• 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[160l prawie biotop] aktualizacja str 23 post 223
#1

[160l (100x40x40)

filtr: pompa wirnikowa AquaSzut typ 300 z otwartą gąbką
oświetlenie: 2x30W daylight
grzałka: brak, temp. 26-27st.

Fauna:

1x plecostomus
2x skalar
7x kirys
12x miedzik obrzeżony
4x zbrojnik (dwa rogate samce i dwie panie)
2x bocja wspaniała
2x bojownik

Flora:

anubias
żabienica
zwartka aponogetonowa
wgłębka na powierzchni
mikrozorium i żabienica delikatna na korzeniu
mech jawajski
nadwódka trójkwiatowa

Akwarium hula od kilku dni. Są to zintegrowane dwa mniejsze zbiorniki. Ryby już pływają, ponieważ użyłam starej wody, starych filtrów, dekoracji i roślin. Chyba nawet nic nie było płukane, więc nie martwiłam się nad florą bakteryjną. Jak na razie wszyscy zdrowi.
Docelowo ma to być taki południowoamerykański biotop. Wiem, co tam w takim razie robią bocje i bojowniki?? Otóż bocje szamią ślimaki, a bojowniki mogłam wrzucić albo tu, albo do słoików, więc chyba wybrałam mniejsze zło. Trochę się panowie biją, ale nie za mocno i już im się nudzi powoli.
Rośliny też mam słabo dobrane, ale póki co wrzuciłam wszystko co miałam. Proszę o pomoc "paletkarzy" i "skalarników" o dobór odpowiednich. Jeśli ktoś zidentyfikuje tę roślinkę o pierzastych liściach, to dajcie znać. Ona rozmnaża się przez wypuszczanie sadzonek na liściach, które potem pływają i rozrastają się na powierzchni, rośnie jednak również w podłożu.
Jeśli ktoś się dopatrzył ceramicznego korzenia, to niestety, jest tam i będzie. To OD LAT ABSOLUTNIE ULUBIONA KRYJÓWKA bocji i zbrojników, więc nie mam serca im go odbierać. Uprzedzam komentarze o bocjach: dorosły do ok 8cm i przestały, czują się dobrze w parze, są żywe i ładnie wybarwione, integrują się z kirysami.
W planie mam jeszcze powiększyć ławicę miedzików i dokupić kilka kosiarek, bo pędzelkowce mi zżeraja anubiasa i mikrozorium.
Wody doleję, jak załatwię sobie pokrywę z pleksi do ochrony świetlówek.
To tyle na początek.
Czekam na komentarze.


Załączone pliki Miniatury
                           

<a href='http://agata-suchockawachowska.fineartamerica.com'><img src='http://fineartamerica.com/marketing/BuyPrintRed.jpg' alt='Art Prints' title='Art Prints' style='border: none;'></a> avatar: sarawebsite.com
#2

Akwarium stoi na środku pokoju? Nie wiem czy masz zamiar mieć akwarium "przelotowe" - jak nie to pierwsze co to bym umieścił czarne tło.

Masz pytania - 600-717-223

gg: 6643531

http://aquaparadise.fora.pl/ - Zapraszamy :)
www.jokeru.cba.pl

Piszę poprawnie po polsku
#3

No niestety musi być "przelotowe"... Pokój jest mały i jak zrobię tło, to będzie w nim strasznie ciemno, bo zbiornik zasłoni okno. Rozważałam inne ustawienie, ale to okazało się najlepsze dla domowników, w końcu my też musimy żyć w tym pokoju... Ryby się powoli przyzwyczajają i nie płoszą, zresztą nigdy nie były strachliwe. Jedyny mankament to to, że w dzień światło z okna się odbija, no i pewnie niedługo jakieś gloniszcza się zaczną pojawiać na szybie...

<a href='http://agata-suchockawachowska.fineartamerica.com'><img src='http://fineartamerica.com/marketing/BuyPrintRed.jpg' alt='Art Prints' title='Art Prints' style='border: none;'></a> avatar: sarawebsite.com
#4

A nie myślałaś, żeby zrobić spadek z dwóch stron? na środku więcej żwiru i delikatny spadek ku obu szybom? Z obu stron jakieś niskie roślinki, a na środku większe?? Bardzo ładnie to wygląda. Zwłaszcza, że akwarium ma byc z obu stron widoczne. Na pewno to będzie lepiej wyglądać niż z jednej strony widać, a z drugiej nic, bo będą rośliny Wink

Masz pytania - 600-717-223

gg: 6643531

http://aquaparadise.fora.pl/ - Zapraszamy :)
www.jokeru.cba.pl

Piszę poprawnie po polsku
#5

100% pewne ,że pojawią się glony, więc musisz coś wymyślić,
ja musiałem cały pokój przemeblować żeby znaleść odpowiednie miejsce dla akwarium :p
#6

Jokeru, myślałam o spadku, ale odwrotnym, tak, żeby po bokach było wyżej. Rośliny są posadzone na środku, żeby z obu stron było dobrze widać., szczególnie, że z jednej się patrzy, a z drugiej karmi i sprząta. Na razie chcę żeby się ryby zaaklimatyzowały, a potem będę im robić przemeblowanki. Myślę też o dokupieniu jeszcze jednego korzenia i zrobieniu większej liczby kryjówek, bo na razie kirysy się w mchu jawajskim chowają.
A co do glonów, to staram się trzymać zasłonięte okna (i tak muszę to robić, bo inaczej jest za gorąco w pokoju) no i liczę na plecostomusa, chociaż on jest leniwy strasznie... Jak będzie kiepsko, to pewnie zrobię tak jak radził Jokeru i dam tło od strony okna, ale wtedy zepsuję sobie całą zabawę, bo siedząc na kanapie nic nie będę widzieć...

Akwarium kupiłam od razu z pokrywą i stolikiem, Sula.
jesteś pewniem że to micro?? Ta po prawej stronie?

O DŻIZAS!! Zmienieć miejsce?? Wierz mi, długo się zastanawialiśmy i to okazało się najlepsze. Jest małe mieszkanko, dziecko i pies, naprawdę nie mam wiele opcji co do wyboru miejsca. No zobaczymy, niech pohula parę miesięcy, a jak będą problemy, to wtedy będę kombinować.

<a href='http://agata-suchockawachowska.fineartamerica.com'><img src='http://fineartamerica.com/marketing/BuyPrintRed.jpg' alt='Art Prints' title='Art Prints' style='border: none;'></a> avatar: sarawebsite.com
#7

apri cort napisał(a):No zobaczymy, niech pohula parę miesięcy, a jak będą problemy, to wtedy będę kombinować.

To najgorsze podejście z możliwych bo potem poza problemami z akwarium dojdą jeszcze problemy z przemeblowaniem.

Apri, nie obraź się ale mnie się nie specjalnie podoba to akwarium Sad

Dolej wody do poziomu obudowy bo jak na razie nie wygląda to najlepiej. Dlaczego boisz się o świetlówki? Jeśli to obudowa sklepowa to świetlówki są zabezpieczone przez oprawki bryzgoszczelne. Takie małe pytanko: jakie stare są te świetlówki? Nie czas już wymienić? Na pleco nie licz w zjadaniu glonów bo on woli inne rarytasy. Wpuść tam ze 2 kosiarki i bandę otosków to nie powinnaś mieć problemów z glonami, nawet jak piszesz z pędzelkami. Jeśli chcesz aby rośliny dobrze rosły wyłącz to napowietrzanie z wężyka a tak ustaw wylot pompy aby lekko poruszała powierzchnią wody, wtedy będziesz mogła się pokusić o jakieś ciekawsze rośliny niż zwartki, żabienice i mikrozoria. Dobrze by u Ciebie wyglądał nurzaniec, zwłaszcza tam koło filtra bo by go zasłonił.

Co do ustawienia akwarium i widoczności z 3 stron to widziałam piękne akwaria tak zrobione, ze większość dekoracji i roślin była z tego boku "od filtra i ściany" oraz na środku a przy szybach było mniej żwirku i miejsce do pływania. Taki jakby cypel.

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
#8

No dobrze wiedzieć. Pierwszy raz mam profesjonalną obudowę, więc wolałam nie ryzykować. Wszystko jest nówka nie śmigane, akwarium ma niecały tydzień, wszystko to opisałam na początku.
Kosiarki będą, nad otoskami się zastanowię, bo już mam tłum na dnie...
Co do wystroju, to muszę pokombinować. Po prostu tak się cieszyłam, że mam porządny zbiornik, że musiałam go wystawić. Wcześniej to były małe zbiorniki i zwykłe lampki. A każdy komentarz się przyda przy ulepszaniu wystroju. I wcale się nie obrażam.

<a href='http://agata-suchockawachowska.fineartamerica.com'><img src='http://fineartamerica.com/marketing/BuyPrintRed.jpg' alt='Art Prints' title='Art Prints' style='border: none;'></a> avatar: sarawebsite.com
#9

Jak dla mnie to akwarium bardzo ładne, widzę że jest jako dwustronne Smile Tylko czy nie za blisko okna?
Na twoim miejscu bym wsadził kilka kamieni, zakryły by tą pustkę na dnie Wink
#10

Apri, otoski to nie są rybki przydenne. Większość czasu spędzają na roślinach, szybach, korzeniach ciągle czegoś tam szukając i zdrapując. Są malutkie i nikomu nie wadzą więc na prawdę warto w nie zainwestować a są bardzo pracowite Smile

W sprawie światła z okna to jeśli słońce nie świeci Ci w południe w samo szkło to niczego nie trzeba zasłaniać. Dosadź tylko dużą ilość łatwych i szybko rosnących roślin aby zajęły się zużywaniem tego światła. Możesz wsadzić tak spokojnie jeszcze jakieś paprotnice, wąkrotkę, moczarkę, nadwódkę, rogatka, limnofilę. To są łatwe rośliny szybko rosnące, które pobierając dużą ilość związków z wody dbają aby glony miały mniej papu i się nie pojawiały. Przy okazji zazielenisz sobie szybko akwarium Smile

Takie rośliny tanio możesz kupić od ludzi z forum oraz na allegro od akwarystów. Unikaj roślin wymagających dużej ilości światła, dodatkowego CO2 i czerwonych.

U mnie w akwarium 2 h po południu świeci słońce bezpośrednio i uważam, ze nie ma nic lepszego od tego rodzaju oświetlenia ale niestety jest to taki power, ze trzeba uważać aby nie przedobrzyć.

Jakbyś miała jakieś pytania to wal śmiało. Pomogę o ile będę potrafiła Smile

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl


Skocz do: