• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Prętnik karłowaty-płeć
#1

Witam!
Mam pytanie,kupiłam 4 prętniki karłowate ,w sklepie sprzedawca stwierdził że są to dwie parki.2 są całe niebieskie i mają zaokrąglone płetwy brzuszne,2 są niebieskie w ciemno pomarańczowe prążki i mają zaostrzone(do szpica) płetwy brzuszne. Niestety czytając różne fora natrafiłam na sprzeczne informacje,i już teraz sama nie wiem czy to faktycznie parki.Proszę o pomoc.
#2

(25.10.2012, 02:15)Iskragk napisał(a):  Witam!
Mam pytanie,kupiłam 4 prętniki karłowate ,w sklepie sprzedawca stwierdził że są to dwie parki.2 są całe niebieskie i mają zaokrąglone płetwy brzuszne,2 są niebieskie w ciemno pomarańczowe prążki i mają zaostrzone(do szpica) płetwy brzuszne. Niestety czytając różne fora natrafiłam na sprzeczne informacje,i już teraz sama nie wiem czy to faktycznie parki.Proszę o pomoc.

wkleję skopiowany tekst z jakiejś stronki choć nie wiem czy tak można jeśli nie to przepraszam .(nie znam się na tych rybach ale może coś to pomoże)

I ode mnie to myślę ze samiec jest lepiej ubarwiony i ma zaostrzone pletwy.

Skopiowany tekst:
Samiec prętnika karłowatego jest ryba zaskakującą i ze wszech miar godną posiadania. Ma wiele jasnoczerwonych lini, złożonych z małych plamek biegnących od góry do dołu ciała, metalicznoniebieskie płetwy pokryte czerwonymi cętkami. Po obu stronach głowy ma błękitne plamy policzkowe. Płetwy brzuszne, będące w ciągłym użyciu są przekształcone w sensory wrażliwe na dotyk. Samica jest srebrzystej barwy i ma bardzo słabe linie niebieskie biegnące w dół ciał. Płeć jest łatwa do zidentyfikowania


Zawsze dodawaj autora lub stronę skąd skopiowałeś tekst! http://zaku.ovh.org/pretnikkarlowaty.html - BlackHawk88



#3

Smile mam nadzieję że to faktycznie parki,wszędzie piszę że samiczka jest raczej bezbarwna,a wszystkie moje prętniki mają intensywny kolor,te niebieskie są wręcz turkusowo błękitne.Zobaczymy czy coś z tego będzie,w każdym bądź razie dziękuje bardzo za pomoc.
#4

(25.10.2012, 10:03)Iskragk napisał(a):  Smile mam nadzieję że to faktycznie parki,wszędzie piszę że samiczka jest raczej bezbarwna,a wszystkie moje prętniki mają intensywny kolor,te niebieskie są wręcz turkusowo błękitne.Zobaczymy czy coś z tego będzie,w każdym bądź razie dziękuje bardzo za pomoc.
Wrzuć ich foty będzie łatwiej określić

''Wżuć'' - aż to razi w oczy.



#5

(25.10.2012, 10:03)Iskragk napisał(a):  Smile mam nadzieję że to faktycznie parki,wszędzie piszę że samiczka jest raczej bezbarwna,a wszystkie moje prętniki mają intensywny kolor,te niebieskie są wręcz turkusowo błękitne.Zobaczymy czy coś z tego będzie,w każdym bądź razie dziękuje bardzo za pomoc.
W takim razie masz 4 samce. Samiczki zawsze są brzydsze i blade. Nie raz się spotkałem z sytuacją, że sprzedawca wciskał mi samce mówiąc, że to samice.
#6

na 99% masz same samce - Samica jest szarooliwkowa z mieniącą się niebieskawą łuską.
Sama miałam, kupowałam i wiem jak trudno jest kupić samice prętnika właśnie przez to że jest ona - "bezbarwna" .

Zreszta sama się przekonasz, ponieważ prętniki łatwo się rozmnażają, jeśli nie bedziesz miała samicy - samce ci się zagonią ( moga być wobec siebie agresywne ) i nie będa budowały gniazda.

jestem z Krakowa- to widać, słychać i czuć;)
#7

       
(25.10.2012, 15:48)anna_joz napisał(a):  na 99% masz same samce - Samica jest szarooliwkowa z mieniącą się niebieskawą łuską.
Sama miałam, kupowałam i wiem jak trudno jest kupić samice prętnika właśnie przez to że jest ona - "bezbarwna" .

Zreszta sama się przekonasz, ponieważ prętniki łatwo się rozmnażają, jeśli nie bedziesz miała samicy - samce ci się zagonią ( moga być wobec siebie agresywne ) i nie będa budowały gniazda.

Też mam takie wrażenie,najdziwniejsze jest jednak to że nie są wobec siebie agresywne wręcz przeciwnie,wrzucam foteczki może to coś wyjaśni.
#8

Wg mnie ten prążkowany to dumny samiec, a ta turkusowa to przepiękna samiczka.
Samce są na ogół czerwono - niebieskie prążkowane. Samiczki nie mają prążków, a ich barwy bywają różne. Gdy są jeszcze młode przeważnie mają blady, kremowy kolor. Z czasem zaczynają się wybarwiać na któryś z odcieni niebieskiego, morskiego czy turkusowego.
#9

(26.10.2012, 09:26)nefrete1 napisał(a):  Wg mnie ten prążkowany to dumny samiec, a ta turkusowa to przepiękna samiczka.
Samce są na ogół czerwono - niebieskie prążkowane. Samiczki nie mają prążków, a ich barwy bywają różne. Gdy są jeszcze młode przeważnie mają blady, kremowy kolor. Z czasem zaczynają się wybarwiać na któryś z odcieni niebieskiego, morskiego czy turkusowego.

Czas pokaże,czy moje rybeczki są parką czy nie,dziękuje bardzo za pomoc Smile
#10

Prętniki trzyma się w haremach czyli 1 samiec i co majmniej 2 samice a najlepiej 3 bo prętniki to agresywne ryby w stosunku po płci słabszej Wink


Skocz do: