia, więc to nie problem. Filtracja dobra.

(04.08.2013, 22:48)Tomo1989 napisał(a):  (...)
zbrojnik albino weloniasty (ciężko dostępny i nie wiem czy w okolicach Krakowa uda mi się go zdobyć): 3-4 sztuki (właśnie ze względu na trudność zdobycia)
(...)
zmiennik wielobarwny/gupik: 1+3 - pytanie czy jest coś możliwego z piękniczkowatych, bo oba gatunki raczej woda twarda i obojętna lub zasadowa, czyli wręcz odwrotnie do pozostałych gatunków. Dodatkowo może być problem z krewetkami...
(...)

Ad1. Zbrojników maksymalnie masz miejsce na parkę, 4 szt to już przegięcie, ryby będą walczyć ze sobą o terytorium.

Ad.2. Dlatego prosiłam o podanie parametrów; dopóki ich nie poznamy, ciężko coś wykluczyć.

Ok. Myślałem, że więcej sztuk się zmieści kosztem kirysków Wink Parametry chemiczne można dostosować, więc zakładamy odczyn lekko kwaśny i twardość miękką, tak aby pasowało pod krewetki, zbrojniki i ławicę.

To zależy jaką masz wyjściowo wodę z kranu, czy nie będzie potrzebny zakup np. filtra RO.

Troszkę trwało za nim udało mi się ustalić parametry wody.

Woda kranowa:
pH 7,5
twarda woda (400 mgCaCO3)

Woda ze stoku:
pH 6,4
KH 3,6
GH 4-7
NO2 0
NO3 0
Cl2 0,8mg/l (próbka była zamknięta, więc przypuszczam, że chlor nie zdążył się po prostu wydzielić).

sprzęt:
Filtr Aquael Fan-1
Filtr Aqua Shut seniot typ N1000 plus
Pompka Aquael oxyboost 150
Oświetlenie: 2x18W

Temperatura: 24-26 st (w upalne dni przy wyłączonym oświetleniu 24h/d 27-29).

Zwłaszcza w związku z temperaturą planowałem jednak zmienić obsadę i myślałem o biotopie Amazonii (pielęgniczka + ławica + zbrojniki + kiryski) lub odpowiednika z Azji (r. labiryntowa + ławica + coś na dno). Czy będzie to dobry wybór?

Przy wodzie kranowej:
1+3x zmienniak plamisty/z. wielobarwny lub 3+4x gupik pawie oczko
20x prystelka
1x zbrojnik niebieski

Przy wodzie ze stoku np.:
1+2x p. kakadu/p. agasizza lub 1+1x p. ramireza
20x neon innesa/n. czarny/barwieniec czarny/b. czerwony/bystrzyk barwny/zwinnik jarzeniec/z. blehera/miedzik obrzeżony
6x kirysek panda/k. karłowaty/k. pigmejski

1+2x prętnik karłowaty/bojownik syjamski
20x razbora klinowa/r. hengela/danio tęczowy/brzanka pięciopręga
6x piskorek sumatrzański/p. myersa


Skocz do: