• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Piana z bąbelków
#1

Mam taki maly problem z akwa, ostatnio gdy rano wstaje to widze na tafli zbierajaca sie piane z napowietrzacza. Problem mam w sumie od paru dni ale zaczyna byc juz irytujacy.

Akwarium 60l:
6 neonek (dokupie)
2 male mieczyki (tymczasowo)
3 kiryski spizowe, albinosy
1 slimak rozdetka (panuje nad rozmnazaniem narazieTongue )

1 cryptocoryna
1 zabienica amazonska
1 moczarka argentynska

Karmienie:

- Codziennie:
TetraPro Vegetable
Tetra Rubin
Suche rozwielitki

- Co 2-3 dni, na przemian:
Mix mrozonek, obecnie ochotka
kawalek spazonej salaty lodowej


Temp wody 24 stopnie, parametrow wody nie sprawdzalem.

Filtr AquaSzut 340l/h, chodzi na maxa, przez dzien zazwyczaj tylko filtruje (zeby nie podbierac CO2 roslinkom), na noc staram sie wlaczac brzeczyk (zeby tego CO2 nie bylo za duzo), ale nie zaleznie od tego czy wlaczam brzeczyk na noc czy tez nie, rano zawsze robi sie piana z babelkow.. po prostu nie pekaja tak szybko jak powinny i odkladaja sie po bokach akwarium.

Rano gdy wstaje, wlaczam swiatlo, filtr z brzeczykiem, z poczatku piany robi sie z babelkow napowietrzajacych jeszcze wiecej, ale z czasem woda robi sie juz normalna i przez caly dzien juz pozniej jest ok.

Do tego mam wciaz maly problem z zielona woda i juz nie mam pomyslow jak temu zaradzic, no ale to chyba nie bede juz laczyl 2 roznych spraw w jednym temacie, pisze tylko o tym na wszelki wypadek, jakby to mialo cos wspolnego ze soba.

Pozdrawiam.
#2

Duże obciążenie biologiczne baniaka (ryby, pokarm, zalegające resztki) - wszystko owocuje sporą ilością związków powierzchniowo czynnych, konkretnie tych zwiększających napięcie powierzchniowe. Powyższe zwiększa trwałość piany. W twardej wodzie zjawisko się nasila. Obserwujesz to, co zwykle możliwe jest w wodach mocno zasolonych - stąd wniosek o sporej twardości i obecności białek w wodzie. Recepta niestety jedna - mniej ryb, mniej pokarmu, większa czystość.

Rafał
#3

postaram dowiedziec sie jakie mam parametry wody, jesli chodzi o ta twardosc, zapytam w administracji czy takie moze maja bo wydawac kase na testery to tak srednio teraz jestem w stanie.. Smile

Ryb wiele nie mam chyba, z tego co sie orientowalem, bo w sumie to nie liczac tych malych mieczykow mam tylko 6 neonkow i 3 kiryski, co chyba nie jest duzo na akwa 60l. A jeszcze zmniejszyc obsade moze byc trudno, tym bardziej ze kiryski wlasnie pomagaja tez oczyszczac dno.

Jesli chodzi o czystosc to wymieniam wode co pare dni, zawsze razem z odmulaniem (nie mam jeszcze odmulacza..) dlatego zazwyczaj lekko poruszam dno i wode podbieram normalnym garnuszkiem.. ale na dniach wezme chociaz jakas rurke zeby odciagac wode bardziej z dna.

Ech to moze tez z tego powodu mam takie problemy z zakwitem wody, mimo ze akwa juz przestawione i slonce nie pada bezposrednio na zbiornik.

Problem tez mam od niedawna dopiero w sumie, pare dni, a przez ten czas nie zmienialem swojej obsady, akwa ma okolo 2 miesiace i dopiero teraz mam taki problem.. Kiryski mam tez od okolo tygodnia, wiec to moze przyczyna nadmiaru resztek na dnie, bo nie mial kto stamtad jesc nawet.

Moze troszke rzadziej i mniej karmic teraz rybcie i zobaczyc jakie beda tego wyniki?

Dziekuje za szybka odpowiedz.
#4

Witam
Odmul porządnie dno i podmień z 40% wody. Miałem to samo - wsadziłem w dno tabletki Crypto do nawożenia plus za dużo syfu w dnie. Pomogło odmulenie i podmiana.
Jeżeli nie masz teraz odmulacza to możesz go sobie zrobić z obciętej niedużej butelki plastikowej podłączonej do wężyka - opis budowy znajdziesz na forum.
Pozdrawiam
Kadup

Akwarium - 60x35x40=84l
6 Neonków Innesa (najstarsza obsada - około 4 lat)
10 gupików
Bojownik + 2 panienki
xx Red Cherry
14 Amano
Filtr zew. Penn-Plax Cascade 500
Filtr zew. Eheim
Belka oświetleniowa 2x24W
Podłoże ADA Amazonia
CO2 z butli


Skocz do: