06.11.2010, 13:44
Mam od dwóch tygodni zalane akwarium.
Do podłoża użyty został bardzo drobny piasek kwarcowy o granulacji chyba 0,1-0,5 mm.
Piasek był wcześniej płukany (może za mało) ale cały czas mam problem z unoszącym się piaskiem w akwarium.
W akwarium pracują dwa filtry - wewnętrzny Juwel o mocy 600l/h oraz Eheim 2073 o mocy ponad 1000l/h.
Filtr zewnętrzny posiada deszczownię która jest pod taflą wody i skierowana lekko ku górze.
Dysza filtra wewnętrznego skierowana jest też lekko ku górze.
Kilkakrotnie płukałem wkłady filtrujące w filtrach.
Kupiłem też najdrobniejszy wkład jaki był czyli JBL SymecMicro który wkłada się na 24 godziny i który wyłapują najdrobniejsze zanieczyszczenia.
Oczywiście wkłady te po 24 godzinach były brudne ale niewiele to dało bo pył cały czas się unosi.
Zmniejszenie mocy filtra coś tam może daje ale i tak nie rozwiązuje problemu.
Dzwoniłem nawet do producenta czy też dystrybutora tego piasku. Twierdzi, że piasek będzie się jedynie unosił w przypadku gdy był źle płukany.
Możliwe że za słabo wypłukałem ale myślę, że gdyby to była kwestia słabego wypłukania to prędzej czy później syfek z piasku by był zebrany przez filtry.
Czy możliwe, żeby był sprzedawany piasek akwarystyczny który się nie nadaje do akwarium ?
Proszę doradźcie co tym można jeszcze zrobić. Wymiana podłoża strasznie mnie przeraża bo dużo pracy włożyłem w uruchomienie tego akwarium.
Będę ogromnie wdzięczny za pomoc !!!
Do podłoża użyty został bardzo drobny piasek kwarcowy o granulacji chyba 0,1-0,5 mm.
Piasek był wcześniej płukany (może za mało) ale cały czas mam problem z unoszącym się piaskiem w akwarium.
W akwarium pracują dwa filtry - wewnętrzny Juwel o mocy 600l/h oraz Eheim 2073 o mocy ponad 1000l/h.
Filtr zewnętrzny posiada deszczownię która jest pod taflą wody i skierowana lekko ku górze.
Dysza filtra wewnętrznego skierowana jest też lekko ku górze.
Kilkakrotnie płukałem wkłady filtrujące w filtrach.
Kupiłem też najdrobniejszy wkład jaki był czyli JBL SymecMicro który wkłada się na 24 godziny i który wyłapują najdrobniejsze zanieczyszczenia.
Oczywiście wkłady te po 24 godzinach były brudne ale niewiele to dało bo pył cały czas się unosi.
Zmniejszenie mocy filtra coś tam może daje ale i tak nie rozwiązuje problemu.
Dzwoniłem nawet do producenta czy też dystrybutora tego piasku. Twierdzi, że piasek będzie się jedynie unosił w przypadku gdy był źle płukany.
Możliwe że za słabo wypłukałem ale myślę, że gdyby to była kwestia słabego wypłukania to prędzej czy później syfek z piasku by był zebrany przez filtry.
Czy możliwe, żeby był sprzedawany piasek akwarystyczny który się nie nadaje do akwarium ?
Proszę doradźcie co tym można jeszcze zrobić. Wymiana podłoża strasznie mnie przeraża bo dużo pracy włożyłem w uruchomienie tego akwarium.
Będę ogromnie wdzięczny za pomoc !!!
