• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Wysokie pH (żwir czy zeolit)
#21

To i tak bez znaczenia bo akwarium stoi ponad 2 tygodnie na ziemi. Nie wiem skąd informacja że to będzie gniło. W sklepach tak samo sprzedają substraty i obstawiam że zwykła ziemia również zawiera potrzebne substancje. A co do stref beztlenowych, to niektórzy ich nie mają przy najdrobniejszym żwirze, wystarczy odpowiednia obsada, swiderki itp.
#22

(03.05.2015, 12:50)Bubiec napisał(a):  To i tak bez znaczenia bo akwarium stoi ponad 2 tygodnie na ziemi. Nie wiem skąd informacja że to będzie gniło. W sklepach tak samo sprzedają substraty i obstawiam że zwykła ziemia również zawiera potrzebne substancje. A co do stref beztlenowych, to niektórzy ich nie mają przy najdrobniejszym żwirze, wystarczy odpowiednia obsada, swiderki itp.

Czy bedzie gnilo, czy nie, to zalezy jakie bledy popelnisz przy przygotowaniu akwarium.
Wydawalo mi sie ze pytales, bo nie wiesz co sie dzieje i jak temu zaradzic, a okazuje sie ze wiesz i pewnie masz w tym spore doswiadczenie.


Na post Twojego poprzednika nawet nie bede odpowiadal bo nie jest on ani dyskusja, ani informacja, tylko negowaniem rad i wypowiedzi innych bez szczegolowego wyjasnienia, dlaczego tak a nie innaczej.
#23

(03.05.2015, 17:06)janosik napisał(a):  Czy bedzie gnilo, czy nie, to zalezy jakie bledy popelnisz przy przygotowaniu akwarium.
Wydawalo mi sie ze pytales, bo nie wiesz co sie dzieje i jak temu zaradzic, a okazuje sie ze wiesz i pewnie masz w tym spore doswiadczenie.
Właściwie to może i mam pewne doświadczenie, jednak do tej pory bez pięknych rezultatów. Z każdym rokiem, z każdym restartem człowiek wie więcej.
Akwarium mam od dawna, ale w ciągu ostatnich dwóch tygodni dowiedziałem się o wiele więcej niż przez cały czas łącznie.
Do wielu rzeczy związanych z akwarystyką można dojść samemu albo wiedzieć z innych dziedzin nauki.

I tak jak myślałem, musiałeś gdzieś mnie źle zrozumieć, bo w tym zbiorniku mam ziemię i nie dodawałem żadnych nawozów. A błędy o których wspomniałem dotyczyły poprzednich zbiorników, w których:
1. akwarium narażone na promienie słoneczne
2. wapienne (marmurowe?) podłoże w akwarium
3. spore zanieczyszczenie dna zbiornika jak i filtra

Dopiero niedawno czytając o rybach dowiedziałem się że śnięcia niektórych gatunków mogły być spowodowane wahaniami czynników i nadmiarem no3 czy też no2.
Wydawało mi się po prostu, że cała materia organiczna zostanie rozłożona i że nie muszę ingerować, a to nagromadzenie szczątek w żwirze pomoże roślinom...
Jednak nie do końca tak jest, zależy oczywiście od filtra. Ale akwarystyce chcąc nie chcąc trzeba poświęcić czas.

Janosik tak jeszcze Ci powiem, że masz tendecję do przesadnego tłumaczenia, jakbyś rozmawiał z dzieckiem, totalnym amatorem. Ale z drugiej strony bardzo szczegółowe podejście do sprawy.
----------------------------------------------------------------------------------------------
Aktualnie czekam na automatyczny włącznik światła, bo światło w moim zbiorniku świeciło się czasem sam nie wiem jak długo...

Następnie oddam zbrojnika, bo wyrywa rośliny, wykopuje dziury, sam nie wiem kiedy wykopie mi trochę ziemi pod korzeniem, a ja tego nawet nie zobaczę. Dałem większe kamyki w miejscach, w których lubił kopać, a on i tak rozgrzebał piasek ogonem.

Powoli będę kompletował obsadę i czekał aż mój zbiornik będzie wyglądał jak ma wyglądać.
----------------------------------------------------------------------------------------------
Temat pH też już zostawiam, bo 7,4, to chyba nie jest zły wynik. A kwasu nie będę lał do zbiornika; może szyszki, jak kiedyś przypadkiem znajdę olchę Big Grin
#24

Podstawowa zasada to nie mieszac zbyt wiele w akwarium.
Drugie, to nie mieszac porad od roznych osob na raz, zwlaszcza jak nie wyjasniaja wiekszej ilosci szczegolow.
Trzecie, nie rozmnazac ryb w akwarium ogolnym.
W ogole to zanim zalozy sie pierwsze akwarium powinno sie poczytac spora ilosc ksiazek doswiadczonych akwarystow, i czytac ze zrozumieniem od poczatku do konca.
Same pojedyncze informacje sa bezuzyteczne i latwo o bledy, dlatego staram sie wyjasniac w miare dokladniej, bo nie tylko ty to czytasz, dzieci tez. :-)
Mi zdazylo sie studiowac wiele przedmiotow zwiazanych i pomocnych w akwarystyce i mimo ze 35 lat temu zaczalem amatorsko, a skonczylo sie na masowej hodowli choc ciagle amatorskiej, bo nie bylo to zrodlem dochodow.
#25

(03.05.2015, 20:56)janosik napisał(a):  Podstawowa zasada to nie mieszac zbyt wiele w akwarium.
Drugie, to nie mieszac porad od roznych osob na raz, zwlaszcza jak nie wyjasniaja wiekszej ilosci szczegolow.
Trzecie, nie rozmnazac ryb w akwarium ogolnym.
W ogole to zanim zalozy sie pierwsze akwarium powinno sie poczytac spora ilosc ksiazek doswiadczonych akwarystow, i czytac ze zrozumieniem od poczatku do konca.
Same pojedyncze informacje sa bezuzyteczne i latwo o bledy, dlatego staram sie wyjasniac w miare dokladniej, bo nie tylko ty to czytasz, dzieci tez. :-)
Mi zdazylo sie studiowac wiele przedmiotow zwiazanych i pomocnych w akwarystyce i mimo ze 35 lat temu zaczalem amatorsko, a skonczylo sie na masowej hodowli choc ciagle amatorskiej, bo nie bylo to zrodlem dochodow.

1. ok, chociaż patrząc na to dosłownie to niekoniecznie Smile
2. można mieszać porady, tylko trzeba to robić z głową
3. ryby się mogą same rozmnożyć w dobrych warunkach, co za problem, najwyżej cały narybek/ikra zostanie zjedzona
4. wiemy jakie są realia, ktoś ma rybki, a wcale nie jest akwarystą

Idę spać, bo jutro matura Smile


Skocz do: