Temat zamknięty
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Hodowla żywego pokarmu
#1

Mam do Was bardzo wielką prośbe o wypowiedzenie się,jeżeli ktoś próbował hodować zywy pokarm dla swoich podoopiecznych.Byłbym bardzo wdzieczny za podsyłanie (umieszczanie) linków do stron o tej tematyce.
#2

Jestem chyba na takie coś zbyt leniwa Wink
Kiedyś miałam o tym ulotkę - ale nie mam jej już i nie pamiętam co pisali :cry:
#3

A szkoda,bardzo szkoda....no NiC czekam na resztę,może Oni coś wiecej napiszą na ten temat.
#4

na pewno można hodować solowca- kupuje się jajka, na wilgotną ścierkę w butelce i się wykluwają
#5

http://www.akk.prv.pl - Akwarystyczna Książka Kucharska, są tam między innymi porady jak chodować żywy pokarm
#6

Tyle razy już byłem na tej stronce a jakoś zawsze to przeaczałem.Dzięki za naprowadzenie na dobry trop,lecz nadal czekam na opinie "użyszkodników" (użytkowników) = Dziękii
#7

Jakie macie zdanie na temat żywego pokarmu paczkowanego lub na wagę.
Podobno woda w pakowanych jest kiepska to znaczy może kiepsko wpłynąć na warunki w akwa.
Na wagę kiedyś kilka razy nabyłem i z tego prawdopodobnie powodu dostała się do mnie ospa.
Dzisiaj natomiast byłem w sklepie malutkim i widziałem że ludziska nabywają pokarm całymi gramami.
Mrożonki tez przerabiam nie mam większych zastrzeżeń ale jednak niema to jak coś ciepłego :lol: w ustach.
Pozdro
Hejkum hejkum[/list][/code]
#8

OCHOTKA Systematyka: Big Grin
Typ: Stawonogi (Arthropoda)
Gromada: Owady (Insecta)
Podgromada: Uskrzydlone (Pterygota)
Rząd: Muchówki (Diptera)
Rodzina: Ochotkowate (Chironomidae)
Podrodzina: Chironominae (Tendipedinae)
Ochotka, zwana inaczej czerwoną larwą komara żyje w wielu zbiornikach słodkowodnych, bytując w osadach dennych. Jest to drugie stadium larwalne owada, ma postać ciemnoczerwonego robaka z widocznym aparatem gębowym, długości nawet do 2,5 cm. Masowo występuje wiosną i jesienią.
Jest to pokarm kontrowersyjny. Ryby jedzą ją chętnie, jednak ochotka tak jak rureczniki może kumulować w ciele toksyny pochodzące ze zbiornika, w jakim bytuje i nie pomoże tu mrożenie. Podając ten pokarm musimy więc być pewni czystości jego źródła. Larwa ta jest bardzo kaloryczna, podajemy niezbyt często i z umiarem, inaczej naszym rybom może grozić otłuszczenie. Ochotka może być przechowywana w postaci mrożonej. Larwy te mogą też, tak jak tubifeks, służyć jako nośnik leków i witamin podawanych drogą pokarmową. Sposób w jaki możemy tego dokonać jest analogiczny jak opisany w przypadku tubifeksu.
Wodzień - "biała larwa komara" (Chaoborus sp.) Big Grin
Systematyka:
Typ: Stawonogi (Arthropoda)
Gromada: Owady (Insecta)
Podgromada: Owady uskrzydlone (Pterygota)
Rząd: Muchówki (Diptera)
Rodzina: Wodzieniowate (Chaoboridae)
Rodzaj: Wodzień (Charoborus)
W tym przypadku również nasze zainteresowanie skupi się na larwalnej postaci owada. Przejrzyste „rurki” z oczkami na jednym końcu nazywane są w akwarystycznym żargonie „szklarką” i w rzeczywistości są larwami czterech występujących w Polsce gatunków Wodzieni. Żyją w płytkich słodkowodnych zbiornikach, właściwie wszędzie, od stawku w parku, rowu przy drodze aż do kałuży. Wielkość larw w zależności od stopnia rozwoju waha się od 5 do 16 mm. Szklarka jest odporna na brak tlenu i niektóre zanieczyszczenia przemysłowe. Ważną informacją jest fakt, że właściwie wszystkie gatunki są drapieżne. Larwy Wodzienia są uważane za jeden z bezpieczniejszych pokarmów żywych, nie przenoszą bowiem większości rybich pasożytów, jednak ze względu na ich odporność na zanieczyszczenia tu również musimy mieć pewność, że zbiornik, z którego pochodzą jest ekologicznie czysty. Jako karma są polecane dla ryb dorosłych o pyszczkach zdolnych sobie poradzić z pokarmem tej wielkości, są pożywne i bardzo lubiane przez ryby. Mogą być zamrażane.Szklarkę możemy poławiać, kupić lub hodować sami.
Hodowla nie wymaga szczególnej opieki, ale polecamy szczególną uwagę. W podany poniżej sposób wyhodować możemy zarówno larwy wodzienia, jak i komara, wskazane jest więc umieszczenie hodowli w miejscu ustronnym i odławianie larw, zanim przeobrażą się w postać dorosłą. Wyklucie z jaja następuje po 2 - 3 dniach od złożenia, a ostatnie przeobrażenie w zależności od warunków po 4 do 6 tygodni od wyklucia. Nie będzie nam potrzebna populacja początkowa, my musimy tylko stworzyć warunki. Miejsce wybieramy nie tylko ustronne, ale i zacienione, spokojne. Ustawiamy tam duży pojemnik z wodą (stara wanna, plastikowa beczka itp.), np. deszczówką, wkładamy do środka kilka gałązek drzew liściastych. I czekamy. Jeśli w wodzie pojawią się larwy czarne, mamy do czynienia z komarem (o nim za chwilę), a jeśli przejrzyste - ze szklarką. Najwygodniej jest je poławiać po zmroku, larwy wypływają wtedy w górne rejony zbiornika. Hodowli nie trzeba karmić.
Czarna larwa komara (Culex i Anopheles) Big Grin
Systematyka: Typ: Stawonogi (Arthropoda)
Gromada: Owady (Insecta)
Podgromada: Owady uskrzydlone (Pterygota)
Rząd: Muchówki (Diptera)
Rodzina: Komarowate (Culicidae)
Rodzaje: Culex i Anopheles
Larwy komara również nadają się na pokarm dla naszych płetwiastych podopiecznych. Występują w wodzie słodkiej, w kałużach, rowach, zazwyczaj w zbiornikach bez ryb, co jest godne uwagi ze względu na minimalne ryzyko przeniesienia choroby. Rurkowate ciało jest bardzo ciemne, stąd określenie "czarna larwa komara", osiąga podobne rozmiary, jak ochotka - około 2,5 cm. Jest to wartościowy pokarm, jednak uwagi dotyczące jego stosowania są analogiczne do zastrzeżeń przy ochotce - larwy są odporne na zanieczyszczenia, a nasze ryby nie. Wniosek: woda, z jakiej pochodzą musi być ekologicznie czysta. Taki pokarm nadaje się dla wszystkich ryb, które są sobie w stanie poradzić z jego wielkością, uważajmy jednak, by karmiąc żywymi larwami podawać małe porcje - jeśli coś nie zostanie zjedzone, to będziemy mieli potem problem z nadmiarem komarów. Larwy można hodować, co zostało opisane przy hodowli larw Wodzienia, możemy je też przechowywać mrożone.
[/b] Big Grin TO ZAZWYCZAJ NAJCZESCIEJ STOSOWANY ZYWY POKARM PRZEZ CHODOWCÓW Big Grin Big Grin Big Grin
#9

a ma ktos jakies doswiadczenia/materialy apropo hodowania cyklopa?? lub artemi (na ten temat troszke wiem ale tylko troszke)
#10

Artemia: http://klub.chip.pl/akwaria/akk/artykuly/artemia.html
Temat zamknięty


Skocz do: