Temat zamknięty
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Krewetka wampirza
#1

Mam pytanie...

Mój kolega ma krewetke wapmirza (atya gabonensis) podobno dorasta do 15cm. Jezeli bedzie trzymana z innymi rybami to nie zaszkodzi to malym rybkom(narybek)...
#2

Wygląd: Wyjątkowo "demoniczna" w wyglądzie krewetka Smile W krajach anglosaskich nazywana "Vampire Shrimp". Na przednich odnóżach posiada ciemne "brodawki", szczególnie dobrze widoczne u samców. Podstawowym kolorem jest błękitny, przechodzący niekiedy w szary, beżowy, żółtawy bądź różowy odcień - zależy to od nastroju krewetki, warunków wodnych i barw otoczenia. Tuż po wylince A. gabonensis jest prawie biała, o cielistym odcieniu. Tak jak u innych krewetek filtrujących pierwsze dwie pary odnóży zaopatrzone w włochate "parasolki" służące do odfiltrowywania pokarmu z wody.
Pochodzenie: Występuje po obu stronach Atlantyku, zarówno w Afryce zachodniej jak i Ameryce Płd. (część pół./wsch.)
Rozmiar: 14 - 15 cm. Samice nieco mniejsze od samców.
Warunki wodne: 24 - 28 st. C.
Urządzenie zbiornika: Dużo kryjówek, szczególnie lubi łupiny kokosa i odwrócone do góry dnem doniczki. Bardzo wskazany jest dość silny ruch wody przy którym A. gabonensis lubi się ustawiać w celu wyłapywania drobin pokarmu z wody.
Pokarm: Plankton. Gdy woda w akwarium jest zbyt czysta Wink należy podawać wysokiej jakości pokarmy sztuczne które będą pobierane z dna, żywy lub mrożony drobny plankton. Można też podawać pokarm sztuczny b. rozdrobniony, imitujący "śmieci" unoszące się w wodzie. Krewetka ta zjada również detrytus.
Rozmnażanie: Przeobrażenie zupełne.



Wbrew temu na jaką wygląda (na groźną Wink) są to b. spokojne krewetki nadające się akwarium towarzyskiego. Należy tylko zadbać o właściwe wykarmienie. W przypadku towarzystwa żarłocznych ryb istnieje niebezpieczeństwo padnięcia A. gabonensis z głodu, zwłaszcza gdy w akwarium są inni amatorzy "odpadków", np. zbrojniki. Można je łączyć ze spokojnymi rakami (np. Cherax destructor) i naturalnie z innymi krewetkami, nawet z rodzaju Macrobrachium. Akwarium musi być dość duże, krewetka ta dorasta do sporych rozmiarów i choć nie jest ruchliwa, powinna mieć "gdzie się obrócić" Wink
Atya gabonensis żyje dość długo, w odpowiednich warunkach nawet do 5 lat.
Uwaga: Atya gabonensis wraz z Atya africana (pochodząca z zach. Afryki) i Atya scabra (zach. Afryka, płd.-wsch. regiony Ameryki Płd. i wschodnie regiony Ameryki Środkowej) wystepują w handlu pod nazwą Atya camerunensis. Nabywając więc Atya camerunensis warto więc się upewnić jaką krewetkę kupujemy.

źródło http://www.akwaria.pl/krewetki/atya_gabonensis.html

Nie chcę płacić za nic
Wolę kraść
Nie chcę piąć się w górę
Wolę spaść
Nie chcę o nic prosić
Wolę żądać
Na nikogo, na nikogo
Nie chcę się ozglądać

Chcę być nielegalny

Piszę poprawnie po polsku.
#3

a jaki ten kolega ma zbiornik??

Nie lubię kul, do kuli włóż sobie suszone
płatki róż albo cukierki! Staż 8 lat :)
Służę pomocą!:P
Piszę poprawnie po polsku.

Linki z niepotrzebnymi tematami lub powtarzającymi się, wysyłajcie na PW do moderatorów!! Ułatwicie moderatorom pracę a przy tym pomożecie utrzymać porządek na forum!
#4

[quote=BaRaNeK]
a jaki ten kolega ma zbiornik??
[/quo


troche ponad 100l
#5

kamil1991.05 napisał(a):[quote=BaRaNeK]
a jaki ten kolega ma zbiornik??
[/quo


troche ponad 100l

dzieki za info
Temat zamknięty


Skocz do: