• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Reaktywacja 450 l
#31

obejrzyj http://www.youtube.com/watch?v=JlcdSgyD4cs to obowiązkowo ; )
pytanie czy miałabyś jakiś dostęp do lignitu i torfu ( to akurat można nabyć w każdym zoologu)?

----------------------------------------------------------------------
250 l do uczesania-zalane dojrzewa
#32

Lignit można dostać też na allegro. Smile
#33

(24.09.2012, 20:48)Greg_C napisał(a):  obejrzyj http://www.youtube.com/watch?v=JlcdSgyD4cs to obowiązkowo ; )
pytanie czy miałabyś jakiś dostęp do lignitu i torfu ( to akurat można nabyć w każdym zoologu)?
Tak, mogę kupić.

Podane w filmie informacje o akwariach Low-tech we wrocławskim zoo
Podłoże ziemia, torf, glina
Woda z wodociągu + opadowa
Nieprzeżyźnienie

Woda twarda i lekko zasadowa – utwardzająca się
Filtr kubełkowy zewnętrzne -dwa razy za mały
Mało ryb
Tło lignit – wymywa kwasy zabarwia wodę zabija glony
Oświetlenie 0,3 VAT na litr + naturalne światło w w szklarni
Dojdą CO2 do kieszeni 5-7 l na 1800 l
Temperatura 18-20 st latem 30 st C i więcej


Tylko wynika z tego, ze moje akwa jest niedoświetlone jakoś tragicznie bo 0,16 VAT na litr - swoją droga nie lepiej byłoby podawać w lumenach? VAT to żadna miara dla światła.
Jakąś dekoracje z lignitu mogę dodać. Torfu chyba nie - bo nie zamierzam wymieniać podłoża.
Nie wiem jak moje podłoże (NutriPlant) wygląda w świetle założeń low-tech.
Czy istnieje jakiś przelicznik, który mówi kiedy mamy do czynienia z "niewielką lub umiarkowaną obsadą ryb"
#34

Zaczynasz doświadczać się w akwarystyce : ) ) ) więcej pytań rodzących kolejne hehe, cieszę się : ) Kolejne tematy wpływają że też się uczę i poznaje. Świetlówki (sprawne czyli nie więcej niż 1,5 roku używane) powinny mieć około 2400 lm czyli w przeliczeniu na Twój litraż to ok 11 lm/l. Okno z prawej strony też może mieć jakiś wpływ na doświetlenie zbiornika
Odnośnie podłoża :" (...) Produkt powstał na podstawie badań p. Mariana Wojtaszka, którego wieloletnie doświadczenia dowodzą, że użycie podłoża NutriPlant w zbiornikach typu Low Tech eliminuje potrzebę dodatkowego nawożenia (w tym stosowania CO2) przez okres od 3 do 6 lat. " no lepiej nie można było trafić : ) .
Może to http://allegro.pl/lignit-do-akwarium-ros...20363.html ? sam się przymierzam do kupna lignitu jako skałek.

-------------------------------------------------
[edit] odnośnie obsady
myślę że jeśli obsada będzie ok 30 cm2 powierzchni dna na cm długości ryby jakiś wyznacznik powinien być , czy 1 cm ryby na litr wody ( różnie ludzie podchodzą do tego tematu) na wyczucie można by powiedzieć że ławica ok 60 neonów i np 10 kirysków będzie już taką słuszną obsadą zarybienia, to co masz sadzę że jest ok.

----------------------------------------------------------------------
250 l do uczesania-zalane dojrzewa
#35

Czyli w przyszłości mogę cobie sprawić 400 cm bieżących ryb?
Dobrze, że podłoże mam takie jak trzeba- ma z półtora roku Big Grin, a świetlówki są nowe- dopiero co wymienione.
Natomiast zbadałam NO3 do jakiś 35 mg/l.Wydaje mi się, ze podejrzanie wolno.Sad

Zaskakującym objawem jest dla mnie powrót ślimaków. Odkąd są bocje wydawało się, że nie ma ślimaków- przedtem było ich sporo w dwóch gatunkach. Teraz po tych podmianach wody się pojawiły znikąd, zanim włożyłam korzeń czy rośliny, i ich przybywa.
#36

Bez przesady : ) wszystko z wyczuciem odnośnie zarybienia 150cmx50cm/30cm2=250 Smile Nie przesadzaj z zarybianiem lepiej mieć wolną przestrzeń do pływania niż konserwę z rybami. To równie dobrze może być tylko 1 para pielęgnic i miejsca już nie ma na nic innego, może to być jedna, dwie ławice jakiś małych rybek i na dnie jakieś przydenne gatunki, trzeba dobrać indywidualnie od potrzeb rybek.
To że ślimaków nie widać to nie znaczy że ich nie ma(10x tyle jak nie więcej mieszka w żwirku), z tego co zauważyłem lubią wychodzić wieczorami i zaraz po podmianach wody. Kiedyś z tym walczyłem ale to nie ma sensu walka z wiatrakami, dałem 10 helenek i kontrolują populację. Ba nawet teraz myślę o nich jak o bardzo pożytecznych zwierzątkach (ekipa sprzątająca i jako pokarm dla helenek).To już w tym tygodniu daj spokój z podmianami.

----------------------------------------------------------------------
250 l do uczesania-zalane dojrzewa
#37

To ja przy okazji zapytam czy jeżeli te otoczaki mają u mnie 3 mm to helenka która niedawno zajęła się 5 cm świderkiem w ogóle zwróci na te maluchy uwagę?[/align]

"NADGORLIWOŚĆ JEST GORSZA OD FASZYZMU"

[url=http://en.grepolis.com/invite-4901565-en77?invitation_id=694106&invitation_mac=0db7d640&ref=player_invite_bbcode][/url]
#38

hm .... myślę że ten temat musielibyśmy przedyskutować z helenkami

----------------------------------------------------------------------
250 l do uczesania-zalane dojrzewa
#39

Nie zamierzam walczyć ze ślimakami zwłaszcza, ze jest ich tylko kilka. Po prostu zaskoczyło mnie, że jeszcze jakieś żyją- myślałam, że bocje zeżarły wszystkie.
Nowe parametry wody skłoniły je do spacerów?
Moje dwa skalary, chyba oba samce, zaczęły się więcej ganiać. Nie zamierzam bardzo dorybiać, ale nowe skalary chce niedługo wpuścić; nim tych dwóch starych kawalerów całkiem zgorzknieje.


Skocz do: