• 5 Głosów - 4.2 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Akcja ratunkowa.
#11

http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/...arium.html

Tu masz chyba najlepszy artykuł o glonach. Identyfikacja i prewencja. Jazda Wink

Sprawdzaj NO2, będziesz wiedział czy cykl azotowy zaskoczył.

Mozesz dodawać połowę dawki węgla, zbije trochę NO3. Na nawozy za wcześnie zdecydowanie.

I czekać

200 L Ameryka Poludniowa

28 l Krewetki

"Jesteś odpowiedzialny za to co oswoiłeś"
#12

ogranicz swiatlo by glony się nie rozwijały oraz nie nawoz niczym zbiornika, ważne jest teraz to by rosliny zaczely rosnąć i daly sobie rade z glonami.Bimbrownia z co2 jest co najmniej wskazana gdyż niema ryb.
pozdro.
#13

(09.02.2016, 21:40)Kelvezu napisał(a):  http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/...arium.html

Tu masz chyba najlepszy artykuł o glonach. Identyfikacja i prewencja. Jazda Wink

Sprawdzaj NO2, będziesz wiedział czy cykl azotowy zaskoczył.

Możesz dodawać połowę dawki węgla, zbije trochę NO3. Na nawozy za wcześnie zdecydowanie.

I czekać

To opracowanie (i nie tylko to) znam już chyba na pamięć co nie oznacza że potrafię trafnie zidentyfikować plagę Smile.
Krasnorosty to jak wnioskuje z opisów występują jak jest zbyt wiele po4 w stosunku do no3 . ale u mnie tak teraz nie ma.

NO2 na zero. Wydawało mi się że pisałem o tym ale jednak nie

Czyli małe dawki węgla i czekać.
Krasnorosty i światło ? Czy oby ma znaczenie ? Ograniczać faktycznie.
Świecę 10 godzin.

bimbrownia - chcę uniknąć, rośliny raczej mało wymagające , małe akwarium i nie mam zbytnio warunków .

Rozważam dokupienie Rozbory Galaxy 6-8 szt ale nie chciałem na ta chwile robić nerwowych ruchów. Zrezygnować całkowicie a może jednak przyśpieszyć zakup.
#14

Hehe, ja chyba też, ale krasnorosty łatwe do identyfikacji.
Tak, akwarium praktycznie startuje od nowa, więc dałbym tydzień na rozruch i potem będziemy myśleć.
Polecam też chilli rasbora, fajne rybki, miałem w krewetkarium.

Z bimbrownią może być różnie, coś przepuści i masz przyduchę w nocy. Lepiej płynne carbo w tym rozmiarze.

200 L Ameryka Poludniowa

28 l Krewetki

"Jesteś odpowiedzialny za to co oswoiłeś"
#15

Po piętnastu dniach od restartu las krasnorostów. Wymiękam.











Chyba że się mylę i to inne glony ? Czy mam to już wylać do kibla czy jeszcze czekać ?
Co gorsza nie wiem czy to ma tak być ale ceramika w filtrze jest cała zielona a nawet momentami brązowa.
#16

nie powinna być zielona a ze jest brazowa to oznacza ze glony obumarly . podmieniasz wode regularnie?
pozdro.
#17

Jak już pisałem zbiornik jest teraz 17 ni po restarcie. Podmieniłem około 15-20% raz. Jak już mi sie udało chyba ustalić to podstawowym problemem były moje głupie pomysły tyczące oświetlenia. Już podmieniłem na Leddy Tube Plant 6W. (nie podobało mi się że będzie świecić punktowo i kombinowałem z marketowymi ledami). Dzięki o info o ceramice bardzo pomocna. Inna sprawa że chemia wody tez do korekty.
#18

prawda jest ze im większy zbiornik tym latwiej go prowadzic (ustabilizować).
pozdro.
#19

pozwolę sobie zacytować kolegę GODWEEN z forum roslinyakwariowe.pl
Tam czytałem ostatnio wielostronicową dyskusję na temat krasnorostów...

"Przyczyny:
niektórzy utrzymują, że powodem pojawienia się wszelkich glonów jest źle zbilansowane nawożenie, głównie zły stosunek PO4 i NO3. Nie jestem zwolennikiem generalizowania. O ile zielenice, cyjanobakterie (sinice), czy compsopogon są wywołane rzeczywiście źle zbilansowanym nawożeniem (np. złymi stosunkami NO3 i PO4) lub nagłymi zmianami w nawożeniu, o tyle szantrasje powstają na skutek pojawienia się tzw. "brudnej wody", konkretnie przedostania się z podłoża, bądź ze starego filtra lub gnijących korzeni, liści, pokarmów dla ryb... - Dissolved Organic Carbon (DOC), a więc nie są wynikiem źle ustawionego użyźnienia wody (PO4, NO3). Sprawdzić stan DOC w wodzie można np. testem firmy Rataj.

Można na zjawisko "brudnej wody" spojrzeć jeszcze inaczej - odwrotnie (COD) Chemical Oxygen Demand - Chemiczne zapotrzebowanie na tlen (ChZT) - jest to parametr używany do oceny wody - jej stanu, interpretowany jako ilość tlenu potrzebna do utlenienia zawartych w tej wodzie związków organicznych i nieorganicznych. Parametr ten używany jest również przy ocenie zanieczyszczenia ścieków (BTZ Biochemiczne Zapotrzebowanie na Tlen - parametr w 5-dniowym procesie obserwacji lub 10-dniowym przy udziale oczywiście funkcjonowania mikroorganizmów, przy temperaturze ok. 20 st. C). Można sporo na ten temat poczytać w fachowej literaturze, bądź w necie (mniej pewne źródło informacji, jak wiemy). To bardzo ogólnie o tym co nazywamy w akwarium "brudną wodą".

Krasnorostom też sprzyja szybki nurt wody: wielość DOC w krótkiej chwili szybko odżywia ten glon. Powodem pojawienia się tego glonu jest więc niepotrzebne grzebanie w podłożu (grzech zwłaszcza początkujących), zbyt długie okresy nieczyszczenia filtra, brak systematycznych podmian wody przy "rozpędzonym" nawożeniem akwarium HT, pozostawianie resztek gnijących liści, roślin, korzeni itp. Może wystarczyć jedna przyczyna, a mogą wystąpić wszystkie naraz. Trzeba się więc długo zastanowić, czy naprawdę dobrą rzeczą jest - jak wielu radzi - pożyczane filtrów od znajomych z ich akwarium, niby dojrzałych, ale mogących zawierać takie mnóstwo toksycznych substancji, że głowa mała... Nieczyszczenie długi czas filtrów jest również proszeniem się o krasnorosty.

To są powody powstania tzw. "brudnej wody" w akwa i pojawiania się szantrasji w zbiorniku.

Walka:
- częste podmiany wody, najlepiej na miękką wodę, idealnie jak z filtra RO odpowiednio zmineralizowaną i oczywiście użyźnioną
- wyczyszczenie filtra, dobrą radą jest użyć wkładu węgla aktywowanego w filtrze
- mechaniczne usuwanie zainfekowanych liści
- zero poruszania podłoża
- czasowe ograniczenie cyrkulacji wody w akwa, czasowe np. na okres kuracji - sam jestem generalnie zwolennikiem zwiększonej cyrkulacji wody w zdrowym zbiorniku HT
- można wyjąć niektóre elementy dekoracji, te które się oczywiście da, bądź niektóre z "twardszych" roślin np. anubiasy i delikatnie, na krótko pomazać zarażone miejsca ADA Phyton git, bądź Carbo w płynie, niektórzy robią domowym sposobem roztwór z kwasku cytrynowego - sam nie próbowałem, w tych wszystkich preparatach należy bardzo uważać na rośliny, by je nie spalić! Najbezpieczniejszym jest preparat ADA Phyton git.
- dobrym sposobem jest delikatnie "polać" Phyton lub Carbo w płynie miejsca krasnorostów w zbiorniku, przy pomocy strzykawki z igłą (przy wyłączonej cyrkulacji)
- można również przedawkować kilkukrotnie Carbo w płynie do kolumny wody, najlepiej po zgaszonym świetle dwie trzy godziny, gdy rośliny "uspokoją" się z pobieraniem składników odżywczych i dobrze też przy wyłączonym na jakiś niedługi czas filtrze; trzeba jednak zawsze pamiętać o zwierzętach w akwa, dla których to źródło węgla, aldehyd glutarowy jest niezmiernie toksyczny
- niektórzy dodają, by zadbać o poziom Ph poniżej 6,8 ale taki poziom jest generalnie z wielu innych powodów konieczny przez cały czas funkcjonowania akwarium roślinnego. Ważniejsze jest to, by nie było skoków Ph w ciągu doby. W tym celu można dozować CO2/24h.

Niektóre szantrasje po kilku dniach zaczną robić się czerwone, stąd nazwa krasnorosty, a niektóre zaczną po prostu blednąć. Po tych dniach będą już odchodzić w zapomnienie.

Wszystkim życzę pięknych i czystych zbiorników. Zapraszam do korekty, uzupełnień i oczywiście do dyskusji.
Godween"

EDIT
Kurczę! Przecież ty nie masz krasnorostów!!!

Compsopogon - to są twoje glony...

Charakterystyka:
Charakterystyczne niebiesko-szaro-zielone glony porastające wolno rosnące rośliny, korzenie i powierzchnię żwiru.
Ich plecha przybiera rozgałęzioną formę imitującą "drzewko"
#20

Tak jak piszecie to nie są krasnorosty. Źle je zidentyfikowałem więc źle z nimi walczyłem. Na tą chwile jeż jest już dużo lepiej i nie pisze że dobrze żeby nie zapeszyć. Zmieniłem i ograniczyłem oświetlenie. Zaciemniłem na jeden dzień. Nieszczęśliwie w tym samym czasie rozłączyło się gdzieś zasilanie i nie było filtracji. Zacząłem dawkować węgiel w płynie , (wcześniej nie chciałem bo zbiornik był po restarcie). Niemniej jest już całkiem znośnie. Zastanawiam się nad podaniem np. Planta Gainer Pro Macro GREEN. Boję się jednak że poza podanie po4 podam w tym jednak także no3 a to i tak nie jest u mnie super niskie poza tym krewety go nie lubią. Ale proszę o opinie. Na tą chwile plan taki że będę podmieniał 2 razy w tygodniu 20 % wody, podawał dzienne dawki carbo w płynie i za tydzień jak będzie potrzeba to jeszcze raz zaciemnię akwarium na 1 lub 2 dni.


Skocz do: