• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Co wybrać, czyli pytania i prośby początkującego! (63l)
#1
Shy 

Witam, na forum jestem nowy i mam pare pytań i próśb. Otóż mam na oku ten oto zestaw: http://allegro.pl/akwarium-72l-proste-po...97617.html ale nie jestem pewien co do jakości sprzętu. Mam prośbę, czy ktoś mógłby mi pomóc w odzielnym dobraniu sprzętu i akwarium lub doradzić czy lepiej kupić w.w zestaw. A pytania są takie:
-jaka obsada do tego akwarium (napewno bojownik syjamski Wink)
-jak urządzić te oto akwarium
-jakie roślinki do tego (napewno taka trawa na dnie zbiorniczka Big Grin)
I jeszcze jedna informacja, żeby wszystko łącznie z rybkami, roślinkami i całym sprzętem kosztowało do ok.350zł. Smile
Z góry dziękuję za pomoc.

Ostrzeżenie:
dublowanie wątków - 10%
100% = ban
Poczytaj o podstawach akwarystyki, korzystaj z opcji SZUKAJ i przeglądaj tematy podwieszone w poszczególnych działach.
Kejdi
#2

Nie znam się za bardzo na roślinach, ale te "trawki" z których tworzy się trawniczek to raczej wymagające są, a w tym zestawie jest stanowczo za mało światła na wymagające rośliny. Zamiast filtra wewnętrznego, jak bym miał taką kwotę, zainwestował bym w jakiś niedrogi filtr kubełkowy, lepsza filtracja, więcej miejsca w akwarium. Grzałka, termometr ok . Albo niewymagające rośliny (np. moczarka, anubiasy itp.) albo rozbudowanie oświetlenia ( zamontowanie jeszcze jednej świetlówki lub dokupienie modułu) z tła strukturalnego jakie ma ten zestaw bym zrezygnował, szkoda miejsca którego i tak jest mało, lepiej czarny bristol z tyłu przykleić.
napisał bym do sprzedawcy ,że nie chce tła (sam wycenił wartość na 15 zł) i za taką kasę wziął bym zestaw. Jakbyś kupował wszystko osobno na allegro zapłacił byś więcej- pokrywa koło 80 zł + przesyłka - 90-100 zł, filtr wewnętrzny pewnie z 30 zł, akwarium 40-50 zł z przesyłką 70-80 itd.
#3

Zestaw przyzwoity i wzięłabym go. Nie zgadzam się z kolegą co do filtra zew owszem fajna sprawa ale ten z zestawu ma dobre parametry, a zew filtr też kosztuje. Oświetlenie jest ok, ja bym zostawiła, dodasz jeszcze jedną świetlówkę i glony gotowe bo będzie za jasno. Całość kosztuje około 200 zł czyli masz 150 na urządzenie. Zacznijmy od podłoża może to być np. zwykły żwirek rzeczny lub piasek(ale w piasku mogą ci gnić rośliny) poszukaj ja kupiłam żwirek 70 kg za 20 zł, roślinki takie jak moczarka, anubiasy nurzańce urosną bez problemu po prostu poszukaj mało wymagających roślin, dałabym trochę peli lub innego mchu na korzonek(wyprawa do lasu i masz korzonek za darmo tylko go wygotuj i żeby był z drzewa liściastego), co do trawniczka przeszukaj allegro i wybierz coś ładnego i mało wymagającego. Posadź i zalej akwarium(odstaną przez 24h wodą), włącz sprzęt i czekaj jakieś 3 tyg, aż zbiorniczek dojrzeje. Potem wpuszczaj rybki, bojowniki lubią kryjówki i zarośnięte akwarium. Do tego stadko romboz, kiryski na dno lub otoski do glonów (oba gat. są stadne musi być kilka sztuk), no i bojownik z powiedzmy 3 samicami(jedną zamęczy ). Poszukaj na giełdzie akwarystycznej jeśli taka jest w okolicy, allegro przejdź się po kilku sklepach, niektóre rzeczy da się zrobić po kosztach, może ktoś ma do oddania roślinki z przecinki lub nadmiar młodych rybek, lub trafisz na okazję.

Pozdrawiam Katarzyna
396l-Azja
240l -pielęgnice
12l- krewetki
#4

fakt kubełek może poczekać, ale oświetlenie naprawdę nie za mocne, więc niewymagające rośliny
#5

Dzięki wam za te cenne wiadomości. Wink Chyba jednak kupię ten zestaw, domontuję drugą świętlówkę i zdecyduję się na tą "trawkę". I najwyżej jak filtr będzie marny to z czasem dokupie kubełkowy. Smile
Resztę chyba dokupie w zoologicznym Big Grin
Jeszcze jedno pytanie Smile troche nie na temat. Czy w warszawie organizowana jest giełda akwarystyczna?
A i jeszcze jedno co myślicie o tym zestawie: http://allegro.pl/akwarium-72l-profil-po...89864.html ??
#6

(10.09.2011, 11:24)kaasiaa napisał(a):  Nie zgadzam się z kolegą co do filtra zew owszem fajna sprawa ale ten z zestawu ma dobre parametry, a zew filtr też kosztuje.

Ten z zestawu to chińskie dziadostwo!!!

(10.09.2011, 11:24)kaasiaa napisał(a):  Oświetlenie jest ok, ja bym zostawiła

0,21 W/l. to nie najlepsze oświetlenie, jedynie dla tych najmniej wymagających roślin.

Przy dołożeniu drugiej 15W świetlówki będzie przyzwoicie (0,42 W/l. czyli w miarę ok).

(10.09.2011, 11:24)kaasiaa napisał(a):  dodasz jeszcze jedną świetlówkę i glony gotowe bo będzie za jasno

Nie zgadzam się z tym.

(10.09.2011, 15:21)Namisaro napisał(a):  A i jeszcze jedno co myślicie o tym zestawie: http://allegro.pl/akwarium-72l-profil-po...89864.html ??

Nie kupuj profilowanego, bo zniekształca obraz po zalaniu wodą.

Zobacz te akwarium, ma 74 litry i 2 świetlówki w pokrywie, czyli nie musisz sam bawić się i dokładać:
http://allegro.pl/akwarium-74l-proste-po...97732.html

Filtr, proponowałbym jakiś renomowanego producenta, narazie wewnętrzny.
PS: mam na sprzedaż AquaEl Fan 3 plus. Ma dwa miesiące, sprzedaję, ponieważ kupiłem Tetrę 1200.

Co do podłoża, można kupić za smeiszne pieniądze żwirek, albo jak masz w pobliżu możliwość, to sobie samemu skołować. Jak chcesz sam piasek, to nie dawaj go samego, bo rośliny pogniją.

Ozdoby typu korzeń, jak Kasia powiedziała, możesz poszukać w lasach itp. Wygotować bez soli, w nasyconym roztworze soli i znowu bez soli a później moczyć w misce, czy garze przez 2 tygodnie codziennie zmieniając wodę.


W Warszawie są giełdy, gdzieś na forum pisało Wink
#7

Skoro tak uważasz to chyba bardziej opłacalnie byłoby kupić wszystko odzielnie, mam prośbę czy pomógłbyś mi w dobraniu sprzętu i najlepiej reszty rzeczy Smile ??
#8

Sam przed trzema miesiącami rozpoczynałem przygodę z akwarium i spędziłem wiele godzin studiując forum i szukając tego, co mnie interesuje. nie ze wszystkim pomogę, bo ciągle się uczę, ale zbiornik, czy oświetlenie itp nie ma problemu Wink
#9

350 zł na założenie akwarium to trochę mało... Ja mam 112 l i na sam restart( podłoże +rośliny) wydałem prawie 300zł. Jak chcesz mieć wszystko chociaż w połowie profesjonalne dla 72l to 500-600zł to minimum. Jak to mój staruszek zwykła mawiać: lepiej kupić raz a dobre niż kilka razy chłam. Co do filtra to za bardzo się nie znam na tych modelach, ale w 112l mam Tetrę ex 700 i spisuję się dobrze poza małą usterką .Jak chcesz mieć w akwarium trawnik z jakiegoś eleocharisa czy czegoś podobnego to 15 W w żadnym wypadku nie wystarczy. Potrzebujesz jakichś 45W żeby dobrze rósł, no i do tego dobre by było podłoże specjalistyczne albo substrat po żwir (na ziemi na razie nie polecam Ci robić, bo jesteś jeszcze zielony). Jak dasz sam żwirek to coś tam Ci urośnie, ale to tylko z tych najprostszych w hodowli- rogatki, zwartki, nurzaniec...
#10

Za 500 zł to ja 240l urządziłam a nie 70l nie dajmy się ponieść owszem jak ktoś się postara to można wszystko tylko po co?
Co do oświetlenia przepraszam mój błąd myślałam że są 2 w pokrywie. Ale o akwa profilowane będę prowadzić wojny ja mam i jest świetne, to kwestia gustu jak wszystko ma swoich zwolenników i przeciwników

Pozdrawiam Katarzyna
396l-Azja
240l -pielęgnice
12l- krewetki


Skocz do: