• 3 Głosów - 3.67 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Zmienniak plamisty / platka - rozmnażanie - tu pytaj
#11

Jak rozmnożyć platki?
ile musi być samców a ile samic?
co ile rodzi platka?
ile młodych rodzi platka?

Sprytnie
#12

http://www.akwaswiat.net/jak-rozmnozyc-z...-5113.html












Zmienniak plamisty (Xiphophorus maculatus) - słodkowodna ryba akwariowa z rzędu karpieńcokształtnych (Cyprinodontiformes) i rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae).

Występowanie
Ameryka Środkowa: południowy Meksyk, Gwatemala, Honduras.
Wielkość
samiec do 4 cm, samica do 6 cm.
Wygląd
różne ubarwienia w zależności od odmiany hodowlanej, np. platka pomarańczowa (na zdjęciu) lub czarno - czerwona, itp. Samice są pełniejsze, brzuszki mają uwypuklone, natomiast samce są smuklejsze.
Hodowla
Samce zmienniaka plamistego czasami są trochę agresywne względem innych samców tego samego gatunku, tak jak samce innych gatunków piękniczkowatych, dlatego warto trzymać jednego samca z kilkoma samicami. Samice są z reguły spokojne. Optymalna temperatura 24-27 °C (pH do 8,0). Twardość wody 20 °n. Potrzebuje zbiornika długości co najmniej 60 cm, jednogatunkowego albo ogólnego, z innymi, spokojnymi rybami. Platki są pokojowo usposobione wobec innych gatunków ryb, czasem bywa, że jakiś samczyk próbuje zapłodnić samicę innego gatunku piękniczki, np. mieczyka albo gupika.
Rozmnażanie
Ryba jajożyworodna. Samce posiadają gonopodium (przekształcona płetwa odbytowa pałeczkowatego kształtu) i dokonują zapłodnienia wewnętrznego. Dorosła, zdrowa samica może urodzić ok. 80 młodych, czasem nawet 100. Bywa, że samica "wydala" z dróg płciowych niezapłodnione jajeczka, jednak jest ich mało, około 5-10. Młode muszą mieć schronienie przed matką ze względu na możliwy kanibalizm, dlatego w akwarium należy posadzić dużo pierzastych roślin, aby narybek miał gdzie się ukryć. Jeśli jednak posiadamy zbiornik hodowlany, warto byłoby właśnie w nim umieścić narybek, bo w oddzielnym akwarium byłby bezpieczniejszy.
Pokarm
każdy dostępny w sprzedaży, w większości roślinny (tabletki roślinne, płatki) zjada też pokarm żywy. Narybek zjada taki sam pokarm jak dorosłe ryby, musi być on jednak bardzo drobny, najlepiej sproszkowany. W sklepach zoologicznych jest bardzo dużo pokarmów dla narybku, a małe platki powinny otrzymywać dużo pokarmu roślinnego.
#13
Question 

Mam kilka pytań do znawcy:
1. Ile trwa ciąża u platynki?
2. Po czym poznać kiedy będzie rodzić, aby ją przenieść do kojca ( kotnika ) ??
Czy wystarczą mi 2 platynki przeciwnej płci, aby sie rozmnażały???
Proszę o szybkie odpowiedzi.
Z góry dziekuję.Tongue
#14

Mamy pytanie zakupilam 2 platynki ale jedna mi padla i nie wiem czy samiec czy samiczka zostala. Po czym mozna rozroznic??
#15

Obrazek pochodzi ze strony http://thesmileyfish.com

U wszystkich ryb jajożyworodnych płeć rozróżniamy tak samo.
Ciąża zmienniaków wygląda identycznie jak u gupkiów, molinezji czy mieczyków.
http://www.superakwarium.pl/zmienniak-pl...id420.html

Każdy temat w tytule powinien zawierać ogólny opis problemu.
Pisz poprawnie !


Od czasu stworzenia Internetu ruch obrotowy Ziemi jest przede wszystkim napędzany przez zbiorowe obracanie się nauczycieli języka polskiego w grobach.
#16

Dziekuje za pomoc Smile
#17

witam
mam akwarium krotko dlatego pytam bo sie nie znam, moze ktos wie czy to jeszcze dlugo zanim moja gupiczka urodzi???? dodam ze jest w kotniku juz dlugo okolo 2 tyg i nic.....Smile

z gory dziekuje za pomocSmile


Załączone pliki Miniatury
       
#18

Po pierwsze to nie gupik tylko zmienniak czy coś takiego.
widać że jest kotna ale chyba to jeszcze nie pora by wsadzać ją do kotnika, opisz swoje akwa jak masz duże i dużo roślinek to wypuść ją i urodzi w akwarium a małe sie schowają gdzieś w roślinkach.
#19

nie gupik??? hmm w sklepie prosilam o same gupiki , widac tak sie znaja!
mam duze akwarium okolo 150 l
parke mieczykow
neonki
3 samce gupika i pare samiczek i to wlasnie saniec gupika zaplodnil te rybke
hmm musze sie jeszcze duzo nauczy

dziekuje!!!
#20

wydaje mi się że raczej marne szanse aby gupiki ją zapłodniły, prędzej została zapłodniona już w sklepie. A po brzuchu patrząc, to niedługo urodzi. Tydzień, może dwa. Ja obstawiam że to platka, a nie zmienniak.
#down
możliwe, ja zawsze używałem nazwy platka, nie wiedziałem że nazywa się ją też zmienniakiem. ^^


Skocz do: