• 6 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium
#49

IMGBASe napisał(a):Witam
Mam 210l akwarium i w nim 4 pyszczaki oraz dość dużego glonojada, a i zapomniałem o ślimakach ampularia. Moje pytanie jest takie ... co polecicie mi jako czyścicieli dna?

Nie wiem kiedy ludzie zajmujący się "akwarystyką" przestaną w końcu powielać zasłyszany mit od innych "akwarystów", że istnieje coś takiego jak EKIPA SPRZĄTAJĄCA w zbiorniku! Nie ma czegoś takiego, jeszcze raz potarzam, że jest to po prostu mit.

Tak więc (zastanówmy się) odpowiedz mi na pytania co takiego ta niby "super ekipa" (SWAT w akwarium) ma sprzątać?

a) Zalegające resztki jedzenia, co jest efektem zbyt obfitego, zbyt częstego, niewłaściwego karmienia. Bądź też karmienia pokarmem nie odpowiednim bądź wątpliwej jakości? (Wina po stronie opiekuna)

b) Zalegające odchody ryb, co jest wynikiem przerybienia, przekarmienia (i wszystkiego co w punkcie a)), źle dobranej, mało wydajnej i słabej jakości filtracji? (Wina po stronie opiekuna)

c) Być może ma czyścić glony, które w biotopach skalistych są tylko sprzymierzeńcem zbiornika, ponieważ z racji braku roślin lub ich ograniczonej ilości, pomagają w usuwaniu szkodliwych związków w akwarium, do tego stanowią zdrowe przekąski dla nie których gatunków?

d) Wszystkie powyższe (oprócz c) powodują znaczne pogorszenie parametrów wody, jakości życia ryb w zbiorniku. Dodatkowo sytuacja się pogarsza w przypadku braku odpowiedniej pielęgnacji (podmiany, odmulanie) itp. (Wina po stronie opiekuna)

Jesteś wiec w stanie odpowiedzieć co ta ekipa miała by sprzątać? Nasze błędy? Otóż żadne stado ryb nie wyręczy nas od prawidłowej opieki nad zbiornikiem. Tak więc sam widzisz, że coś takiego po prostu nie istnieje. W większość przypadków szuka się ryb do zjadania odchodów i gnijących resztek pokarmów z dna zbiornika. (szok!)

Zastanawiam się do którego podpunktu jest potrzebna ta "ekipa".

Jeżeli natomiast chciałbyś ryby denne, możliwym rozwiązaniem byłby malwaijski synodontis njassae, jednak po pierwsze jest on nie do zdobycia (lub bardzo trudny), po drugie jest o wiele za duży na ten zbiornik.

Kolejna sprawa to co robi ten "duży" Zbrojnik w biotopie Malawi? Nie ten biotop, zupełnie odmienne wymagania co do warunków, wystroju, wody itp. Popularnie zbrojniki zalicza się do tzw. "ekipy sprzątającej", posprzątał coś?

Jedynym przypadkiem (rozsądnym dla mnie), gdzie mówi się o ekipie sprzątającej jest przypadek, kiedy zakładamy zbiornik typowo roślinny i wpuszczamy przed docelową obsadą np. stado młodych Kosiarek, aby pomogły szybko rosnącym roślinom w ustabilizowaniu się odpowiedniej biologii zbiornika zjadając świeżo rosnące młodziutkie glony. Tylko, że to nie jest sprzątanie.

Także wobec powyższego proszę nie powielać dalej utartych nie prawdziwych teorii o mitycznej "ekipie sprzątającej" która naprawi nasze błędy dzięki której będziemy mogli sypać jedzenia ile chcemy, nie będziemy musieli opiekować się zbiornikiem we właściwy sposób, czy też dostosować pielęgnacji, filtracji do warunków i obsady.

-ethnix


Wiadomości w tym temacie
Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez wally91 - 25.03.2008, 00:37
RE: Ekipa sprzątająca - przez mlody84-07 - 25.03.2008, 07:14
RE: Ekipa sprzątająca - przez mysior - 25.03.2008, 08:32
RE: Ekipa sprzątająca - przez WERWOLF - 25.03.2008, 08:50
RE: Ekipa sprzątająca - przez frol - 25.03.2008, 09:58
RE: Ekipa sprzątająca - przez Milosz - 25.03.2008, 10:54
RE: Ekipa sprzątająca - przez adam364 - 25.03.2008, 13:09
RE: Ekipa sprzątająca - przez Olek - 25.03.2008, 13:16
RE: Ekipa sprzątająca - przez Jokeru - 25.03.2008, 14:32
RE: Ekipa sprzątająca - przez szyma - 27.03.2008, 18:47
RE: Ekipa sprzątająca - przez Piczu14 - 25.03.2008, 14:40
RE: Ekipa sprzątająca - przez wally91 - 25.03.2008, 14:47
RE: Ekipa sprzątająca - przez amator76 - 26.03.2008, 13:52
RE: Ekipa sprzątająca - przez BaRaNeK - 26.03.2008, 14:32
RE: Ekipa sprzątająca - przez adam364 - 26.03.2008, 15:18
RE: Ekipa sprzątająca - przez ene - 28.03.2008, 21:45
RE: Ekipa sprzątająca - przez maniuch - 30.03.2008, 20:35
RE: Ekipa sprzątająca - przez dobryorion - 20.08.2008, 12:32
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez mysza666 - 07.12.2010, 13:08
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Puma007 - 26.12.2010, 12:43
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Martin988 - 31.12.2010, 22:57
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez apri cort - 01.01.2011, 13:41
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Malutki - 01.01.2011, 16:21
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez apri cort - 01.01.2011, 18:24
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Malutki - 01.01.2011, 22:56
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez ss900 - 03.01.2011, 14:32
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez top2107 - 03.01.2011, 19:09
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Marchew - 11.01.2011, 01:18
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez demi - 13.02.2011, 00:07
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez dks111 - 19.02.2011, 11:39
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez puma plk - 19.02.2011, 21:45
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Yacek - 19.02.2011, 22:27
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Malutki - 19.02.2011, 23:17
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Vanna26 - 26.05.2011, 20:04
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Kaef - 26.05.2011, 21:08
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Kondziu360 - 26.05.2011, 20:15
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez aparycja - 07.07.2011, 18:27
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez JARO - 07.07.2011, 18:49
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Kaef - 07.07.2011, 19:58
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Viola13 - 14.08.2011, 22:32
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Kondziu360 - 14.08.2011, 23:11
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Viola13 - 15.08.2011, 18:51
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez repsky912 - 19.09.2011, 10:02
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez xxxkinia1988xxx - 27.10.2011, 10:26
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Kaef - 27.10.2011, 18:11
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Bulkas - 27.10.2011, 18:58
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez KORNEL - 27.10.2011, 19:20
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez xxxkinia1988xxx - 27.10.2011, 19:22
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Ciupak - 27.10.2011, 19:48
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Kaef - 27.10.2011, 23:35
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez gosiaqool - 06.11.2011, 12:21
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez wisnia0384 - 06.11.2011, 12:24
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez gosiaqool - 06.11.2011, 22:59
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez sepher - 06.11.2011, 23:42
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez noise - 10.11.2011, 16:47
4 różne ślimaki w jednym akwa - przez gosiaqool - 12.11.2011, 11:38
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Lukaszbmw3 - 24.11.2011, 19:45
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez gosiaqool - 25.11.2011, 12:16
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Basteq - 24.12.2011, 18:30
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez asz32 - 09.12.2011, 18:50
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez zbrojnik - 23.12.2011, 17:41
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Mikeylla - 31.12.2011, 11:18
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez barus9 - 13.02.2012, 21:15
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez asz32 - 13.02.2012, 21:21
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Kasik - 13.02.2012, 21:36
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez asz32 - 13.02.2012, 21:41
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Kasik - 13.02.2012, 21:45
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez asz32 - 15.02.2012, 09:31
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Kaef - 16.02.2012, 00:00
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez cyganxD - 15.02.2012, 21:18
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez asz32 - 16.02.2012, 17:06
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez sepher - 17.02.2012, 03:02
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez asz32 - 17.02.2012, 14:45
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Kasik - 02.03.2012, 14:36
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Kasik - 02.03.2012, 17:06
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez asz32 - 02.03.2012, 18:10
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Kasik - 02.03.2012, 18:16
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez asz32 - 02.03.2012, 18:22
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Kasik - 02.03.2012, 18:28
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Askbow - 09.06.2012, 08:30
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez dbamian - 13.06.2012, 17:58
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Kaef - 13.06.2012, 18:19
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Indorath - 13.06.2012, 13:50
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Demsi - 16.07.2012, 23:36
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez K@@MIL - 16.07.2012, 23:44
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Kiełż - 27.10.2012, 12:12
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Kaef - 27.10.2012, 12:37
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez klosek - 27.10.2012, 13:01
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez wisnia0384 - 28.10.2012, 16:40
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez simsn1 - 28.10.2012, 16:38
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez klosek - 28.10.2012, 16:53
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez wisnia0384 - 28.10.2012, 16:56
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez klosek - 28.10.2012, 17:00
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez simsn1 - 28.10.2012, 16:57
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez asz32 - 28.10.2012, 17:33
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Kaef - 28.10.2012, 19:40
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez krzysztof903 - 28.10.2012, 20:46
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez simsn1 - 07.12.2012, 20:44
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez monika3126 - 22.02.2013, 16:21
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez rogu123 - 18.03.2013, 16:17
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez bóbr - 19.06.2013, 22:13
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Chmurkins - 20.06.2013, 12:03
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez MikołajPn - 11.10.2013, 20:58
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez pawciotr - 12.10.2013, 18:29
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez igor700 - 29.10.2013, 19:01
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez patka1995 - 29.10.2013, 22:14
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Kaef - 29.10.2013, 22:24
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez kowalm1990 - 18.03.2014, 02:02
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez zeon - 31.05.2014, 19:14
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez edison - 31.05.2014, 19:47
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez wtelek1 - 31.05.2014, 22:11
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez sanqi - 29.10.2014, 15:07
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Anomi21 - 14.11.2014, 19:49
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez marceli85 - 14.11.2014, 23:38
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Krewetka7982 - 07.12.2014, 23:26
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Kaef - 07.12.2014, 23:37
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Rosalie - 07.12.2014, 23:46
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez Kaef - 07.12.2014, 23:50
RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - przez broduszka - 02.07.2015, 19:17
Updated Custom Printing Service Sydney Website - przez FrankJScott - 17.06.2025, 16:57
New Crypto News Guide - przez FrankJScott - 21.07.2025, 19:59
Recommended Ai Stock Prediction Site - przez FrankJScott - 26.07.2025, 19:54
Excellent Workspace Management And Moving Solutions Website - przez FrankJScott - 07.08.2025, 02:17
RE: Kosiarka,otosek czy zbrojnik? - przez mlody84-07 - 25.03.2008, 20:57
Ryby "czyścioszki" - przez Owoc - 18.02.2009, 16:10
RE: Ryby "czyścioszki" - przez prof.Animal - 18.02.2009, 16:30
RE: Ryby "czyścioszki" - przez Sarc - 18.02.2009, 16:46
RE: Ryby "czyścioszki" - przez Nowicjusz - 18.02.2009, 17:18
RE: Ryby "czyścioszki" - przez apri cort - 18.02.2009, 21:17
RE: Ryby "czyścioszki" - przez Sarc - 18.02.2009, 22:45
RE: Ryby "czyścioszki" - przez Owoc - 24.02.2009, 20:09
jaka ekipa sprzątająca do bojowników - przez kazan - 01.11.2009, 22:34
RE: jaka ekipa sprzątająca do bojowników - przez andrzejkowac - 01.11.2009, 22:36
RE: jaka ekipa sprzątająca do bojowników - przez przemi18 - 01.11.2009, 22:39
RE: jaka ekipa sprzątająca do bojowników - przez kazan - 01.11.2009, 22:40
RE: jaka ekipa sprzątająca do bojowników - przez Maciej_krakow - 01.11.2009, 22:52
RE: jaka ekipa sprzątająca do bojowników - przez ethnix - 01.11.2009, 23:15
RE: jaka ekipa sprzątająca do bojowników - przez andrzejkowac - 01.11.2009, 23:47
RE: jaka ekipa sprzątająca do bojowników - przez kazan - 02.11.2009, 11:34
RE: jaka ekipa sprzątająca do bojowników - przez Frogas - 02.11.2009, 12:21
RE: jaka ekipa sprzątająca do bojowników - przez 3promile - 02.11.2009, 12:27
RE: jaka ekipa sprzątająca do bojowników - przez kazan - 02.11.2009, 21:24
RE: jaka ekipa sprzątająca do bojowników - przez kazan - 03.11.2009, 21:26
"Ekipa sprzątająca" do 54l - przez madziorek335 - 18.11.2009, 13:42
RE: "Ekipa sprzątająca" do 54l - przez Olek - 18.11.2009, 13:46
Ekipa sprzątająca do 210l z pyszczakami. - przez IMGBASe - 25.04.2010, 14:53
RE: Ekipa sprzątająca - przez bomboszek - 25.04.2010, 14:55
RE: Ekipa sprzątająca - przez BlackBerry - 25.04.2010, 14:59
RE: Ekipa sprzątająca - przez IMGBASe - 25.04.2010, 15:15
RE: Ekipa sprzątająca - przez Dons - 25.04.2010, 15:27
RE: Ekipa sprzątająca - przez Olek - 25.04.2010, 15:44
RE: Ekipa sprzątająca do 210l z pyszczakami. - przez bomboszek - 25.04.2010, 17:11
RE: Ekipa sprzątająca - przez IMGBASe - 25.04.2010, 17:14
RE: Ekipa sprzątająca do 210l z pyszczakami. - przez ethnix - 25.04.2010, 18:50
RE: Ekipa sprzątająca do 210l z pyszczakami. - przez IMGBASe - 25.04.2010, 19:09
RE: Ekipa sprzątająca do 210l z pyszczakami. - przez ethnix - 25.04.2010, 19:19
Ryba czyściciel jaka? - przez Lowca1q1 - 27.06.2010, 11:16
RE: Ryba czyściciel jaka? - przez peter10 - 27.06.2010, 11:27
RE: Ryba czyściciel jaka? - przez toomeka@wp.pl - 27.06.2010, 11:28
RE: Ryba czyściciel jaka? - przez susel - 27.06.2010, 11:29
Ryba czyściciel jaka? - przez Lowca1q1 - 27.06.2010, 11:44
RE: Ryba czyściciel jaka? - przez jacek7110 - 28.11.2010, 08:50
RE: Ryba czyściciel jaka? - przez Pysia - 28.11.2010, 14:50
RE: Ryba czyściciel jaka? - przez susel - 27.06.2010, 11:46
RE: Ryba czyściciel jaka? - przez toomeka@wp.pl - 27.06.2010, 11:47

Skocz do: