• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[200]Akwarium na fundacji. Moja pierwsza Amazonka.
#1

Witam dawno mnie nie było. Chciałem zaprezentować moje pierwsze tak profesjonalne akwarium. Akwarium założyłem, na fundacji dla niepełnosprawnych do której chodzę. Ale zacznę od początku mamy na fundacji akwarium 112l. bez osprzętu. Lecz fundacja nie miała kasy na osprzęt, wiec postanowiłem sam podziałać. I tak poprosiłem pets publications wydawcę Magazynu Akwarium o pomoc. I przekazali moją prośbę do firmy Aquael. To co się wydarzyło potem to coś niesamowitego ile osób chciało pomoc, mnie niepełnosprawnemu i fundacji. I tak prosiłem o osprzęt do 112l. a dostaliśmy cały zestaw aludecor 200l. I tu się pochwalę jako, że piszę wiersze podziękowałem redakcji wierszem co napisałem. Redakcja zrobiła o mnie artykuł felieton, który był w Magazynie Akwarium, ale dumny szczęśliwy byłem. Pomoc jeszcze obiecała firma Zoolek, bo poprosiłem ich o podstawowe testy kropelkowe na parametry wody i odpisali, że pomogą. Nawet u siebie lokalnie w sklepie co robię zakupy, dostaliśmy zniżkę na korzenie, roślinki dał za darmo i rybki taniej policzył i jak odbierać będziemy, to dorzuci rybek. Bardzo mnie to podbudowało, że tyle osób pomogło. Natomiast prywatnie mam akwaterrarium 300l z żółwiem, były dwa, ale samiczka niestety zdechła. A teraz opis zbiornika. Zbiornik założyć pomogło forum o pielęgniczkach, jest to biotop Amazonki. Cieszę się, że w końcu się udało i spełniłem jedno z moich marzeń. Poniżej efekt mojej pracy:
Akwarium zostało zalane 9 lutego. Do wody wlałem uzdatniacz do wody i bakterie co dostaliśmy od Aquela.
Zestaw aludekcor:
Akwarium standardowe 200l. 100x40x50
Oświetlenie T5 2x39
Filtracja filtr wewnętrzny: Aquael turbo filter 1000. Jak będą fundusze, zakup kubełka.
Grzałka: Aquael Comfortzone gold 200w.
Podłoże: żwir na to piasek.
Tło to mój pomysł i wykonanie. Jest to tło zewnętrzne znajduje się z tyłu i z boku akwarium. Tło jest, że styropianu na zaprawa klejowa. Korzenie w odcieniach brązu pomalowałem,a przestrzeń między nimi piaskiem okleiłem. Niestety na sucho ładnie wyglądało oświetlone, po zalaniu tła nie widać i trzeba będzie je doświetlić.
Parametry:
mierzyłem testami paskowymi. Pierwszy raz mierzyłem parametry i zmierzyłem 3 podstawowe: ph, kh, gh. Wiem, że kropelkowe lepsze pewniejsze, ale paskowe myślę ogólny pogląd dadzą na parametry. Jak Zoolek pomoże to zmierzę kropelkowymi. I takie parametry wyszły:
Ph-6,8
Kh-0
Gh- kolor podobny był i na skali było 3 albo 7.
Mam nadzieję, że sobie poradzę z parametrami i będę je umiał osiągnąć i utrzymać, że nie jest to trudne bardzo.
Flora:
Żabienice
Micorozium
Anubiasy
W planach dołożenie, bo w sklepie co dostaliśmy nie mieli pisti i mchu. I jak się uda na przód Żabienicę delikatną. Jak zasugerujecie może dołożę jakąś roślinę jeszcze.
Obsada:
-Zwinnik Blehera (Hemigrammus Bleheri) stadko 15 sztuk,
- Pielęgniczka żółta (Apistogramma borellii) harem,
- Otosek przyujściowy (Otocinclus affinis) stadko 12 sztuk,
-Kirysek Panda (Corydoras panda) stadko 12 sztuk,
W planach jak będzie miejsce myślę jakiś gatunek zbrojnika dołożyć. I jak żółte rewir ustawią to może dorzucę harem Boliwijskiej. Rybki zamówione jak zbiornik dojrzeje to odbierzemy.
W akwarium znajdują się też korzenie, gałązki i liście dębowe i groty z kokosa. Może dołożyć liści, nie chciałem przedobrzyć, by się bardzo ciemno w akwarium nie zrobiło za bardzo.
Pora na fotki:
Widok ogólny:
Podaję linka do galerii na Fb, gdzie jest fotorelacja z zakładania od produkcji tła, aż do zalania :
https://www.facebook.com/media/set/?set=...84&type=3.
A wszedłem na forum bo chciałem pokazać, że niepełnosprawni też potrafią, koledzy z fundacji pomagali mi w zakładaniu. Ta pasja pomaga mi w niepełnosprawności zapominam przy niej o chorobach i jednocześnie podziwiam piękno podwodnego świata. I jak wyszło co sądzicie? Pozdrawiam i przepraszam za błędy.
#2

Niesamowita inicjatywa, pomoc Aquael, Zoolek godna pochwały i większego rozgłosu. Powodzenia w rozwijaniu akwa bo początek ciekawy.

Pozdrawiam Radek
#3

Dambala dzięki sam w szoku byłem jak paczka z Aquaela przyszła. Bo prosiłem o osprzęt do 112l co mieliśmy stare, a tu dali cały zestaw 200l. Jedynie co brakuje to kubełka. A do Zooleka napisałem na fb i odpisali, że chętnie pomogą, że dziś mają zebranie zarządu i moja sprawa będzie omawiana. Najbardziej się parametrów obawiam czy będę je umiał mierzyć, spreparować i utrzymać. Bo to akwarium chcę profesjonalnie prowadzić i nauczyć się parametrów i ich utrzymania. Do tej pory jak miałem akwaria w domu to tylko woda do podmian odstana była i wlewałem uzdatniacz i nic więcej nie robiłem.
#4

(29.02.2016, 23:10)DawidK1 napisał(a):  Do tej pory jak miałem akwaria w domu to tylko woda do podmian odstana była i wlewałem uzdatniacz i nic więcej nie robiłem.

I tego się trzymaj inaczej może być różnie jak zaczniesz kombinować z wynikami testów aby polepszyć akwarium,
#5

Czasami mniej oznacza więcej Wink Jak dobrze dobrać obsadę roślin i zwierząt to można stworzyć dobrą równowagę i roboty niewiele pozostanie.

Pozdrawiam Radek
#6

Zbiorniczek jak na początek wygląda całkiem ok.,a co do testów i parametrów to zgadzam się z kolegami ,nie ma co kombinować .
#7

Ale myślę, że nie było by problemu z parametrami bo mam dostęp do wody RO. Jak zrozumiałem co czytałem miesza się z kranówka, by parametry odpowiednie wyszły.Dzięki za wpisy motywuje mnie to a i mogę się fundacji pochwalić, że się podoba. A przy okazji zapytam. I tu mam pytanie jest tyle teraz różnych Zbrojników,, że nie ogarniam. Są jakieś gatunki poza zbrojnikami niebieskimi co są łatwe w utrzymaniu, a mógłbym dodać do obsady jakie gatunki polecacie jakieś ładne i ile sztuk dać? Jakby dało radę takie co się rozmnażają super by było, ale niekoniecznie. O ile jest miejsce jeszcze?
#8

Hej akwarium dojrzewa 9 będzie miesiąc, roślinki na razie nie marnieją , a i mam wrażenie, że rosną. Glonów na razie brak, jak na razie jest chyba dobrze jestem zadowolony.
#9

POkazauj zdjęcia rozwoju.

Pozdrawiam Radek
#10

Ok zrobię jutro to wrzucę.


Skocz do: