• 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

powrót po latach-prośba o pomoc
#1

To mój pierwszy post na forum więc na początek-Witam wszystkich szanownych akwarystów.

Choć co prawda nie jestem nowicjuszem, bo jako nastoletni chłopak dobre kilka lat fascynowałem się i zajmowałem w praktyce akwarystyką, to mówiąc wprost- wypadłem z obiegu. Jestem bardzo zaskoczony jak od czasu mojej młodości zmieniła się technika i podejście do niektórych zagadnień.

Ale konkretnie:
Przygotowuję się do urządzenia nowego akwarium
60x30x33 co daje szkiełko o pojemności 60 l.

w zestawie który do mnie idzie znajduje się (wydawać by się mogło) wszystko co do urządzenia akwarium jest potrzebne.
Przewertowałem jednak literaturę i niniejsze forum i rodzi się we mnie kilka pytań:

Idea jest taka aby w zbiorniku była duża liczba roślin.
co do ryb- karpieńcokształtne- Gupiki, Molinezje, Zmienniaki, Mieczyki i wszelkie ich wariacje.

czy świetlówka z allegrowego zestawu o mocy 15w barwa dzienna standardowa będzie wystaczająca?

filtr z zestawu to model 111B hanza- da radę?

czy zwykły żwirek akwariowy (jak to było kiedyś) nie jest już wystarczającym materiałem dennym, by zapewnić wzrost roślinom?

no i wreszcie: Sporo naczytałem się o bakteriach na start. Czy to konieczne? jesli tak co polecacie?

i czy moze jest coś o czym przy zakładaniu akwarium powinienem pamiętać, a nie poruszyłem danego zagadnienia w powyższym poście?

dziękując za ewentualne odpowiedzi pozdrawiam całe forum.
karred
#2

Na starcie popełniłeś duży błąd. Kupiłeś gotowy zestaw. Ta hanza będzie sporo za mała. To chińczyk i jego wydajność trzeba brać sporo z przymrużeniem oka. Przy bardzo małej obsadzie jest szansa, że sobie poradzi, ale nie wiadomo czego się nie spodziewaj.
Na 60l zmienniaki i gupiki będa jak znalazł, na molki i mieczyki trochę za małe.
Jakie będzie oświetlenie? Przy mniej wymagających roślinach sam żwirek będzie ok, ale warto pod korzenie dawać kulki gliniano torfowe. Pamiętaj tylko, że żwirek eliminuje z obsady ryby denne.

Co do bakterii to wątpię w ich skuteczność. Akwarium wystartuje bez problemów bez nich a zaoszczędzone pieniądze możesz wydać na inne rzeczy.
#3

dzięki za odpowiedź. Może masz racje co do wyboru tego zestawu... ale zachęciła mnie cena- za wszystko 150zł
(20.02.2016, 20:35)Piczu14 napisał(a):  Jakie będzie oświetlenie?

pisałem- świetlówka z allegrowego zestawu o mocy 15w barwa dzienna standardowa.
#4

witaj !!
jeżeli chodzi o oświetlenie to 15 w na 60 l wynosi 0,25 w na litr co jest z mało jeśli chodzi o akwarium holenderskie (roślinne) powinno być co najmniej 0,5 w na litr .Podloze z samego zwiru wystarczy ale dla najmniej wymagajacych roślin akwariowych co nie daje dużego wyboru w faunie wiec polecam jakiś substrat,kulki gliniano torfowe,lub jakies inne nawozy do podloza (zalecam poczytać o dawkach oraz zastosowaniach). Jeżeli chodzi o nawozy to wyroznia się dawkowane do podloza oraz do slupa wody gdyż jedne rosliny przyswajają je przez liscie a inne przez korzenie (warto zaopatrzyć się w nawozy w plynie).Bakterie nitryfikacyjne to bakterie które roskladaja trujące składniki do formy przyswajalej dla roślin, w zwyklej kranówce takich bakterii nie ma ponieważ chlor je zabija, dlatego sa dwie meody:
1 .dajesz dojrzeć wodzie ok 2 tyg wtedy możesz spokojnie wlac ja do akwa i nie ma w niej chloru oraz sa sladowe ilości bakterii nitr.
2.kupujesz tabletki lub preparaty akwarystyczne bogate w te oraz inne bakterie niezbędne dla biologii wody
3.masz stare akwa z stara woda oraz filtr z gabka zawierajaca ''brudy'' i możesz przelozyc ''stary'' filtr oraz dolac ''stara''wode bogata w bakterie nitr. do nowego akwa.
osobiście polecam odstać się wodzie i dolac odrobine wody już wczesniej aktywnej w innym akwa.
#5

Filip dzięki serdeczne za przydatnego posta. Wybrałem nr 3 z proponowanych przez Ciebie opcji. W zasadzie sporo mi się poszczęściło. Dzięki kontaktom z innego forum akwarystycznego dostałem dziś od jednej osoby piękny, ogromny zestaw roślin i sporo wody akwariowej, a niespełna 2h temu dwa zbrojniki niebieskie i... 8 litrów wody. Chłopak zmieniał wodę i całe wiadro z narybkiem mu zostało.
Dzięki ich życzliwości moje akwarium wystartuje szybciej i lepiej!
#6

(20.02.2016, 21:16)karred napisał(a):  
(20.02.2016, 20:35)Piczu14 napisał(a):  Jakie będzie oświetlenie?

pisałem- świetlówka z allegrowego zestawu o mocy 15w barwa dzienna standardowa.
Umknęło mi. Oświetlenie będzie ok dla mniej wymagających roślin, dużo takich znajdziesz, wystarczy wpisać w google "cieniolubne rośliny akwariowe".

(21.02.2016, 17:21)Filip13ryba napisał(a):  (warto zaopatrzyć się w nawozy w plynie).Bakterie nitryfikacyjne to bakterie które roskladaja trujące składniki do formy przyswajalej dla roślin, w zwyklej kranówce takich bakterii nie ma ponieważ chlor je zabija, dlatego sa dwie meody:
1 .dajesz dojrzeć wodzie ok 2 tyg wtedy możesz spokojnie wlac ja do akwa i nie ma w niej chloru oraz sa sladowe ilości bakterii nitr.
2.kupujesz tabletki lub preparaty akwarystyczne bogate w te oraz inne bakterie niezbędne dla biologii wody
3.masz stare akwa z stara woda oraz filtr z gabka zawierajaca ''brudy'' i możesz przelozyc ''stary'' filtr oraz dolac ''stara''wode bogata w bakterie nitr. do nowego akwa.
osobiście polecam odstać się wodzie i dolac odrobine wody już wczesniej aktywnej w innym akwa.

To co pisze @Fillip bierz z przymrużeniem oka, bo coś gdzieś przeczytał i próbuje dawać rady. Po pierwsze lanie nawozów do słupa wody przy takim oświetleniu nie ma sensu, bo rośliny ich nie wykorzystają a możesz nabawić się bardzo przykrych konsekwencji, w postaci choćby sinic. Wolno uwalniające się związki z kulek podanych do korzeni w tej sytuacji wystarczą.
Po drugie bredzi w sprawie bakterii nitryfikacyjnych, jeszcze niedawno nie miał pojęcia jaką rolę pełnią w cyklu azotowym bakterie a jaką rośliny. Woda w wiadrze przez 2 tygodnie absolutnie nie dojrzeje, bo nie będzie miała z czego. Jeśli masz świeże akwarium, to po zalaniu musisz odczekać co najmniej 2 tygodnie (ideałem był by miesiąc), do zamknięcia cyklu azotowego i tym samym stabilizacji akwarium. Bakterie być może pomogą, ale nie są niezbędne, akwarium dojrzeje bez nich. Lepiej przeznacz te pieniądze na coś innego. Natomiast dojrzewanie faktycznie znacznie przyspieszy dolanie wody z dojrzałego zbiornika i zastosowanie dojrzałego wkładu filtracyjnego.
#7

Piczu dziękuję za wskazówki!
#8

Kupno bakterii lub też pożywek dla nich (różne są to preparaty) przyspieszają proces dojrzewania akwarium i nie uważam, żeby był to niepotrzebny wydatek. Mogą się przydać również w przyszłości - na przykład w momencie wykonywanie bardzo dużej podmiany wody. Mamy XXI wiek i czekanie miesiąc na "dojrzewanie" zbiornika uważam za gruba przesadę - przecież żywe organizmy (ryby, ślimaki, krewetki) też są potrzebne do zamknięcia procesu i znacznie go przyspieszają. Ważne żeby ryby czy inne stworzenia wpuszczać stopniowo. Unikamy sytuacji, w której wpuszczamy całą obsadę na raz...
Używanie "starej" wody czy "dojrzałego" filtra może być w pewnych okolicznościach ryzykowne (glony, choroby itp.)
pozdrawiam
#9

Zarodniki bakterii znajdują się wszędzie i nie biorą się znikąd. Przyspieszanie dojrzewania można przeprowadzić przez dodanie jakiejś pożywki dla nich, choćby niewielkiej ilości pokarmu dla ryb, który rozkładając się dostarczy do wody związków azotu. Zarodniki glonów też są wszędzie, dlatego uważam, że woda z pewnego, dojrzałego akwarium i wkłady filtracyjne z żywymi bakteriami to najlepszy sposób na przyspieszenie dojrzewania.
#10

Zgadza się, obie metody są dobre, ale w wodzie znajdują się różne szczepy bakterii. Dodając konkretny szczep z buteleczki, zwiększasz ilość bakterii na których ci zależy. Chociaż w typowym akwarium nie ma to wielkiego znaczenia i wystarczy staromodne dojrzewanie. Jeżeli kogoś stać i chce wydać pieniądze to proszę bardzo.

200 L Ameryka Poludniowa

28 l Krewetki

"Jesteś odpowiedzialny za to co oswoiłeś"


Skocz do: