• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Akwarium 112
#1

witam serdecznie,

Jestem nowy na forum tak jak i w akwarystyce nowicjusz chciałbym założyć akwarium 112l chyba że na początek to za dużo takie już posiadam więc nie było by koszta Chciałbym było dużo roślinności sprzet jaki posiadam to:
akwarium proste 112l z pokrywą 2x24i 2x18
filtr kubełkowy unimax 150 i 250
grzałkę 100W
Teraz moje pytanie
1)Który filtr będzie lepszy
2)ile kamienia potrzebuje i jakiej granulacji
3)jakie podłoże dla roślinek
4)jakie roślinki do takiego oświetlenia
5)jakie rybki do takiego akwarium
6)jak długo oświetlać akwarium na sam początek a po tę ile
7)
#2

Ryby do takiego akwarium nie powinny być duże bo akwarium będzie wydawało się mniejsze.
Np.
-micra rasbora galaxy szt.10
-kirysek sterby szt. 4
-otoski lub kosiarki szt. 4 lub 3
Roślinki do takiego oświetlenia może być wiele gatunków od ludwigi do orzerzszka przez żabiejenice i skończywszy na nurzańcach.
Żwirek o granulacji 0,5-2 możesz wymieszać kilka
Z filtrów proponuję ci jakiegoś eheima zewnętrznego jak cie stać. Wink
Tych żwirków to wydaje mi się że około 7 kg lub więcej.
Podłoże najlepiej aktywne poszukaj na roslinyakwariowe.pl
NA początek oświetlaj około 8 godz. później możesz stopniowo zwiększać aż dojdzie do 12 godz.
#3

(09.08.2013, 21:54)Adziu napisał(a):  Ryby do takiego akwarium nie powinny być duże bo akwarium będzie wydawało się mniejsze.
Np.
-micra rasbora galaxy szt.10
-kirysek sterby szt. 4
-otoski lub kosiarki szt. 4 lub 3
Roślinki do takiego oświetlenia może być wiele gatunków od ludwigi do orzerzszka przez żabiejenice i skończywszy na nurzańcach.
Żwirek o granulacji 0,5-2 możesz wymieszać kilka
Z filtrów proponuję ci jakiegoś eheima zewnętrznego jak cie stać. Wink
Tych żwirków to wydaje mi się że około 7 kg lub więcej.
Podłoże najlepiej aktywne poszukaj na roslinyakwariowe.pl
NA początek oświetlaj około 8 godz. później możesz stopniowo zwiększać aż dojdzie do 12 godz.

Poczytaj o akwarium typu" low tech" dobrze ustabilizowane daje dużo radości,tak w skrócie :
woda kranówa, podłoże 2,5 cm ziemia ogrodowa bez żadnych nawozów, na to żwir średnica 2-5 mm tak aby ziemia" nie widziała światła słonecznego nawet przez szybę", dużo roślin przede wszystkim nurzaniec , moczarka (potem możesz ją zastąpić inną) rośliny łatwe(mchy) w hodowli zamawiaj przez internet nie wymagające co2 filtr może być wewnętrzny przy dużej obsadzie roślin ma za zadanie mieszać wodę i usuwać duże zanieczyszczenia, czyść wtedy gdy spadnie wydajność. Ryby polecam wpuścić dopiero po ok miesiącu bo możesz mieć przykre niespodzianki w postaci glonów, wody przez ten okres nie wymieniaj.
W takim akwarium dna się nie odmula , wodę wymieniaj ok 15 l. tyg jak już będziesz miał rybki, co do rybek to mikrorosbora galaxy 15 szt ja bym postawił na krewetki ale tylko przy tych rybach.
Jeżeli chciałbys inny zestaw to polecam tenczanki przepiękne ryby i lubią twardą wodę której w naszych kranach nie brakuje . Taki zbiornik po stabilizacji może ci służyć nawet 7 lat no przy minimalnych kosztach.
#4

czy taki może wystarczyć http://allegro.pl/eheim-filtr-ecco-pro-2...98868.html
#5

Za takie pieniądze dostaniesz zdecydowanie lepsze modele. 1,5 litra objętości filtracyjnej nie powala na kolana. Ja z uporem maniaka polecam JBL e901 ewentualnie Fluval 206. Oba maja zdecydowanie większą objętość a to bardzo istotna rzecz. Dodatkowo JBL jest tańszy, Fluval natomiast również nie przekroczy Twojego budżetu. Wspominałeś na początku, że posiadasz Unimax-y to skąd zmiana decyzji?
#6

Co z tym oświetleniem, masz dwie obudowy (jedna 2x18, druga 2x24)czy te wszystkie wymienione świetlówki są w jednej? Gdybyś napisał post zrozumiale to sprawa od razu była by jasna. A tak to nie wiadomo co doradzić. Na początku świeć krótko- ok. 6h, każdego dnia wydłużaj ten czas o godzinę, max. 12h/dobę.
Unimaxy też już masz? Skoro tak, po co szukasz nowego filtra?
Odnośnie podłoża, wystarczy ziemia+jak najdrobniejszy żwir lub piasek.
Obsada roślinna w dużej mierze zależy od światła, więc na razie czekam na szczegółową informację.
Rybki, cóż do litrażu mogę ci podać kilka standardowych obsad, ale zanim zapadnie decyzja sprawdź pH i gH swojej wody a potem porównaj z wymaganiami konkretnych gatunków.
1.
1+3x prętnik karłowaty/p. kakadu/bojownik syjamski
15-20x razbora klinowa/neon innesa/n. czarny/zwinnik jarzeniec/z. blehera/miedzik obrzeżony/barwieniec czarny/b. czerwony/bystrzyk barwny/tęczanka wernera/brzanka pięcipręga/danio tęczowy
6x otosek
6x kirysek panda/piskorek sumatrzański

2.
1+3x zmienniak plamisty/2+4x gupik pawie oczko
15-20x neon innesa/prystelka/danio tęczowy
1+1x zbrojnik niebieski


3.
1+1x szczupieńczyk indyjski/p. ramireza
15-20x jak w obsadzie nr.1
6x otosek
6x kirysek panda/piskorek sumatrzański

4.
10x brzanka mszysta/b. sumatrzańska/b. różowa/b. birmańska/b. purpurowa
10x piskorek sumatrzański/k. panda/otosek
#7

(12.08.2013, 10:56)oskar777 napisał(a):  Za takie pieniądze dostaniesz zdecydowanie lepsze modele. 1,5 litra objętości filtracyjnej nie powala na kolana. Ja z uporem maniaka polecam JBL e901 ewentualnie Fluval 206. Oba maja zdecydowanie większą objętość a to bardzo istotna rzecz. Dodatkowo JBL jest tańszy, Fluval natomiast również nie przekroczy Twojego budżetu. Wspominałeś na początku, że posiadasz Unimax-y to skąd zmiana decyzji?
A wystarczy mi unimax 250 czy będzie za duży wolał bym te pieniążki które bym wydał na nwoy filtr przeznaczyć np na co2 lub inny sprzęt który bym musiał kupić jestem tak to szczęśliwy że unimax będzie też dobrym filtrem zaoszczędzę pieniążki
(12.08.2013, 14:32)mcda-p napisał(a):  Co z tym oświetleniem, masz dwie obudowy (jedna 2x18, druga 2x24)czy te wszystkie wymienione świetlówki są w jednej? Gdybyś napisał post zrozumiale to sprawa od razu była by jasna. A tak to nie wiadomo co doradzić. Na początku świeć krótko- ok. 6h, każdego dnia wydłużaj ten czas o godzinę, max. 12h/dobę.
Unimaxy też już masz? Skoro tak, po co szukasz nowego filtra?
Odnośnie podłoża, wystarczy ziemia+jak najdrobniejszy żwir lub piasek.
Obsada roślinna w dużej mierze zależy od światła, więc na razie czekam na szczegółową informację.
Rybki, cóż do litrażu mogę ci podać kilka standardowych obsad, ale zanim zapadnie decyzja sprawdź pH i gH swojej wody a potem porównaj z wymaganiami konkretnych gatunków.
1.
1+3x prętnik karłowaty/p. kakadu/bojownik syjamski
15-20x razbora klinowa/neon innesa/n. czarny/zwinnik jarzeniec/z. blehera/miedzik obrzeżony/barwieniec czarny/b. czerwony/bystrzyk barwny/tęczanka wernera/brzanka pięcipręga/danio tęczowy
6x otosek
6x kirysek panda/piskorek sumatrzański

2.
1+3x zmienniak plamisty/2+4x gupik pawie oczko
15-20x neon innesa/prystelka/danio tęczowy
1+1x zbrojnik niebieski


3.
1+1x szczupieńczyk indyjski/p. ramireza
15-20x jak w obsadzie nr.1
6x otosek
6x kirysek panda/piskorek sumatrzański

4.
10x brzanka mszysta/b. sumatrzańska/b. różowa/b. birmańska/b. purpurowa
10x piskorek sumatrzański/k. panda/otosek

Hmm napisałem z pokrywą więc myślałem że zrozumiale jest jedna pokrywa i ma tyle świetlówek unimaxa chętnie bym nie zmieniał ale ktoś mi powiedział że to tylko atrapa filtra i jest kiepski i dlatego pytałem o tamten filtr ale skoro piszecie że jest ok to fajnie
#8

Witam serdecznie,
po zastanowieniu się i przemyśleniu paru rzeczy postanowiłem założyć akwarium roślinne ale 200l i odnośnie tego tematu mam parę pytań
-Akwarium 200l roślinne na początek mało wymagające rośliny potem się okaże światła chce dać w obudowie jest dwa razy po 30W dałbym jeszcze dwa razy po 39W czy to starczy to bardziej wymagających roślin
Filtr zewnętrzny padł na unimaxa tylko się zastanawiam czy kupić dwa 250 unimaxy czy jeden który żre prądu jak nie powiem co , czy dobry byłby to pomysł zamiast jednego 500
jakiej firmy dać podłoże bo jak dalem kiedyś ziemie ogrodową to miałem plagę ślimaków
czy dawac lampe UV
jakie rośliny byście polecili ?\


Pozdrawiam


Skocz do: