• 2 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Amatorski test podłoża Aqua Substrate II+

Amatorski test podłoża Aqua Substrate II+
Pragnę przedstawić krótką relację z pierwszego miesiąca użytkowania wyżej wymienionego podłoża. Jeśli będą chętni na czytanie, temat aktualizował będę raz w miesiącu.

Aqua Substrate II+ jest żyznym podłożem rodzimej firmy Aqua-Art. Jak podaję producent, podłoże zostało stworzone na bazie gleby wulkanicznej, wspomaga zdrowy wzrost i szybkie ukorzenianie się roślin, a także ma właściwości klarujące wodę i obniżające jej pH i twardość.

Zbiornik - 30l
Oświetlenie - 2x11W

Flora:
Eleocharis Parvula
Fissidens Fontanus
Java Moss
Hemianthus Micranthemoides

Fauna: Krewetki RC

04.05.2011 - Dzień 1 ? Restart.

Przygodę z Aqua Substrate II+ zacząłem oczywiście od restartu zbiornika. Zakupiłem 5.4kg worek podłoża w kolorze czarnym, zaznaczem że do wyboru mamy też brązowe.
Wstyd się przyznać, amatorzy mają przy sobie tylko test na pH. Przed zlaniem wody wynosiło ono 7.3.
Powyciągałem rośliny, odłowiłem krewetki, wyrzuciłem stare podłoże. Zbiornik starannie wyszorowałem.
Na sam spód akwarium wysypałem centymetrową warstwę nieszczęsnego JBL AquaBasis+, na wierzch Aqua Substrate II+. Zbiornik ma wymiary 30x30cm. Podłoża nie żałowałem, z przodu zbiornika wysypałem 2.5cm, z tyłu 4.5cm warstwę. Na 30 litrową kostkę zużyłem połowę opakowania.

Zbiornik zalałem do 1/6 jego objętości. Woda była lekko zmętniona pomimo napełniania zbiornika wężykiem o średnicy 1cm. Zacząłem sadzić Eleocharis Parvulę. Muszę powiedzieć że odetchnąłem z ulgą, granulacja i ciężar podłoża jest idealny do takich zadań. Sadzenie trawnika w moim poprzednim podłożu (bazalt) zawsze wiązało się z frustracją i nerwami. Tutaj idzie to naprawdę sprawnie.
Rośliny posadzone, korzeń ułożony. Zbiornik zalewam do pełna. Użyłem 60% wody z przed restartu i 40% świeżej. Wodę lałem wężykiem po ściankach, zmętnienie wody było praktycznie zerowe. W toni unosiły się tylko pęcherzyki chloru.
Zmierzyłem pH, wynosiło ono 7.7. (Moja kranówa ma coś koło 8, stąd wzrost.)
Po 2h, późnym już wieczorem wykonałem jeszcze jeden test. Wykazał on pH na poziomie 7.5.

Dzień 2.
Światło w zbiorniku zapala się o 10, choć jeszcze przy zgaszonym widziałem, że woda jest już krystaliczna. Jeśli chodzi o nawożenie, wlałem dawkę Carbo i Potasu.
Wykonałem też pomiar pH - 7.2. Jako że utrzymywało się mniej więcej na tym samym poziomie co z przed restartu, do zbiornika wpuściłem krewetki które czekały w 5l kostce.
Wieczorem w podłożu przy przedniej szybie, zauważyłem odłogę Parvuli uciekającą w prawą stronę od rośliny matecznej.

Dzień 5.
Do tej pory nie zauważyłem śladu glonów na szybach czy roślinach. Przed zakupem podłoża wyczytałem, że po zalaniu zbiornika należy wykonywać 40% podmiany wody co 4 dni. Spowodowane jest to dużymi dawkami mikroelementów jakie Aqua Substrate II+ wypuszcza do wody. Nie posiadam testów na zawartość pierwiastków w wodzie, nie zauważyłem glonów, nie zaobserwowałem dziwnych zachowań krewetek. Podmiany wody nie zastosowałem. Aktualne pH wynosi 6.8 i myślę że na tym poziomie już pozostanie. Wczoraj mocno poprzycinałem źdzbła Parvuli. Ma to na celu szybsze rozrośnięcie się rośliny.

Dzień 9
Z podłoża wychodzi coraz więcej kiełków Parvuli. Zauważyłem też że zieleń mchu Fissidens Fontanus stała się dużo bardziej soczysta, co świadczy o niedoborze mikroelementów przed restartem.

Dzień 14
Zbiornik ładnie się rozwija. Wykonałem drugą już podmianę, standardowo co 7 dni. Do podmian stosuję wodę z filtra RO.
Przy wycieraniu szyb, przypadkowo wyciągnąłem gąbką sadzonkę Parvuli. Podłoże po namoknięciu zrobiło się dość miękkie. Za wyciągniętą sadzonką ciągnął się długi odłóg młodych pędów.

Dzień 20
Parvula pokryła około 50% powierzchni zbiornika. Patrząc z góry, pomiedzy roślinami widać oczywiście odstępy. Wydaje mi się że podłoże odpowiada krewetkom. Dorosłe osobniki mogą bez problemu obracać ziarenka odnóżami. Krewetki chętnie się rozmnażają, duża liczba samic nosi jajeczka.

Dzień 25
Zapobiegawczo wlałem 1ml PG Micro. Do zbiornika codziennie leję też Carbo, od czasu do czasu potas i PG Macro.

Dzień 27
Na szybach pojawił się delikatny nalot. Przetarłem szyby i wykonałem małą podmianę wody.

Dzień 30
Od restartu minął miesiąc. Jak narazie z podłoża jestem zadowolony, spełnia ono zadanie które było dla mnie czynnikiem najważniejszym - mianowicie przyspiesza ukorzenianie roślin. To z czego nie jestem zadowolony, to powolny wzrost Parvuli wzwyż.

(02.06.2011, 21:35)Kondziu360 napisał(a):  Zbiornik zalałem do 1/6 jego objętości. Woda była lekko zmętniona pomimo napełniania zbiornika wężykiem o średnicy 1cm. Zacząłem sadzić Eleocharis

No to rzeczywiście mała średnica "wężyka". Wnioskuję z wypowiedzi ze lałeś wodę wężem ogrodowym, czy też tym od kubła.

[102l] - Ogólne.
[20] - kreweciarnia

Wystarczy mieć wyczucie odległości w głowie, żeby wiedzieć ile to jest 1cm.

[102l] - Ogólne.
[20] - kreweciarnia

No i bam Wink Założenie testu miało być inne, ale widzę że matematyka jest jednak ważniejsza Smile
Proszę Damian - o to czym nalewałem wodę. Nie wąż ogrodowy, nie rura wodciągowa. Zwykły odmulacz akwariowy. Średnica - 1cm.

Skocz do: