• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

belka LED DIV za kilkadziesiąt złotych [Fotorelacja]
#1


Zgodnie z obietnicą jaką złożyłem wszystkim na ogólnym i w odpowiedzi na pytania popełniam właśnie poradnik “Jak za parę dyszek zbudować kompletną belkę oświetleniową opartą na diodach Led 10w 950lm 850-900mA .Przykładowa belka którą zbudujemy jest lekko rozbudowana o oświetlenie wybarwiające nocne lub jak kto woli imprezowe. koszt belki bez dodatkowego oświetlenia czyli belka + zasilacz +moduł oświetleniowy 40w. nie powinna przekroczyć 65 złotych .Na filmie pokazuję pracę belki z dodatkowym oświetleniem.jakość słaba -komórka
http://youtu.be/CptazDJGtfA

Cała praca zajęła mi 12 godzin (bez czasu na schnięcie kleju i lakierobejcy).Uwaga: jest to moja trzecia belka więc czas może się różnić
Cały poradnik podzielę na trzy części;
1.Obudowa
2.Moduł oświetleniowy
3.Zasilacz

Zaczynamy
Część Pierwsza obudowa.
Potrzebne materiały:
2 deski z twardego drewna o wymiarach:
długość akwarium plus 5cm x 10cm szerokość x0,5cm grubość .Cena u stolarza-- 7zł
puszeczka lakierobejcy 0.2 z na przykład śnieżki (kolor jaki nam się podoba) –koniecznie do zewnątrz i wewnątrz w śnieżce 0.2 Luxdecor 8zł
klej wodoodporny do drewna wikol ,dostałem strzykawkę od stolarza jak kupowałem deski( trzeba mieć ze sobą strzykawkę i gwarantuje żę 10 ml do za darmo)

Narzędzia:
piła do drewna tarczowa wysoko obrotowa(w ostateczności piłka ręczna do drewna i dużo zapału)
piłka ręczna do drewna włośnica
wiertarka
wiertła 4 6
cyrkiel
kątownik stolarski (w ostateczności ekierka)
klocek szlifierski(w ostateczności klocek drewniany około 10X6x2cm
Papier ścierny -gradacja 80 -1 arkusz
Papier ścierny gradacja 400 –1 arkusz
pędzelek płaski


Wykonanie
długość akwarium mierzymy po zewnętrznej-ja do wymiarów przyjmuje –dcm
jeśli deska jest nieheblowana to niestety musimy ją wyszlifować papierem ściernym 80 a potem 400(można zwiększać gradację stopniowo, ale podniesie to koszty o papier 120 240)
Na 1 desce rysujemy prostokąt o wymiarach 6cm x dcm i prostokąt o wymiarach 3cm x dcm
na drugiej desce rysujemy prostokąt o wymiarach 3cm x dcm i dwa prostokąty o wymiarach 5x8,5cm i cztery prostokąty o wymiarach 5cm x 2cm
wszystko wycinamy ,szlifujemy
na kartce a4 rysujemy prostokąty 5,5x8,5cm
na Prostokątach 5x8,5 zaznaczamy od góry 3cm i jeden centymetr od dołu.rysujemy cyrklem okręgi między zaznaczeniami
wycinamy szablon i przerysowujemy na klocki .piłką włosową wycinamy według zdjęcia .

sklejamy wikolem według rysunku


sklejane elementy ściskamy sciskami lub w inny sposób .Po około godzinie usuwamy nadmiar kleju (nie rozkręcamy ścisków ) po upływie 24 godzin wyjmujemy ze ścisków i szlifujemy.


wycinamy otwór na termometr, jeśli mamy zamiar wstawić (cena belki wzrośnie wtedy o cenę termometru na allegro jakieś 9 zł)w stopce wiercimy otwór na sondę. odrysowujemy otwór na gniazdo i wycinamymalujemy pierwszą warstwę lakieru i po wyschnięciu szlifujemy .

Po wyszlifowaniu Przecieramy wilgotną szmatką i nakładamy drugą warstwę lakieru. czynność powtarzamy do uzyskania pożądanego efektu.


Część druga moduł oświetleniowy
materiały:
cztery diody led 10w 10000-10500K cena 9 dolarów-28zł(diody kupujemy na Aledrogo) Mogę pomóc w zakupie.
cztery radiatorki około 40x25x5mm cena na allegro 12zł
płaskownik aluminiowy dcm-14cm cena uzależniona od długości akwarium ale parę złotych
gniazdo i wtyk dc 2,1/5,5mm 2zł
opornniki 1ohm 5w dwie szt cena 1zł za 2 sztuki
przewody do połączenia

na płaskowniku zaznaczamy miejsce na radiatory wiercimy i przykręcamy radiatory
do płaskownika przyklejamy klejem termoprzewodzącym diody


Ja dodatkowo przykleiłem do płaskownika pozostałości pasków LED RGB 5050 celem stworzenia oświetlenia nocnego (imprezowego). Koszt takiej taśmy nie jest wliczony w kalkulację belki.

Niemniej jednak w połączeniu z głównym światłem kolory świetnie wybarwiają ryby.
Do zamocowania modułu użyłem kawałek płaskownika wygiętego w kątownik i przykręconego do tylnej ścianki belki. Przy wykorzystaniu dwóch źródeł światła dobrze jest założyć dodatkowy ręczny wyłącznik.


Diody łączymy po dwie równolegle(polaryzacja!). szeregowo podłączamy obie pary do oporników oporniki do plusa(na diodzie są oznaczenia polaryzacji)
ciąg dalszy w niedzielę po południu
#2

No i tu kawał roboty widać Smile
Nie czytałem tego tak w 100% bo zaraz trzeba się kłaść spać ale po zdjęciach widzę że nawet początkujący to zrozumie.
A i widzę że masz jeden z termometrów z allegro tych tanich, ten jest z tą śmiszną niby "sondą" czy taki bez ?
Jak to się sprawuje ? odchyły są +-0.2°C czy większe ?

Jestem pozerem który wszędzie pcha się do odpowiedzi jako pierwszy i mam zero pojęcia. To niestety prawda. Dziękuje dobranoc, koniec imprezy :)
#3

termometr kupiłem kiedyś na allegro i jakiś rok był w pokrywie plastikowej Spisywał się idealnie . Nawet kiedyś popełniłem posta jak go zamontować .Większość wtedy pisała że nie wodoodporny że po kilku tygodniach szlak go trafi.i jak widać przetrwał obudowę nawet. Ma ze dwa lata i jest ok.tolerancja do dziesiętnej w akwarystyce to już przesada ,przecież termometry akwarystyczne mają skalę co jeden stopień.
sonda to zwykły termistor w rurce ze stali nierdzewnej.zamocowanej w stopce belki (wszystko pokażę na fotkach w niedzielę wieczorem)
#4

To ja dopiszę jeszcze. Fotorelacja fajna, ale diody za jakieś pół roku pójdą do kosza. Koniecznie musisz wstawić jakąś szybę żeby odizolować ledy od pary wodnej.
#5

Masz 10W power ledy na radiatorach 40x25x5mm i bez wentylatora? Jaka masz temp. radiatorów?
#6

Radiatory przykręcone są do płaskownika aluminiowego.dodatkowo oporniki dobrane są w taki sposób ,że diody nie ganiają na fula.temperatury nie mierzyłem ,ale po kilku godzinach pracy mogą płaskownik utrzymać w ręce. Celowo jest więcej diod niż potrzebuje w akwa. ograniczyłem prąd trochę więcej niż wynikało to z prawa ohma . takie rozwiązanie zastosowałem we wrześniu zeszłego roku w innym akwarium i działa dobrze.

Zmierzyłem temperaturę po 5 godzinach pracy temperatura wynosi 61 stopni na radiatorze od diody( Mierzone termometrem elektronicznym takim do piekarnika z sondą .dokładny wymiar radiatorów to 43x28x5
#7

diody
http://allegro.pl/dioda-mocy-led-10w-100...37999.html


Skocz do: