• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Zakładanie BW- kilka pytań
#1

Cześć

Zlikwidowałem stary zbiornik i dziś zakładam pierwsze w życiu Czarne Wody (58 litrów). Przygotowałem się chyba nieźle- wyglądać będzie to mniej więcej tak:

- na dnie jasny piasek kwarcowy o bardzo drobnej granulacji
- liście dębu i szyszki olchy
- jeden duży korzeń+ być może kilka mniejszych
- filtracja- kaskada FZN-1
- oświetlenie: na pewno tylko 1 świetlówka 15W, jaka jeszcze nie wiem, obecnie mam Gro-Lux, ale ona daje różowe światło i nie wiem czy będzie pasować do BW
- woda 50:50 kran i demineralka

Pytania mam takie:

1. Nie wiem czy uda mi się zabarwić wodę, szyszki na dno (zamierzam też zrobić wywar, ale nie wiem w jakich proporcjach i ile go lać), liście i wkład torfowy (granulki) do filtra. Problem w tym, że w filtrze mam już mało miejsca, bo są gąbki, ceramika, a teraz jeszcze miałby być torf, to za dużo go tam nie zmieszczę. I tu pytanie- czy mogę torf włożyć po prostu do akwarium? Czy będzie on leżał na piasku, czy unosił się w wodzie? Będzie syfił? Przypominam, że to granulki.
2. Napowietrzanie- czy wystarczy sam ruch tafli wody? W roślinniaku jak najbardziej wystarczał, ale tu nie planuje żadnych roślin.
3. No właśnie- czy jest opcja, że filtr+podmianki, ale brak roślin pozwolą mi utrzymać azot na odpowiednim poziomie?
4. Światło- jak pisałem wyżej- jakie da najlepszy efekt? Mój Gro-lux się nada?
5. Na razie mierzyłem tylko GH i pH w proporcjach wody jak podałem wyżej- GH=10, pH=7,2. Czy dam rade zejść poniżej 7 pH przy zastosowaniu tylko wyżej wymienionych rzeczy? A może przyda się gotowy wyciąg z torfu, itp. np Tropicala? Warto to lać do akwa?

Nad obsada ciągle się zastanawiam, ale chyba będą min. bystrzyki amandy.
Na razie tyle, na pewno coś jeszcze sobie z czasem przypomnę.
Liczę na podpowiedzi.


Skocz do: