• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Nawożenie metodą EI, sole..
#11

A mikro według zaleceń sprzedawcy ?

Znam tylko podstawy akwarystyki :/

NIE MĘCZ RYB W KULI!!!
#12

Dziekuje, dzisiaj kupie wodę destylowana i będę wszystko mieszał Smile

A efekty opiszę za kilka dni/tygodni/miesięcy.

Znam tylko podstawy akwarystyki :/

NIE MĘCZ RYB W KULI!!!
#13

Sole wymieszane, dzisiaj na korzeniu zauważyłem sinice, podobno powstają gdy jest za dużo PO4 w stosunku do NO3, ale przecież ja nie mam w ogóle PO4. Więc postanowiłem zrobić testy, takie parametry były kilka dni po starcie i utrzymywały się do 2 tyg po starcie..
Po4- 0
No3- 10
ph- 7
gh- 9
kh- 4
Później nie sprawdzałem, w piątek 24.04 podłączyłem bimbrownie co2, dzisiaj sprawdzam parametry, a oto wyniki:
PO4- 0,25
NO3- 0
PH- 7
GH- 7
KH- 5

Jedyny z tego plus to to, że podniósł się KH i z tabeli PH/KH=CO2 można przeczytać, że CO2 mam w idealnej ilości Smile Ale NO3 się zbiło do 0 a PO4 wzrosło.. Jakieś zmiany w nawożeniu, czy nawozić tak jak napisałeś wcześniej ?

PS. Jak się pozbyć sinic ? Tongue

Znam tylko podstawy akwarystyki :/

NIE MĘCZ RYB W KULI!!!
#14

Chciałbym jeszcze dodać, że wąkrota leucocephala rośnie w baardzo szybkim tępie bo co 2 dzień jest jeden duży liść.. musi pobierać przy tym dużo nawozów..

Znam tylko podstawy akwarystyki :/

NIE MĘCZ RYB W KULI!!!
#15

Okej, będę dolewał jeszcze 10ml, z tym testem no3 to troszkę problem bo ja mam test 0-100 i na skali kolorów jest 0,10,20,50,100,>100mg/l.

Znam tylko podstawy akwarystyki :/

NIE MĘCZ RYB W KULI!!!
#16

(01.05.2015, 22:37)stefan85 napisał(a):  Pilnuj żeby NO3 nie były większe niż 50ppm.

A nie lepiej pilnować aby no3 nie było większe niż 0 ?

Tak sobie siedzę od dłuższego czasu cicho na forum i tylko patrze jakie głupoty wypisujecie ,nie tylko w tym temacie, w większości ci sami ludzie. Cytat to tylko przykład.

Większość w metodzie EI myślą aby skupić się w dużych dawkach na składnikach makro w odpowiedniej proporcji npk i podmiany 50% raz w tygodniu czyli reset nawożenia.

Rośliny i zwierzęta wodne nie lubią takiego zachowania. W metodzie nawożenia najważniejszym nawozem powinno być mikro a póżniej dopiero makro które powinno zawsze oscylować w jaknajmniejszym stężeniu.

Oczywiście da się tak prowadzić zbiornik według metody EI ale czy to jest wygodne i najlepsze rozwiązanie ? Moim zdaniem nie , jest tylko jedna zaleta :
- jest łatwe dla początkujących ale gdy tylko nie ma problemów z glonami
Najgorsza wada to - wysokie stężenia makro,
- problemy z wybarwieniem się wymagających roślin w związku z powyższym
- pomijalny wkład mikro
- wymuszone często i duże podmiany

Chyba dalej posiedze cicho.
#17

No3 na 0 oznacza że albo zużycie = produkcji albo zużycie większe od produkcji także nie do końca lepiej oscylować ok 5

450L Pielęgnice Zebry i Żółw Czerwonolicy
300L Malawi + rośliny
283L Ogólny hodowla żyworódek i ampularii
144L Krewetkarium
30L Raki Marmurkowe
#18

Stefan ale nie wyzywaj nikogo proszę cie, nie można na spokojnie ?

Znam tylko podstawy akwarystyki :/

NIE MĘCZ RYB W KULI!!!
#19

Stefan właśnie tak się kończy zabawa EI.

Swoim no3- 50mg/l. udowadniasz jakim jesteś akwarystą. To nie jest metoda na sinice. A tak wogóle masz pewność czy to sinice? A już wydałeś konkretne działanie. Śmiem wątpić w to.
Kto tu mówi o testach za 300zł ? Dla amatora wystarczy no3 i po4 wzglęgnie kh. Sam wogóle nie używam.

ps. usunąć z forum administracja mnie nie chce więc czasem tutaj bywam.
#20

O edisonie można by sporą książkę napisać. Tutaj pisze, że dla początkujących potrzebne są podstawowe testy no i w sumie OK. W innym temacie okazuje się, że zamiast kupować testy na początek to lepiej dołożyć te pieniądze do filtra i kupić lepszy model. Okazuje się również, że tak doświadczony akwarysta jak on wcale nie potrzebuje testów więc pytanie dla kogo są one potrzebne skoro ani początkujący ani zaawansowany akwarysta ich nie potrzebuje?

Testów nie używa wcale ale przecież wiedzę na temat ich działania ma:
(30.08.2013, 22:38)edison napisał(a):  Akurat zoolek na no3 działa bardzo krótko mniejwięcej do 3 miesięcy potem pokazuje 0 także niepolecaxm
pozostałe testy tej firmy są ok.
I teraz pojawia się mała zagwozdka. Skoro NO3 ma być równe 0 i jest to pożądany stan to na jakiej podstawie w odniesieniu do przytoczonej wypowiedzi stwierdził, że test nie działa? Może po prostu wskazywał to upragnione zero skoro do tego się dążyło?

Ale mamy również takie ciekawostki:
(02.05.2015, 14:49)edison napisał(a):  A nie lepiej pilnować aby no3 nie było większe niż 0 ?

(08.09.2013, 15:12)edison napisał(a):  Dla mnie to idealne no3-5[...]

Czyli NO3 ma być jednocześnie na poziomie 0 i 5. Bardzo to logiczne.

(02.05.2015, 18:32)edison napisał(a):  ps. usunąć z forum administracja mnie nie chce więc czasem tutaj bywam.
Sam się chciałeś usunąć z forum o i le dobrze pamiętam bo nikt nad Tobą nie płakał i się nie rozczulał jak skasowałeś swoje tematy. Kiedyś jak moderatorzy nie sprzątali forum taki stan rzeczy bardzo Ci przeszkadzał (przecież to było sednem całego szumu wokół Twojego "odejścia") a teraz nie ma ich wcale od prawie 2 miesięcy więc nie wiem po co tu wracasz. Chociaż w sumie wzajemne zaprzeczanie samemu sobie jest dla Ciebie typowe.


Skocz do: