• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

aldehyd glutarowy a natlenianie wody

Witam, mam pytanie do kogoś ogarniętego chemicznie.

Mam twardą wodę w kranie i związane z tym problemy z glonami. (GH> 20, KH 10 – test JBL) i w jednej z komór filtra mam kationit Aquafix Zoolek dla zbicia twardości ogólnej (wrzucam tam na kilka dni 2 woreczki zregenerowane solą kuchenną po każdej podmiance wody tj ok 10% na tydzień). Podaję też tzw. węgiel w płynie Carbo Aqua Art dla zmniejszenia twardości węglanowej i lekkiego zakwaszenia wody. Robię to okresowo w ramach walki z glonami, a nie dla pobudzenia wzrostu roślin. Jednocześnie mając ostatnio większe niż zwykle kłopoty z tym paskudztwem ograniczyłem światło z 0,66 W/l do 0,33 W/l. (świeci ok. 10 godz dziennie) Ponieważ glony rosły licznie w strumieniu wody wywołanej przez deszczownicę zlikwidowałem deszczownicę i teraz mam zero ruchu wody na powierzchni (małe natlenianie). Zacząłem się więc zastanawiać nad brzęczykiem.

Wielokrotnie spotykałem się z informacją, że podawianie “prawdziwego” CO2 np z bimbrowni lub butli wyklucza się z jednoczesnym natlenianiem z brzęczyka. Wynika to podobno z tego, że jeden z gazów będzie wypierał z wody drugi.

Jak wygląda sytuacja z węglem w płynie, czyli roztworem aldehydu glutarowego C5H8O2 sprzedawanym pod różnymi nazwami.
Czy natlenianie wody spowoduje zaburzenie działania węgla ?

Będę wdzięczny za przystępne wyjaśnienie tematu.

Akwa 72 l
Temp 26 C
Światło 24 Watt ( było 48 W przed wojną z glonami)
Filtr Fluval 104 480 l /h - pracuje na ½ ciągu

GH > 10
KH 8
ph 7

(29.02.2016, 22:34)R2D2 napisał(a):  Podaję też tzw. węgiel w płynie Carbo Aqua Art dla zmniejszenia twardości węglanowej i lekkiego zakwaszenia wody. Robię to okresowo w ramach walki z glonami, a nie dla pobudzenia wzrostu roślin.
Węgiel w płynie nie ma takich właściwości o których piszesz.
Nawet co2 nie obniży kh, może jedynynie zmniejszyć ph.
Więc ph pod wpływem co2 się obniży a podczas napowietrzania wzrośnie dlatego że przyspieszysz wymiane gazową na powierzchni wody.
Zamiast deszczownicy należy użyć prostego wylotu kierując tak aby woda lekko falowała. Nie ma to zadnego zwiazku z glonami.

Co2 nie ma żadnego związku z węglem w płynie i są to dwie różne rzeczy.

Podłączając brzęczyk będziesz usuwał co2 którego i tak brakuje w akwarium.

Przyczyny glonów należy szukać w naworzeniu a raczej jego braku przy tym świetle a nie w strumieniu wody.

Druga sprawa, jeśli chcesz zbić twardość wody, nie prościej byłoby stosować RO zamiast specyfików?

200 L Ameryka Poludniowa

28 l Krewetki

"Jesteś odpowiedzialny za to co oswoiłeś"

(01.03.2016, 00:26)edison napisał(a):  Węgiel w płynie nie ma takich właściwości o których piszesz.
Nawet co2 nie obniży kh, może jedynynie zmniejszyć ph.

zawsze gdy podaję węgiel w płynie obserwuję zarówno spadek ph jak i KH

(01.03.2016, 00:26)edison napisał(a):  Zamiast deszczownicy należy użyć prostego wylotu kierując tak aby woda lekko falowała. Nie ma to zadnego zwiazku z glonami.

zgadzam się, ze tak jak piszesz samo falowanie wody lub jej ruch nie jest czynnikiem determinującym powstawane glonów. Niemniej jest ich o wiele więcej w miejscach o silnym przepływie

(01.03.2016, 00:26)edison napisał(a):  Co2 nie ma żadnego związku z węglem w płynie i są to dwie różne rzeczy.

dokładnie. min dlatego też zadałem pytanie
(01.03.2016, 01:30)Kelvezu napisał(a):  Druga sprawa, jeśli chcesz zbić twardość wody, nie prościej byłoby stosować RO zamiast specyfików?

hmm... chyba masz rację. Około 3 lata temu zmieniła się u mnie na osiedlu jakość wody - nagle zrobiła się dużo twardsza - tak jakby zmieniono coś na jej ujęciu. Od tamtej pory majstruję przy 'specyfikach'. Zastanowię się jednak nad RO.

Bez jaj przepływ 480l/h nominalnie a z wkładami pewnie 300l/h nie jest jakiś porywający w 72l..

Kh zmniejszymy tylko dodając wodę RO lub przepuszczoną przez żywice, innych sposobów nie ma a napewnie nie zrobi to węgiel w płynie .
Sam napisałeś że używasz kationit Aquafix Zoolek , jego działanie działa na wymianie jonów więc na początku jego wydajność jest wysoka a później spada więc wyniki mogą się różnić w czasie.

Skocz do: