• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Start akwarium - wątpliwości do wyjaśnienia
#1

Z góry przepraszam za tak długi post. Wiem, że nie każdemu chce się czytać ale uznałem ,że najlepiej będzie jak zbiorę swoje wątpliwości co do startu akwarium w jednym miejscu.
Ostatnimi czasy sporo czytałem na temat zakładania akwarium. Może nie jestem totalnym żółtodziobem bo jakieś 20 lat temu miałem akwarium ale od tamtego czasu sporo się zmieniło ( przybyło mi lat). Przede wszystkim doszedł internet, który jest naprawdę ogromną bazą informacji. Informacje te jednak są porozrzucane i co najważniejsze co osoba to inna opinia. Do kwestii zakładania akwarium chciałbym podejść przynajmniej w połowie profesjonalnie. Nie zamierzam stosować CO2, nie zamierzam wydawać tysięcy PLN na rośliny i rybki oraz aranżacje. Chcę aby akwarium cieszyło mnie i moja rodzinę przy jednoczesnym poszanowaniu istot żyjących, które zamierzam pielęgnować.
TYLE TYTUŁEM WSTĘPU

Nadszedł czas na podsumowanie zdobytej wiedzy i na pytania, które wyróżnię kolorem czerwonym. Jeśli moje rozumowanie jest błędne to proszę o krytykę i poddanie lepszego rozwiązania.

1. Mam odpowiednie miejsce (z dala od okien) i szafkę (stabilną)
2. Korzeń właśnie się preparuje (gotowanie, moczenie), a skałki układają w mojej wyobraźni (lawa, którą tylko wypłukałem)
3. Mam prawie cały sprzęt:
- szkło 112l (80x35x40)
- filtr FZN-3
- grzałka 125W
- termometr
- oświetlenie w pokrywie 2x24W T5 (6500k + 10000k)
- czyścik do szyb (żyleta - no właśnie czy to dobre?)
- co do odmulania podłoża? (nadal czytam i czytam i nie mogę wywnioskować czy lepiej odmulacz czy sam wężyk)

4. Roślinki, które planuję będą mało wymagające i dużo szybko rosnących aby na początku zabierały pożywkę glonom.
5. Podłoże to piasek kwarcowy 2-4mm + coś pod spód aby roślinki miały pokarm (planuję FertiPlant ABF?)
6. Obsada planowana to:
- 1+2 Pielęgniczki Kakadu
- 25x Neon Inessa (ławicę jeszcze przemyślę)
- 8x Kirysek Panda
- 6x Otosek
- rak niebieski (mało o tym piszą, ktoś polecał ale nie mam zbyt dużo informacji (np czy kopie w podłożu?)
7. Układam podłoże wg własnego gustu ale z zachowaniem proporcji ( z przodu niżej, z tyłu wyżej).
8. Układam dekoracje.
9. Wlewam 1/3 wody (czy ma być odstana?)
10. Wkładam roślinki (tył - wysokie, w środku - średnie, na froncie niskie), korzenie obkładam mchem i roślinkami np. Microsoria.
11. Montuję akcesoria (filtr, grzałka, termometr.
12. Dolewam resztę wody. (czy ma być odstana?)
13. Uruchamiam filtr, grzałkę na 25 stopni, oświetlenie.
Tutaj pojawiają się pytania --> Czy filtr ma być ustawiony na MAX? Czy oświetlenie ma być MAX i jak długo? Czy od razu dać światło na 11-12 godzin czy na początku 6 godzin i zwiększać o godzinę co tydzień?
14. Okres dojrzewania akwarium to 2 -3 tygodnie (czy bliżej 2 czy 3?) Czy w czasie dojrzewania akwarium podawać jakieś nawozy, pokarm, przyspieszacze --> jeśli tak to jakie?
15. Jak akwarium dojrzeje wpuszczam pierwsze rybki, na początek dam przydenne. potem stopniowo co tydzień dodaję kolejne, kończąc na pielęgnicach.
16. Co tydzień będę robił podmiankę wody ok 25% (odstanej), czyścił szyby i odmulał dno.
(OCZYWIŚCIE W MIĘDZYCZASIE NIE ZAPOMNĘ O KARMIENIU RYBEK )
17. Nawożenie roślin - własnie - kiedy zacząć? Czym? Jak często?

Co jeszcze powinienem robić? Czy to co wypisałem jest prawidłowe?


Nie używaj czerwonego koloru kolego, jest umownie przeznaczony dla modów.
#2

Czyścik fajny, ale nie niezbędny, ja używam zwykłego zmywaka i starej szczoteczki do zębów, jak coś nie chce zejść.

Co do odmulania zależy od podłoża i wygody.

Woda nie musi być odstana.

Jak Ci filtr nie robi pralki z akwarium, to może być na full, światło 8 godzin dziennie wysytarcza, ja się w więcej nie bawię, paliłem od początku 8 godin dziennie i nic się nie dzieje. Niektórzy zaczynają od np. kilku godzin i stopniowo zwiększają, lecz ja w tym nie widzę sensu.

Dojrzewanie, cykl azotowy może trwać nawet 60 dni. Nic nie podawać podczas dojrzewania.

Czym nawozić i jak często? Nawozami a jak często, to zależy jak zaleca producent.

Nad neonami się zastanów, ladne są, ale ławicą nie pływają.
#3

(26.04.2013, 22:14)Szop napisał(a):  Czy to co wypisałem jest prawidłowe?[/b][/color]

Nie jest prawidłowe , ponieważ przez ten czerwony kolor nie mogę przeczytać całości bo mnie razi w oczy.
Czy kolega jest pierwszy raz na jakimkolwiek forum i nie wie że kolor czerwony jest zarezerwowany dla moderatora , admina ?

Popraw to.
#4

Regulamin forum nie zabrania używania koloru czerwonego Wink
#5

Na początku muszę stwierdzić że w końcu ktoś kto zakłada akwarium na początku pyta co się bardzo rzadko zdarza.
Tyberiusz na część pytań odpowiedział, ja mogę dodać że świecę 12 h dziennie i też problemów nie ma więc to już zależy od ciebie jak długo chcesz podziwiać akwarium, z roślinek to zaopatrz się w szybko rosnące na początek potem im akwarium będzie starsze to będziesz sobie wymieniać.
Nawozy dopiero po jakimś czasie jak zaczniesz obserwować w roślinkach braki i jeżeli posadzisz tych roślin odpowiednio dużo odmulanie nie będzie konieczne.
I na koniec to radził bym kupić test kropelkowy sery lub jbl na Azotany

"NADGORLIWOŚĆ JEST GORSZA OD FASZYZMU"

[url=http://en.grepolis.com/invite-4901565-en77?invitation_id=694106&invitation_mac=0db7d640&ref=player_invite_bbcode][/url]
#6

Teraz mogę coś napisać Smile Smile

Jeśli regulamin tego nie zabrania to jest to niepisane prawo .


- czyścik do szyb (żyleta - no właśnie czy to dobre?) najlepszy, gąbką nie doczyścisz wszystkiego a już napewno nie dojdziesz we wszystkie kąty

- rak niebieski - nie polecam za duży, poluje na ryby,krewetki, niszczy rośliny , polecam cpo orange

- Wlewam 1/3 wody (czy ma być odstana?)
- Dolewam resztę wody. (czy ma być odstana?)
może być prosto z kranu

- Czy filtr ma być ustawiony na MAX? najlepiej tak

- Czy oświetlenie ma być MAX i jak długo? Jeżeli masz możliwość zapalenia połowy światła lub 3/4
to świeć 8 godzin a jeżeli tylko całość to zaczynaj od 6 godzin i co tydzień zwiększaj o godzine aż do 10


Okres dojrzewania akwarium to 2 -3 tygodnie (czy bliżej 2 czy 3?) Czy w czasie dojrzewania akwarium podawać jakieś nawozy, pokarm, przyspieszacze --> jeśli tak to jakie?

Dojrzewa 3-4 tygodnie pokaża to testy no3 , no2, od początku można lać tylko sam potas w połowie dawki , można dadać bakterie (nie mylić z pożywką) po tygodniu możesz dodać 5 gupików które przyspieszą rozwój dojrzewania. potem je zostawiasz albo oddajesz.

- Jak akwarium dojrzeje wpuszczam pierwsze rybki, na początek dam przydenne. potem stopniowo co tydzień dodaję kolejne, kończąc na pielęgnicach.

Tak jak piszesz tylko wpuszczaj je w odstępach czasowych. unikniesz skoków parametrów

- Co tydzień będę robił podmiankę wody ok 25% (odstanej), czyścił szyby i odmulał dno.
Odmulanie jest niepotrzebne, do podłoża dostają się składniki odżywcze które użyżniają podłożę

- Nawożenie roślin - własnie - kiedy zacząć? Czym? Jak często?

To zależy od oświetlenia i obsady roślinnej.
#7

Co do poprzednich komentarzy:
Neony pływają w stadzie jeśli zapewnisz im towarzystwo jakichś umiarkowanie agresywnych rybek, kakadu jak najbardziej spełnia tę definicję.
Co do nawożenia to na start proponuję potas w płynie wg. wskazań producenta, przy pełnej obsadzie i mało wymagających roślinach nic więcej nie powinno być potrzebne.
#8

Dziękuję wszystkim za porady i przepraszam za te czerwienie.
#9

(27.04.2013, 07:40)klosek napisał(a):  z roślinek to zaopatrz się w szybko rosnące na początek

o właśnie, o tym zapomniałem Smile

Rogatka niech sobie sprawi, mają w zoologach i oddają tego za niemal darmo, sadzić tego nie trzeba, niech se pływa po powierzchni, przez pierwszy miesiąć warto tego trochę mieć Wink
#10

Niemal za darmo to gdzie wy mieszkacie że w sklepach takie ceny?

W Poznaniu cena jak za każdą inną rośline bo potrzebuje takich samych nakładów jak każda inna .
Koszyk 12-15 zł.

Do roślin szybko rosnących na start mam już odmienne zdanie. bo póżniej może się okazać że dana roślina jest na tyle agresywna że rozmnaża się w strasznym tempie i póżniej ją trudno wykorzenić.Rośliny pływające można dodać bo nie ma z nimi kłopotu. Moim faworytem jest limbonium,pistia,rzęsa zakrywająca 3/4 powierzchni i świecenie pełną parą od początku.

Grunt to duża obsada roślin na początku .


Skocz do: