• 6 Głosów - 3.83 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Jak długo oświetlać akwarium ? Tu pytamy
#31

tak akwa jest na forum,rośliny mam mało wymagające,nie nawoże niczym,bimber pracuje a ziemia z biedronki jest na dnie.
#32

(08.10.2010, 19:20)krzysztof1966 napisał(a):  akwa 200l 100x50x40 oświetlenie 3x30W,akwarium praktycznie po restarcie i tu pragnę zapytać ile czasu i jakim światłem, narazie świecę 2x30W 4 godz i będę zwiększał czas i tutaj moje pytanie jak to zrobić tzn jak wydłużać świecenie aby glony nie szalały,z góry dzięki za odpowiedzi.

Ja zrobię w inny sposób przy zakładaniu nowego.
Najpierw wysypię podłoże.
Potem zaleje. Po trzech tyg. dodam roślinność-oświetlenie w pełni jak akwa dojrzeje i w tym samym czasie dodam czyścicieli. Niczym to nie grozi a efekt wg. mnie duuuuuuuuuużo lepszy niż zalewanie akwa wodą i sadzenie roślinek,których się np. nie chce i walka z glonami?
#33

Witam,

Posiadam 72L bianiak (60x30x40) i niestety 1x15W do oświetlenia mojego podwodnego świata. Załączam im światło przed wyjściem do pracy (7:40) a wyłączam jak idę spać (ok. 24.00). Akwarium znajduje się przy oknie północnym, więc samych promieni słonecznych nie mam w pokoju. Czy zostawianie na tak długo włączonego światła może być szkodliwe dla ryb i roślinności? (Ryby: molinezje żaglopłetwe, platki, mieczyki, kiryśnik, g.syjamski)
#34

Zdecydowanie za długo ... 12h

SPRZEDAM - KLIK !
-270l - Malawi GG 3341234
-122,5l - Malawi
-112l - - Malawi
-57l - Roślinne
-54l - Kotnik - Malawi
-50l - Black Water


#35

Swoje akwarium mogę oświetlać tylko 5 godzin, kiedyś jak oświetlałam 7-8 to zielone glony rosły jak szalone. Jednocześnie, to trochę denerwuje, bo nie moge sobie w weekendy popatrzeć na akwarium aż do 16 ;p
Rośliny rosną dobrze (no, poza alternaterą, ale to głownie dlatego że nie mam nawozów ni CO2) ale chciałabym chociaż bezpiecznie podwyższyć świecenie do 6-7 godzin. Czy jeżeli będe to robić powoli, nie nastąpi inwazja zielenic? Czy może lepiej nie próbować.

Kosiarki ni brzanki nie wchodzą w grę - kosiarki wyskoczą a brzanki przystrzygą mi bojowniki.
#36

Zastanów się nad inną przyczyną glonów, bo to nie jest normalne.
W prawidłowo funkcjonującym akwarium przy świeceniu 12 godzin nie powinny rosnąć glony.
#37

Świeć przynajmniej 8 godz. i napisz gdzie masz akwarium przy oknie itp?? bo jeśli przy oknie to przyczyna prosta promienie słoneczne walą na szyby w akwa i glony szaleją...
#38

witam mam akw 65litr
15W ośw.
świece jakies 4h dziennie i myśle ze starcza moj kumpel świeci tak samo i rosliny mu pięknie rosną Smile)
#39

Witam. Czy świetlówki w akwarium muszą być te specjalne akwarystyczne czy mogą być że tak powiem pierwsze lepsze ze sklepu z oświetleniem? Mam problem z akwa 30 L i świetlówki które mi pasują to akurat takie z podłączeniem z jednej strony a nie z obu. Gdzieś znalazłem pasujące do mojej pokrywy ale były złączone na stałe i aby później je wymienić należy kupić cały zestaw zasilający i te inne pierdoły a mi zależy na samej świetlówce.
#40

(25.04.2011, 14:46)tosic napisał(a):  witam mam akw 65litr
15W ośw.
świece jakies 4h dziennie i myśle ze starcza moj kumpel świeci tak samo i rosliny mu pięknie rosną Smile)
4 godziny to nawet na starcie za mało. Ja świecę 10 godzin i to jest minimum. Krótszy czas oświetlenia to pierwszy stopień do zarucia ryb związkami przemiany materii.

(10.05.2011, 21:16)adix13007 napisał(a):  Witam. Czy świetlówki w akwarium muszą być te specjalne akwarystyczne czy mogą być że tak powiem pierwsze lepsze ze sklepu z oświetleniem? Mam problem z akwa 30 L i świetlówki które mi pasują to akurat takie z podłączeniem z jednej strony a nie z obu. Gdzieś znalazłem pasujące do mojej pokrywy ale były złączone na stałe i aby później je wymienić należy kupić cały zestaw zasilający i te inne pierdoły a mi zależy na samej świetlówce.

Jasne, że zwykłe świetlówki też się nadają. Ja takie stosuje i nie mam problemów z glonami, wzrostem roślin i wybarwieniem ryb.


Skocz do: