• 3 Głosów - 3.67 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

WODA DESTYLOWANA - w jakim celu i jak stosować
#41

u mnie ph wynosi 8
akwa 54l
Ile wody destylowanej mogę wlewać przy co tygodniowej podmianie?
#42

Czytam sobie temat i mnie jedna rzecz dobija. Mianowicie pisanie o właściwościach wody destylowanej/RO, że może służyć do zakwaszania. Nic bardziej mylnego. Ph wody związane jest z równowagami jakie w wodzie zachodzą. Sytuacja jest tym stabilniejsza im jest większa kwasowość/zasadowość wody. To, że woda destylowana, albo po osmozie ma pH 5 to nic nie znaczy. Jest to skutek albo rozpuszczonego CO2 albo wymieniacza jonowego w przypadku demineralizatorów.
Załóżmy, że mamy wodę o prawie zerowej twardości po dejonizacji. Wówczas wystarczy jedna kropla kwasu na litr aby sprowadzić ją do bardzo niskiego pH (w zależności od kwasu nawet pH 2 pewnie by się dało). Jednak ta woda i tak nie będzie potrafiła zakwasić zbiornika o znacznej twardości i zasadowości. Kwas zostanie szybko zneutralizowany, bo jego ilość (omawiana jedna kropla) jest zbyt mała aby naruszyć równowagę. Ci co używają różnego rodzaju pH - minusy znają ten efekt. Można lać i lać a pH po krótkiej chwili wraca do wysokiego Smile
Temat opisałem troszkę pobieżnie i jak kogoś interesują te zjawiska to proponuję w jakiejś książce chemicznej zaczerpnąć wiedzy. Poczytać na temat kwasowości, zasadowości, twardości, a temat pH stanie się jasny.

ps.
jeszcze bufory warto ogarnąć aby stać się specem od wodzy Big Grin


Skocz do: