• 1 Głosów - 1 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[100l] Trochę azji
#1

Witam,

przedstawiam zbiornik założony 22/03/2016.
Zbiornik - akwarium robione na zamówienie o wymiarach 50/45/50, pokrywa z pleksi robiona samodzielnie.
Oświetlenie - świetlówka T5 24W SYLVANIA GROLUX 8500K, pas ledów o świetle 6500 lm, obecnie tyle w zależności od rozwoju akwa i roślinrozważam dokupienie T5 24w SYLVANIA AQUASTAR 10000K
Filtracja - Filtr kaskada Aquael VERSAMAX FZN 2 trochę przerobiony, w miejscu zasysania wody zamontowana gąbka w celu prefiltracji, wkłady wypełnione gąbką i ceramiką.
Ogrzewanie - Grzałka 150W
Podłoże - żwirek rzeczny drobny 1-3 mm, kulki gliniane
Rośliny:
1 plan:
- Cladophora Aegagrophila (Gałęzatka kulista)
- China moss
- Blyxa japonica
- Pogostemon helferi
- Micrantherium Monte Carlo

2 plan:
- Lagenandra meeboldi red
- Cryptocoryne costata
- Microsorum narrow

3 plan:
- Hygrophila pinnatifidia
- Vallisneria torta
- Limnophila sessiliflora

Fauna:
- VITTINA TURRITA
- neonki
- otoski
- Prętnik Karłowaty
- Danio margaritatus

Parametrów wody nie mierzę, nawożenie CO2 w płynie oraz PG Clasic.

Więcej zdjęć: https://goo.gl/photos/pDB93djT67zbCUdG8


Załączone pliki Miniatury
       

Pozdrawiam Radek
#2

Na razie wygląda pusto, ale jak roślinki urosną napewno będzie bardzo ładnie. Z czyścicieli tp chyba oczywiste że bocje lub piskorki, ale one potrzebują choć małą plażę, oprócz nich jakieś roślinożerne ślimaki azjatyckie, bo to ślimaki są najważniejszymi czyścicielami w akwarium Wink
#3

Kiryski to jakieś czyśczyciele ? Krewetki karłowate przy tym zagęszczeniu roślin i prętnika szybko zostaną zjedzone lub zamęczone.
Nie ma ślimaków roślinożernych, przyjmują pokarm pochodzenia roślinnego, roślin nie zjadają.
Bocje nie w tak małym litrażu.
#4

Nie każde, ale np. bocja karłowata może już być. Przepraszam, że wyraziłem się niejasno co do ślimaków, chodziło mi o to, by nie były to ślimaki mięsożerne, bądź też przyjmujące pokarm mięsny. Bo takowe nie będą konsumować glonów, gnijących roślin oraz innych resztek, bo chyba o taki "czyścicieli" chodzi Dambali.
#5

Jeżeli są resztki pokarmów lub gnijące rośliny to jest problem który należy inaczej rozwiązać i nie dopuszczać do takich sytuacji. Bocje by należało dokarmiać ich naturalnym pokarmem czyli ślimakami, wtedy można się cieszyć ich naturalnym zachowaniem. Tu też krewetki karłowate będą pokrzywdzone.
#6

Gdy kupowałem roślinki wydawało mi się iż będzie dobrze ale wyszło skąpo i nie jestem do końca zadowolonu. Limnophila puszcza nowe listki więc będzie szczepienie gdy podrośnie. W planach jest dokupienie mchu lecz chce to odłożyć na następny tydzień aby nie mieszać łapami w akwarium.

Krewetki będą kupowane gdy akwa odpowiednio zarośnie bo wiadomo iż obecnie nie ma warunków dla nich.

Ślimaki to jest myśl ale obawiam się iż będą wyłazić z akwa bo przy kaskadzie nie mam pleców w pokrywie tylko jest otwarta przestrzeń do wentylowania dodatkowego.

Chyba zrobię jednak bardziej towarzysko i wpuszczę kiryski ale to jeszcze dużo czasu na przemyślenia.

Pozdrawiam Radek
#7

Ślimaki i krewetki owszem potrafią wyjść jak woda im nie pasuje, dlatego że zamknięte mi nie odpowiadają wizualnie mam wszystkie akwaria otwarte i jakoś one i ja żyjemy.Smile
#8

Myślę nad ślimakami Clithon Diadema (4 - 6 sztuk)jako azjatyckie ślimaki i do tego może nie biotopowo ale amuplari (1 sztuka). Przy pierwszych nie ma problemu z niechcianym naddatkiem tak przy drugim może być. Teraz rodzi się pytanie czy te ślimaki wystarczą do oczyszczania dna i szyb czy trzeba przemyśleć większe ilości bądź też dodatkowo kiryski z otoskami?

Pozdrawiam Radek
#9

Powinny wystarczyć, ale to zobaczysz w trakcie działania akwarium, kiryski nie zjadają żadnych odpadków, ani nie czyszczą szyb, wuęc nie wiem, dlaczego ubzdurałeś sobie, że to czyściciele. Co nie umniejsza faktu, że to wspaniałe rybki. Zarówno kiryski, jak i otoski, są z ameryki, wuęc jeśli chcesz miec akwarium biotopowe, to nie pasują. Jeśli ślimaki nie będą sobie dawały rady z glonami, a tobie nie będzie sie chciało sięgnąć pi czyścik, to możesz sięgnąć po otoski. Pamiętaj jednak, że zarówno kiryski, jak i otoski, są rybkami, którym trzeba zapewnić odpowiednie warunki, a nie trajtować jak środek na glony lub gnijące rośliny.
#10

W zasadzie nie wiem czemu tak wbiłem sobie do głowy iż Kirysek to czyściciel, głupota i nic więcej Wink

Będę działał ze ślimakami a rozwój życia pokaże dalsze zapotrzebowanie.

Pozdrawiam Radek


Skocz do: