• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Wzbogacamy podłoże w akwarium-Domowe sposoby na nawożenie.
#1

Wzbogacamy podłoże w akwarium-Domowe sposoby na nawożenie.

Witam.Dziś poznacie kilka prostych sposobów jak szybko i skutecznie przygotować podłoże dla wymagających roślin akwariowych. Wymienię po kolei sposobami :

1. Kulki gliniano torfowe. Do kupienia na allegro ale możemy je zrobić sami. W tym celu bierzemy ziemię ogrodową lub torf i oczywiście glinę. Może być brązowa,szara,czerwona, bez różnicy. Taka jaką znajdziecie. Ogólnie gliny możemy spotykać wszędzie ale zazwyczaj są to grudki w niewielkich ilosćiach. Można znalezc na żwirowniach lub popatrzcie tam gdzie prowadzone są jakieś wykopy,zakładam że każdy wie jak wygląda glina.
Mieszamy w proporcji 1/2 lub 1/3 ważne żeby w mieszance było więcej torfu. Mieszamy aż masa stanie się zwarta i plastyczna, można w miarę potrzeby dolać wody. Uformowaną kulkę suszymy na słońcu lub grzejniku,można pokusić się o podgrzanie w piekarniku ale wtedy mogą popękać. Jeśli nie chcemy żeby pękały to dajemy po prostu 80% gliny. Przy umieszczaniu w akwarium mogą się rozpuszczać i macić wodę dlatego powinniśmy umieścić je w piasku przy zakładaniu akwarium. Jeśli nie mamy już takiej możliwośći to cóż ,kupujemy rajstopę damską lub kradniemy dziewczynie/mamie/siostrze Docinamy odpowiedni kawałek i obwiązujemy nim kulkę. WAŻNE: Nie umieszczamy kuleczek w kamyczkach tylko w piasku ,najlepiej by miała nad sobą co najmniej 1cm podłoża.

2.Darmowy chelat żelaza.Często liście roślin akwariowych bledną i żólkną,akwaryści podejrzewają zazwyczaj brak potasu lub elementów mikro/makro. Tymczasem za taki stan ulistnienia odpowiedzialny jest najczęsciej brak żelaza. Roślina potrzebuje go aby móc prawidłowo przeprowadzać fotosyntezę i uzyskać piękny zielony barwnik. W środowisku wodnym przeważnie mamy niedobór tego pierwiastka. Sposób jest tak banalny że aż...bierzemy gwózdz żelazny, umyty i odtłuszczony umieszczamy w piasku pod korzeniem rośliny i gotowe...Reakcje zachodzące na rdzewiejącym gwodziu wydzielą do podłoża żelazo z którego chętnie skorzystają rośliny. O tym jak pożądany jest to składnik niech poświadczy fakt , u mnie rośliny dosłownie wrastały korzeniami w taki gwozdz a ich kondycja była o niebo lepsza niż w baniaku obok gdzie nie zastosowałem tego dodatku. Możemy dać kilka dużych poprzecznie lub na krzyż ,a można indywidualnie mniejsze do każdej rośliny. Bez obawy nie szkodzi to rybom ,wręcz przeciwnie. WAŻNE : Musi być to gwozdek starego typu czyli w całośći żelazny, dzisiaj można kupić niklowane lub ze stali nierdzewnej,takie nie nadają się. Jak sprawdzić czy gwozdz jest żelazny? Widać to wyglądzie, te niklowane są jasno połyskujące , a sprawdzamy zamaczając we wodzie,następnie za pare dni patrzymy czy pokazała się na nim rdza. Gwozdz może się całkowicie rozpuscić czasami np w ciągu 2 lat więc co jakiś czas dokładamy nowe. Ważne by był umieszczony w piasku a nie w ziemi.

3. Ziemia ogrodowa. Tutaj patent można zrobić całkowicie darmowo o czym za chwilę.Ziemię ogrodową kupujemy najtanszą bez dodatków nawozowych gdyż nawet taka jest i tak kilkadziesiąt razy bardziej zasobna w składniki niż podłoże roślin w naturze. Możemy odcedzić ją przez grube sito aby pozbyć się kawałków kory i korzonków. W akwarium sypiemy ją tylko na grubość 1 cm i tylko w miejscu które planujemy pod rośliny. Uciskamy ją i ugniatamy na płasko. Jeśli planujemy bardziej wymagające rośliny można pokropić warstwę ziemi nawozem Tropical Bio-florin lub zwykłym florovitem. Ziemia bardzo dobrze chłonie składniki a potem powoli oddaje. Kładąc ziemię pamiętajmy by zachowac kilkucentymetrowy odstęp od brzegów akwarium.Dlatego że czarna warstwa przy szybie będzie wyglądać nie estetycznie a pod wpływem swiatła może zacząc ''kwitnąć'' Jeśli nie chcemy kupować ziemi,można posłużyć się ziemią z kretowiska.Miejsce z dala od ruchliwych dróg i zbieramy z kopca. Zalecane wyprażenie jej w piekarniku ale jak kto chce. Jęśli daliśmy ziemię to nie stosujemy już torfu tylko kulki z samej gliny. Dobrze zaplanujmy rozmieszczenie roślin i dekoracji w akwarium, gdyż jeśli coś przestawimy a ziemia wydostanie się,będzie ciężko ją zebrać i może znacząco zmieniać parametry wody co już pokaża ryby swoim zachowaniem.Niektórzy stosują cienkie siateczki by temu zapobiec ale w praktyce utrudni to tylko przesadzanie roślin. Początkowo rośliny mogą ''stać w miejscu'' ale jak zapuszczą nieco korzonki i dotrą do ziemi to zobaczycie Big Grin Jeśli chcemy ułatwić im kotwiczenie w podłożu w 1 warstwie dajemy nieco kamyczków,i na to piasek.

Łącząc te 3 sposoby zyskujemy wiele bogatsze podłoże niż jakiekolwiek kupne ,na którym przy odpowiednim oświetleniu można hodować najbardziej wymagające rośliny.Wydajność takiego podłoża to ponad 10 lat więc myślę że warto. Co ważne prawie za darmo Wink

Jeśli się spodobało można podać dalej, proszę tylko o dopisek
Artykuł udostępniony dzięki uprzejmości https://www.facebook.com/pages/Akwarysty...330?ref=hl (wklejamy link)

Zapraszamy chętnych akwarystów do współpracy. Tongue
#2

(01.09.2014, 21:31)Akwarystyka Tradycyjna napisał(a):  co najmniej 1cm podłoża.

I wysyp glonów gwarantowany, trzeba głębiej.

(01.09.2014, 21:31)Akwarystyka Tradycyjna napisał(a):  Sposób jest tak banalny że aż...bierzemy gwózdz żelazny.

Większej głupoty nigdy nie słyszałem, rośliny potrzebują żelazo ale nie takie Smile


(01.09.2014, 21:31)Akwarystyka Tradycyjna napisał(a):  Jeśli chcemy ułatwić im kotwiczenie w podłożu w 1 warstwie dajemy nieco kamyczków,i na to piasek.

Rośliny łatwiej sadzi się w drobnym podłożu a kamyczki z czasem wyjdą na wierzch


(01.09.2014, 21:31)Akwarystyka Tradycyjna napisał(a):  przy odpowiednim oświetleniu można hodować najbardziej wymagające rośliny.Wydajność takiego podłoża to ponad 10 lat więc myślę że warto.

Przy odpowiednim oświetleniu daje takiemu podłożu nie więcej niż rok czasu i czeka nas nawożenie do słupa wody i również w podłoże.



Tutaj na tym forum to możesz sobie wypisywać banały z gwożdziamy,kamyczkach i 10latach żyzności podłoża ale na poważniejszych forach będzie śmiech na sali.

Ogólnie biorąc to biją dzwony ale w którym kościele?, Parę rzeczy z ziemią i gliną ma sens bo sam stosowałem ale reszta to ........
#3

No coż,ja opisuję tylko i wyłącznie własne doświadczenia. Podłoże takie miałem 8 lat,bez nawożenia i zmieniłem tylko przy okazji restartu,na mniej żyzne bo miałem już dość przycinek. Możemy mieć różne doświadczenia nie przeczę,a śmiech jeszcze nikomu nie zaszkodził Big Grin
#4

No, no żelazne gwoździe w akwarium- kto by pomyślał. Pewnie jakby brakowało miedzi to by do akwarium wrzucił mufke miedzianą ze sklepu hydraulicznego. Ale ten temat przewijał się już na kilku forach jakie przeglądam więc wielkiego zaskoczenia w sumie nie ma.


Skocz do: