• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Dostosowanie parametrów
#1

Cześć, otóż chciałbym uzyskać parametry wody Malezyjskiej. Tzn.
8,5 PH i mało Gh.

Lecz potrzebuje porady, jak to zrobić.

1. Zmieszać wodę destylowana pół na pół z kranówą aby zbić Kh i Gh a następnie dodać do wody sód oczyszczony? Dało by rade ustawić parametry na 8+pH i niskie Gh?

2. Urzyc preparatu do zwiększenia Pa i osobnego preparatu do zmniejszenia Gh?
Ustawilo by to odpowiednie parametry?

Teraz potrzebuje porady która opcje wybrać, czy podniosą w ogule pH a zbija Gh?

Aa, i jeszcze jedno, przy wymianie wody trzeba znów mieszać tak samo czysta kranówe z destylowana i dodac sodu? Czy wystarczy kranówą? ( głównie chodzi mi aby parametry wody nie spadły przy podmiance wody)

I jak utrzymać ten stały poziom pH aby nie skakał?
#2

Nie lepiej nawrzucać np skał wapiennych? Albo zastosować podłoże podnoszące ph ? Na pewno nie wlewaj chemii, już pierwszy pomysł jest lepszy
#3

Ale skały wapienne podnoszą Gh, a zależy mi aby była niska.

A można by w sposób natrualny podnieść Ph a następnie, chemicznie zmniejszyć Gh ( w osobnym baniaku, nie odrazu hemię do awkarium )

I jeszcze jedno, jak ustabilizować Ph, Gh na stałym poziomie, coś dolewać do wody do podmian? Aby nie skakało w nocy z 8,5 na 7,5 itd?
#4

W nocy zawsze są skoki Big Grin Samo się powinno ustabilizować w miarę podmian. Chemicznie obniżając nadal wlewasz chemię do akwarium. Może zwykły kationit? Zmniejsza GH
#5

Dobra dzięki Smile Jak będe miał jeszcze jakieś pytania to napiszę Wink

Mam jeszcze jedno pytanie z ciekawości?

Im większe Kh tym większe Ph ?
Czy aby podnieść Ph do 8,5 trzeba mieć duże Kh ?

( jak czytałem na forach to niektórzy mają Kh - 23 i ph - 7,5 ) - Dlaczego nie idzie go podnieść?
#6

KH to tylko bufor. Przy wysokim KH nie można zmienić PH. Przynajmniej tak jest przy zakwaszaniu. Generalnie duże kh oznacza stabilne parametry, na które ciężko wpłynąć, chociaż nie wiem czy ma to tylko zastosowanie przy zakwaszaniu czy przy zatwardzaniu też. Po co w ogóle ponosić KH, szczególnie tak wysokie?
#7

Czyli np. aby dostosować Ph wody do 8,5 ( stabilnie ) należy obniżyć Kh wody podwyrzyć Ph i znów podwyrzyć Kh, aby parametry były stabilne?
#8

Tak się robi przy zakwaszaniu wody, najpierw zbija KH do >4 i wtedy można robić z ph co tylko się chce. Ja mam u siebie kh 0, ale cału czas kontroluję poziom kwasowości i wszystko jest w miarę stałe. Być może ta procedura jest odmienna przy podnoszeniu PH. Ogólnie wysokie PH jest zazwyczaj kojarzone z wysokimi twardościami. Sprawdź skrzynkę odbiorczą
#9

A teraz pytam z ciekawości, jak utrzymujesz kh 1 - 0 i ph 6,5 to np. przy karmieniu nie ma wachań ph lub Kh ?

I jak uzyskałeś takie parametry, chemią?
#10

Przede wszystkim pozbyłem się podłoża podnoszącego ph. Przy okazji był restart i z racji że nie było ryb w akwarium dostosowałem ph kwasem solnym, potem tylko podmianki z wody z armatki torfowej i torf w filtrze. Jak armatka słabnie to zbijam dodatkowo kwasem i wymieniam torf na świeży. Jakieś tam wahania na pewno są, ale 0.2 stopnia to nie tragedia. Od dwóch tygodni mam świeży torf w filtrze ph się utrzymuje 6-6.2 stopnia. Za tydzień pewnie będzie trzeba go znów wymienić na świeży i tak w kółko. Poza tym mam tylko dwie ramirezki i 10 neonów, nie licząc krewetek, więc jak karmię mrożonką to nie daję więcej jak 1/3 kostki.
Aha, przy restarcie swoich 112l dałem 35l samej demineralki i reszta kranówka, częściowo przepuszczona przez armatkę


Skocz do: