• 5 Głosów - 4.4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[200l] Czarne wody Ameryki Południowej - już są ryby
#1

Witam!
Budowa mojego nowego baniaka zbliża się wielkimi krokami i postanowiłem zamieścić na forum relację od samego początku jego powstawania. Będzie to biotop Czarnych wód z elementem dekoracyjnym w stylu paludarium, które bardziej ma imitować brzeg rzeki czy stawu.

Tak więc rozpocznijmy opis baniaka.

DANE TECHNICZNE
- wymiary zbiornika - 100x40x50h
- oświetlenie - 3x39W na belce podwieszonej do sufitu, pełną mocą będę świecił 1-2h, a przez większość dnia 1-2 świetlówki.
- filtracja - Kubełek Tetra EX 700 wypchany od dołu ceramiką, keramzytem, torfem i watą perlonową. Będzie współpracował z filtrem hydroponicznym, ponieważ chcę zmaksymalizować pochłanianie azotanów i fosforanów.
- filtr wewnętrzny AquaSZUT TURBO 550N z watą perlonową jako mechanik
- ogrzewanie - Aquael 100W

WYSTRÓJ
Aranżację baniaka będą stanowiły korzenie nowo nabyte (zdjęcia poniżej) i z aktualnej aranżacji. Postaram się coś z nich sensownego ułożyć. Jako podłoże posłuży piach, który się w tej chwili preparuje w wodzie i kwasie solnym, ponieważ lekko zatwardza wodę. Dno zostanie w granicach rozsądku wyłożone liśćmi dębu i szyszkami olchy, z tyłu akwarium schowam kilka kokosów, żeby nie szpeciły wystroju i stanowiły kryjówki dla pilęgniczek, kirysków i zbrojników.

Ponad akwarium zbuduję coś na wzór brzegu rzeki z gałęziami, roślinami i tłem imitującym ziemie. W całą tą konstrukcję wbuduję hydroponikę. Kwestia roślin będzie rozwiązywana w późniejszym czasie, to akurat nie problem Smile

OBSADA:

Ryby jakie planuję to:

- skalar 1+1, początkowo 5szt
- pielęgniczka Agassiza 1+2/3
- neon czerwony 20szt
- zbrojnik niebieski 1+1 (ze starego zbiornika)
- Farlowella gracilis 2szt
- kirysek spiżowy 10szt
, lecz ich obecność określę po zarybieniu w/w gatunkami.

I na koniec kilka zdjęć:

Korzenie, po przygotowaniu ten duży zmienił nieco swój kształt. Teraz się gotują, jutro wyjmę je z wody i wstawie kolejne zdjęcia.


Wstępny projekt


I aktualny wygląd akwarium:



P.S. Większość inspiracji pochodzi z projektu kolegi cinek1916 Smile
#2

Szczerze? To nie jest żadne Black Water. Ty masz raczej coś a'la Clear Water. Zapraszam --> http://www.youtube.com/results?search_qu...arium&sm=1
Widzisz różnice?
EDIT: Widzę że na innym forum też wrzuciłeś fotki? To dobrze. Ty pokaż lepiej zdjęcia całości - hydroponika.

Akwarystyka to fajne hobby ;)
#3

Kolego czytaj z sensem, BW będzie budowane a na wstawionym zdjęciu jest akwarium takie, jak wygląda teraz .
#4

Z sensu posta zrozumiałem że to już jest BW dlatego napisałem to co napisałem. A czyta się ze zrozumieniem a nie z sensem, z sensem się piszę. Zresztą nie ważne. Jestem ciekawy co będzie dalej. Jeśli nie masz przeciwwskazań to będę śledził to co zrobisz dalej.

Akwarystyka to fajne hobby ;)
#5

Jasne, że nie, czekam na komentarze, opinie i sugestie.
#6

Szczyty twoich patyków chyba wystawały nad wode , będziesz ryzykował czy odetniesz. Jesli rosnie na nich mech to na 100% wystawały nad wode przez wiekszosc czasu. Miałem kiedys drewienko wykopane (nogą z błota) kiepsko sie sprawdzało.Pyliło, brudziło gniło itp.Próbowałem je doczyscic,. Jesli wezmiesz je na warsztat po odwaleniu czesci suchych zbutwiałych, zostanie ci 1/3 z całosci.
#7

Korzenie są brane z ziemi, to zdrowe, twarde dębaki, wszelkie spróchniałe części usunąłem. Jak coś będzie z nimi nie tak, to po prostu wyjmę je z akwarium. Dzisiaj wstawię zdjęcia po preparacji.


Dzisiaj wyjąłem korzonki z gotowania, oto efekty:

Duży korzeń z przodu nie zmieścił się do gara, ale został wyczyszczony i jak będę miał czas to zaleję go i pomoczę kilka razy w gorącej solance



Mam też 2 korzenie z aktualnego akwarium, więc mam kilka do wyboru, żeby coś ułożyć
#8

Ciekawy jestem efektu koncowego Big Grin z przyjemnoscia bede sie przygladal jak akwa bedzie powstawac. Licze na czeste relacje
#9

Fajnie, że ktoś się zainspirował moją pracą Smile

Czekam z niecierpliwością na efekty.

"Alejami wycackany szedł se jakiś gość,
Facjata niby owszem, może być.
I nagle potknął się o kamień rycząc "Och, psiakość!
Jak oni mogą w tej Warszawie żyć!...""
#10

Właśnie zbadałem piach po preparacji i oto wyniki:
Przed:
wzrost twardości ogólnej - 0,78 st.n
wzrost twardości węglanowej - 1,53 st.n

Po tygodniowym moczeniu w wodzie i kwasie:
wzrost twardości ogólnej - 0,28 st.n
wzrost twardości węglanowej - 0,10 st.n


Dalsza fotorelacja mam nadzieję od czwartku, bo wczoraj byłem w markecie po płytę OSB, ale nie było stolarza żeby ją uciął, więc w czwartek jadę znowu.


EDIT:
Czekając na materiały do budowy postanowiłem pobawić się w układanie korzeni w jakąś ciekawą aranżację. Nie miałem trochę went ale oto co mi wyszło:


















Najbardziej skłaniam się do opcji z ostatniego lub przedostatniego zdjęcia, ewentualnie delikatnie zmodyfikowanych. A jakie wy macie propozycje?
Kubek służy do przytrzymania korzenia w tej pozycji, w akwarium inaczej go zabezpieczę Smile


A tu jeszcze zdjęcie żabienicy, z którą eksperymentuję żeby wypuściła nadwodne liście



Skocz do: