• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Budowa filtra z materiałów naturalnych
#1

Cześć wszystkim , zapodaje temat do dyskusji, jak zrobić filtr z materiałów nie kupionych w sklepie ,generalnie chodzi mi o propozycje wkładów filtrujących bo wiadomo mechanika to sprawa indywidualna (każdy buduje jak może i z czego może).Czekam na propozycje.
#2

Chodzi ci o wkłady filtracyjne żeby były pod biologiczny filtr zrobione? No to trochę ciężko że tak powiem, bo na dobrą sprawę rzeczy parę by się znalazło, aczkolwiek nie do końca wiadomo co ze składem chemicznym.
Szczerze to nie wiem czy warto ryzykować, skoro wkład biologiczny do filtra kupisz za parę złotych.
Jeśli już musisz próbować, pomyśl o czymś co ma dużą chropowatość.
To w sumie zależy też jaki masz dostęp do materiałów "niekupionych w sklepie", np. jeśli masz jakieś torfowisko, to możesz pomyśleć o wkładzie z torfu, puki co nic więcej nie przychodzi mi do głowy, pomyśle jeszcze jutro, aczkolwiek czy jest coś dobrego w ogródku co by się nadawało... hmmm...
#3

generalnie chodzi mi oto czy jest możliwość bycia niezależnym od sklepów to tak zwane eko akwa broń bożę nie mówie o specialach chodzi mi o normalne akwa czyli normalny zestaw roślin (czyli najłatwiejsze do uprawy no i obsada dostosowana do tego)
jeszcze raz bo sobie przypomniałem na przykład niech mi ktoś powie czym się różni węgiel aktywowany od węgla drzewnego bo pewnie jest tak samo wypalany ....oczywiście pod kątem akwa
#4

A może pomyśl o filtrze biologicznym z roślin, np. Sump wypełniony rogatkiem albo moczarką. Do BW może nada się wkład z szyszek olchy czarnej.

Na temat węgla takie coś znalazłem "Węgle aktywne ziarniste produkowane są z węgla drzewnego w procesie aktywacji parą wodną."

Węgiel aktywny jest po prostu bardziej aktywny Tongue
#5

I jeszcze hydroponika. Piczu zrobił całkiem niezła.
Co to znaczy z materiałów naturalnych? Jak to czyścić? Jak wymieniać wkłady? Kanister ma być z drewna?

200 L Ameryka Poludniowa

28 l Krewetki

"Jesteś odpowiedzialny za to co oswoiłeś"
#6

Big GrinNie zaczepiamy tematów obudowa itp . chodzi o wkłady , oglądałem instalacje piczu jest ok , ale myśle żę przy dużym stanie roślin hydroponika będzie bardziej szkodzić niż pomagać ,ostatnio próbowałem zastąpić ceramikę keramzytem i miałem wykwit glonów bo jednak nowy keramzyt to żródło minerałów w końcu to glina tylko spieczona ,chodzi mi o zastosowanie materiałów filtrujących obojętnych (bądz prawie obojętnych dla środowiska) .a obudowa ... pewnie sump albo przelewówka no i szkło materiał obojętnyBig Grin
#7

Zacznijmy jeszcze raz Tongue
Chcesz zastąpić wkłady do filtrów, czymś co masz w domu/ogródku? Albo czymś co możesz znaleźć w lesie/ na łące?
A co np. z żwirem rzecznym? Piaskiem?
A co powiesz o korzeniu dębowym? Zawiera garbniki i substancje przeciwgrzybiczne itd... itp... Tongue
Jak by podzielić go na kawałki powiedzmy 2 cm, może nadałby się jako wkład. Dodatkowo jako sam fakt że jest to korzeń, posiada dosyć sporo porów które pozwolą na osiedlenie się bakterii nitryfikacyjnych.
Może coś w tym kierunku?
A może zastanawiał się ktoś kiedyś, (teraz mi wpadło do głowy, niekoniecznie musi to być błyskotliwe) użycie filcu w filtrze?
Sugestia w stylu "burza mózgów", rzucamy czym się da może coś wyjdzie. Tongue
#8

kawałki dębu ... mamy już jeden wkład na przykład prefiltr żwir o jakiejś tam średnicy potem piasek i wymieniony wyżej dąb i zmierzamy w czarne wody ,a co byśmy dali do cw filc lipa gnije kiedyś próbowałem dawno temu.
#9

Pończochy? Nie kupisz w zoologicznym. Popatrz na morskie sumpy, może coś ci przyjdzie do głowy.

200 L Ameryka Poludniowa

28 l Krewetki

"Jesteś odpowiedzialny za to co oswoiłeś"
#10

Do CW inne drewno które nie zabarwi wody. Już na początku zaletą są duże pory, dodatkowo zagłębiając się może znajdzie się drewno które ma właściwości przeciwgrzybiczne itd. podobnie jak dąb. To mogła by być ciekawa alternatywa. Niejako duża powierzchnia dla bakterii + właściwości odkażające + stosunkowo łatwo dostępne i tanie, natomiast minusem jest trwałość.


Skocz do: