• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

200l Azja
#1

Witam

Chcę założyć biotop Azja (100x40x50), tylko najpierw chcę dobrać odpowiednie rybki. Trochę poprzeglądałem fora i na razie mam takie typy:

Harem Gurami dwuplamisty lub marmurkowy (1+3?)
Razbora Galaxy ławica (25-30?)
Grubowarg zielony (ewentualnie dwubarwny) 1szt
Na dno bocja pręgowana lub bocja kubotai (6-10?)
Głowaczyk barwny (1+1)
Jakieś glonojady (nie wiem czy to glonojad, ale widziałem coś takiego jak przylga nakrapiana, tylko nie mogę znaleźć o niej za wiele info)

Do tego jeżeli można dodał bym jakieś krewetki/ślimaki i jeżeli mogą żyć na dnie z bocjami może jakieś cierniooczki.

Jak widzicie dałem "?" przy ilościach bo prosił bym o radę co do nich. Także czy ryb nie jest za dużo/mało i co byś Cię jeszcze mogli doradzić.

Raczej nie chcę niczego ryjącego zbytnio dno, bo nie mam zamiaru wstawiać roślin w doniczkach. Będę preferował ciemne dno, ale to wszystko do uzgodnienia.

Najpierw chcę dobrać rybki i później stworzyć dla nich jak najlepsze warunki. Pieniądze raczej nie będą problemem, jestem w stanie kupić droższy filtr etc. jeżeli będzie potrzebny. Po prostu zajmie to więcej czasu, ale pośpiech z pewnością nie jest wskazany w wypadku zakładaniu akwarium.

Pozdrawiam
#2

1+3x gurami marmurkowe/g. mozaikowe/g. dwuplame
30x razbora klinowa/r. hengela/danio tęczowe/brzanka pięciopręga
6-8x bocja karłowata/b. pręgowana/b. siatkowana/piskorek sumatrzański/p. myersa

1+3x gurami marmurkowe/g. mozaikowe/g. dwuplame
20x razbora klinowa/r. hengela/danio tęczowe
10x brzanka pięciopręga
6-8x bocja karłowata/b. pręgowana/b. siatkowana/piskorek sumatrzański/p. myersa

Na temat głowaczyka się nie wypowiem, ponieważ nie znam tego gatunku. Ale tłumaczę dlaczego nie podałam r. galaxy w zestawieniach. Są ładne i kolorowe, prawda? Wydaje mi się jednak, że to za drobne towarzystwo dla gurami. W dodatku bardzo płochliwe, są dobre do obserwacji w małych akwariach, a w tej 200'tce zginą. Stąd propozycja większych rybek ławicowych.
Przy dużych labiryntach z krewetkami może być krucho, ale jeśli się upierasz kup Amano, powinny sobie poradzić, ewentualnie jak już zbiornik będzie obsadzony gęstą roślinnością kup Babaulti/RC.
Jeśli zbiornik będzie zaniedbany i będą się panoszyć glony to ryby na ten problem nie pomogą. Ich obecność nie jest konieczna, choć większości się wydaje, że glonojad jest obowiązkowy.
Piskorki/bocje nie wyrwią ci roślin z podłoża, jeśli te będą dobrze wsadzone. Wierz mi, nikt przy nich nie trzyma roślin w doniczkach Smile Piskorki nieco subtelniej przegrzebują dno, więc te ci polecam.
#3

Dzięki za szybką odpowiedź ale:

Trochę popsułaś plany, bo galaxy to mus jeżeli chcę założyć akwarium (żona), reszta ławicowych jej się nie podoba, no może jeszcze neonki, ale ja chcę znowu biotop azja więc układ jest taki, że razbora galaxy musi być.

Nie wspomniałaś nic o grubowargu, który znowu mnie się podoba, tylko obawiam się czy nie zje krewetek i razborek żony Wink

Jeżeli gurami odpada to może wymienić je na prętnika karłowatego taki sam harem.

Glonojady odrzucone, ale i tak nie wiem czy nie skusić się na te przylgi tylko jako dodatek, żeby sobie było coś przyssane do ścianek akwarium Smile

I co do krewetek to tak apropo ile sztuk mogę dać takich zwierzaczków? I czy tylko 1 gatunek czy mogę nawet te 3 po kilka?

Akwarium będzie raczej zarybiane po ponad miesiącu, może nawet 2. Chcę najpierw dobrze wszystko ustabilizować i gęsto obsadzić roślinami. Może po miesiącu wpuścił bym tylko razbory i krewetki żeby co mniejsze spokojnie się przystosowało bez pływających obok większych ryb.

No i brzankek też nie chce Tongue
#4

Razbory możesz przy prętniku dać bez problemu, ale mogą być mało widoczne ze względu na swoje rozmiary i tryb życia. Grubowarg nie zrobi krzywdy krewetkom ani mniejszym rybom. Co do Glonojadów to jest tylko Glonojad syjamski, ryba jak najbardziej azjatycka, żyjąca w szybko płynących strumieniach. W podobnych warunkach bytuje Przylga chińska. Żyją one w zupełnie innych warunkach niż Prętniki. więc jeśli chcesz mieć te i te ryby to może być problem.
#5

Brzanki pięciopręgie to nie sumatrzańskie; są mniejsze, łagodniejsze i tak samo fajnie zachowują się w stadzie, ale przecież nie namawiam Cię na siłę Smile
Możesz mieć zamiast przylg chińskich przysysające się stadko otosów; wszak to nie Azja, ale jak najbardziej się dogadają z resztą.
Te galaxy to słaby pomysł, wiesz ile będziecie ich musieli kupić żeby tą ławicę było widać? No ale skoro mus...

2+4x prętnik karłowaty
40x r. galaxy
8x piskorek sumatrzański
10x krewetka Amano
10x RC
10x k. Babaulti
#6

Dzięki za odpowiedzi.

Prawie dochodzimy do końca Smile

Glonojada czy przylgi odpuszczam (otoski też), skoro inne warunki nie będziemy mieszać za bardzo.

Głowczyka barwnego też odpuszczam bo potrzebuje miękkiej wody, a dla reszty rybek nadaje się lepiej średnio twarda.

Obecnie obsada wygląda tak:

1x grubowarg zielony
2+4x prętnik karłowaty
40x r. galaxy
8x piskorek sumatrzański/bocja pręgowana/kubotai - muszę jeszcze zdecydować
10x krewetka Amano
10x RC
10x k. Babaulti

Myślę, że wszystko ok, tylko jeszcze pytanie czy coś by się jeszcze tam zmieściło? Może coś większego, ale bardzo spokojnego, odpowiedniego do tych warunków. Nie chcę też 'przerybić' zbiornika, więc w razie czego może zostać tak jak podałem.

Teraz powoli zabieram się za dobór roślinności, więc czeka mnie dalszy ciąg zgłębiania wiedzy akwarystycznej Smile
#7

Voltrex na Twoim miejscu odpuścił bym sobie Caridina cf. babaulti bo w sklepach w większości są to krzyżówki i wtedy będą Ci się krzyżowały z RC. Już to przerabiałem. Co do obsady ok jest tylko jedna ważna rzecz Galaxy nie pływają w ławicy.


Skocz do: