• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Lampa Ala ADA aquasky dla roślinnego 150cm?
#1

Witajcie.
Nosze się z myślami nad zrobieniem lampy na wzór ADA aquasky podwójnej. Mało tego, nawet dziś zacząłem kupować "graty" do jej budowy. Tylko nie wiem czy nie za wcześnie wyskoczyłem z tym tematem. Ze względu na dosyć wysokie jak dla mnie koszta będę robił ją na raty. Myślę że w odłożeniu z 3 wypłat się zmieszczę. Za pomoc w doborze Ledów i spraw technicznych posłużył wujek google i temat na forum dyskowców - nie wiem czy mogę umieścić link?
Jeśli ktoś ciekaw wykonania i chętny podpowiedzieć zapraszam.
Niżej zdjęcie na czym chce się wzorować. Gdyby ktoś nie kojarzył.ADA Aquasky
#2

Lampa mi się nie specjalnie podoba, ale chętnie będę śledził wątek. Jakie ledy kupisz?
#3

Z całym szacunkiem dla Ciebie kolegoi dla twojego projektu, ale jest to dział DIY (Do it yourself) a nie Probably do it yourself. Więc jak będziesz już miał cokolwiek do pokazania to wtedy zakładaj temat.
#4

eeee niech pokazuje poszczególne etapy.
Ja tak robiłem ze swoim akwarium. Wg mnie lepiej się czyta takie tematy a i autor może liczyć na sugestie innych.

"Alejami wycackany szedł se jakiś gość,
Facjata niby owszem, może być.
I nagle potknął się o kamień rycząc "Och, psiakość!
Jak oni mogą w tej Warszawie żyć!...""
#5

Właśnie o to mi chodzi.. "sugestie innych" niestety jeszcze czekam na materiał Sad
#6

No ale co tu sugerować jak jeszcze nawet nie zacząłeś nic działać ani nawet nie napisałeś jak zamierzasz sie do tego zabrać.
#7

(10.12.2013, 20:45)boomer5 napisał(a):  Ze względu na dosyć wysokie jak dla mnie koszta będę robił ją na raty.

Nie rozumiem wysokich kosztów. To jest tylko 30 ledów po 0,4W trochę ładnie wyciętej plexy i zasilacz. Możesz wykorzystać gotowe listwy/taśmy led. Tak jak ja bym to zrobił to najdroższym elementem była by płytka wytrawiona na zamówienie. Wzorował bym się na kanapce Big Grin
Na rysunku czarna linia to plexy 2mm z przyklejonymi bokami które ją wzmocnią i stworzą korytko gdzie położona jest płytka (zielony) z ledami (żółty) całość zalana kałczukiem elektroizolacyjnym (niebieski).
W ADA Aquasky problemem jest tylko obudowa.


Załączone pliki Miniatury
   

Malawi 240l
Krewetkarium 30l crystale S

#8

A widzicie. U mnie jest zupełnie inny projekt w głowie.
(17.12.2013, 21:16)Tomek. napisał(a):  Nie rozumiem wysokich kosztów. To jest tylko 30 ledów po 0,4W trochę ładnie wyciętej plexy i zasilacz.
ADA Aquasky jest na diodach 0.4w i jest do małych akwariów. Moje będzie troszkę większe (150cm) a i diody będą "power led" 1w. czy 30szt.? Planuje trochę więcej ok. 64szt w tym 6 szt. niebieskich i 6szt czerwonych. Kolorowe dlatego.. czerwone dla fotosyntezy a niebieskie dla wybarwienie.. i dlatego też nie nadają się do tego wspomniane paski led. -płytka najdroższa? Płytki "dariatory" będą pod każdą diodą i całość przyklejona do ryflowanego płaskownika aluminiowego który będzie odprowadzał ciepło z diód. Dla tego zwykła płytka się nie nada. Do tego płaskownika przyklejone po 2-4 radiatory i całość będzie chłodził dodatkowo wentylator. Co do "kawałka plexy" wstępnie wyliczając ten kawałek plexy na mój baniak będzie kosztował ok 240zł. Całość nie będzie w żadnych żelach itp. to ma być miłe dla oka. A co do zasilacza będą to 2 zasilacze przemysłowe MW albo 1 jeszcze nie wiem. więc koszt też opk 200zł. To taki mały wstęp. Czekam w dalszym ciągu na wspomniany płaskownik i profile które będą wzmacniać płaskownik żeby się nie zagiął na 150cm długości akwa. Jak coś ruszy z budową będziecie na bieżąco informowani. Wzorował będe się się nie na kanapce jak kolega Tomek (chyba był głodny pisząc ten post) tylko na wspomnianej lampie ADy... Przyjmę każde słowa krytyki ale bez oszczerstw i wyśmiewania proszę.
#9

Przepraszam Zmyliło mnie to że wzorujesz się na lampach ADA Aquasky.
A to co piszesz nie ma z nimi nic wspólnego. Dlaczego wolisz wykorzystać
64 1W led zamiast 128szt 0,5W lub nawet 256szt po 0,3W i zrezygnować z problemowego chłodzenia?

Malawi 240l
Krewetkarium 30l crystale S

#10

A z jakiej grubości pleksi to robisz? Pamiętam swego czasu, że arkusz 5mm o wymiarach 100x200cm kosztował 200zł. Myślałeś może o wykorzystaniu akrylu, który jest bardziej przejrzysty?

(18.12.2013, 19:48)boomer5 napisał(a):  [...]Wzorował będe się się nie na kanapce jak kolega Tomek (chyba był głodny pisząc ten post) tylko na wspomnianej lampie ADy... Przyjmę każde słowa krytyki ale bez oszczerstw i wyśmiewania proszę.
A co tutaj takiego obraźliwego? Pisząc o kanapce miał na myśli warstwową konstrukcję i nic poza tym.

(18.12.2013, 21:32)Tomek. napisał(a):  [...]Dlaczego wolisz wykorzystać
64 1W led zamiast 128szt 0,5W lub nawet 256szt po 0,3W i zrezygnować z problemowego chłodzenia?
Stosując pewne porównanie wydaje mi się, że jedna 100W żarówka halogenowa da lepsze światło niż 5 zwykłych 20 watowych. Chyba właśnie dlatego myśli o wykorzystaniu power LED-ów.


Skocz do: