Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat
Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Wersja do druku

+- Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat (http://www.akwaswiat.net)
+-- Forum: Akwarium (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Ryby w akwarium (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Temat: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium (/showthread.php?tid=4168)

Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - wally91 - 24.03.2008 23:37

Mam takie pytanie jakie ryby najlepiej sprzątają akwarium?

RE: Ekipa sprzątająca - mlody84-07 - 25.03.2008 06:14

wally91 napisał(a):Mam takie pytanie jakie ryby najlepiej sprzątają akwarium?

Dno-kiryski, na glony-kosiarki, otoski. Typowego glonojada nie używam od niepamiętnych czasow Smile

RE: Ekipa sprzątająca - mysior - 25.03.2008 07:32

racja kiryski i otoski do walki z glonami są naj lepszeSmile

RE: Ekipa sprzątająca - WERWOLF - 25.03.2008 07:50

kiryski zjadają resztki pokarmu z dna, glonojady przeważnie jedzą glony, ale tylko wtedy kiedy nie mają jak zjeść pokarmu,
moja kosiarka nie tykała glonów ani ani, za to przy karmieniu była pierwsza i wciągała pokarm jak odkurzacz

RE: Ekipa sprzątająca - frol - 25.03.2008 08:58

hehe a w Wolsztynie otosek kosztuje 10 zylek

RE: Ekipa sprzątająca - Milosz - 25.03.2008 09:54

Kirysek,sum,otosek.Zgadzam się z przedmówcami.
Mozę mułojad Wink

RE: Ekipa sprzątająca - adam364 - 25.03.2008 12:09

polecam kiryski bardzo fajne rybki

RE: Ekipa sprzątająca - Olek - 25.03.2008 12:16

Sumy,kiryski glonojady..osobiście mam też grubowarga zielonego.

RE: Ekipa sprzątająca - Jokeru - 25.03.2008 13:32

Zdecydowanie kirysy. Glonojad glony zjada tylko jak jest mały.
Możesz jeszcze kupić ampularię - też dobrze czyści.

RE: Ekipa sprzątająca - Piczu14 - 25.03.2008 13:40

A oprócz ryb to krewetki red sherry amano i filtujące, no i ślimaki. A z ryb to polecam kiryski i jakieś glonki.

RE: Ekipa sprzątająca - wally91 - 25.03.2008 13:47

Już się zdecydowałem na kiryski Wink Dzięki bardzo za odpowiedzi

RE: Kosiarka,otosek czy zbrojnik? - mlody84-07 - 25.03.2008 19:57

1. otosek
2. kosiarka
3. krewetka amano
4. krewetka red cherry
To moja propozycja wg. mnie od najbardziej pożytecznych na glony w akwarium mieszkanców Tongue

RE: Ekipa sprzątająca - amator76 - 26.03.2008 12:52

wally91 napisał(a):Mam takie pytanie jakie ryby najlepiej sprzątają akwarium?

Żadne. Mogą pomagać ale o higienę akwarium ma przede wszystkim zadbać akwarysta.

RE: Ekipa sprzątająca - BaRaNeK - 26.03.2008 13:32

Ja polecam kiryski, kiryśniki, otoski, mułojady jak na większyu litraż to bocje wspaniałe(taki super duży kirysekWink)

RE: Ekipa sprzątająca - adam364 - 26.03.2008 14:18

no i jeszcze polecam otoski kupilem na gieldzie 10 sztuk po 1.5zl i podzielilem sie z wujem

a ile polecacie trzymac w akwa otoskow w 112l

RE: Ekipa sprzątająca - szyma - 27.03.2008 17:47

Jokeru napisał(a):Zdecydowanie kirysy. Glonojad glony zjada tylko jak jest mały.
Możesz jeszcze kupić ampularię - też dobrze czyści.

A co do ślimaków to zatoczek może być czy lepiej się go pozbyć?

RE: Ekipa sprzątająca - ene - 28.03.2008 20:45

na glony kosiarki i otoski Smile

na śmieci z dna kiryski

ale to nie jest reguła bo moje zwinniki blehera tez starają się wydłubac cos spomiędzu żwiru - a to kasaczowate Big Grin

RE: Ekipa sprzątająca - maniuch - 30.03.2008 20:35

Nooo panie kolego akwarysto życzę ci wszystkiego najlepszego z okazji urodzin,żebyś w szkole zbierał same pochwały i same 6-stki,no i oczywiście życzę najpiękniejszych baniaczków w przyszłości.pozdrawiam i jeszcze raz najlepszego kolegoSmileSmileSmileSmile

Nooo panie kolego życzę ci z okazji urodzin wszystkiego najlepszego i przede wszystkim rozwijania sie w pięknym hobby jakim jest akwarystyka,jeszcze raz najlepszegoSmileSmile

RE: Ekipa sprzątająca - dobryorion - 20.08.2008 12:32

a jakie to są krewetki filtujące?czy się różnią od np.red cherry?
i czy na glony dobre są glonojady syjamskie?bo nikt o nich nie napisał

Ryby "czyścioszki" - Owoc - 18.02.2009 15:10

Czy sa jakieś rybki, które oczyszczają akwarium??? oprócz kirysków i glonojadów

RE: Ryby "czyścioszki" - prof.Animal - 18.02.2009 15:30

kosiarki i otoski

RE: Ryby "czyścioszki" - Sarc - 18.02.2009 15:46

glonojady mało co czyszczą, kiryski zjedzą opadnięte na dno jedzienie, a na glony to kosiarki, otoski i krewetki Smile no i na ślimaki to bocje.

RE: Ryby "czyścioszki" - Nowicjusz - 18.02.2009 16:18

mułojad ale do dużych akwarii, i rzadko spotykany 10-20cm zjada tylko z dna i resztki pokarmu i muł
kosiarki do glonów min 100l
kiryski pokarm z dna

RE: Ryby "czyścioszki" - apri cort - 18.02.2009 20:17

A ja może zapytam, do jakiego zbiornika? Zanim kupisz kosiarki do 30l...

RE: Ryby "czyścioszki" - Sarc - 18.02.2009 21:45

apri cort przed tobą już Nowicjusz mu napisał że kosiarki do 100l minimum także chyba by nie popełnił tego błedu...

RE: Ryby "czyścioszki" - Owoc - 24.02.2009 19:09

akwarium ma 30l

jaka ekipa sprzątająca do bojowników - kazan - 01.11.2009 21:34

Witam

Przyszła pora na drugi baniaczek, będzie bojówkarium 1+3 w 60L
Roślinki jeszcze nie zdecydowałem, ale będą napewno (będą dzielić aq na strefy dla spokojniejszego bytu) światełko 20W, filtr jakiś mały będzie, prawdopodobnie Auael mini lub FAn1, grzałeczki brak gdyż przy tym litrażu i światełku i takim filtrze temp nie spadnie poniżej 26st

Tylko przydałaby się jakaś mała ekipa sprzątająca, ale
1. kirysków nie wrzucę bo trzeba by kilka i będzie mało miejsca
2. zbrojnik niebieski nie na ten litraż

i główkuję... może jakaś krewetka? albo jakiś inny pomysł na coś małego i coś co nie wkurzy bojka

RE: jaka ekipa sprzątająca do bojowników - andrzejkowac - 01.11.2009 21:36

Ampularia może być ?

RE: jaka ekipa sprzątająca do bojowników - przemi18 - 01.11.2009 21:39

5 otosków przyujściowych,zjadają glony i rosną nieduże

RE: jaka ekipa sprzątająca do bojowników - kazan - 01.11.2009 21:40

andrzejkowac napisał(a):Ampularia może być ?

napisz coś więcej bo nie znam gatunku, zadba bardziej o glonki czy bardziej o resztki pokarmowe?

RE: jaka ekipa sprzątająca do bojowników - Maciej_krakow - 01.11.2009 21:52

ampularia sie glonow nie tyka jesli chodzi o to co na szybach sie robi.

RE: jaka ekipa sprzątająca do bojowników - ethnix - 01.11.2009 22:15

Myślę, że możesz dać 5 mniejszych kirysków. Bojowniki przebywają głównie w górnych partiach wody więc będą miały całą dolną połowę akwarium dla siebie.

RE: jaka ekipa sprzątająca do bojowników - andrzejkowac - 01.11.2009 22:47

Ampularia to taka śmieciarka zjada wszystko co się zjeść da od gnijących roślin do zdechłych ryb włącznie .

RE: jaka ekipa sprzątająca do bojowników - kazan - 02.11.2009 10:34

no powiem, że opcja z ampularią zaczyna mi się coraz bardziej podobać

a generanie każdy ślimak będzie wciągał co się da? bo może jakąś bardziej kolorową muszlę bym sobie wybrał

RE: jaka ekipa sprzątająca do bojowników - Frogas - 02.11.2009 11:21

Ampularie chyba są najbardziej kolorowe ze ślimaków? Widziałem na taki portalu aukcyjnym nawet z fioletową stopą. Mam u Siebie 3 ampularie w 240 i w sumie nie wiem czy tak zjadają te obumarłe części roślin...Może musiałoby ich być więcej na ten litraż?
Tak czy inaczej podpisuje się pod pytaniem, ponieważ sam zamierzam zrobić w 60-tce bojownikarium, z tym, ze 1+2 + obsada czyszcząca (JAKA???)

Pozdro!

RE: jaka ekipa sprzątająca do bojowników - 3promile - 02.11.2009 11:27

Frogas napisał(a):Ampularie chyba są najbardziej kolorowe ze ślimaków

Pozdro!

No to chyba kolega nie oglądał neretin...

Co do ekipy - polecam komando otosków i szwadron kirysków. Biotop co prawda spoza Azji, ale skuteczny.

RE: jaka ekipa sprzątająca do bojowników - kazan - 02.11.2009 20:24

ethnix napisał(a):Myślę, że możesz dać 5 mniejszych kirysków. Bojowniki przebywają głównie w górnych partiach wody więc będą miały całą dolną połowę akwarium dla siebie.

kiryski z założenia odrzuciłem gdyż jest to litraż i tak niewielki i jakbym tam wrzucił 4-5 kirysków to będzie tłoczno

no i wracając do niewyjaśnionego to inne ślimaczki też będą czyściochami czy tylko ampularie, bo mi się podobają Anentome helena.

a co do glonojada to są jakieś małe gatunki? otoski ok ale też trzeba ich więcej, a jakby jakiś gatunek w stylu miniaturki zbrojnika niebieskiego abym mógł go pojedyńczo wrzucić?

RE: jaka ekipa sprzątająca do bojowników - kazan - 03.11.2009 20:26

lekkie zmiany zaszły, aq jest jednak 40L więc będzie 1+2, a nie 1+3, do tego zbrojnik niebieski z ogólnego przeleciał 1 sztuka i w planie 1 Ampularia

Na razie w tym aq mam jednego bojka samca, zbrojnika i na chwile przymusowo 5 neonków (wsuwały mi ikre ramirezy w dużym aq i musiałem je czasowo przesiedlić)

I teraz pytanko: wiem, że litraż nie wielki, ale czy neonki mogły by tu zostać na stałe, w grę wchodzi litraż oraz zachowanie samca w czasie tarła

P.S. aha otoski kupiłem i wylądowały w dużym aq zamiast zbrojnika i powiem, że rewelka rybki, nigdy się nimi nie interesowałem bo średnio mi się podobały, ale jako, że nauczyłem się już, że zachowanie głównie świaczy o uroku ryby a nie tylko wygląd to rybki są rewelka. Wogóle mój zbrojnik przy nich to emeryt, on dbał tylko o czystość szyb i bardzo niektórych większych liści, a tu otoski polerka całego dna, żwirek jaśniutki się robi jak nowy, roślinki polerka, zielone aż miło i wogóle rybki bardzo żwawe i wesołe, bawią się coś na kształt kirysków, kochają wariować przy filtrze w strumieniu wody i bąbelków

"Ekipa sprzątająca" do 54l - madziorek335 - 18.11.2009 12:42

Witam.
Proszę o pomoc w doborze rybek, które pomogą w "zjadaniu" glonów.
Z góry dziękuję za pomoc.

RE: "Ekipa sprzątająca" do 54l - Olek - 18.11.2009 12:46

Rybki mogą ale nie muszą jeść glonów.
Jeśli już piszesz w dziale glonów to napisz nam jak najwięcej szczegółów z godnie z regulaminem, tutejszego działu.
Postaramy się wyeliminować przyczynę, a nie walczyć ze skutkami.
Jeśli szukasz jakichś żyjątek to wybierz grupę otosków i krewetki.
W tym dziale tak samo jest "podwieszony" temat: http://www.akwaswiat.net/glonojad-sprawdz-ktorego-masz-w-obsadzie-t-13156.html

Ekipa sprzątająca do 210l z pyszczakami. - IMGBASe - 25.04.2010 14:53

Witam
Mam 210l akwarium i w nim 4 pyszczaki oraz dość dużego glonojada, a i zapomniałem o ślimakach ampularia. Moje pytanie jest takie ... co polecicie mi jako czyścicieli dna?

RE: Ekipa sprzątająca - bomboszek - 25.04.2010 14:55

Kiryski.

Za taką pomoc powinny posypać się poważne ostrzeżenia. -ethnix

RE: Ekipa sprzątająca - BlackBerry - 25.04.2010 14:59

otoski , zbrojniki

Uwaga j/w -ethnix

RE: Ekipa sprzątająca - IMGBASe - 25.04.2010 15:15

A coś sumowatego ?

RE: Ekipa sprzątająca - Dons - 25.04.2010 15:27

hmm może by tak kosiarki?

RE: Ekipa sprzątająca - Olek - 25.04.2010 15:44

Ludzie opanujcie się!
bomboszek jakie kiryski, pancerne?
BlackBerry i Dons nie wypowiadajcie się na temat o których nie macie pojęcia.

IMGBASe co to za pyszczaki?
W tym litrażu powinny mieć akwarium jednogatunkowe.
To z reguły agresywne i terytorialne pielęgnice, nie ma mowy o trzymaniu z nimi w/w ryb.
Zainwestuj w dobrą filtrację(czytając każde lepsze źródło, musiałaś słyszeć o nadfiltracji w takim akwarium)
Stworzyłaś im jakiś biotop czy masz je tak po prostu?
Dopisz jak najwięcej szczegółów o tym akwarium, w tym dziale obowiązuje regulamin zamieszczania tematów.

RE: Ekipa sprzątająca do 210l z pyszczakami. - bomboszek - 25.04.2010 17:11

A no fakt, pomyłka całkiem o czymś innym myślałem i mi isę skojarzyło z pielęgnicami. Przepraszam Wink

RE: Ekipa sprzątająca - IMGBASe - 25.04.2010 17:14

Już odpisuje i przepraszam że nie dostosowałem się do regulaminu.
Są to pyszczaki z gatunku
Labidochromis caeruleus "yellow" . Mam samca i trzy samiczki , o ile mi wiadomo to są to najłagodniejsze rybki z gatunku pyszczaków. Rybki nie są wpuszczone o tak sobie , mają zbiorniczek przystosowany dla siebie "MALAWI" Liczyłem na podpowiedz w sprawie ekipy sprzątającej ale zaczynam tracić nadzieje , a myślę że pytam fachowców.
Pozdrawiam

RE: Ekipa sprzątająca do 210l z pyszczakami. - ethnix - 25.04.2010 18:50

IMGBASe napisał(a):Witam
Mam 210l akwarium i w nim 4 pyszczaki oraz dość dużego glonojada, a i zapomniałem o ślimakach ampularia. Moje pytanie jest takie ... co polecicie mi jako czyścicieli dna?

Nie wiem kiedy ludzie zajmujący się "akwarystyką" przestaną w końcu powielać zasłyszany mit od innych "akwarystów", że istnieje coś takiego jak EKIPA SPRZĄTAJĄCA w zbiorniku! Nie ma czegoś takiego, jeszcze raz potarzam, że jest to po prostu mit.

Tak więc (zastanówmy się) odpowiedz mi na pytania co takiego ta niby "super ekipa" (SWAT w akwarium) ma sprzątać?

a) Zalegające resztki jedzenia, co jest efektem zbyt obfitego, zbyt częstego, niewłaściwego karmienia. Bądź też karmienia pokarmem nie odpowiednim bądź wątpliwej jakości? (Wina po stronie opiekuna)

b) Zalegające odchody ryb, co jest wynikiem przerybienia, przekarmienia (i wszystkiego co w punkcie a)), źle dobranej, mało wydajnej i słabej jakości filtracji? (Wina po stronie opiekuna)

c) Być może ma czyścić glony, które w biotopach skalistych są tylko sprzymierzeńcem zbiornika, ponieważ z racji braku roślin lub ich ograniczonej ilości, pomagają w usuwaniu szkodliwych związków w akwarium, do tego stanowią zdrowe przekąski dla nie których gatunków?

d) Wszystkie powyższe (oprócz c) powodują znaczne pogorszenie parametrów wody, jakości życia ryb w zbiorniku. Dodatkowo sytuacja się pogarsza w przypadku braku odpowiedniej pielęgnacji (podmiany, odmulanie) itp. (Wina po stronie opiekuna)

Jesteś wiec w stanie odpowiedzieć co ta ekipa miała by sprzątać? Nasze błędy? Otóż żadne stado ryb nie wyręczy nas od prawidłowej opieki nad zbiornikiem. Tak więc sam widzisz, że coś takiego po prostu nie istnieje. W większość przypadków szuka się ryb do zjadania odchodów i gnijących resztek pokarmów z dna zbiornika. (szok!)

Zastanawiam się do którego podpunktu jest potrzebna ta "ekipa".

Jeżeli natomiast chciałbyś ryby denne, możliwym rozwiązaniem byłby malwaijski synodontis njassae, jednak po pierwsze jest on nie do zdobycia (lub bardzo trudny), po drugie jest o wiele za duży na ten zbiornik.

Kolejna sprawa to co robi ten "duży" Zbrojnik w biotopie Malawi? Nie ten biotop, zupełnie odmienne wymagania co do warunków, wystroju, wody itp. Popularnie zbrojniki zalicza się do tzw. "ekipy sprzątającej", posprzątał coś?

Jedynym przypadkiem (rozsądnym dla mnie), gdzie mówi się o ekipie sprzątającej jest przypadek, kiedy zakładamy zbiornik typowo roślinny i wpuszczamy przed docelową obsadą np. stado młodych Kosiarek, aby pomogły szybko rosnącym roślinom w ustabilizowaniu się odpowiedniej biologii zbiornika zjadając świeżo rosnące młodziutkie glony. Tylko, że to nie jest sprzątanie.

Także wobec powyższego proszę nie powielać dalej utartych nie prawdziwych teorii o mitycznej "ekipie sprzątającej" która naprawi nasze błędy dzięki której będziemy mogli sypać jedzenia ile chcemy, nie będziemy musieli opiekować się zbiornikiem we właściwy sposób, czy też dostosować pielęgnacji, filtracji do warunków i obsady.

-ethnix

RE: Ekipa sprzątająca do 210l z pyszczakami. - IMGBASe - 25.04.2010 19:09

Po pierwsze ryb nie przekarmiam , akwarium jest odmulane z regularnymi podmianami wody a pisząc o ekipie sprzątającej miałem na myśli rybki przydenne takie które będą pasowały do malawi. Ale cóż widzę że na tym forum można dostać tylko kolejna burę a o rady to bardzo ciężko.

RE: Ekipa sprzątająca do 210l z pyszczakami. - ethnix - 25.04.2010 19:19

IMGBASe napisał(a):Po pierwsze ryb nie przekarmiam , akwarium jest odmulane z regularnymi podmianami wody a pisząc o ekipie sprzątającej miałem na myśli rybki przydenne takie które będą pasowały do malawi. Ale cóż widzę że na tym forum można dostać tylko kolejna burę a o rady to bardzo ciężko.

Nie jest to bura, a prawda (myślę, że dokładnie wytłumaczona) i prośba o nie powielania czegoś nie prawdziwego. Zadałeś konkretne pytanie o "ekipę sprzątającą", więc jednak coś trzeba posprzątać w przeciwnym razie nie rozumiem pytania zupełnie?

Jeżeli natomiast chodziło ci o ryby denne to nie wiem dlaczego nie zadałeś takiego właśnie pytania. Po za tym pomijając powyższe odpowiedziałem także na pytanie, którego nie zadałeś o S. njassae, który jest raczej nie do dostania.

Gdybyś wybrał Tanganikę miałbyś do wyboru sporo ryb dennych.

Ryba czyściciel jaka? - Lowca1q1 - 27.06.2010 11:16

Witam.
Potrzebuje jakiejś ryby która będzie czyściła dno z resztek pokarmu i z całej reszty, myślałem o bocji ale te rybki żywią się ślimakami których nie chce się pozbyć.
Bardzo proszę o odpowiedzi. Z góry dziękuje.[/align]

Tematy zostały połączone.
Korzystaj proszę z opcji SZUKAJ - Kejdi

RE: Ryba czyściciel jaka? - peter10 - 27.06.2010 11:27

Pojemność akwarium ? najpopularniejsze są kiryski , otoski , kosiarki , zbrojniki .

RE: Ryba czyściciel jaka? - toomeka@wp.pl - 27.06.2010 11:28

Poszukaj a znajdziesz.
Ryby przydenne.

RE: Ryba czyściciel jaka? - susel - 27.06.2010 11:29

Kiryski Smile A jaki litraż ma akwarium?

Ryba czyściciel jaka? - Lowca1q1 - 27.06.2010 11:44

No akwarium ma 50L a co do zbrojników to mam 5 ale nie dają sobie rade z pokarmem który leży na dnie.

połączone!
Kejdi

RE: Ryba czyściciel jaka? - susel - 27.06.2010 11:46

Je trzeba oddać a na ich miejsce 5 kirysków panda/spiżowych/pstrych Smile

RE: Ryba czyściciel jaka? - toomeka@wp.pl - 27.06.2010 11:47

I wszystko w tym temacie Big Grin

RE: Ryba czyściciel jaka? - jacek7110 - 28.11.2010 07:50

(27.06.2010 11:44)Lowca1q1 napisał(a):  No akwarium ma 50L a co do zbrojników to mam 5 ale nie dają sobie rade z pokarmem który leży na dnie.

połączone!
Kejdi

z twojej wypowiedzi wynika że obficie je karmisz...Big Grin

RE: Ryba czyściciel jaka? - Pysia - 28.11.2010 13:50

(27.06.2010 11:44)Lowca1q1 napisał(a):  No akwarium ma 50L a co do zbrojników to mam 5 ale nie dają sobie rade z pokarmem który leży na dnie.

połączone!
Kejdi
To jak Ty karmisz? W życiu mi nie zalegał na dnie pokarm ... To prosba o bardzo poważne kłopoty i żadne rybki tego problemu nie rozwiążą. Karmi się wtakich ilościach zeby rybki zjadły pokarm w pół minuty. A jak sie nie zna umiaru to karmi się wodzieniem żywym- ten się nie psuje tylko nadmiary nadal sobie żyją w baniaku aż do ich zjedzenia.

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - mysza666 - 07.12.2010 12:08

Mi tam bardzo kosiarki się podobają i są przydatne. W połączeniu z bocjami są niezastąpione. Ostatnio na tylnej szybie miałam wysyp glonów a kosiarki poradziły sobie z nimi w 2 dni. Dno teź przeczesują, ale u mnie nie zalega pokarm, tylko czyszczą jakieś tam drobne roślinkiSmile

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Puma007 - 26.12.2010 11:43

Co do dna w 100% polecam Kiryski Big Grin
To piekielne pracowite ryby...
Nie wiem ja ku reszty ale u mnie otosy są jakieś ospałe więc zbytnio mi glonów nie eliminują, ale w tej sprawie pomagają mi ślimaki Smile

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Martin988 - 31.12.2010 21:57

Kiryski
Glonojady
Gównojady
Otosek trzeba 4 sztuki!!!

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - apri cort - 01.01.2011 12:41

Martin przestań pisać. Nic już nie pisz, nigdzie, proszę!!

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Malutki - 01.01.2011 15:21

Apri, może ty coś poradzisz jakie rybki byłoby by najlepiej do usuwania glonów w akwa 240l? I w jakiej ilości?

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - apri cort - 01.01.2011 17:24

Malutki jeśli już zredukujesz liczbę danio, to proponuję zrobić obsadę czysto azjatycką:

10-15x 1 gatunek danio
bojownik + 3 samice
może ławica razbor klinowych zamiast neonów, bo widzę że lubisz drobnicę
5x kosiarka

Kosiarki ostrzegam urosną do 10cm albo lepiej i staną się główną atrakcją w akwa. Ale to spokojne, fajne ryby. Mam 4szt (jedna padła) w 240l i nie mam żadnych glonów, opędzlują ewentualne zielenice i okrzemki oraz wszelkie czarne pędzelkowate z roślin i większość z szyb. Szyby przecieram z kropeczek zielenic jakieś 3x w roku. Więc do większego akwa kosiarki idealne.

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Malutki - 01.01.2011 21:56

Ok postaram się coś tu zastosować. Zaczekam jeszcze z tydzień albo trochę więcej , bo nie dawno założyłem akwa i żeby swoje "pochodziło".

Wtedy pomyślę coś z obsadą, a i trochę kasy przybędzie, będzie można coś myśleć, bo na razie to nie mam nawet o czym myśleć ;/.

Ale dzięki za radę.

Pozdrawiam.

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - ss900 - 03.01.2011 13:32

a do akwa 25l? gdzie praktycznie jest jeden gupik? co można by kupić?
Chodzi mi głównie o glony z którymi już walcze dość długo. NIe przekarmia ryb bo mam tylko jedną. NIe zalega mi nigdzie pokarm. Robie regularne podmiany, czyszczę mechanicznie.. ale niestety mam takie roślinki które bardzo trudno wyszyścić ręką..
myślałam nad krewetkami ale nei wiem czy przeżyją w moim zbiorniku.

b) Wymiary: 40x25x25
c)Wyposażenie
-świetlówka energooszczędna 13W 2700K (czekam na dostawe w sklepie i bedzie 6500K)
-filtr AQUAEL FAN-mikro
-grzałka AQUA SZUT 5W
d) obsada:
-fauna: 1 gupik
-flora: Kabomba, Paprotnica, Kryptokoryna, Bacopa, Ludwigia
e) temp. ok 25'C
pH lekko kwaśne
dość twarda woda
wysoki poziom Gh nie wiedząc czemu
f) Akwarium istnieje od 27.10.2010r

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - top2107 - 03.01.2011 18:09

jedynie ślimaki

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Marchew - 11.01.2011 00:18

Co można z tych rybek sprzątających dać do bojownika żeby żyli w zgodzie? Oczywiście żeby ich warunki klimatyczne się zgadzały bo zauwazyłem ze taki kirysek wymaga duzo chlodniejszej wody i sie nie nadaje a ktos wczesniej pisał ze sie nadaje nie wiem dlaczego...

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - demi - 12.02.2011 23:07

POLECAM GLONOJADY , KIRYSY , SUMIKI ________________________________________________________________________________​_______ SERDECZNIE !!! POZDRAWIAM!!!!!!!!1

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - dks111 - 19.02.2011 10:39

ja mam 2 ślimaki ampularie i mi czyszczą bardzo dobrze akwarium tylko ze na początku psuły mi rośliny ale teraz już mi nic nie robią i glonów wogule nie ma

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - puma plk - 19.02.2011 20:45

czy są jakieś rybki do 30l które zjadają glony? próbowałam już 3 środki które zwalczają większość glonów i u mnie nic nie działa. Mam w akwa 2 gupiki samca, samicę i narybek do oddania oraz raka (chyba marmurkowy)

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Yacek - 19.02.2011 21:27

Ryby to nie bardzo ale krewetki już tak

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Malutki - 19.02.2011 22:17

Puma, tak jak Yacek wspomniał, raczej rybki to nie, tylko krewetki.
Ale pamiętaj, rybki nie wyręczą Cię we wszystkim, i nie zawsze sobie ze wszystkim poradzą, dużo zależy od rodzaju glonów. Ale na pewno pomogą Ci one w ich zwalczaniu Smile

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - wisnia0384 - 08.05.2011 22:57

(08.05.2011 22:19)facisz napisał(a):  ja mam 2 glonojady (zbrojniki) i 4 ampularie i czyszczą mi dno z resztek pokarmw bez zarzutów. Proponowal bym tez Bocje Wspaniala ale po 1 masz za male alwarium (minimum 100l) a po 2 zjadają slimaki i krewetki więc albo slimaki albo glonojady jednakze polecalbym ampularie do 30 l tak z 3 myslę ze by wystarczyly i są bardzo tanie taka wielkosci winniczka kosztuje 2 zl

Bocje do 100.Big GrinBig GrinBig Grin
Do 30 trzy ampularie Big GrinBig GrinBig Grin
Takie rady są zbędne.

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Vanna26 - 26.05.2011 20:04

A ja mam pytanie czy glonojad koniecznie potrzebuje napowietrzania wody ??

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Kondziu360 - 26.05.2011 20:15

Poprzez pompkę, nie. Ważne jest natomiast żeby filtr ruszał taflą wody.

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Kaef - 26.05.2011 21:08

(26.05.2011 20:04)Vanna26 napisał(a):  A ja mam pytanie czy glonojad koniecznie potrzebuje napowietrzania wody ??

Tak, Glonojad syjamski, jak każda ryba wymaga napowietrzania. Do tego napiszę, że dość silnego napowietrzania i płynącej krystalicznie czystej wody, gdyż w naturze żyje w górskich strumieniach.

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - aparycja - 07.07.2011 18:27

Hmm do glonów poleciłabym molinezje, moje rozszarpują je na kawałki xD Skubią też ewentualnie osadzone resztki z roślin

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - JARO - 07.07.2011 18:49

ja mam sumy i glonojady 4 sztuki w od 10-25cm i spisóją sie znakomicie

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Kaef - 07.07.2011 19:58

(07.07.2011 18:49)JARO napisał(a):  sumy
Jakie?
(07.07.2011 18:49)JARO napisał(a):  glonojady
Jakie?

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Viola13 - 14.08.2011 22:32

Witam, a co czyszczące dno mogło by być do 35 l?

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Kondziu360 - 14.08.2011 23:11

Krewetki RC - choć zależy przy jakiej obsadzie, oraz ślimaki Świderki...

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Viola13 - 15.08.2011 18:51

Bleee krewetki odpadająRolleyes

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - repsky912 - 19.09.2011 10:02

Howdy, this has been an excellent informative article! I definitely appreciate

all of your wisdom. Thanks alot .

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - xxxkinia1988xxx - 27.10.2011 10:26

Bry. Chciałam zapytać czy na litraż 112 wystarczą 2 glonojady i 3 cierniooczki???

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Kaef - 27.10.2011 18:11

A do czego mają wystarczyć??

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Bulkas - 27.10.2011 18:58

Glonojady chyba odpadają. Polecałbym raczej stado otosków.

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - KORNEL - 27.10.2011 19:20

Zbrojniki jak są małe to chętnie jedzą glony, ale jak podrosną to już nieSmile Polecam otoski, krewetki, kirysy

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - xxxkinia1988xxx - 27.10.2011 19:22

Kaef no czy wystarczą, żeby w miarę zająć się czyszczeniem dna???

Bulkas dlaczego odpadają??? Nie podobają mi się otoski Smile

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Ciupak - 27.10.2011 19:48

Dlatego,że urosną za duże na Twoje akwarium - kup stado kirysków małych np. pand 6 sztuk lub cierniooczków w tej samej ilości.

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Kaef - 27.10.2011 23:35

Ale one przecież niczego nie czyszczą. Produkują tylko syf.

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - gosiaqool - 06.11.2011 11:21

(27.10.2011 23:35)Kaef napisał(a):  Ale one przecież niczego nie czyszczą. Produkują tylko syf.

Które?

Czy Otoski lub Ampularie zjadają ikrę innych ryb? Jakie ślimaki nie zagrażają ikrze a czyszczą?

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - wisnia0384 - 06.11.2011 11:24

Kiryski są przydatne tylko wtedy jak się ma piach w akwarium. Cienioczki pewnie to samo.
Otoski pewnie, że zjadają ikrę innych ryb. Wszystkie ślimaki z chęcią opędzlują ikrę Smile

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - gosiaqool - 06.11.2011 21:59

Kombinuję jak by oczyszczać, przede wszystkim z glonów, akwarium tarliskowe... tak sobie myślę, że chyba jedynym wyjściem (prócz ręcznego czyszczenia, ale i tak nie wszystko oczyszczę) będzie trzymanie jednej amularii/ślimaka-glonojada w ogólnym i wpuszczanie jej do tarliskowego kiedy tam się nic nie dzieje. Najłatwiej go odłowić Tongue Tylko czy takie zmiany "klimatu" nie zaszkodzą mu jakoś szczególnie?

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - sepher - 06.11.2011 22:42

Nie zaszkodzą.. Ampularia spokojnie wytrzymuje kilkanaście godzin poza akwa, tak samo neritriny mają tendencje do dalekich wycieczek.

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - noise - 10.11.2011 15:47

witam akwarium 100x50x40 zalane jakiś miesiąc temu. w akwarium zestaw roslin: http://allegro.pl/zestaw-pieknych-roslin-rarytasy-i1878371755.html
Podłoże: ŻWIR RZECZNY 3-5mm
filtr: HW 302
Czytam forum od tamtej pory i tak się zastanawiam nad zakupem
2x kirysnik czarnoplamy (2 młodziki już posiadam)
5x kirys czarny
?x kosiarka (tu mam jeszcze kłopot ile sztuk tak żeby nie było za wiele ale chyba z 4szt)
myślałem jeszcze nad tym otoskiem wiele czytałem opini o nim pozytywnych ale czy to nie bedzie za wiele wydaje mi się ze tak.
Może jakaś porada co do zmiany lub ilości rybek?

4 różne ślimaki w jednym akwa - gosiaqool - 12.11.2011 10:38

Ja zakupiłam po jednym ślimaku:
1. Clithon Diadema
2. Ślimak onion red - Nerritina turrita, communis
3. Ampularia Gold
4. Tylomelania Yellow Rabbit
Nie chcę żeby się rozmnażały ale pomyślałam, że jeden to za mało więc wybrałam kilka różnych. Czekam na dostawę (Allegro) - nie mogę się doczekać aż przyjdą. Mam dwa akwaria do oczyszczenia więc będę przekładać.

Pytanie: Czy nie będą sobie szkodzić w jednym zbiorniku? Bo niby wszystkie roślino/glonożerne więc walczyć chyba nie będą?

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Lukaszbmw3 - 24.11.2011 18:45

Witam mi akwarium sprzątają : 2 sumy rekinie , 3 piskorki , 1 kirys żółtopasy , 10 kirysów ,
2 bocje , 4 Zbrojniki lamparcie i 7 małych Glonojadów . poj 300 l

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - gosiaqool - 25.11.2011 11:16

A ja skusiłam się na jeszcze jedna Neritinę bo ponoć się nie rozmnażają (mam nadzieję, że to prawda) w naszych akwariach z innym wzorkiem oraz Amplurię Blue do innego akwarium, żeby zopobiec rozmnażaniu bo ta jednak ponoć się mnoży.

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - asz32 - 09.12.2011 17:50

u mnie otoski wyczyściły z okrzemków anubiasa całego ładnie w ok. 8 godzin, jestem z nich bardzo zadowolona, wciąż pracują- jak nie na roślinach to na szybie akwa Smile

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - zbrojnik - 23.12.2011 16:41

Zgadzam się ,że kiryski najlepiej spełniają role ekipy sprzątającej.Moje kosiarki także nie tykały się glonów , a do pokarmu były pierwsze.Big Grin

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Basteq - 24.12.2011 17:30

(25.11.2011 11:16)gosiaqool napisał(a):  A ja skusiłam się na jeszcze jedna Neritinę bo ponoć się nie rozmnażają (mam nadzieję, że to prawda)

Najgorsze są jajeczka które zostawiają po całym akwarium. Czyści się je gorzej niż glony

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Mikeylla - 31.12.2011 10:18

-Glonojad
-Otosek
-Kirysek.
-Krewecie Red Cherry itp.
- Ślimaki, zjadają liście roślin, które spadły na dno, a filtr nie wciągnął, oraz wiem, że potrafią zjeść, zdechłą rybę/ krewetkę.

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - barus9 - 13.02.2012 20:15

otosek to bardzo pożyteczna rybka na glony do czasu jak nie polubi tabletek dla krewetek. Smile
Otoski w 99% są z odłowu w naturalnych warunkach żyją w kwaśnej wodzie handlarze trzymają je w osmozie aby jak najdłużej wytrzymały. Jak wsadzisz je do akwa (ph 7-7,5) nie aklimatyzując ich przez kilka dni to z 10 jak zostaną 2-3 to będzie dobrze.

ślimaki-helenka żywi się padliną oraz usuwa niechciane ślimaki

kiryski zjadają resztki z dna ale robią straszne pobojowisko (ciężko utrzymać trawnik)

Krewetki amano oraz inne karłowate typu red cherry zastąpią kiryski.

kupy ryb i krewetek- odmulacz!

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - asz32 - 13.02.2012 20:21

krótko, zwięźle i na temat Smile tyle, że u mnie otoski nie tykają żadnych tabletek, nawet spiruliny, tylko liście roślin i szybka Smile kiryski fakt czasem potrafią zrobić bałagan a krewecie jak najbardziej spełniaja swoją rolę Smile

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Kasik - 13.02.2012 20:36

Czyli mam rozumieć, że kiryski i krewecie można postawić na równi ekipy sprzątającej i zamiast kirysków dać je właśnie ????

Nawet babka w zoologu mi proponowała je zamiast kirysków, ale ja chyba za bardzo sie boje, że nie mam dla nich odpowiedniego akwa....

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - asz32 - 13.02.2012 20:41

krewetki bardziej sprzątają (jedzą kupy ryb itp) a kiryski "przeczesują, zjadają pokarm, który osiada na dnie, jeśli masz piaszczyste podłoże to kiryski dobrze, że kopią bo "natleniają" w pewnym sensie baniak- dociera tlen, a krewetki jedzą no dosłownie wszystko jak pisałam, spokojnie red cherry możesz mieć, są łatwe w hodowli

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Kasik - 13.02.2012 20:45

Mam kwarc drobny pod spadem i średni na górze. Hmmm

To w takim razie powracam na mój wątek.... Aby tutaj nie zaśmiecać...

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - asz32 - 15.02.2012 08:31

co do babki to "Babka złota wymaga specyficznego środowiska, dlatego nie należy jej trzymać w akwarium wielogatunkowym. Powinna ona przebywać w akwarium osobnym ze skalistym dnem. Woda musi być kryształowo czysta, wolna od związków azotowych. Przy wymianie wody należy dodawać regularnie sól morską" źródło superakwarium.pl

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - cyganxD - 15.02.2012 20:18

Mi najlepiej w akwarium czyściły kosiarki bardzo zadowolony bylem z nich i znowu do nich wrócę. Niepotrzebnie oddałem

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Kaef - 15.02.2012 23:00

(15.02.2012 08:31)asz32 napisał(a):  co do babki to "Babka złota wymaga specyficznego środowiska, dlatego nie należy jej trzymać w akwarium wielogatunkowym. Powinna ona przebywać w akwarium osobnym ze skalistym dnem. Woda musi być kryształowo czysta, wolna od związków azotowych. Przy wymianie wody należy dodawać regularnie sól morską" źródło superakwarium.pl

Tu nie chodzi o babki złote, tylko o Sithpodon sp Cortunix.

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - asz32 - 16.02.2012 16:06

a fakt, przepraszam, moje niedopatrzenie
czytałam właśnie teraz o tych rybach... interesujące, ale ponoć nie takie łatwe w hodowli

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - sepher - 17.02.2012 02:02

(16.02.2012 16:06)asz32 napisał(a):  a fakt, przepraszam, moje niedopatrzenie
czytałam właśnie teraz o tych rybach... interesujące, ale ponoć nie takie łatwe w hodowli

Hmm polemizowałbym. Stiphodony to jedne z "twardszych" ryb jakie miałem okazję hodować. Poza mięskiem które jest dla nich zabójcze to wykazują naprawdę wielką tolerancję na parametry wody, temperaturę itp

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - asz32 - 17.02.2012 13:45

(17.02.2012 02:02)sepher napisał(a):  
(16.02.2012 16:06)asz32 napisał(a):  a fakt, przepraszam, moje niedopatrzenie

Hmm polemizowałbym. Stiphodony to jedne z "twardszych" ryb jakie miałem okazję hodować. Poza mięskiem które jest dla nich zabójcze to wykazują naprawdę wielką tolerancję na parametry wody, temperaturę itp
możliwe, ja czytałam, że są wymagające, kubełek to podstawa i mocny prąd wody, lubią też zwiedzać kaskady i wędrować nawet poza akwarium Big Grin natomiast jeśli chodzi o parametry wody to faktycznie jest ok pH -6.5 do 7.5, twardość 2 - 12°, szkoda, że są trudno dostępne

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Kasik - 02.03.2012 13:36

Kurczę..... musiałam tu wrócić, bo u mnie nie można dostać krewetek RC Sad

Musiałabym je transportować ponad godzinę z innego miasta....

I teraz nie wiem czy warto??? Czy po prostu kupić ze 3 kiryski pigmeje...

Dzis będe w zoologu, bo muszę coś dokupić i od razu bym kupiła kiryski...

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Kasik - 02.03.2012 16:06

NO i nie byłam w zoologu.... Może do jutra ktoś mi coś poradzi Wink

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - asz32 - 02.03.2012 17:10

(02.03.2012 16:06)Kasik napisał(a):  NO i nie byłam w zoologu.... Może do jutra ktoś mi coś poradzi Wink
a na co kiryski? RC spokojnie wytrzymają godzinny transport, ważne żeby miały tlen i jakiś mech, aby miały się czego trzymać Smile

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Kasik - 02.03.2012 17:16

No to kamień z serca....

Jak do środy nie przyjdą do nas, to jedziemy po nie Smile

Dzięki ........ i za wskazówkę z mchem Wink

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - asz32 - 02.03.2012 17:22

(02.03.2012 17:16)Kasik napisał(a):  No to kamień z serca....

Jak do środy nie przyjdą do nas, to jedziemy po nie Smile

Dzięki ........ i za wskazówkę z mchem Wink
mech-to bardzo ważne, albo jakaś inna roślinka drobnolistna, i pamiętaj żeby ich nie przeziębić podczas transportu a do baniaka wprowadzać jak ryby (15min w akwa w worku, potem szklanka wody z akwa do worka i po 15min krewecie delikatnie do Twojego baniaka)

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Kasik - 02.03.2012 17:28

Tak tak ..... tak robiłam i neonkami i z otoskami....

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Askbow - 09.06.2012 08:30

glonojad ( zbrojnik niebieski ) - szyby (gloony)
kiryski ,otoski - żwir / podłoże

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Indorath - 13.06.2012 13:50

I jeszcze jedno, najważniejsze- trzeba wybierać "młodzieżową" ekipę sprzątającą. Im starsza ryba, tym mniej je.

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - dbamian - 13.06.2012 17:58

(09.06.2012 08:30)Askbow napisał(a):  glonojad ( zbrojnik niebieski ) - szyby (glony)

Ehh, zbrojniki jedzą glony tylko jak są małe i to nie wszystkie glony, potem jak są dorosłe to prawie w cale ich nie ruszają. Lepiej jest sobie odpuścić zbrojnika jako sprzątaczkę i zatrudnić otoski.

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Kaef - 13.06.2012 18:19

(09.06.2012 08:30)Askbow napisał(a):  glonojad ( zbrojnik niebieski ) - szyby (gloony)
kiryski ,otoski - żwir / podłoże
Glonojad- Glonojad syjamski jak już.

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Demsi - 16.07.2012 23:36

WItam.
Pytanie tyczy otoskow lub kosiarki i ile sztuk.
AKWA 112 l.
obsada paletki parka zeber , 3x kakadu, dno 3x kirysy, piskorek i bocja.

Obawiam sie ze otoska moze zjesc zebra, co o tym myslicie??
Dlatego moze wieksza była by kosiarka zamiast otoska.
Glonojady raczej odpadaja bo za duze rosna

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - K@@MIL - 16.07.2012 23:44

Zebry nie za duże na 110l i bocje i PELTKI!? A i zebry nie zjedzą otosków więc możesz ich mieć stadko tzn z 8 sztuk, bo kosiarki to raczej za duże rosną ale w ogóle to wsadź tam i gibicepsa skoro zebry i paletki tam upychasz to raczej nie zrobi Ci to różnicy.

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Kiełż - 27.10.2012 12:12

Zdecydowanie kiryski, świetnie czyszczą dno, ale dobre są też otoski-w dodatku są tanie.
Platki i glonojady czyszczą glony, ale glonojady nieraz wymagają tak specyficznych warunków, że od dawna ich nie hoduję. Ostatni żył mi w akwarium ok. 6 godzin.

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Kaef - 27.10.2012 12:37

(27.10.2012 12:12)Kiełż napisał(a):  Zdecydowanie kiryski, świetnie czyszczą dno,
A mi się wydaje, że raczej jedzą pokarm, który opadł na dno. Niczego nie czyszczą.

(27.10.2012 12:12)Kiełż napisał(a):  ale dobre są też otoski-w dodatku są tanie.
Tjaaa... Otoski są tanie... Nie jedzą glonów nitkowatych, ani pędzelkowatych.

(27.10.2012 12:12)Kiełż napisał(a):  Platki i glonojady czyszczą glony, ale glonojady nieraz wymagają tak specyficznych warunków, że od dawna ich nie hoduję.
To bardzo ciekawa teoria...

(27.10.2012 12:12)Kiełż napisał(a):  Ostatni żył mi w akwarium ok. 6 godzin.
Jest się czym chwalić.

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - klosek - 27.10.2012 13:01

(27.10.2012 12:12)Kiełż napisał(a):  Zdecydowanie kiryski, świetnie czyszczą dno, ale dobre są też otoski-w dodatku są tanie.
Platki i glonojady czyszczą glony, ale glonojady nieraz wymagają tak specyficznych warunków, że od dawna ich nie hoduję. Ostatni żył mi w akwarium ok. 6 godzin.

Otoski są praktycznie nie do rozmnożenia w niewoli i są sprowadzane więc też cena wcale nie jest tania w Krk w większych sklepach 8 10 zł no chyba że dla ciebie to mało

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - simsn1 - 28.10.2012 15:38

Też się zastanawiam nad jakąś ekipą sprzątająca. Na razie w 200 litrach ze stworzeń dennych są ślimaki helena i 2 zbrojniki(nie kupywałem ich z myślą o jedzeniu glonów, lecz zawsze chciałem mieć te ryby, a poprzedniejsze litraże akwa nie pozwalały na to).
Myślicie, że ślimaki starczą na oczyszczenie dna z resztek pokarmu czy jeszcze w coś zainwestować? Kirysków nie chcę gdyż mam podłoże bazaltowe. A otoski? Co jeszcze?

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - wisnia0384 - 28.10.2012 15:40

(27.10.2012 13:01)klosek napisał(a):  Otoski są praktycznie nie do rozmnożenia w niewoli i są sprowadzane więc też cena wcale nie jest tania w Krk w większych sklepach 8 10 zł no chyba że dla ciebie to mało
Urzytkownikowi tego forum udało się rozmnożyć otoski - co prada prez przypadek ale się da! Smile

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - klosek - 28.10.2012 15:53

(28.10.2012 15:38)simsn1 napisał(a):  Też się zastanawiam nad jakąś ekipą sprzątająca. Na razie w 200 litrach ze stworzeń dennych są ślimaki helena i 2 zbrojniki(nie kupywałem ich z myślą o jedzeniu glonów, lecz zawsze chciałem mieć te ryby, a poprzedniejsze litraże akwa nie pozwalały na to).
Myślicie, że ślimaki starczą na oczyszczenie dna z resztek pokarmu czy jeszcze w coś zainwestować? Kirysków nie chcę gdyż mam podłoże bazaltowe. A otoski? Co jeszcze?
Heleny to ślimaki drapie żne polują na inne ślimaki nie jedzą resztek, kup sobie świderki i otosy

Wiśnia napisałem że praktycznie nie do rozmnożenia a nie że w ogóle

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - wisnia0384 - 28.10.2012 15:56

(28.10.2012 15:53)klosek napisał(a):  Heleny to ślimaki drapie żne polują na inne ślimaki nie jedzą resztek, kup sobie świderki i otosy
Helenki zjadają resztki pokarmów opadłe na dno, widziałem jak jedzą gnijące liście roślin.

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - simsn1 - 28.10.2012 15:57

Cytat:
sims1 napisał(a):Też się zastanawiam nad jakąś ekipą sprzątająca. Na razie w 200 litrach ze stworzeń dennych są ślimaki helena i 2 zbrojniki(nie kupywałem ich z myślą o jedzeniu glonów, lecz zawsze chciałem mieć te ryby, a poprzedniejsze litraże akwa nie pozwalały na to).
klosek napisał(a):Heleny to ślimaki drapie żne polują na inne ślimaki nie jedzą resztek, kup sobie świderki i otos
A czy otoski można hodować przy bazalcie?

Cytat:
klosek napisał(a):Heleny to ślimaki drapie żne polują na inne ślimaki nie jedzą resztek, kup sobie świderki i otosy
wisnia0384 napisał(a):Helenki zjadają resztki pokarmów opadłe na dno, widziałem jak jedzą gnijące liście roślin.
U mnie za to rzuciły się na tabletki dla zbrojników. Dobry sposób, jak będę chciał się pozbyć helenek.

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - klosek - 28.10.2012 16:00

(28.10.2012 15:56)wisnia0384 napisał(a):  
(28.10.2012 15:53)klosek napisał(a):  Heleny to ślimaki drapie żne polują na inne ślimaki nie jedzą resztek, kup sobie świderki i otosy
Helenki zjadają resztki pokarmów opadłe na dno, widziałem jak jedzą gnijące liście roślin.
ja nie zaobserwowałem niczego takiego u mnie helenka raz na 2 tyg upoluje świderka o podobnej wielkości żadnego zjadania resztek nie zaobserwowałem

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - asz32 - 28.10.2012 16:33

w moim akwa Helenki też smakują się w tabletkach dla krewetek itp- lubią spirulinę Smile ale wiadomo- świderek to dla nich rarytas, o dziwo rozdętki nigdy nawet nie "tknęły"

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Kaef - 28.10.2012 18:40

Jak najbardziej Helenki gdy brakuje innych ślimaków to jedzą wszystko.

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - krzysztof903 - 28.10.2012 19:46

nawet jak nie brakuje, to i tak maja gdzieś Wink mam w 25l akwa ślimaków pod dostatkiem i tak maja gdzieś rozdętki i zatoczki Wink Zjedzą z 2 ślimaki na dobę i koniec. Moim zdaniem ich sława jest troche przereklamowana.

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - simsn1 - 07.12.2012 19:44

Hej. Od niedawna(może już mają z 2-3tyg) mam u siebie 4 otoski. Zawsze się ukrywały. Widywałem je rzadko. Wczoraj udało mi się wszystkie zauważyć. Zadomowiły się na Limnophila sessiliflora. Tylko jest jeden problem. Nie wiem od czego, ale jeden z otosków ma takie jakieśdziwne kolory. Jak inne są brązowe, ten jest jakiś siwy. Czy to przez światło czy przez co?

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - monika3126 - 22.02.2013 15:21

kiryski- dno czyszcza
kosiarki,otoski- zjadają glony
bocje- slimaki jedza
slimaki helenka- slimaki jedza

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - rogu123 - 18.03.2013 15:17

Moim zdaniem najlepiej czyszczące to : mułojad 100L + dno ,kiryski panda 100L+ ,pstry każdy rozmiar
Glony to kosiarka,zbrojnik, na ślimaki to hmm bocja ale 250L +

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - bóbr - 19.06.2013 22:13

(18.03.2013 15:17)rogu123 napisał(a):  Moim zdaniem najlepiej czyszczące to : mułojad 100L + dno ,kiryski panda 100L+ ,pstry każdy rozmiar
Glony to kosiarka,zbrojnik, na ślimaki to hmm bocja ale 250L +

Chyba trochę przesadziłeś z litrażem dla kirysków. 100 litrów? Trochę przesada. Niektórzy nawet mówią, że może być 30l Tongue Myślę, że najważniejsze jest dno, a nie litraż, bo są to ryby denne.

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Chmurkins - 20.06.2013 12:03

Widziałeś datę posta?
Moim zdaniem kiryski to co najmniej 100l, bo jak zasadzisz jakieś roślinki w 60l to 1/3 dna i tak odchodzi, a ponieważ są to ryby stadne to fajnie jest je trzymać w stadkach po 10+. Nie mówię że się nie da ale w 60 l masz albo tylko 10 kirysków i puste dno albo do tego 10 neonów i musisz zasadzić zielsko... Kirysy to duże rybki, jak jeszcze się je przekarmia (jak co 2 początkujący akwarysta) to w akwarium się robi straszny muł.

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - MikołajPn - 11.10.2013 20:58

otosy, krewetki amano- do małych baniaków na gloniska a helenki to na plagę ślimaków nikt mi nie powie że nie działają bo w miesiąc 10 sztuk rozprawiło się z ogromem zatoczek i świderków

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - pawciotr - 12.10.2013 18:29

Krewetki nie tylko amano, obojętnie jakie, a jedna helena też załatwi sprawę, tylko w dłuższym czasie Wink
(20.06.2013 12:03)Chmurkins napisał(a):  Widziałeś datę posta?
Moim zdaniem kiryski to co najmniej 100l, bo jak zasadzisz jakieś roślinki w 60l to 1/3 dna i tak odchodzi, a ponieważ są to ryby stadne to fajnie jest je trzymać w stadkach po 10+. Nie mówię że się nie da ale w 60 l masz albo tylko 10 kirysków i puste dno albo do tego 10 neonów i musisz zasadzić zielsko... Kirysy to duże rybki, jak jeszcze się je przekarmia (jak co 2 początkujący akwarysta) to w akwarium się robi straszny muł.

Dla stada składającego się ze 6 szt np kirysów Panda wystarczy w zupełności 45 litrów

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - igor700 - 29.10.2013 18:01

do dna Kiryski ( ja osobiście polecam pstre ), do ślimaków Bocje a do glonów Kosiarki albo Glonojad(y) Big Grin

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - patka1995 - 29.10.2013 21:14

według mnie najlepsze są zbrojniki, nie praktykowałam innej opcji nigdy, zawsze działały Wink

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Kaef - 29.10.2013 21:24

Zbrojniki bardziej syfią niż Wam się wydaje. Ekipą sprzątającą w akwarium jest akwarysta.

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - WOJTEK24 - 29.10.2013 22:11

(29.10.2013 21:47)edison napisał(a):  ... Jedyna sprawna ekipa to otoski i krewetki amano a akwarysta jak przestrzega określonych podmiany,skąpego żywienia to tylko siedzieć i podziwiać.
Jeśli ktoś potrzebuje kirysy bo mu pokarm zalega to znaczy że ma nieodpowiedni pokarm lub za dużo podaje.

Popieram.
Też swojego czasu nabrałem się mit ekipy sprzątającej ... wydawało mi się że stworzyłem idealny team
- amularie - resztki karmy + resztki roślin
- świderki - j.w.
- helenki - trzymanie w ryzach populacji świderków
- kiryski - resztki karmy + ciekawy wygląd
- krewetki - glony
- ślimaki zebry - glony
- przez chwile kosiarka - glony nitkowe

Prze jakiś czas to działało, niestety nastąpiło przesycenie materiału i szlag to wszystko trafił.

- amularie - więcej sr..ją niż są pomocne
- świderki - można powiedzieć że się sprawdzają... przy takiej ilości jaką mam ich teraz to nie ma się czemu dziwić Smile
- helenki - na początku sobie radziły a teraz totalnie zaprzestały polowań
- kiryski - dalej fajnie wyglądają ... i wzbijają mnóstwo pyłu podczas szukania karmy oraz odkopują mi roślinki
- krewetki - glony - OK ale nie w ilościach hurtowych, poza tym stosunkowo delikatne i trzeba z parametrami wody uważać
- ślimaki zebry - glony - bardzo dobre na glony .... tylko z zrobić z ich jajkami ... są wszędzie ...
- przez chwile kosiarka - nie ma i nie będzie - za małe akwa

Teraz uważam (po 1,5 roku) że coś takiego jak ekipa sprzątająca to mit. Trzeba się po prostu stosować do podstawowych wytycznych w prowadzeniu akwarium i będzie wszystko OK, a w/w ekipa będzie fajnym dodatkiem/wykończeniem i niczym więcej.

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - kowalm1990 - 18.03.2014 01:02

a co powiecie na cierniooczki kuhla ?
to są denne ryby i zjadają pokarm z dna...

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - zeon - 31.05.2014 19:14

Witam serdecznie. Odpowiedzi sa dane. Pozdrawiam ---- a ja w tym temacie polecam kirysy.

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - edison - 31.05.2014 19:47

A co ma piernik do wiatraka ?

ryby denne czyszczą akwarium ? Od kiedy ? I jak to robią ? Ktoś mnie oświeci ?

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - wtelek1 - 31.05.2014 22:11

Edison. Nowe normy unijne dobraly sie do akwarystyki Smile
Ja uwazam ze jak ktos prowadzi zbiornik tak jak nalezy to nie bedzie problemu z syfem itd.
A ekipa sprzatajaca jest jak najbardziej prawdziwa. Krewetki jedza wiecej niz Ci sie wydaje. Ale jak ktos zapusci zbiornik nitkami, krasnorostami i kto wie jeszcze czym to sie nie dziwie ze ryby/krewetki tego nie jedza.

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - sanqi - 29.10.2014 14:07

Trzeba wiedzieć jakie ryby wybrać.
Amularie jakoś chyba nic nie pomagają, i to nie z winy mojego zapuszczonego akwarium tylko jak wyżej zostało wspomniane, więcej zanieczyszczają. Kiryski to nawet nie wiedziałam, że mogą pomóc, raczej nie zauważyłam

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Anomi21 - 14.11.2014 18:49

(24.03.2008 23:37)wally91 napisał(a):  Mam takie pytanie jakie ryby najlepiej sprzątają akwarium?

Ja mam 4 otoski i świetnie sobie radzą z dnem . Gorzej z szybami .
Nie polecam zbrojników , ponieważ ,, jedzą'' glany tylko jak są młode , a jak są starsze to podjadają jedzenie rybką Big Grin

Moje akwarium ma 60l

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - marceli85 - 14.11.2014 22:38

(14.11.2014 18:49)Anomi21 napisał(a):  
(24.03.2008 23:37)wally91 napisał(a):  Mam takie pytanie jakie ryby najlepiej sprzątają akwarium?

Ja mam 4 otoski i świetnie sobie radzą z dnem . Gorzej z szybami .
Nie polecam zbrojników , ponieważ ,, jedzą'' glany tylko jak są młode , a jak są starsze to podjadają jedzenie rybką Big Grin

Moje akwarium ma 60l

Masz chłopie odemnie złoty załacznik:
Dodatkowo nie wiedziałem, że zbrojniki jedzą glany - ciekawe czy stalowy nos tego buta dobrze służy tym "rybką" Big Grin

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Krewetka7982 - 07.12.2014 22:26

Jak to inni oznajmili to kiryski jednak jak masz odpowiednie gatunki ryb to nie zawahaj się brać krewetek. Z tego co wiem jedzą resztki pokarmu itp. Ale one potrzebują tzw. Mchu jawajskiego więc LEPIEJ zostań przy kiryskach. Pozdrawiam Smile

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Kaef - 07.12.2014 22:37

(07.12.2014 22:26)Krewetka7982 napisał(a):  Ale one potrzebują tzw. Mchu jawajskiego więc LEPIEJ zostań przy kiryskach.

Hmm... A do czego niby?

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Rosalie - 07.12.2014 22:46

Teoretycznie -do niczego,praktycznie-bardzo lubią w nim przebywać.

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - Kaef - 07.12.2014 22:50

Czyli inne rośliny już się nie nadają?

RE: Ekipa sprzątająca, ryby czyszczące akwarium - broduszka - 02.07.2015 19:17

Hmmm... ciekawą opcją są krewetki Big Grin Czy one mogą być hodowane ze wszystkimi gatunkami ryb?