• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Inkubator ikry - DIY
#1
Cool 

Witam.
Chciałem przedstawić, dosyć prosty inkubator skonstruowany z tego co było w domu. ;]

Tak to wygląda w akwarium;

   

Butelki 1,5 L, dodatkowo butelka w której jest ikra, nie jest przeźroczysta, aby zmniejszyć ilość światła jaka dostaje się do wnętrza.

Filtr: Aquaszut Pat Mini - 400L/h.

Dlaczego taki? A dlatego że akurat ten miałem pod ręką i w sumie gdybym miał kupować, to i tak bym kupił tego, ze względu na możliwość regulacji i oczywiście cenę (ok. 30 zł), w sumie to jedyny wydatek przy tym inkubatorze, butelek nie liczę, kamienie przywiezione kiedyś tam znad rzeki, można jeszcze doliczyć rurkę ok 30 cm i trochę silikonu (max. 5 zł), pończocha od narzeczonej ( za bardzo się nie wkurzyła, albo jeszcze nie wie ;] )

Koszt całości w granicy 40 zł.

   

PS.
W planach jest zrobienie 2 inkubatora, ale to jak już zrobię i upewnię się że działa to wtedy wrzucę. Będzie podobny, aczkolwiek chcę zastąpić pończochę sitkiem z tworzywa sztucznego, aby po dołożeniu napowietrzenia, był swobodny przepływ powietrza i wody. Pończocha w wodzie nie za bardzo przepuszcza powietrze.
#2

Powiem Ci, że pomysł jest przedni. Też mam zamiar spróbować coś rozmnożyć i chyba z niego skorzystam. Nie zabiera dużo miejsca, a ikra jest bezpieczna i dobrze natleniona. Gratuluję pomysłu Smile
#3

Warto zastąpić pończochę drobnym sitkiem, dlatego że sitko lepiej przepuszcza powietrze i dodatkowo chcę do drugiej wersji dorzucić napowietrzacz, najlepiej albo podpiąć pod filtr do wylotu, albo pod dolne sitko do butelki w której jest ikra.

I jak coś to do ikry skalarów jest to takie średnie. Z następnym miotem skalara poeksperymentuje i może uda mi się wykorzystać pistie w roli "żłobka" w osobnym akwarium.
#4

Skalary w miarę możliwości staraj się odchowywać z rodzicami. Odizolowywanie ikry to popularny błąd. Młode w taki sposób tracą instynkt i potem nie opiekują się swoją ikrą.
#5

Ikrę wyciągam ze względu na to że rodzice zjadają ją za każdym razem jak tylko gaśnie światło. Miałem tak już z 7 miotów i w końcu doszedłem do wniosku że trzeba wyjąć.
#6

Rozumiem, że ikra była w ogólnym?
#7

Tak. Chcesz zasugerować przełożenie rodziców w czasie tarła do innego akwarium? Że może jak by były same to odchowają młode? Może warto spróbować. Pisząc odpowiedz teraz, siedzę koło akwarium i widzę jak przygotowują się do tarła, czyszczą liść mikrosorium i odganiają inne rybki, widać już pokładełko. Szkoda bo póki co nie mam akwarium (150 L rozszczelniło się i jest przerobione na tarliskowe dla kirysków, a że ma wysokość 25cm to nie włożę tam skalarów)
#8

Dokładnie tak. W nocy zjadają je albo rodzice ze stresu, albo inne ryby. Po zgaszeniu światła nie ma mowy, żeby w ogólnym upilnowały ikrę. Jak będziesz miał gdzie przenieść skalary, to tak zrób i w spokoju powinno udać im się odchować młode.
#9

Akwarium 30 L będzie dużo za małe? xD
#10

Dla młodych na jakiś czas ok, ale nie dla dorosłych Big Grin


Skocz do: