• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Filtr FZN-2 jakie wkłady?
#1

Zabrałem się za reaktywację mojego akwarium (osobny temat).
Zakupiłem nowy filtr kaskadowy FZN-2, który jeszcze nie doszedł, ale ja już myślę nad tym czym go wypełnię. Zastanawiam się czy montować gąbkę na rurce jako pre-filtr i jakie wkłady . Myślałem nad ceramiką, ale nie wiem jaką, zeolitem, gąbką, watą i torfem granulowanym - torf w zależności od parametrów wody.
Pytanie w jakiej kolejności umieścić wkłady,
czy jest sens umieszczania takiego samego zestawu wkładów w dwóch komorach?
Gdzie zakupić owe wkłady?
Czy są jakieś dedykowane do tego filtra?
Kolejne pytanie to czy w nowym zbiorniku trzeba jakoś zaszczepić bakterie na ceramice w filtrze?
I po jakim czasie badać wodę w zalanym i przygotowanym zbiorniku?
Co ile wymieniać? Co wymieniać? Co płukać?

Przenoszę do odpowiedniego działu - BH88
#2

Zasypując cały filtr ceramiką stanie się on filtrem biologicznym, a gdzie mechaniczne oczyszczanie?
#3

Filtracja mechaniczna jest potrzebna, żeby wyłapywać większe zanieczyszczenia, tak jak napisał edison.
#4

Ok.Dzięki za wyjaśnienie. Teraz jeżeli można chciałbym otrzymać odpowiedź na pytania:

1. Jak umieszczę w jednym pojemniku ceramikę, a w drugim zeolit będzie dobrze? Czy lepiej odpuścić sobie zeolit? Na wierzch przykryłbym to jeszcze watą perlonową - co o tym myślicie?
2. Jaką ceramikę polecacie (konkretnie-firma, pochodzenie)?
3. Co jaki okres wymieniać lub płukać ceramikę, zeolit i watę (jeżeli zeolit i wata jest potrzebna)?
#5

Ja mam w FZN-2 w kotniku dla półdzióbków tak: Na wlocie prefiltr z gąbki, jedną komorę zostawiłem całą z tą firmową gęstą gąbką, a w drugiej mam ceramikę tak na 2/3, cieniutką gąbeczkę tak na 5 mm i na tym zeolit do samej góry 1/3. Od roku świetnie się spisuje w tej kombinacji. Nie ma co widziwiać część mechaniczna, część biologiczna i robotę robi Smile
#6

(18.12.2013, 00:04)stefan85 napisał(a):  Czyścic należy kiedy przepływ spada. Nie wolno dopuścić do zapchania filtra i w sumie tyle.

I dlatego masz filtr (prefiltr) mechaniczny aby jak najrzadziej ruszać złoże biologiczne.
#7

No to w końcu się doczekałem. Przyszła dzisiaj do mnie upragniona paczka, którą zamuwiłem 12grudnia, jednak otrzymana pokrywa to 50x30, a nie 60x30 jak było w zamówieniu, tło wcale nie zostało spakowane, grzałka w otwartym kartonie ze zwiniętym na szybko kablem. Kontakt przez e-mail również zerowy pomimo wysłania 3 e-maili z zapytaniem o realizację zamówienia, dzisiaj wysłałem 4 w związku z zaistniałą sytuacją bo dodzwonić się też nie mogę.

Pomijając paczkę, doszedł również filtr FZN-2. Szczerze spodziewałem się trochę lepszego wykonania - zatrzaski na koszyczkach praktycznie nie dochodzą w swoje miejsca, wszystko składane z dużym luzem - nie wiem jak to ma nie "trzeszczeć" w czasie pracy.

Mniejsza z tym. Zdecydowałem się na taką filtrację w owym filtrze:

- gąbka na wlocie jako prefiltr,
- w mniejszym pojemniku Eheim Substrat Pro + wata na samą górę,
- w większym pojemniku Sera Siporax + wata na górę

Tylko nie wiem czy mieszanie ceramiki ma sens?

Korzystając z okazji życzę wszystkim zdrowych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.


Skocz do: