• 5 Głosów - 4.2 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Zanim zaczniesz leczenie
#1

Jestem zagorzałą przeciwniczką wszelkiej chemii w akwarium. Uważam, że jak na jedno pomaga to na drugie szkodzi.
Wszelkiej maści lekarstwa i uzdatniacie nie traktujcie jak złotego środka na wszystkie przypadłości. Najpierw stwórzcie swoim pupilom odpowiednie warunki w akwarium. Lepszym lekarstwem jest czysta woda o odpowiednich parametrach i temperaturze niż najlepszy lek. Większość bakterii, grzybów, i pasożytów żyje sobie w akwarium i jeśli ryby są w dobrej kondycji to nie mają szans na wywołanie choroby. Dlatego dajmy szansę naszym rybom i skierujmy więcej wysiłku na zapobieganie chorobom niż na ich leczenie. Jeśli jednak zajdzie konieczność wspomożenia natury i podania lekarstwa to nie oczekujmy cudów, choroba nie minie od ręki, takie cuda zdarzają się tylko w bajkach. Nie jesteśmy weterynarzami i w większości przypadków te całe nasze leczenie opiera się w większości bardziej na wyczuciu niż wiedzy weterynaryjnej. Wygląda to mniej więcej tak; ktoś usłyszał, że u kolegi pomogło to może i u mnie też pomoże, i lejemy do akwarium, co nam tylko do głowy przychodzi, jak zniszczymy bakterie to dajemy pole do popisu grzybom czy wirusom i odwrotnie. Po każdej takiej kuracji ryby będą osłabione, a my oczekujemy, że natychmiast będą zdrowe. Dajmy im szanse na dojście do zdrowia, a nie lejmy następnej porcji chemii. Najlepiej lekarstwa zamknąć do szafki i zapomnieć gdzie jest kluczyk. Odkąd wyrzuciłam większość tych złotych środków i wszelkiej maści uzdatniaczy a więcej uwagi poświęciłam jakości wody ryby przestały chorować. Oczywiście są sytuacje, że preparaty akwarystyczne są niezbędne należy je jednak stosować tylko w sytuacjach naprawdę niezbędnych.
[amnesiac]: popieram w całości Smile i przyklejam Smile
#2

Szacunek za tego posta. Podpisuję się obiema rękami. Pozdro Wink
#3

to jest to.Ostatnio miałam niezłą nierwówę bo moje ryby bez objawów ,przenosiły się do krainy wiecznych łowów.Poznałam na Akwa Swiecie fajnego kumpla Maste, często wymieniamy się wiedzą i poradził mi wymianę jak największej ilości odstanej wody.Przestałam leczyć ryby, a zajęłam się wodą i udało się.W wodzie wytwarza się sporo azotanów i azotynów, bakterii i diabli wiedzą czego tam jeszcze, a ja ostatnio zaniedbałam wymianę wody i straciłam kilka ryb.Dlatego podzielam twoje zdanie w 100% .
#4

Jeśli już musimy leczyć, to mam jedną uwagę, bardzo ważną.
Piszecie na forum o swoich problemach ze zdrowiem ryb, starajcie się podać jak najwięcej informacji, o akwarium, składzie wody sposobie żywienia, stosowanych preparatach itp. Czasami jakaś według was mało znacząca okoliczność może naprowadzić na trop i umożliwi prawidłowo postawić diagnozę.
Każdą odpowiedź traktujcie tylko jako głos doradczy nie jako gotową receptę. Udzielający poradę nigdy nie widział waszego akwarium, nie wie jak postępujecie przy pielęgnacji, jakie kuracje do tej pory przeszły wasze ryby, więc jego głos jest tylko głosem doradczym, tym bardziej że jego ryby przecież niczym nie ryzykują. Decyzje i tak będziecie musieli podjąć sami.
Nie twierdzę że dyskusja w dziale "Choroby" nie ma sensu wręcz przeciwnie pozwala zebrać doświadczenia innych akwarystów i ułatwia nam podjęcie decyzji, ale decyzja zawsze będzie musiała być wasza.
Jeszcze jedna sprawa, jeśli rybki są w ciężkim stanie to zaniechanie działania jest gorsze niż nawet nieudolna próba pomocy. W przypadku niemożności postawienia jednoznacznej diagnozy bezpieczniej jest zastosować lek o jak największym spektrum działania to znaczy że ten sam lek pomaga na kilka chorób o podobnych objawach.
Wszyscy forumowicze, dzieląc się swoimi doświadczeniami w hodowli ryb oraz postępując zgodnie z wskazówkami bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek przyczyniają się do tego że w dziale choroby postów będzie coraz mniej. Myślę że to nie tylko moje marzenie ale i wszystkich którzy kochają to hobby.
#5

W dobrze utrzymanym zbiorniku rybki ciesza sie zdrowiem przez dluuugi okres zycia. Potrzeba troszke wiedzy i doswiadczenia aby stworzyc swoim podopiecznym nienaganne warunki w akwarium. Zanim kazdy dojdzie do wniosku, ze chemia to ostatecznosc zapozna sie z wieloma chorobami i srodkami chemicznymi Wink. Forumowicze zazwyczaj prosza o rade kiedy dzieje sie cos niedobrego, rybki ciezko choruja a w konsekwencji zdychaja. Aby szybko im pomoc chemia staje sie nieodzowna, bo poprawa warunkow w akwarium podczas choroby nie uratuje ich zycia. Choroba rybek, nasza rozpacz i utrata pieniedzy na srodki chemiczne powinna byc przestroga! Lepiej zapobiegac niz leczyc.
#6
Wink 

Zdrowe ryby w akwarium wybierzcie z listy

Zachęcam wszystkich do ściągnięcia poradnika sera, znajdziecie tu zdjęcia i opisy chorób ryb.

Kliknij -> Diagnoza chorób ryb ozdobnych i ich leczenie

Obrazkowa identyfikacja rodzaju infekcji

Każdy temat w tytule powinien zawierać ogólny opis problemu.
Pisz poprawnie !


Od czasu stworzenia Internetu ruch obrotowy Ziemi jest przede wszystkim napędzany przez zbiorowe obracanie się nauczycieli języka polskiego w grobach.
#7

Poczytałam tematy i postanowiłam napisać prosty post na temat, który powinien być najważniejszy. Czyli co robić aby nie trzeba było stosować leków, probiotyków i innych rzeczy, które uważam w akwarium za zbędne- oczywiscie pod warunkiem spełniania odpowiednich kryteriów .
Wszystko polega na tym, aby zapewnić naszym podopiecznym odpowiednie warunki w baniaku. Wodne, żywieniowe i psychiczne. Często zapomniany przez nas fakt że ryby też się stresują i przez to stają się łatwym łupem dla chorób czyni tematy o nich bardzo popularne.
Nie jestem naukowcem. Mam rybki od półtora roku. Krótko, ale nie wiem co to ospa i jakiekolwiek choroby. Padnięcia miałam spowodowane nieodpowiednimi warunkami dla nich. Jeden raz zmienili mi ujęcie wody i kamień zaczął płynąć z kranu a ja o tym nie wiedziałam i samiec pielęgniczki mi padł. Drugi raz poszłam do szpitala i mąż czyszcząć prefiltr nie wyłączył filtra i mocny Eheim 2228 zassał mi samiczke pielegniczki która zatkała filtr i cały syf przez wiele dni wpadał do baniaka. NO3 było ...80! Padły dwie samiczki pielęgniczki, jeden neon i samiczka endlarka.
Czyli nasuwa sie myśl, że jak dbamy tak mamy.
Jedyną rzeczą jaką stosuje to Vibovit raz w tygodniu. Wlewam do słoiczka wody, wrzucam zywy pokarm i nasypuję go. Przewaznie jest to wodzień albo wazonkowiec, bo te długo żyją. Dafnia mi padała po kilku godzinach. A żyjątka musza popływać troche aby "nabrać" w siebie witaminki.
Zapewnijmy odpowiednie urzadzenie w akwarium. Ryby zauwazyłam też musza mieć gdzie odpowczywać. Dajmy szanse ukrycia sie słabszym/młodszym.
Filtracja dla żyworódek powinna byc dużo mocniejsza niż dla większości ryb. Widzę ile odchodów produkuja endlarki. Mam baniak sterylny bez podłoża i widać dokładnie co i jak. 5 endlarków wydala tyle przez tydzień, co 5 pielegniczek przez ponad miesiac i dłużej. Dlatego też w/g mnie podmiany wody powinny być regularne i bardzo dobra filtracja.
Woda i podmiany. Oczywiscie odstana.Jezeli to kranówka to postarajmy sie aby odstała odpowiednio. Sprawdźmy testami czy w naszym kranie nie płynie cała tablica Mendelejewa. Bo rury mogą być skorodowane/zanieczyszczone- po prostu stare.
Karmienie. Podajmy pokarmu tyle, zeby rybki zjadły go od razu. I dobre pokarmy. Nie te najtańsze. Należy tez zaopatrzyć sie w dużą ilość różnych i najlepiej zrobic grafik kiedy czym karmić.
Dodawanie nowych roslin/ryb. W koncu możemy przywlec cokolwiek. Co prawda jeżeli nasze ryby nie są zestresowane i warunki mają idealne to nie tak łatwo dopaść je chorobie. Ale zawsze moze sie znaleźć słabszy osobnik. Zapobiegajmy temu biorąc rosliny czy ryby z wiadomych źródeł. Czasami w sklepach zoo są piękne okazy. Ale jest to wylęgarnia wszelakich chorób. Dlatego jeżeli już musimy kupić w sklepie albo w innym niepewnym źródle to postarajmy sie o długą kwarantanne. Nawet roslin. Ja trzymam w misce na parapecie każdą rosline z nieznanego źródła 2 tyg. Dlaczego? Ani tyle bez zywiciela są w stanie przezyc przywry, wiciowce i inne badziewia których nie zapraszam absolutnie do baniaków.

I najważniejsza rzecz. Urządzajac akwarium powinniśmy wiedzieć jaką chcemy obsade. Wybieramy ryby o takich samych wymaganiach pH i twardości wody oraz urządzenia akwarium. Potem urządzamy akwarium odpowiednio pod dane gatunki przygotowując tez dla nich wodę o odpowiednich parametrach. Nie mieszamy biotopowo ryb ( czyli nie dajemy ryb z Ameryki do tych z Azji itd) bo mają odmienne wymagania. Woda wodzie nierówna. Dlatego rybki wód miękkich mają w takiej pływać itd. W ten sposób zapewniamy sobie ciekawe obserwacje i spokój bez chorób ryb. Poczytajmy najpierw dużo o gatunkach. Czyli najpierw wiedza, a potem działanie.
Czym mniej mamy ryb w akwarium tym łatwiej o ich zdrowie. Dużo ryb- dużo pracy, duże podmiany wody, wielka filtracja no i chaos i brak możliwości obserwacji ciekawych zachowań. Nie kupujmy rybek bo nam się podobają. Mnie się podoba żyrafa, ale jej mieć nigdy nie będę Wink Też chciałabym mase gatunków. Nie mam ich bo mam ograniczenia w postaci jedynie 5 akwariów. Jesteśmy homo sapiens ( co znaczy " człowiek myślący"), więc używajmy mózgu i nie bądźmy dzieciakami z przedszkola " bo tak chcę i już".
Dzieki działaniom zapobiegajacym i stworzeniu rybom warunków jak najlepszych kompletnie nie mam pojęcia co robić jak ryba zachoruje.

Napisałam to, bo czytając tutaj posty zaczynam się poważnie zastanawiać czy ze mną jest coś nie tak..... Bo najpierw czytałam, uczyłam się a potem dopiero urzadziłam zbiornik. I powtarzam- nie wiem co to choroby ryb!. Nowi " akwaryści " ( specjalnie to napisałam w cudzysłowiu ) przeważnie kupują ogrom ryb wszelakich maści nie zdajac sobie sprawy ze sami prosza sie o problemy. Zróbmy tak, żeby ich nie było.
Temperatura w akwarium powinna być bliższa dolnej tolerancji abyśmy mieli możliwość w przypadku choroby podniesć ją do góry. Jak będziemy trzymać wysoką, to uniemożliwi to nam w przypadku kłopotów zastosowanie najstarszego i najnaturalniejszego ( bo nie ingerujacego) sposobu na leczenie - czyli podniesienie temperatury.
Wiele osób też wsypuje/wlewa preparaty które mają zapobiec chorobom. Czyli odkażalniki. Najnaturalniejszym jest sól. To też jest działanie wyjaławiajace i zabierajace nam potem możliwosci leczenia tymi środkami, bo ryby są jakoby przyzwyczajone do tego " leku".
Stwórzmy warunki takie, abyśmy nie musieli leczyc.


Skocz do: