18.05.2010, 19:22
Mam ten co podałeś i miałem ten http://www.allegro.pl/item1030671564_red...wejdz.html , nie ma 2 zegarów ale jest o niebo lepszy. Jeżeli nie zamierzasz go zakręcać to kupuj.
domina35 napisał(a):Witam!
Chciałabym się Was poradzic:
Mam okazje kupic pokrywe na moje 60L akwarium z oświetleniem 2x24W.
Świetlówki w tej pokrywie to Sylvania aquastar i Sylvania luxline 865.
Czy przy takim oświetleniu konieczne jest podawanie CO2,czy wystarczy jak bede podawac same nawozy?Chodzi mi o to,żeby nie zaczeły się problemy z glonami?Nie planuje akwa roślinnego ale w tej chwili mam duzo roślin w akwarium,które przy standardowym 15W nie rosną specjalnie.
domina35 napisał(a):"Nigdy nie słyszałem o tym że jak się ma c02 to nie ma się problemów z glonami"
Nie o to mi chodziło,że przez stosowanie CO2 nie bedzie problemu z glonami.
Wiem że im silniejsze oświetlenie tym szybsza fotosynteza, zwiększone zapotrzebowanie na makro i mikroelementy oraz CO2.Nawozy moge stosowac natomiast na bimbrowni się nie znami i szczerze mówiąc nawet nie mam miejsca na żadne wynalazki.Chce zmienic oświetlenie poniewaz ta standardowa świetlówka 15W powoduje że akwa wygląda jaskrawo i niezbyt ciekawie.Gdzieś wyczytałam na forum,że powyzej 0,5 W powinno sie CO2 stosowac.U mnie by wyszło 0,8W.
Znalazłam jeszcze cos takiego:
Dlaczego nawożenie CO2 jest tak ważne i niezbędne ?
Rośliny akwariowe podlegają procesom fotosyntezy, kiedy światło pada na ich liście. Jako surowców używają wody i CO2, w ten sposób wytwarzając glukozę, tlen i wodę w drodze fotosyntezy. Rośliny akwariowe zużywają glukozę, by rosnąć i uwalniają tlen, który jest następnie wykorzystywany do oddychania przez ryby i mikroorganizmy. Jeśli chodzi o surowce niezbędne do fotosyntezy, woda występuje w akwarium obficie, natomiast mogą wystąpić deficyty CO2. Podaż CO2 do akwarium odbywa się poprzez dyfuzję bezpośrednio do wody oraz dzięki oddychającym rybom i mikroorganizmom. Jeśli mamy do czynienia z kompozycją, w której jest dużo roślin, poddanych silnemu oświetleniu, szybko absorbują one CO2 na drodze fotosyntezy. Powoduje to wyczerpanie się zasobów CO2 i zahamowuje fotosyntezę roślin. Jeśli taki stan się utrzymuje, rośliny akwariowe nie rosną zdrowo i obficie. W Akwarium Naturalnym prowadzi się nawożenie CO2, aby zapewnić odpowiednie warunki i stymulować fotosyntezę roślin akwariowych. Jeśli w akwarium jest mało roślin albo światło jest słabe, duża podaż CO2 nie ma sensu. Z drugiej strony jeśli całe akwarium jest obsadzone roślinnością i doprowadza się jasne światło, prędzej czy później zasoby CO2 ulegną wyczerpaniu. Aby zapewnić roślinom akwariowym odpowiednią fotosyntezę, należy podawać adekwatną ilość CO2.