• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Oświetlenie LED do akwarium 225L
#1

Witam.
Chciałem zapytać czy wystarczą do akwarium dwie takie tuby z LED'ami

Tuby długości 80cm.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA: dotyczy świetlówki 100 cm

Diody LED - dioda 5730
Temperatura barwowa 8000-8500K Biały Zimny lekki błękit
Temperatura barwowa 6000-6500K Biały Naturalny
Lumeny 2280Lm/m
Pobierana moc -max producenta 28,8W
średnica lampy - 1,5 cm
Długość listwy - 100 cm

Litraż: 225L

Wymiary: 900 [mm] X 500 [mm] X 500 [mm]

To co teraz mam:
Oświetlenie: 3 x 18W ( BLUE + FLORA + WHITE )
Czas świecenia - 10 h

Flora:
Mech jawajski
Mikrozorium oskrzydlone
Rogatek sztywny
Nadwódka wielonasienna
Zwartka Wendta Brązowa i Zielona
Rotala Rotundifolia
Nurzaniec Amerykański
Żabienica Czterożebrowa
Ludwigia Repens
Nadwódka Trójkwiatowa
Hydrocotyle Leucocephala
Ceratopteris Cornuta

Z góry dzięki za odpowiedz ;]
#2

Starczy choć ja bym dała 3. I jednej barwy bo do tych roślin nie trzeba aż tak urozmaicać a w tej 8500K okropnie ryby wyglądają na filoletowo -różowo.
#3

Czyli 3 tuby - Temperatura barwowa 6000-6500K Biały Naturalny?
Dzięki za pomoc.
#4

79 W ze świetlówek. LEDY działają inaczej trochę, dostałem właśnie maila od sprzedawcy LED w którym jest napisane że LEDY mają lepszą przenikalnosc w wodzie niż świetlówki. Dodatkowow mówi o tym że 18w ze ś = 9 w LED. Zobaczymy jak będą się sprawować. Wink

Zaopatrze się w 3 x 80 cm LED
#5

(01.04.2015, 12:05)stefan85 napisał(a):  Więc postanowiłeś zaufać sprzedawcy uznając rady koleżanek/ ów z forum za bzdury. OK. Twój problem.

Możesz mi kolego powiedzieć, kiedy ja uznałem rady koleżanek/kolegów za bzdury, no chyba że to nie do mnie miało być. Pozwól że zacytuję koleżankę, bo widzę że nie czytasz wszystkiego w tym temacie, albo nie chce Ci się.

(31.03.2015, 06:35)Rosalie napisał(a):  Starczy choć ja bym dała 3. I jednej barwy bo do tych roślin nie trzeba aż tak urozmaicać a w tej 8500K okropnie ryby wyglądają na filoletowo -różowo.

Sugerując się tym co koleżanka napisała, chcę zakupić 3 tuby.

Obecnie w akwarium posiadam 3 świetlówki o mocy:
1. - 18W - Osram Flora
2. - 18W - Osram Blue
3. - 18W - Osram DayLight
Co daje łącznie 56W, kiedy podzielimy to przez litraż akwarium 225 L daje nam całe ; 0.24 W/L

Póki co rośliny mają się dobrze, mogło by być więcej światła nie ukrywam, ale z tego co widać to i tak będzie więcej niż teraz. Zobaczymy jak będzie. Będzie za mało to mogę dorzucić jedną tubę.

stefan85 miałeś do czynienia z LED w akwarium?
#6

Spokojnie możesz mu zaufać. Mam to samo oświetlenie. Dioda 5730 ,nie świeci tylko na....a światłem Smile Wcześniej miałam 2 x 5630 czyli te słabsze i tak samo rośliny dobrze rosły.
#7

Dzięki. ;]
Przeglądając inne fora, no w sumie o LED "studiuje" już jakieś tydzień, dzisiaj natrafiłem na post użytkownika tego właśnie oświetlenia, w którym napisał, że światło LED jest wydajniejsze o 240% od światła T5, czy coś w tym jest? Czy tak można to przeliczać? Prowadzi z powodzeniem akwarium roślinne na LED'ach więc chyba coś o tym wie.

Idąc tym tropem wychodzi około 0.75 W/L (w sensie 0.31 W/L z LED = 0.75 W/L ze świetlówek T5)

Wychodzi całkiem nieźle. ;]
#8

(02.04.2015, 11:06)stefan85 napisał(a):  
(31.03.2015, 13:34)Maverik4231 napisał(a):  79 W ze świetlówek. LEDY działają inaczej trochę, [undefined=undefined]dostałem właśnie maila od sprzedawcy LED w którym jest napisane że LEDY mają lepszą przenikalnosc w wodzie niż świetlówki.[/undefined] Dodatkowow mówi o tym że 18w ze ś = 9 w LED. Zobaczymy jak będą się sprawować. Wink

Zaopatrze się w 3 x 80 cm LED

Owszem, miałem do czynienia z LED w akwarium i dla tego napisałem jak wyżej.

5730 LED? Czy te słabsze? 5630 które pobierają 18 W zamiast 28,8 W tak jak 5730. Czy jeszcze słabsze?

Pozwól że zaufam Rosalie ;]


Skocz do: