Temat zamknięty
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

"zywy piasek"
#1

Zamierzam zastosowac ten piasek w Malawi akwarium , po wczesniejszym namoczeniu go w wodzie RO i wyplukaniu z morskich bakteri oraz dozowaniu do swiezo zalanego baniaka bakteri firmy prodibio(do slodkich i morskich akwarium) w filtrze Zeolith`owym (filtracja zeolith) w celu redukcji poziomu nitratu orat Po4 .
Piasek bedzie mial za zadanie podtrzymywac twardosc wody (po zatym optycznie akwariuum z tym piaskiem wyglada bardzo ladnie )

(pomijajac Natriumhydrogencarbonat /sode) ktora i tak bede dozowal aby utrzymac KH wody na odpowiednim poziomie ,
to mysle jeszcze o zastosowaniu suchej skaly rafowej no i oczywiscie zastosowaniu wylacznie wody RO/DI plus odpowiednia ilosc soli do malawi akwarium.

Co o ty mwszystkim myslicie ?

Pozdrawiam Krzysiek

Ps; Filtracje Zeolit`owa testowalem w malym slodkowodnym akwarium zaledwie 20 litrowym , powiedzialbym nawet ze spra obsada rybek , gdzie parametry wody No3 i Po4 sa tak niskie ze problemow z gloami w tym akwarium praktycznie nie mialem nigdy .
#2

cyrtocara napisał(a):Zamierzam zastosowac ten piasek w Malawi akwarium , po wczesniejszym namoczeniu go w wodzie RO i wyplukaniu z morskich bakteri (...)

Wówczas żywy przestaje być żywy - więc wbijasz się w niepotrzebne koszty. Wystarczy zwykły piach, który możesz zaszczepić wg swojego uznania.

W ogóle - jakie to będzie Malawii? Bo strasznie dużo nabożeństwa wokół jego założenia, a to stosunkowo prosty biotop (pomijając agresję i dużą ilość produktów przemiany materii w zbiornikach z definicji przerybianych). To jakiś odłów będzie?

Rafał
#3

pomijajac "zywy" bo nie o to w tym zamierzeniu chodzi a jedynie o lepsze buforowanie wody , zywy to on wczesniej czy pozniej bedzie , jak Ci napewno wiadomo , jesli dodatkowo dozujemy odpowiednie szczepy bakteri to mysle ze nawet szybciej jak nam sie wydaje .

Zamierzam go celowo wyplukac bo morskie szczepy bakteri w slodkowodnym akwarium i tak by nie przezyly wiec dodatkowo obciazylbym tylko system.

To bedzie malawi 500 litrow z sumpem , z filtrem Zeolith`owym i Filtrem Po4 (rowa absorber )
"Prosty" jesli ktos chce miec glony dookola zamiast czystej ladnej skaly , nie porosnietej grom wie jakimi glonami czy tez ogolnie problemow z glonami ..., wtedy to juz nalezy moim zdaniem pomyslec nad troche innym systemem , nie mniej jednak rowniez prostym , jedynie moze bardziej trafnym .
#4

cyrtocara napisał(a):pomijajac "zywy" bo nie o to w tym zamierzeniu chodzi a jedynie o lepsze buforowanie wody , zywy to on wczesniej czy pozniej bedzie , jak Ci napewno wiadomo , jesli dodatkowo dozujemy odpowiednie szczepy bakteri to mysle ze nawet szybciej jak nam sie wydaje .

Równie dobry bufor zapewni Ci piach kwarcowy wymieszany ze zmielonym grysem koralowym (grys trzeba zmielić tak, by jego grudki nie były widoczne wśród ziarenek piasku). Różnica jest zasadnicza - 10 kilo żywego piachu kosztuje 200 złoty (pierwszy z brzegu sklep: http://www.aquarius.ima.pl/offerdet.php?id=215 ) a Ty potrzebujesz około 100 kilogramów piachu. Za całość wg tego, co napisałem wyżej (kwarc zmieszany ze zmielonym grysem) zapłacisz 100 złoty, za żywy - 2000. A jego funkcje będą identyczne.

Pomijam już fakt, że można dołożyć po prostu grys do komory filtra, a piach zachować czysty kwarcowy, bez żadnych kombinacji. Wówczas - gdy kupisz go w sklepie budowlanym - koszt będzie jeszcze niższy.

Cytat:"Prosty" jesli ktos chce miec glony dookola zamiast czystej ladnej skaly , nie porosnietej grom wi jakimi glonami czy tez ogolnie problemow z glonami , wtedy to juz nalezy moim zdaniem pomyslec nad troche innym systemem , nie mniej jednak rowniez prostym jedynie moze bardziej trafnym .

Na wzrost glonów wpływa znacznie więcej czynników, niż jedynie obecność NO3 i PO4. Jeżeli chcesz - pokażę Ci jakie piękne sinice można wyhodować w czystym ro przechowywanym w otwartym naczyniu.

Zeolit nie jest panaceum na wszystko - to dość stare medium filtracyjne, oferujące poza miejscem do kolonizacji bakterii także chemiczną sorpcję np jonów amonowych (bo to amoniak jest wychwytywany, a nie azotany!! - przez co azotany nie powstają). Ma swoje zalety i wady - ale nie jest kluczem do wolnego od glonów akwarium. Zresztą - rzuć okiem tutaj:
http://www.pawiookie.pl/index.php?option...itstart=30
na post nr 11057.

Rafał
#5

100kg piachu ? hehe to nie ma byc tzw ; "monaco" podloze tyko 4 cm warstwa piachu na ktora wystarcza 20 kg .(dlatego nie zauwazam tego wcale drogo , wydatek ponad 100 zl)
Zastanawialo mnie raczej czy ktos juz probowal tak zrobic i jak to sie sprawdza (?)
Piasku kwarcowego nie chce , zbyt szybko ciemnieje .

Jesli chodzi o odpowiednie utrzymanie wartosci KH to jak wyzej napsialem zamierzam dozowac sode z roznymi borkami (niemieckiej firmy)

Filtr Zeolith`owy do ktorego dozujemy specjalne bakterie oczywiscie usuwa w pierwszej fazie amoniak i dlatego wode mamy wolna od No3 , samo uzycie wkladu Zeolith`owego nic nam nie da , jesli nie dozujemy do filtra bakteri ! i w odpowiednim czasie nie wymienimy zeolit`hu (nie funkcjonowalo tym co nie mieli o tym wystarczajacej wiedzy )

Cyanobakterie mozna wychodowac jesli uzywa sie w akwarium naprzykald gabek czy biokulek czy tez innych materialow ktore pochlaniaja i przetrzymuja nitrat , jesli jest zbyt mala cyrkulacja wody , powierzchni wody itd ...jesli redox wody nam nie gra :] ..oczywiscie na to wplywaja rozne czynniki ...jak napisales.
#6

cyrtocara napisał(a):(...)
Jesli chodzi o odpowiednie utrzymanie wartosci KH to jak wyzej napsialem zamierzam dozowac sode z roznymi borkami (niemieckiej firmy)

Tak, ale - po co?? Wspomniany grys koralowy - obojetnie, czy w podłożu, czy w filtrze będzie Ci podnosił KH. Masz za dużo pieniędzy czy uprawiasz typowy dla neofitów - przepraszam za określenie - "onanizm sprzętowy"? Oby więcej cudów w akwa, wtedy jest się lepszym akwarystą?

Cytat:Filtr Zeolith`owy do ktorego dozujemy specjalne bakterie oczywiscie usuwa w pierwszej fazie amoniak i dlatego wode mamy wolna od No3 , samo uzycie wkladu Zeolith`owego nic nam nie da , jesli nie dozujemy do filtra bakteri !

A tu się mylisz. Zeolith jest wymieniaczem jonowym i do sorpcji amoniaku nie potrzebuje bakterii. A tym bardziej "specjalnych" Smile Rolleyes

Przeczytaj jeszcze raz link, który podałem na pawiookie.pl. Człowiek, który to napisał, jest specjalistą w swojej dziedzinie, z dyplomem wyższej uczelni.

Rafał
#7

poniewaz Kh spada nam dobowo (wiem ze to nie morski baniak) ale z tego co wiem to malawi barsche lubia wode o wyzszym i stalym KH .(a moze sie myle ? )

Napisales o " onanizmie sprzetowym" obce jest mi to slowo , nie wiem co Ci odpowiedziec , myslalem ze to rybkom ma byc dobrze a nie nam czy tez dowartosciowywac sie kto lepszy (?)

Jesli chodzi o Filtr Zeolit`howy w ktorym uzywamy Zeolith`u (kamyki Zeolit`howe) i do ktorego dozuje sie wlasnie odpowiednie bakterie ! a nie inne , to mysle ze sie jednak nie myle , bo nie ja ta metode wymyslilem , zastosowalem ja jedynie w slodkowodnym akwarium przy uzyciu Zeolith FIltra i widze ze to doskonale funkcjonuje.

Mysle ze wiekszym akwarium sprobuje podobnej metody, chcialem wiedzeic tylko na temat piachu , jesli to tylko sprawa kosztow , to nie ma sprawy juz zamowilem wlasnie 2 worki tego paichu :-)
#8

cyrtocara napisał(a):(...)
Napisales o " onanizmie sprzetowym" obce jest mi to slowo , nie wiem co Ci odpowiedziec , myslalem ze to rybkom ma byc dobrze a nie nam czy tez dowartosciowywac sie kto lepszy (?)

Nie ścigam się o to, kto lepszy - napisałeś w pierwszym poście: "co o tym sądzicie" - i napisałem Ci, co sądzę, z uzasadnieniem dlaczego. Skracając - przerost formy nad treścią, jeśli porównujemy planowany wkład funduszy i pracy z oczekiwanym efektem.

Uzasadnienia daleko nie muszę szukać - stoi kilka metrów obok mnie - 1000 litrowe akwarium, narażone na światło słoneczne ze wschodu, południa i zachodu, w którym za filtrację robi niespełna 100 litrowy sump, wypełniony gąbkami i ogrodniczym keramzytem. Glonów brak - od momentu postawienia go w takiej formie i z tą obsadą (styczeń 2007, więc ponad półtora roku) szyb z glonów nie czyściłem:



Cytat:Jesli chodzi o Filtr Zeolit`howy w ktorym znajkduje sie Zeolith i do ktorego dozuje sie odpowiednie bakterie , to mysle ze sie jednak nie myle , bo nie ja ta metode wymyslilem .

Po prostu jej nie rozumiesz.

Rafał
#9

aha , no to thx , znam juz Twoje zdanie , dajmy sie teraz innym wypowiedziec , mozlwie ze znajdzie sie ktos kto mysli podobnie z tym piachem , cale tez szczescie ze nie wszyscy mysla jednakowo .

Druga sprawa gdzie niby mialy by Ci rosnac te glony ? na szybie chyba tylko , bo nie wdze tam nic innego po za rybami , a z szyby to magnesem mozna wyczyscic i napisac , nie mam glonow :] tak to nie ma kazdy .

Jesli chodzi o metode Zeolith to napisz to do firmy ze nei zrozumieli zagadnienia akwarystycznego i wypuscili bubel , ja im moge tylko podziekowac za to co wymyslili bo metoda funkcjonuje bardzo dobrze.

Ps, Piach masz ciemny , az brazowy , zolty i wogole nei ladny , sprobuj raz zrobic akwarium na wodzie - RO/DI wolej od silikatu ...ale to wszystko koszt i bez tego nie zrobisz czystego ladnego baniaka , jak sam zauwazyles :]
Swiatla w tym baniaku jest malo , strach przed wzrostem glonow moze ? ( ja lubie zbiorniki ladnie oswietlone , przy odpowiednim systemie glony nie rosna )
#10

cyrtocara napisał(a):(...)
Druga sprawa gdzie niby mialy by Ci rosnac te glony ? na szybie chyba tylko , bo nie wdze tam nic innego po za rybami , a z szyby to magnesem mozna wyczyscic i napsiac , nie mam glonow :] tak to nie ma kazdy .
(...)

Tu sugerujesz, że oszukuję - a to brzydko.

Z mojej strony tyle Smile

Rafał
Temat zamknięty


Skocz do: