Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat
Pytanie o napowietrzanie oraz efekt pralki - Wersja do druku

+- Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat (http://www.akwaswiat.net)
+-- Forum: Akwarium (http://www.akwaswiat.net/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Chemia wody (http://www.akwaswiat.net/forumdisplay.php?fid=45)
+--- Temat: Pytanie o napowietrzanie oraz efekt pralki (/showthread.php?tid=27372)



Pytanie o napowietrzanie oraz efekt pralki - yanosik - 29.05.2011

Witam wszystkich. Właśnie zaczynam zabawę z akwarystyką i pomimo że oczytałem się tu i ówdzie jak urządzić zbiornik nie znalazłem odpowiedzi na pytanie odnośnie deszczownicy, a mianowicie w jakiej odległości od tafli wody powinna znajdować się deszczownica skierowana wylotem do góry żeby spełniała swoje zadanie i napowietrzała odpowiednio wodę, ale nie robiła zbytniego zamieszania w zbiorniku. Deszczownica oczywiście umieszczona pod wodą. Dodam że gdy użyłem filtra montując do niego rurkę która pobiera powietrze z zewnątrz , zamiast deszczownicy, w akwarium był tzw efekt pralki, wszystko wirowało i było straszne zamieszanie, woda bardzo niespokojna. Zbiornik 72 l, filtr 450 l/h. W tej chwili mam deszczownice około 8 cm pod taflą i na powierzchni jest lekka górka powodująca nieznacznie ruch tafli. Nie wiem czy nie za głęboko umieściłem dyfuzor deszczownicy.


RE: Pytanie o napowietrzanie oraz efekt pralki - Norka1990 - 29.05.2011

Deszczownica i żadne napowietrzacze nie są w o ogóle potrzebne w akwarium. Wystarczy, że filtr wewnętrzny powiesisz na tyle wysoko żeby tafla wody poruszała się... Oprócz tego żywe rośliny (nie sztuczne) też przecież produkują tlen (fotosynteza)...


RE: Pytanie o napowietrzanie oraz efekt pralki - yanosik - 29.05.2011

Miałem sam filtr dość wysoko ale jak juz pisałem strumień wody był bardzo silny i robił się kocioł w zbiorniku; deszczownicą zredukowałem prędkość wylotu wody. Nie wiem czy dobrze myslę ale wydaje mi się że woda w zbiorniku powinna być raczej spokojna a nie " wirówka ".


RE: Pytanie o napowietrzanie oraz efekt pralki - Norka1990 - 29.05.2011

To zmniejsz moc filtra... W większości filtrów można regulować jego moc chyba, że masz jakąś chińską tandetę...


RE: Pytanie o napowietrzanie oraz efekt pralki - yanosik - 29.05.2011

Bardzo wyczerpująca odpowiedź....gdyby się dało zmniejszyć moc nie zadawałbym takich pytań, poprostu bym ją zmniejszył i byłby git, a widocznie tak nie jest skoro pytam.


RE: Pytanie o napowietrzanie oraz efekt pralki - wisnia0384 - 30.05.2011

(29.05.2011, 19:51)yanosik napisał(a):  Bardzo wyczerpująca odpowiedź....gdyby się dało zmniejszyć moc nie zadawałbym takich pytań, poprostu bym ją zmniejszył i byłby git, a widocznie tak nie jest skoro pytam.
Możesz zastosować gąbkę o mniejszych dziórach albo czekać, aż filtr sam się zabije brudem i na pewno się uspokoi Smile