• 2 Głosów - 4.5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

ZAKŁADANIE I PIELĘGNACJA ZBIORNIKA kompedium wiedzy
#1

Ponieważ często na forum pojawiają się pytania odnośnie zakładania i utrzymania zbiornika, w głowie urodziło mi się to "kompedium wiedzy". Zawarte tu rady polecam każdemu świeżakowi Smile

ETAP I: PLANOWANIE
Pośpiech w przypadku tego hobby nie jest wskazany. Jeśli już w Twojej głowie zakiełkował pomysł na założenie akwarium, przed zakupami porozglądaj się trochę, odwiedź kilka sklepów. Przypatrz się rybom na żywo, spisz interesujące cię gatunki. Zapoznaj się z ich wymaganiami (litrażem, parametrami wody, wystrojem zbiornika) i charakterami. Musisz też określić, na jaki litraż jesteś w stanie sobie pozwolić, znajdź miejsce w którym ma ono stać, określ wymiary jakie miało by ono mieć. No i kolejną ważną rzeczą jest oczywiście budżet. Niektórych niezbędnych produktów nie można po prostu kupować na raty tak więc dobrze wszystko rozplanuj. Warto będzie więc choćby spisać orientacyjnie ceny, tak, żeby nie było potem niespodzianek.

ETAP II: PIERWSZE ZAKUPY CZYLI ZBIORNIK I SPRZĘT
- AKWARIUM - to najistotniejszy zakup. Najlepszym rozwiązaniem jest szkło prostokątne. Wraz z nim należy kupić dopasowaną pokrywę ,belkę oświetleniową lub też zmontować światło samemu. Pokrywa jest niezbędna w przypadku ryb labiryntowych oraz tych skłonnych do wyskakiwania.
- MATA POD ZBIORNIK - może to być równie dobrze styropian, wykładzina itp.
- FILTR - najlepiej kupić wydajniejszy niż poleca producent
- GRZAŁKA - (oczywiście o ile nie planujesz obsady wód chłodnych) powinna posiadać termostat
- TERMOMETR - kup tradycyjny wewnętrzny, wystrzegaj się kusząco wyglądających choć niedokładnych termometrów - naklejek
- PODŁOŻE - naturalne (żwir rzeczny, piach)
- TŁO- np. czarny brystol, nie inwestuj w kiczowate fototapety .
- STEROWNIK CZASOWY - kosztem kilkunastu zł zaoszczędzisz sobie codzienne kłopotliwe i nieprecyzyjne włączanie i wyłączanie światła w swoim akwarium.
- WIADRO - lub dwa, niezbędne przy pracach pielęgnacyjnych.
- ODMULACZ
- ROŚLINY - nie byle jakie! Zapoznaj się z wymaganiami co do oświetlenia i nawożenia roślin do których masz dostęp. Kupuj koszyczkami, najlepiej wiele sadzonek jednego gatunku, zamiast wielu gatunków po jednej sadzonce.
-GĄBKA - do czyszczenia szyb (zmywak kuchenny)

ETAP III: URZĄDZANIE
Zbiornik ma stać na bezpiecznej, wytrzymałej szafce. Są różne opinie, ale proponuję unikać stanowisk na które pada dużo światła z okien oraz tych bezpośrednio przy grzejnikach/kominkach. Przepłucz kupiony zbiornik i postaw na zakupionej macie. Ma ona na celu zniwelować naprężenia szyby podstawy, zapobiegając jej pęknięciu. Wsyp i uformuj podłoże, ustaw ewentualne ozdoby (korzenie, kamienie). Następnie zamontuj zakupione sprzęty. Po częściowym zalaniu wodą o temp. pokojowej możesz śmiało przystąpić do sadzenia roślinek. Kiedy już wszystko będzie na swoim miejscu dolej wody do pełna. Pozostało już tylko podłączyć sprzęt i gotowe! Światło nie powinno się palić od pierwszych dni po 12h. Należy zacząć od około 6h, potem stopniowo ten czas wydłużać każdego kolejnego dnia przykładowo o jedną godzinę. Później możesz zdać się na czasówkę. TO JESZCZE NIE CZAS NA WPUSZCZANIE RYB! Zbiornik stabilizuje się w przeciągu kilku tygodni (ok.2-3), musi się zamknąć cykl azotowy. W tym czasie nie trzeba podmieniać wody, rośliny muszą się zaaklimatyzować. Można nawozić potasem i CO2 ale inne nawozy ze względu na ryzyko pojawienia się glonów nie powinny być wlewane przez co najmniej pierwszy miesiąc.

ETAP IV: ZAKUP RYB
Jeśli nie czujesz się pewnie w dobieraniu obsady, zwróć się o pomoc na forum (DZIAŁ OBSADY). Zwierzęta to odpowiedzialność i nie należy kupować ich bez wcześniejszego poznania cech i wymagań danego gatunku. Nigdy nie zdawaj się na rady sprzedawcy w sklepie zoologicznym, pamiętaj że twoja niewiedza to dla niego zysk.
Nie wpuszczaj docelowej obsady od razu. Jeśli będziesz to robić stopniowo nie zachwiejesz świeżo wykształtowanej równowagi w zbiorniku (pamiętaj że pośpiech może zakończyć się plagą glonów lub jakimiś chorobami). Skoro już wspomniałam o chorobach - rybki w sklepie nie zawsze są zdrowe, radzę dobrze się przyglądać czy w sklepowym akwarium pływają nieuprzątnięte trupki, ryby w kiepskim stanie, dziwnie pływające, pogryzione, z jakimikolwiek niepokojącymi oznakami. Warto wtedy wstrzymać się z wymarzonym zakupem i poczekać na inną dostawę. Nowe nabytki wpuszczamy do zbiornika w określony sposób: najpierw należy woreczek z rybkami zanurzyć w wodzie. Odczekać z pół godziny aż wyrówna się temp. wody, zwierzaki zaznajomią się z otoczeniem. Wlanie rybek od razu może być dla nich nie lada szokiem. Przy okazji będąc w sklepie zoo spraw sobie zestaw rozmaitych pokarmów ( kilka płatkowanych, tabletki oraz mrożonki) i siatkę do łapania ryb.

UTRZYMANIE ZBIORNIKA
Przy pracach związanych z zanurzaniem łapek w wodzie warto wyłączyć sprzęt, zawsze istnieje ryzyko popieszczenia prądem.
Do utrzymania zbiornika w nienagannej czystości należy mieć pod ręką dwa wiadra, odmulacz, gąbkę oraz sztywne sitko.
Najpierw oczyszczamy szyby z glonów. Wystarczy do tego zwykły zmywak kuchenny, ale są też różne czyściki magnetyczne i tego typu gadżety. Następnie jeśli trzeba przycinamy rośliny. Usuwamy za pomocą odmulacza 15-20% wody. Wyławiamy resztki roślinne sitkiem. Uzupełniamy stan wody świeżą, odstaną (ok 24h) kranówką. Podmianki robimy regularnie, każdego tygodnia.
Filtr czyścimy tylko wtedy kiedy jego wydajność znacznie spada. Zazwyczaj wiąże się to z nagromadzeniem nieczystości przez co filtr się zapycha. Bez względu na to czy jest to filtr zewnętrzny czy wewnętrzny - nie czyścimy go pod bieżącą wodą. W grę wchodzi tylko opłukanie mediów filtracyjnych w wodzie z podmianki. Przepłucz również rurki, sprawdź czy wlot się nie zapchał.
I to by było na tyle Smile

Temat powstał, ponieważ w apelu DO POCZĄTKUJĄCYCH informacje są zawarte na 9 stronach, tu zgromadziłam te najistotniejsze. W ramach poszerzenia wiedzy oczywiście zapraszam do czytania załączonego wyżej, na pewno nie zaszkodzi.
Jeśli ktoś ma dodatkowe rady, lub jeśli o czymś zapomniałam napisać zapraszam do dyskusji.
#2

Podziwiam chęci Smile przyda się na pewno każdemu

"NADGORLIWOŚĆ JEST GORSZA OD FASZYZMU"

[url=http://en.grepolis.com/invite-4901565-en77?invitation_id=694106&invitation_mac=0db7d640&ref=player_invite_bbcode][/url]
#3

(29.07.2013, 13:34)klosek napisał(a):  Podziwiam chęci Smile przyda się na pewno każdemu

Przyda się jak się znajdzie. Powinno to być napisane dużym wytłuszczonym czerwonym drukiem na głównej stronie zamiast górnego bannera.
#4

Ja to będę pisać w postach zamiast wszystko tłumaczyć ;p

"NADGORLIWOŚĆ JEST GORSZA OD FASZYZMU"

[url=http://en.grepolis.com/invite-4901565-en77?invitation_id=694106&invitation_mac=0db7d640&ref=player_invite_bbcode][/url]
#5

Super pomysł na pewno dużo osób skorzysta Big Grin
#6

Tak samo skorzystają jak z tego tematu: http://www.akwaswiat.net/do-poczatkujacy...-4872.html

Schemat działania początkujących akwarystów w 90% przypadków jest niestety taki sam. Nakupują wszystkie bzdety, uzdatniacze i gatunki ryb jakie się podobają a dopiero potem czytają i pytają.
#7

Bardzo dobry artykuł,który w sposób kompleksowy odnosi się do początków każdego akwarysty.
#8

Dobry artykuł ,ale powinien być opcjonalnie etap V ,,walka z glonami Smile


Skocz do: