Temat zamknięty
  • 17 Głosów - 3.41 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Wiedza o korzeniach
#1

KORZENIE:

Korzenie i gałęzie w akwarystyce słodkowodnej są cenionymi środkami dekoracyjnymi, dzięki którym nasz podwodny krajobraz otrzymuje naturalny i oryginalny charakter. W brew powszechnej opinii sam proces preparacji korzeni nie jest aż tak trudny ?jak go malują?.

Korzenie (zwłaszcza drzew iglastych) posiadają dość spore ilości substancji żywicznych, które nie korzystnie wpływają na stan ryb w naszych akwariach. Dodatkowo niektóre korzenie dość szybko ulegają rozkładowi a procesy gnilne towarzyszące tym procesom bardzo szybko zanieczyszczą wodę. By temu zapobiec należy je w odpowiedni sposób spreparować.


PREPARACJA KORZENI:

1.Wybór.
Pierwszym krokiem do uzyskania oryginalnego elementu dekoracyjnego, jakim niewątpliwie jest korzeń jest wybranie korzenia odpowiedniego rodzaju. Generalnie każdy gatunek drzewa nadaje się do celów akwarystycznych, jednakże najbardziej preferowane jest drewno z drzew liściastych. Odpowiednie jest drewno martwe, całkowicie okorowane oraz pozbawione soków życiowych, szczególnie polecam tutaj drewno olchowe i wierzbowe. Niezwykłe przydatne mogą być obumarłe, wyrzucone przez wodę kawałki, które były niegdyś zalane.

2. Sprawdzenie stanu.
Wybrany korzeń należy ostukać twardym przedmiotem tj. klucz, nasłuchując czy jakimś miejscu obstukiwany korzeń nie wydaje głuchego odgłosu, oznaczającego, że jest on spleśniały lub nadgnity.

3. Gotowanie.
Przygotowane drewno należy porządnie wygotować w nasyconym roztworze soli, co najmniej przez godzinie. Sam roztwór przygotowujemy rozpuszczając w wodzie sól kuchenną do aż momentu, gdy na dnie naczynia pozostanie rozpuszczona sól. Gdy danego korzenia nie możemy wygotować gdyż nie posiadamy naczynia odpowiedniej wielkości zalewamy go kilkakrotnie gorącym roztworem soli i zostawiamy na 10 minut.

4. Moczenie
Moczenie drewna jest równie ważne jak wygotowywanie. Po wygotowaniu drewno musi leżeć przez ok. 2-3 tygodnie w zimnej wodzie, którą należy zmieniać kilka razy dziennie.
Po tym okresie korzeń nadaje się już do użycia. Jednak nie ma na to żadnej gwarancji, gdyż każdy kawałek drewna, zależnie od jakości i gatunku inaczej się zachowuje. Poprzez gotowanie i moczenie nie tylko usuwamy znajdujące się na nim bakterie, ale także powietrze z jego wnętrza, co przy dużej wyporności drewna jest sprawą istotną.


Sprawa jest trudniejsza, gdy postanowimy spreparować korzeń z żywego drzewa.
W tym przypadku świeżo ścięty kawałek drewna należy odłożyć do wyschnięcia, na co najmniej pól roku. Na popularności zyskuje metoda przyspieszająca czas oczekiwania polegająca na prażeniu korzenia w piekarniku, natomiast sam okres suszenia drewna jest uzależniony od wielkości korzeni, które zamierzamy umieścić w zbiorniku.
Po wysuszeniu korzenia należy wykonać poszczególne kroki z instrukcji preparacji powyżej.

"Dziś temperatura wynosi 0*C jutro ma być dwa razy cieplej czyli ile???"
#2

Pozwoliłem sobie przykleić ten temat, aby inni mieli go jak na tacy Smile
#3

No pewnie że takSmile <ok> po to to zrobiłemSmile

"Dziś temperatura wynosi 0*C jutro ma być dwa razy cieplej czyli ile???"
#4

Wszelkie pytania na temat przygotowywania korzeni przed włożeniem do akwarium proszę zadawać w tym temacie -> http://www.akwaswiat.net/korzen-ale-jak-t-3623.html

Każdy temat w tytule powinien zawierać ogólny opis problemu.
Pisz poprawnie !


Od czasu stworzenia Internetu ruch obrotowy Ziemi jest przede wszystkim napędzany przez zbiorowe obracanie się nauczycieli języka polskiego w grobach.
Temat zamknięty


Skocz do: