• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

bezsilność w walce z PO4 , NO3 i Ph

Witam. Proszę o poradę odnośnie założonego tematu. Akwarium kupione rok temu synowi, ale słomiany zapał doprowadził do tego że wyglądało jak jeden wielki glon ( krasnorosty ), z braku czasu ja się tym nie zajmowałem , ale teraz wyszło tak że jestem uziemiony na całą zimę w domu i chciałem je jakoś doprowadzić do normalności, ale ręce mi już opadają z bezsilności i pewnie z niewiedzy tematu, chociaż już przeczytałem wiele na mój problem i nic. Akwarium ma wymiary 150x60x50 panorama
fauna:
4x paletki
3x skalar
12x neon innesa
6x neon czarny
6x kirysek
5x brzana
1x glonojad
flora:
anubiasy
kabomba
żabienice
i jeszcze kilka których nie znam
oświetlenie: 4x36W
filtr zewnętrzny: EHEIM 2228 profesional 1050 l/h
filtr wewnętrzny z 4 wkładami gąbkowymi
grzałka 300W

Zacząłem od kupienia zestawu kropelkowego JBL i dokonałem pomiarów :
kranówka:
Ph- 7,4
KH- 4
GH- 5
NO3- 0,5
PO4- 0,05
SiO2- 6

akwarium:
Ph- 7,4
KH- 4
GH- 6
NH4- 0,05
NO2- 0,1
NO3- 60
PO4- 7
Fe- 0,05
SiO2- 6
O2- 10

Problem jest w tym że nie mogę zbić fosforanów , azotanów i Ph, wcześniej był kosmos PO4-10, NO3-160, ale przez prawie dwa miesiące co tydzień podmieniałem po 40-50% wody, na fosforany stosowałem JBL phosex rapid, ale to zabieg krótkotrwały, do filtra zewnętrznego dałem zeolit, na Ph szyszki olchy 40 szt. i torf kwaśny włóknisty nic to nie pomogło, na NO3 kupiłem dużo roślin i dalej nic mimo że przez ten okres wymieniłem w akwarium pewnie ze 3 razy wodę przy takich podmianach, może podłoże jest nie takie (wygląda na kamyki kwarcowe 1-3mm), rośliny nie rosną, stoją praktycznie w miejscu, ale może przez to że nie były nawożone, natomiast glony miały się świetnie. Może drodzy forumowicze macie jakiś pomysł co dalej robić ?????

(31.12.2014, 12:16)stefan85 napisał(a):  Oświetlenie jak dobrze liczę to akwa ma 450l a twoje światło to 144w więc masz 0,32w/l a to zdecydowanie za mało minimum to 0,45w/l. Jezeli dołozysz lampy to przydałoby sie tez jakieś CO2 i nawóz bez NOx - może roslinom brakuje makro albo mikro, słabo rosnął i nie wciągnął NOx i PO4 dopoki to się nie zmieni.

Akwarium jest panoramiczne, w najszerszym punkcie ma 50 cm, do tego odchodzi jeszcze tło strukturalne grubości ok. 5 cm,wody nie leję po brzegi, mierzyłem i przeliczałem netto wychodzi max 320 litrów a więc 0,45W/L , myślę że tyle wystarczy

(31.12.2014, 17:40)tomek160 napisał(a):  
(31.12.2014, 12:16)stefan85 napisał(a):  Oświetlenie jak dobrze liczę to akwa ma 450l a twoje światło to 144w więc masz 0,32w/l a to zdecydowanie za mało minimum to 0,45w/l. Jezeli dołozysz lampy to przydałoby sie tez jakieś CO2 i nawóz bez NOx - może roslinom brakuje makro albo mikro, słabo rosnął i nie wciągnął NOx i PO4 dopoki to się nie zmieni.

Akwarium jest panoramiczne, w najszerszym punkcie ma 50 cm, do tego odchodzi jeszcze tło strukturalne grubości ok. 5 cm,wody nie leję po brzegi, mierzyłem i przeliczałem netto wychodzi max 320 litrów a więc 0,45W/L , myślę że tyle wystarczy

Widzę że tu się nie doczekam odpowiedzi na moje pytania- szkoda Sad

(08.01.2015, 00:24)stefan85 napisał(a):  Glony rosły bo rośliny nie rosły - konkurencja o pokarm, wygrały glony to też jest powód dla czego NOx i PO4 są wysokie.
Jeżeli dobrze liczysz i masz światło 0,45w/l to podłącz CO2. Rośliny powinny ruszyć następnie musisz kupić nawozy bo przy wysokim PO4 i CO2 powinny szybko rosnąć i wyciągnąć z wody potas i magnez a wtedy znów się zatrzymają i PO4, NOx skoczy. na krasnorosty kup jakiś węgiel w płynie i podawaj przez ok tydzień dawkę x8 - na noc, żeby rośliny nie konsumowały węgla który ma parzyć krasne. Jak krasne zniknął albo przynajmniej będzie ich mniej, można przerwać podawanie węgla w płynie (EC) ale koniecznie musisz odpowiednio nawozić rośliny żeby na bieżąco oczyszczały wodę. Na krasne podobno najlepiej działa utrzymywanie stosunki NTongue:K 10:1:20 - raczej nie reguła ale ważne żeby żadnego roślinom nie zabrakło.

Dziękuję za odpowiedz. Jeżeli chodzi o CO2 to musiał bym kupić butlę i cały osprzęt do tego, czy jest to konieczne, chodzi mi o kolejny wydatek, jeżeli chodzi o nawożenie to stosuje od miesiąca zestaw nawozów taki w woreczkach do rozpuszczenia w wodzie destylowanej albo RO, kupiony na allegro od gościa zajmującego się akwariami roślinnymi, jest to jego własna mieszanka, z drugiej strony jak dobrze rozumuję, chyba że się mylę to podając nawóz przy wysokim PO4 i NOx sam sobie strzelam w kolano, może spróbuję z tym węglem, co oznacza stosunek NTongue:K bo nie wiem o co chodzi

Skocz do: