• 16 Głosów - 3.25 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury
#11

apri cort napisał(a):Moja znajoma wkładała worki z lodem do zbiornika... można tak??

Może jest to dobre ale na krótko moze jakis wentylatorek no nie wiem jak

Oddam suma rekiniego za darmo.
#12

znalezione na : http://www.malawicichlidhomepage.com/mch...olish.html

Temperatura zbyt wysoka

Charakterystyka: Obniżony poziom nasycenia tlenem, obniżony poziom nasycenia dwutlenkiem węgla. Podwyższony metabolizm i agresja, krótszy czas opieki nad potomstwem (zwłaszcza w przypadku samic inkubujących), zmiana proporcji płci u narybku ? to tylko część z efektów. W sytuacjach skrajnych ryby mogą próbować pobierać tlen z powierzchni wody a nawet zginąć z powodu uduszenia.

Co robić: Oczywiste, czyż nie? Ochłodzić wodę? Jak?

Chłodziarka. Wiem, że jest to raczej drogie urządzenie, ale musiałem o nim wspomnieć. Dla tych, którzy mają zbędne zapasy gotówki może okazać się rozwiązaniem najbardziej efektywnym i niezawodnym. Korzyści: utrzyma wodę w akwarium chłodniejszą niż otaczające ją środowisko przez okres tak długi, jak będzie potrzeba. Temperatura nie będzie ?skakać? a my będziemy po prostu przyglądać się naszym rybkom, podczas gdy nasz sąsiad będzie zmuszony szukać kolejnych rozwiązań. Wady: urządzenia takie zużywają niesłychanie ilości energii (już wiemy dlaczego), są ciężkie, bardzo drogie i brzydkie. Można łączyć je liniowo lub używać oddzielnie (stosując rury odprowadzające i doprowadzające). Nie zadziała w przypadku chwilowego lub dłuższego braku energii elektrycznej.

Podmiany wody. To jest z pewności sposób dla większości z nas, zwłaszcza, jeśli w okolicy nie występują ograniczenia w poborze wody. Woda jest na ogół tania (a przynajmniej znacznie tańsza niż energia elektryczna). Woda jest też jedynym sposobem na zabranie znaczniej ilości ciepła z wody. Oczywiście może się zdarzyć, że będziemy zmuszeni do wykonywania codziennych podmian wody, aby utrzymać temperaturę w zbiorniku na możliwym do zaakceptowania poziomie. W małych zbiornikach trzeba będzie może nawet dokonać dwóch podmian w ciągu dnia. Korzyści: niezbyt drogo, nie wymaga dodatkowych urządzeń, efektywne i bezpieczne, nie wymaga energii elektrycznej. Wady: nie może być rozwiązaniem stałym, męczące, właściwości chemiczne wody muszą być kontrolowane nieustannie, czasochłonne ? zwłaszcza jeśli mamy wiele zbiorników.

Zamrażacze. Mam na myśli plastikowe pojemniki z zamrożonym w środku płynem, które wkładamy do przenośnym lodówek aby utrzymać naszą Coca-Colę (lub piwo) schłodzone. Należy wyjąć je z lodówki i umieścić w akwarium. Po pewnym czasie oczywiście należy wyjąć je z akwarium, umieścić w zamrażalniku a potem powtórzyć procedurę. No cóż, prawdę powiedziawszy przy zastosowaniu takiego rozwiązania nasza zamrażarka przejmuje rolę chłodziarki do akwarium MY zaś, pracujemy w postaci pompy? Oszczędzamy co prawda energie, ale chyba nie jest to tak do końca to, o co nam chodziło. Jest to jednak dobry sposób w nagłych przypadkach, zwłaszcza jeśli nasz zbiornik nie jest zbyt duży. Korzyścią dodatkową jest fakt, że nie musimy bezustannie kontrolować chemii wody. Zbiorniki wykorzystywane w akwarium trzeba utrzymywać w czystości ? najlepiej aby czyste już były wkładane do zamrażarki. Kostki lodu używane w celu ochłodzenia wody są gdzieś tak pomiędzy pojemnikami z przenośnej lodówki a podmianami wody ? trzeba obserwować zmiany w parametrach wody! Alternatywą zaś, dla pojemników z lodówki podróżnej mogą być też butelki z zamrożoną wodą.

Klimatyzacja. Jest dobrym rozwiązaniem. Zwłaszcza jeśli wszystkie nasze akwaria są w jednym pomieszczeniu (pokoju dla ryb lub salonie). Zazwyczaj jest rozwiązanie mniej efektywne niż chłodziarka (jako, że musi ochłodzić całe pomieszczenie), ale dzięki niemu także i my, pozwalamy sobie na odrobinę komfortu. Ponieważ w wielu przypadkach nasze ryby nie są jedynymi stworzeniami, które potrzebują niższej temperatury, klimatyzacja może okazać się najlepszym ogólnym rozwiązaniem. Przyczyni się ona do tego, że pokój ?rybny? stanie się najbardziej pociągającym miejscem w całym domu?

Korzyści: Ochładza całe pomieszczenie ? nie tylko wodę, możliwe jest także zastosowanie opcji przeciwnej i podgrzewanie pomieszczenia. Wady: wysokie zużycie energii, zależność od energii elektrycznej.

Usunięcie pokrywy. Na pewno bardzo istotne. Musimy przecież pozwolić, aby ciepło uwalniało się z akwarium. Jeśli ciepło będzie się zbierało nad wodą, może ono bardzo ogrzać poruszającą się powierzchnię. Parowanie ochłodzi wodę. Jeśli jesteśmy w stanie podnieść stopień parowania ochładzamy w ten sposób wodę. Jest to jeden z pierwszych kroków jakie należy więc uczynić. Działanie takie nie wymaga też zużycia energii elektrycznej.

Wentylatory. Jeśli pokrywa jest już usunięta lub podniesiona możemy użyć także wentylatorów, które będą dmuchały na powierzchnię wody. Usuną one parującą znad powierzchni wodę, co przyspieszy znacznie parowanie. Parowanie, utrzymujące się dzięki pracy wentylatorów na maksymalnym poziomie, pozwoli na znacznie ochłodzenie wody. Rozwiązanie takie wymaga jednak zużycia energii elektrycznej.

Intensyfikacja napowietrzania. To działanie ma swoje dwie strony. Poprzez intensyfikację napowietrzania zmuszamy ciepłe powietrze do przejścia przez względnie chłodną wodę. Ponieważ zaś ciepło przenoszone jest zawsze z cieplejszego do chłodniejszego ciała, działanie takie podnosi w gruncie rzeczy temperaturę wody. Wzrasta jednak także zawartość tlenu w wodzie (patrz: punkt wyżej). W przypadku takim korzyści znacznie przewyższają ryzyko tak więc, warto jest się z nim zmierzyć. Niski poziom nasycenia tlenem jest bowiem wrogiem numer jeden. Wraz z intensyfikacją napowietrzania ryby mogą znieść także wyższą temperaturę. Jeśli nasza pompa napowietrzająca jest umieszczona pod zbiornikiem, gdzie znajdują się wszelkie zasilacze i urządzenia grzewcze, powinniśmy przenieść ją w chłodniejsze miejsce lub po prostu nie zamykać drzwi szafki. Intensyfikacja napowietrzania wymaga jednak zużycia prądu.

Przytłumienie oświetlenia. Światło jest formą energii. Jako, że jest odbijane przez pokrywę i absorbowane przez wodę staje się w końcu ciepłem. Wszystkie rodzaje lamp (nawet świetlówki) produkują ciepło. Na zredukowanie ciepła wytwarzanego przez lampy są dwa sposoby. Albo skrócimy czas oświetlania akwarium (można użyć wyłącznika czasowego), albo zmniejszymy liczbę lamp (zacząć należy od tych, które produkują najwięcej ciepła). Działanie takie nie wymaga zużycia energii a co więcej, nagły jej brak może okazać się naszym sprzymierzeńcem.

Sprzedam dobraną parę skalarów, mozliwy dojazd do wybranych miast: Wrocław, Ostrów, Wrzesnia, Gniezno,Bydgoszcz, Tuchola.

Oddam Brzanke Rekinią dorosła- 17cm. Tylko do duzego baniaka wzamian mogę przyjąc rosliny:D! wiecej na gg 2737822 i pw
#13

Dziękuję za trud szukania! Na pewno wszyscy na tym skorystają, szczególnie, że zbliża się lato!

<a href='http://agata-suchockawachowska.fineartamerica.com'><img src='http://fineartamerica.com/marketing/BuyPrintRed.jpg' alt='Art Prints' title='Art Prints' style='border: none;'></a> avatar: sarawebsite.com
#14

apri cort napisał(a):Dziękuję za trud szukania! Na pewno wszyscy na tym skorystają, szczególnie, że zbliża się lato!

Wentylacja pokrywy:

http://www.pawiookie.pl/index.php?option...mitstart=0

Rafał
#15

W 60 l bez grzałki mam 25 stopni i welony. Domyslam się ze mam zrobic podmiane i wlac zimnej, ale mam tak robic codziennie?

Tematy zostały połączone - Kejdi
#16

Masz zostawić taką temperaturę jaka jest i nie bawić się w żadne dolewanie zimnej wody. Częste i nagłe zmiany są dla welonów gorsze niż nieco za wysoka temperatura.
Jeśli nadal masz wątpliwości, to oddaj welony i zajmij się chowem ryb tropikalnych.
Zerknij tu :
http://fotoakwarium.interblock.pl/archiw...a61,4.html
#17

czarnulaola napisał(a):W 60 l bez grzałki mam 25 stopni i welony. Domyslam się ze mam zrobic podmiane i wlac zimnej, ale mam tak robic codziennie?

Można też zamontować wentylatorek od komputera w pokrywie akwarium i odsysać gorące powietrze ze świetlówek.
#18

Kejdi napisał(a):Masz zostawić taką temperaturę jaka jest i nie bawić się w żadne dolewanie zimnej wody. Częste i nagłe zmiany są dla welonów gorsze niż nieco za wysoka temperatura.
Jeśli nadal masz wątpliwości, to oddaj welony i zajmij się chowem ryb tropikalnych.
Zerknij tu :
http://fotoakwarium.interblock.pl/archiw...a61,4.html

Nic innego nie mógłbym zrobić jak zgodzić się z moją koleżanką a dla Ciebie świetnym fachowcem którego powinnaś słuchać jak nauczyciela w szkole, a może jeszcze lepiej Big GrinWink
#19

bumboo napisał(a):Nic innego nie mógłbym zrobić jak zgodzić się z moją koleżanką a dla Ciebie świetnym fachowcem którego powinnaś słuchać jak nauczyciela w szkole, a może jeszcze lepiej Big GrinWink
Hehe Big Grin W takim razie mi nie pozostaje nic innego jak zgodzić się z kolegą Big Grin
bumboo zerknij jak możesz na stronkę do której link podałam, znajdź fragment o temperaturze i napisz co o tym myślisz, biorąc pod uwagę tak często podkreślaną zimnolubność welonów Smile
#20

Co do tej temperatury to się zgodzę, zresztą o trzymaniu welonów w wyższych temperaturach kilkakrotnie pisała w postach Esmeralda.
Ale jak przeczytałam na tej stronce:
"Lepiej jest chować dorosłe karasie ozdobne w akwarium o pojemności nie mniejszej niż 50-60 I (4-5 wiadra). W basenie takim można hodować 6-8 ryb, jeżeli stosowane jest napowietrzanie wody, a jej poziom nie przewyższa 30. cm. W zbiorniku 15-20 litrowym można chować nie więcej niż,dwie dorosłe ryby"
to mnie jednak krew zalewa.

Potęga słów wielokrotnie powtarzanych jest wielka. Nie zwalnia nas to jednak z myślenia i dociekania prawdy drogą pogłębiania wiedzy i własnych doświadczeń.Skocz do: