• 5 Głosów - 4.2 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Akcja ratunkowa.
#21

W nawozie Planta Gainer Pro Macro GREEN nie ma no3, jest tam za to Nh4 czyli postać amonowa łatwiej przyswajalna dla roślin niż no3.
Jaki wpływ ma no3 ma węgiel w tym akwarium? Żaden.
Stosując nawozy z takim oświetleniem i przy takich rybach to walka z wiatrakami.
#22

Czyli pozostaje przy węglu i pilnuję światła. Co do ilości światła to wcale nie jest go tak mało. To co prawda 6W ale w ledach Czyli odpowiednik mniej więcej 10W w tradycyjnych rurach. Jest to zamiennik 11 W kompaktowych świetlówek z zestawu. Akwarium malutkie nawet nieco mniej niż 25 bo przednia szyba zaokrąglona. Nie ma ryb wiec nie ma za wie po4 a jeśli nawet się pojawiają to są natychmiast absorbowane bo pomiary wykazują 0. Za to no3 utrzymywało się na około 10-20 choć po piątkowej podmianie raczej już tylko 10. Zbiornik chyba już pracuje bo no2 jest tez na 0. Niemniej za waszą radą nie będę eksperymentował. Jeśli wszystko będzie szło tak jak idzie to za tydzień będzie po sprawie. To co było na zdjęciach to już teraz jest przeszłością.

A tak z ciekawości to z opisu wynika ze są tam - (azot, fosfor i potas) - jak piszesz azot kryje się postacią NH4 a fosfor ? W chemi wody raczkuję. Często wyczytuję że problemem przy glonach nie jest no3 tylko ich proporcja do po4.
#23

Producent nie zdradził pochodzenia soli z których zrobił nawóz, zresztą po co ma to robić.
Tylko w Makro green współczynnik azot/fosfor jest przeniesiony w strone fosforu więc od czasu do czasu trzeba użyć Makro red. gdzie jest odwrotnie ale z dużo zwiększoną dawką nh4 aby nie doszło do sinic.
Jeżeli chodzi o światło to co piszą na opakowaniu led możesz sobie to przyjąć z przymrużeniem oka a nieraz wychodzi gorzej niż świetlówka.
#24

(22.02.2016, 18:35)edison napisał(a):  Jeżeli chodzi o światło to co piszą na opakowaniu led możesz sobie to przyjąć z przymrużeniem oka a nieraz wychodzi gorzej niż świetlówka.

Oczywiście że to co pisze na ledach to bzdury. Pisaliśmy już o tym w tym temacie. Ledy które wyleciały były o mocy 2 x 4,5 W +0,8 W faktycznie po pomiarze to w sumie 7 W, nowych nie mierzyłem ale jakoś nie mam potrzeby bo widzę efekty zmiany światła. Rośliny rosną glony giną. Przy braku aktywnego podłoża, braku co2 i podawaniu wyłącznie kulek do żwiru i węgla w płynie wydaje mi się że ta ilość światłą teraz jest optymalna. Oczywiście nie ma szału bo nie ma prawa być ale jest coraz lepiej. Na tą chwilę zaczynam mieć tylko coraz większe wątpliwości w temacie modyfikacji filtra. Dodałem za gęstą gąbka mały pojemnik z tanią ceramiką kosztem wielkości gabki. Teraz chyba bym już tego ie robił a zamiast tego dał jakąś gąbkę pod kontem jednocześnie mechanicznej i biologicznej filtracji. To jednak mały słoik. Z drugiej strony zaczynam cokolwiek wiedzieć o wkładach filtrujących. Czy jeśli włożę luzem do wody taką gąbkę i za np dwa tygodnie ją podmienię do filtra to ma sens ? .
#25

Musi być przepływ świeżej natlenionej wody przez złoże filtracyjne. Dobrze, że już wszystko wychodzi na prostą Smile

200 L Ameryka Poludniowa

28 l Krewetki

"Jesteś odpowiedzialny za to co oswoiłeś"


Skocz do: