• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Drukowanie 3D
#1

Witam wszystkich.
Drukarki 3D stają się coraz bardziej popularne. Zdarzyło mi się mieć dostęp do drukarki która potrafi drukować w ABS (KLIK) i PLA (KLIK).

Moje pytania są następujące:
Jakie są ograniczenia w umieszczaniu PLA i ABS w akwarium?
Czego należy się strzec umieszczając te materiały w akwarium?
Czy to może zaszkodzić faunie lub florze w akwarium?

Bardzo interesuje nie też możliwość wykorzystania innych materiałów które są akceptowalne przez drukarki.

Za odpowiedź z góry dziękuję.
#2

Stają się popularne ale mało osób je posiada. A może autorze sam sobie poszukasz co to ABS i PLA, opiszesz co to jest i z czego się składa to ktoś Ci odpowie.
#3

Nie wiem co to za materialy.
Ale jakby nie reagowaly w zaden sposob z woda to moznaby sobie nawet dyfuzory co2 robic Big Grin
A i tlach juz nie wspomne.
#4

Popularne obudowy Wromak, Aquael, Diversa, Juwel są z plastiku ABS
#5

A to ciekawostka ładna. Nawet nie wiedziałem.
Ciekawe czy dałoby radę wydrukować cały kubeł, uszczelki z dętki można zrobić i by trzymały pięknie.
Gdzie można testować takie drukarki ?
Bo nie powiem, rewolucja DIY w mym kąciku by nastąpiła ogromna ^^
Skrimmery, deszczownice, kubły itd. itd. Big Grin
#6

Drukarka 3D zrobi wszystko Smile
#7

(25.05.2014, 07:36)grobel napisał(a):  A może autorze sam sobie poszukasz co to ABS i PLA, opiszesz co to jest i z czego się składa to ktoś Ci odpowie.
I dlatego zamieściłem linki do wikipedii dla każdego kto miałby odrobinę czasu aby udzielić mi odpowiedzi.

Drukarki można nabyć już za kilkaset złotych - będą to typowe maszynki do domowego montażu.

Wiem, że ABS jest szeroko stosowany również w produkcji zabawek więc generalnie nie powinno być z nim większego kłopotu. Jeśli dobrze pamiętam ABS jest też stosowany na takie rzeczy jak obudowy filtrów akwariowych.
PLA z kolei jest szeroko używany do produkcji takich rzeczy jak jednorazowe kubeczki. Do tego robi się z tego nici chirurgiczne które potem się rozkładają w ciele i implanty dentystyczne. Jednak, co jest dobre dla człowieka nie musi być dobre dla ryb.

Jedno czego nie wiem to co się dzieje z PA i ABS wystawionymi na długotrwałe działanie wody akwariowej z całą gamą związków organicznych i nieorganicznych jakie mogą się znajdować w akwarium. Jakie substancje są wydzielane przy rozkładzie i czy będą szkodliwe dla ryb.
#8

Ja wiem o ABS tylko tyle, że to bardzo wytrzymały materiał. Pewnie stąd wykorzystywany chętnie w obudowach, ponieważ jak coś spadnie, albo się zgniecie to nie pęka jak chiński bubel od razu. Z tym, że na pewno ABS ABSowi nie równy jak to ze wszystkim bywa. Co do drukarek 3D to rzeczywiście, można zrobić wszystko i doskonałym przykładem na to jest np. ten artykuł: http://di.com.pl/news/49072,0,Jest_pierw...n_Maj.html Smile

Największym problemem myślę, dla większości z nas nie jest wcale cena drukarki, ale program do niej, który wydrukuje nam dokładnie to co chcemy. Najpierw trzeba stworzyć model 3D, który będzie potrafiła zinterpretować drukarka, a to może być kłopotliwe tym bardziej, że nauka na błędach może być bardzo droga. Na szczęście w internecie jest coraz więcej darmowych (bądź nie) modeli 3D, więc może znajdą się również jakieś z tematu akwarystyki Smile
#9

Ciekawe w jakim programie się robi modele. Jak w 3DS Maxie to nie wcale taka trudna sprawa, tylko trzeba by się mocno pilnować co do skali itd. Bo można to za duże a to za małe i lipa.
Na pewno znalazłyby się jakieś modele do akwarium. Mi się wydaje że większość to pistolety które były dość popularne na początku bo waliły prawie jak prawdziwe. Tyle że jak zrobili bodajże coś na wzór M16A3 i zaczęli strzelać serią to pistolet się rozleciał Big Grin
#10

Jeśli idzie o materiały - ciągle są kłopoty z anizotropią i porowatością materiału, potrzeba nieco doświadczenia lub dużo czytania żeby wszystko szło poprawnie. Do tego dochodzą jeszcze naprężenia wewnętrzne któe mogą sprawić, że nasz jeszcze nie całkiem wdrukowany element pęknie nawet w trakcie druku.

Wspomniane pistolety - to jet robione z wykorzystaniem selektywnego spiekania lub topienia laserowego. Ten na filmiku to akurat DLMS (Direct Laser Melting System) i po drukowaniu na bank elementy musiały zostać dodatkowo obrobione. Do tego sama drukarka kosztuje kilka milionów złotych a materiał jakieś 300PLN/kg (taki najprostszy).

Do plastików takich jak ABS wykorzystuje się np. CubeX lub Ultimaker które wykorzystują plastik w postaci filamentu nawiniętego na szpule.

Jest jeszcze kilka innych technologii druku przestrzennego ale filamentowe drukarki są najpopularniejsze wśród hobbystów i najtańsze.

Tworzenie przedmiotów do druku nie jest żadnym kłopotem Google Sktechup jest jednym z najprostszych programów które możemy wykorzystać do stworzenia elementu a potem program specyficzny dla drukarki (np. Cubify, Cure, Kisslier). Warto dodać, że oprogramowanie przygotowujące model do druku zwykle akceptuje niemalże dowolny plik w formacie STL. Do większości drukarek jest dołączone darmowe oprogramowanie konwertujące plik 3D do formatu akceptowalnego przez drukarkę. Do robienia modeli sam urzywam SolidWorks i Inventor bo to mam na uczelni dostępne ale poza wspomnianym Sketchup darmowe są też FreeCAD, studenckie wersje Autodeska, Rhino i inne. Zawsze można też poszukać czegoś na GrabCAD.


Skocz do: